Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Ковальчук Сергій Олександрович. Здійснення захисту у кримінальних справах на засадах змагальності та диспозитивності : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2007. — 221арк. + додаток (без паг.) — Бібліогр.: арк. 181-221.



Анотація до роботи:

Ковальчук С.О. Здійснення захисту у кримінальних справах на засадах змагальності та диспозитивності. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2007.

Дисертація містить комплекс теоретичних і практичних питань щодо здійснення захисту у кримінальних справах на засадах змагальності та диспозитивності.

На основі аналізу норм кримінально-процесуального законодавства, теоретичного матеріалу, слідчої та судової практики визначається механізм реалізації принципів змагальності та диспозитивності у діяльності суб'єктів захисту в стадіях досудового слідства, попереднього розгляду справи суддею, судового розгляду справи.

Сформульовано науково обґрунтовані пропозиції щодо удосконалення норм кримінально-процесуального законодавства, які врегульовують порядок реалізації суб'єктами захисту прав, спрямованих на спростування підозри, обвинувачення, виключення чи пом'якшення кримінальної відповідальності підозрюваного, обвинуваченого, підсудного.

Результати дослідження збагачують теоретичні основи кримінального процесу, можуть бути використані у майбутніх наукових дослідженнях, у процесі вдосконалення чинного законодавства, у навчальному процесі, діяльності зі здійснення захисту в кримінальних справах.

Ковальчук С.О. Осуществление защиты в уголовных делах на началах состязательности и диспозитивности. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.09 - уголовный процесс и криминалистика; судебная экспертиза. — Одесская национальная юридическая академия, Одесса, 2007.

Диссертация содержит комплекс теоретических и практических вопросов, связанных с исследованием осуществления защиты в уголовных делах на началах состязательности и диспозитивности.

Рассматриваются понятие, сущность и содержание принципов состязательности и диспозитивности, определяется механизм их реализации в деятельности субъектов защиты в стадиях досудебного следствия, предварительного рассмотрения дела судьей, судебного рассмотрения дела.

На основании анализа норм уголовно-процессуального законодательства, теоретического материала, следственной и судебной практики исследуются проблемы реализации подозреваемым, обвиняемым, подсудимым и его защитником прав представлять доказательства и заявлять ходатайства, предлагаются пути их решения. Разработан порядок заявления обвиняемым и его защитником в стадии предварительного рассмотрения дела судьей ходатайств об исключении из исследования в ее судебном рассмотрении доказательств, полученных с нарушением норм УПК Украины.

Дальнейшее развитие в диссертации получило изучение теоретических и практических аспектов реализации субъектами защиты права подавать жалобы на незаконность и необоснованность постановления о возбуждении уголовного дела как относительно лица, так и по факту совершения преступления. Особое внимание уделяется разработке механизма реализации защитником права собирать сведения о фактах, которые могут использоваться как доказательства в уголовном деле.

Обосновывается необходимость определения баланса процессуальных средств расследования преступлений и процессуальных средств защиты от подозрения, обвинения, закрепления и обеспечения соразмерности процессуальных средств обвинения и защиты от него, в связи с чем предлагается расширить права субъектов защиты в стадиях досудебного следствия, предварительного рассмотрения дела судьей и судебного рассмотрения дела

Формулируются научно обоснованные пропозиции относительно совершенствования норм уголовно-процессуального законодательства, которые регулируют порядок реализации субъектами защиты прав, направленных на опровержение подозрения, обвинения, исключение или смягчение уголовной ответственности подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, что обусловлено необходимостью дальнейшего расширения сферы действия принципов состязательности и диспозитивности. В частности, предлагается дополнить УПК


Украины нормами, которые регулировали бы порядок собирания защитником сведений о фактах, которые могут использоваться как доказательства в уголовных делах, путем проведения опроса граждан, участия субъектов защиты при избрании меры пресечения в виде заключения подозреваемого, обвиняемого под стражу, рассмотрения и разрешения судьей ходатайств обвиняемого и его защитника об исключении из исследования в судебном рассмотрении дела доказательств, полученных с нарушением норм уголовно-процессуального закона.

