Мовчан Ярослав Іванович. Збереження біотичного різноманіття України (методологія, теорія, практика). : Дис... д-ра наук: 03.00.16 - 2009.
Анотація до роботи:
Мовчан Я.І. Збереження біотичного різноманіття України (методологія, теорія, практика) – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. – Інститут ботаніки ім. М.Холодного НАН України. – 2009
Дисертацію присвячено питанням збереження біорізноманіття як системно організованого комплексу організмів усіх рівнів організації у їх єдності з середовищем існування, який є основою для еколого-еволюційної адаптації біосистем і забезпечує їх стійкість. Теоретичною новизною роботи є обґрунтування, побудова та апробація об’єктово-функційної евристичної матриці як інструменту дослідження, аналіз проблеми зв’язків та індикаторів структур екосистем і їх компонентів у контексті біорізноманіття, а також обґрунтування теоретичних положень моделі щодо базової наукової засади його збереження. Проведено системне дослідження закономірностей стану біотичних компонентів довкілля як ресурсів та тенденції їх зміни у зв’язку з соціальним контекстом та розвитком держави, обґрунтовано концептуальну схему та функційність екомережі у стратегії збереження біорізноманіття, алгоритм першочергових кроків щодо збереження біорізноманіття, структуру та зміст матеріалів еколого-економічного програмування та його правового супроводження. Результати дослідження пов’язані з конкретними управлінськими рішеннями та діями, що дають можливість впровадити елементи невиснажного природокористування, забезпечити створення заповідних об’єктів, виконати конкретні природоохоронні проекти, що мають також інформаційне, освітнє та інституційне значення.
Метою дисертаційного дослідження було наукове обґрунтування системи заходів щодо збереження біорізноманіття як однієї з фундаментальних передумов переходу України до екологічно збалансованого розвитку.
За результатами виконаної роботи зроблено такі висновки:
Стан біорізноманіття України під дією антропогенного чинника є критичним, і знаходиться на межі досягнення фази незворотності щодо своєї зміни. Проблема полягає в системності „кризи біорізноманіття”, зумовленої перш за все чинниками соціально-економічної природи, тому відповідні дії мають бути з урахуванням суспільних реалій.
Створена в процесі дослідження евристична (об’єктово-функційна) матриця (ОФЕМ) дає змогу в різних комбінаціях розглядати максимум аспектів біогеоценотичних об’єктів у зв’язку з їх функціями (простору–часу, кількості–якості, причинності тощо), і тому може знайти широке застосування в екодослідженнях. ОФЕМ може бути також використана як інструмент дослідження складних систем, у т.ч. екосоціальних.
На основі ОФЕМ здійснюється класифікація об’єктів і процесів, виявляються їх взаємозалежності та розвиток, синтетично охоплюються як популяційно-фізіологічні, так і біогеоценотичні та регіонально-біомні явища. Можливе і необхідне взаємозв’язане дослідження біогеоценотичних залежностей у соціально-економічному контексті. Таке дослідження є природним і перспективним, що стосується оцінювання сучасних планетарних явищ та обґрунтування стратегії збереження біорізноманіття.
Опрацювання комплексних інструментальних методичних підходів, зокрема дистанційних, які реалізовані в конкретних методах і приладах в процесі досліджень