Результаты исследования обогащают теоретические основы уголовного процесса, могут быть использованы в будущих научных исследованиях, в процессе совершенствования действующего законодательства, в учебном процессе, в деятельности по осуществлению защиты в уголовных делах.

У Висновках підсумовуються наукові результати дослідження та узагальнюються пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства України та практики його застосування.

Здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове комплексне вирішення наукових завдань, що полягають в необхідності розгляду виконуваної підозрюваним, обвинуваченим, підсудним та їх захисником кримінально-процесуальної функції захисту з урахуванням реалізації в їх діяльності засад змагальності та диспозитивності.

У процесуальній діяльності підозрюваного, обвинуваченого, підсудного та їх захисника реалізуються принципи змагальності й диспозитивності: з огляду на засаду змагальності суб'єктам захисту надається комплекс прав, спрямованих на встановлення обставин, що повністю або частково спростовують підозру, обвинувачення, пом'якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, а з огляду на принцип диспозитивності суб'єкти захисту користуються свободою розпорядження правами, наданими їм з огляду на засаду змагальності, в залежності від власного розсуду.

Реалізація елементів засад змагальності та диспозитивності у стадії досудового слідства зумовлює надання суб'єктам захисту прав подавати докази та заявляти клопотання (захисникові також прав збирати відомості про факти, які можуть використовуватися як докази у кримінальній справі, та брати участь у


слідчих діях) і свободи розпоряджатися ними. Послідовне впровадження принципів змагальності та диспозитивності у стадію досудового слідства вимагає як удосконалення механізму закріплення та реалізації підозрюваним, обвинуваченим та їх захисником зазначених прав (шляхом чіткого визначення порядку проведення захисником опитування громадян та одержання письмових висновків фахівців з питань, що вимагають спеціальних знань), так і нормативного розширення кола прав суб'єктів захисту (за рахунок надання їм при розгляді судом подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, а захисникові при участі у допиті підозрюваного, при пред'явленні обвинувачення та у слідчих діях додаткових прав, спрямованих на з'ясування обставин, що повністю або частково спростовують підозру, виключають або пом'якшують кримінальну відповідальність підзахисного).

У стадії попереднього розгляду справи суддею, порівняно зі стадією досудового слідства, реалізація обвинуваченим та його захисником прав подавати докази та заявляти клопотання має певну специфіку, обумовлену тим, що прийняття доказів і вирішення клопотань здійснюється судом. Хоча засади змагальності та диспозитивності знаходять свій прояв у діяльності суб'єктів захисту, але не можуть бути реалізовані у повному обсязі з огляду на те, що питання про винуватість обвинуваченого у зазначеній стадії не вирішується по суті. У КПК України необхідно закріпити норму, яка передбачала б порядок заявления, розгляду та вирішення у стадії попереднього розгляду справи суддею клопотань обвинуваченого та його захисника про виключення з дослідження у судовому розгляді справи доказів, отриманих з порушенням норм кримінально-процесуального закону.

У стадії судового розгляду справи засади змагальності та диспозитивності проявляються у діяльності суб'єктів захисту більш повно, ніж у попередніх стадіях кримінального процесу, що пояснюється наданням підсудному та його захисникові не лише прав, спрямованих на встановлення обставин, що повністю або частково спростовують обвинувачення, виключають або пом'якшують кримінальну відповідальність підсудного (подавати докази та заявляти клопотання), але й прав щодо участі у дослідженні наявних у справі доказів, відстоювання їх процесуальної позиції та спростування процесуальної позиції сторони обвинувачення (брати участь у діях із дослідження доказів, які проводяться у ході судового слідства, виступати з промовами у судових дебатах тощо).

Реалізація засад змагальності та диспозитивності у діяльності підозрюваного, обвинуваченого, підсудного та їх захисника не лише дозволяє їм належно виконувати функцію захисту, але й сприяє забезпеченню правильного застосування закону з тим, щоб жоден невинуватий не був покараний, що є одним із завдань кримінального судочинства (ст. 2 КПК України).

Зроблені за результатами дослідження й обґрунтовані на підставі теоретичних розробок і правозастосовчої практики висновки дозволили сформулювати низку пропозицій щодо внесення змін і доповнень до КПК України. Зокрема,


пропонується доповнити КПК України статтею 16-2 «Диспозитивність» (в якій визначити основні положення, що входять до змісту принципу диспозитивності); викласти у новій редакції частину 14 статті 236-8 КПК України (якою розширити коло прав учасників розгляду судом скарги на постанову про порушення кримінальної справи); доповнити КПК України статтею 66-1 «Проведення захисником опитування громадян» (якою передбачити вимоги щодо виконання захисником зазначеної процесуальної дії, спрямованої на збирання відомостей про факти, та фіксації її результатів); доповнити КПК України статтею 66-2 «Приєднання до справи доказів, поданих підозрюваним, обвинуваченим, підсудним та їх захисником» (в якій закріпити порядок легалізації поданих суб'єктами захисту відомостей про факти); доповнити статтю 165-2 КПК України частиною 6 (якою окреслити коло прав суб'єктів захисту при розгляді судом подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття підозрюваного, обвинуваченого під варту); доповнити статтю 48 КПК України частиною 3 та статтю 47 КПК України частиною 7 (якими передбачити обов'язкову участь захисника у неповторюваних слідчих діях); доповнити КПК України статтею 253-1 «Вирішення суддею клопотань обвинуваченого та його захисника про виключення з дослідження у судовому розгляді справи доказів, отриманих з порушенням норм кримінально-процесуального закону» (в якій закріпити порядок заявления суб'єктами захисту відповідних клопотань, їх розгляду й вирішення суддею); доповнити статтю 270-1 КПК України частиною 2 (якою надати підсудному та його захисникові право самостійно залучати спеціаліста до участі в окремих судових діях); доповнити статтю 315-1 КПК України частиною 5 (в якій передбачити право захисника заявляти клопотання про допуск до участі у слідчих діях, що проводяться за судовими дорученнями, та можливість його допуску до участі в них); доповнити КПК України статтею 315-2 «Відтворення обстановки та обставин події» (якою закріпити порядок проведення зазначеної судової дії та фіксації її результатів).

Публікації автора:

1. Ковальчук С.О. Питання подання стороною захисту доказів у кримінальному процесі //Наше право: Наук. - практ. журнал /Ред. кол.: В.Л. Мусіяка (гол. ред.) та ін. - К.: Спеціаліз. вид-во «ЮНЕСКО-СОЦІО», 2003. - № 2. – С. 56-60.

2. Ковальчук С.О. Зміст принципу диспозитивності у кримінальному процесі: удосконалення механізму правового регулювання //Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: 36. наук. праць. — Спец. вип. № 1 (16) «Актуальні проблеми вдосконалення кримінально-процесуального законодавства» /Ред. кол.: О.В. Негодченко (голова) та ін. - Дніпропетровськ: Юрид. академія Міністерства внутр. справ України, 2004. – С. 40-44.

3. Ковальчук С.О. Спрощений порядок судового розгляду кримінальних справ та захист прав підсудного //Актуальні проблеми вдосконалення чинного

законодавства України: 36. наук. статей. - Випуск ХІІІ /Ред. кол.: В.В. Луць (гол. ред.) та ін. - Івано-Франківськ, 2004. - С. 176-185.

4. Ковальчук С.О. Роль суду в кримінальному судочинстві у світлі принципу змагальності сторін //Наше право: Наук. - практ. журнал /Ред. кол.: В.Л. Мусіяка (гол. ред.) та ін. - К.: Спеціаліз. вид-во «ЮНЕСКО-СОЦІО», 2004. - № 1. – С. 45-52.

5. Ковальчук С.О. Співвідношення активності суду та активності сторін у кримінальному судочинстві //Актуальні проблеми політики: 36. наук. праць /Ред. кол.: С.В. Ківалов (гол. ред.) та ін. - Вип. 29. - Одеса: Одеська націон. юрид. академія, Південноукр. центр гендер. проблем, 2006. – С. 347-350.

6. Ковальчук С.О. Реалізація елементів засад змагальності та диспозитивності у діяльності суб'єктів захисту при обранні запобіжного заходу у вигляді взяття під варту //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: 36. наук. статей. - Вип. XVI /Ред. кол.: В.В. Луць (гол. ред.) та ін. - Івано-Франківськ, 2006. – С. 233-240.

7. Ковальчук С.О. Визнання суддею в стадії попереднього розгляду справи доказів недопустимими та їх виключення з дослідження за клопотанням сторони захисту //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: 36. наук. статей. - Вип. ХVIII /Ред. кол.: В.Д. Басай (гол. ред.) та ін. - Івано-Франківськ, 2007. – С. 235-241.

8. Ковальчук С.О. Взаємодія захисника та осіб, які володіють спеціальними знаннями, у кримінальному процесі //Актуальні питання реформування правової системи України: 36. наук. статей за матер. І Міжвузівської наук.-практ. конференції /Ред. кол.: П.Д. Пилипенко (гол. ред.) та ін. - Луцьк: Юрид. фак. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. - С. 192-198.

9. Ковальчук С.О. Співвідношення принципів публічності та диспозитивності у кримінальному процесі //Молодь у юридичній літературі: 36. тез доп. Міжнар. наук. конфер. молодих вчених «Треті осінні юридичні читання». — Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2004. – С. 404-405.

10. Ковальчук С.О. Оскарження постанови про порушення кримінальної справи як форма прояву принципу змагальності: проблеми нормативного врегулювання //Реформування кримінального та кримінально-процесуального законодавства України: сучасний стан та перспективи: Матер. Всеукр. наук.-практ. конференції /Ред. кол.: В.Д. Басай (гол. ред.) та ін. - Івано-Франківськ, 2005. – С. 177-179.

11. Ковальчук С.О. Розширення участі захисника — адвоката при провадженні слідчих дій у кримінальних справах //Актуальні проблеми правознавства: Тези доп. і наук. повідомл. учасників наук. конфер. молодих учених та здобувачів /За заг. ред. М.І. Панова. -X.: Націон. юрид. академія ім. Ярослава Мудрого, 2006. – С. 243-245.

12. Ковальчук С.О. Рівноправність сторін кримінального процесу як елемент принципу змагальності //Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та


основних свобод людини і громадянина в Україні: Матер. Всеукр. міжвуз. наук. конфер. молодих вчених та аспірантів /Ред. кол.: В.Д. Басай (гол. ред.) та ін. -Івано-Франківськ, 2006. – С. 350-354.

13. Ковальчук С.О. Продовження судом строку затримання в порядку ч. 8 ст. 165-2 КПК України: відповідність міжнародним стандартам у галузі захисту прав обвинуваченого //Реформування законодавства з питань протидії злочинності в контексті євроінтеграційних прагнень України: Матер. всеукр. наук. - практ. конференції. - У 2 ч. - Запоріжжя: Юридичний інститут ДДУВС, 2006. - Ч. ІІ. — С. 35-39.

14. Ковальчук С.О. Опитування захисником громадян: порядок проведення та фіксації результатів //Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матер. ХІІІ регіон. наук.-практ. конференції /Ред. кол.: П.М. Рабінович (голова) та ін. - Львів: Юрид. фак. Львів. націон. ун-ту ім. Івана Франка, 2007. - С. 536-537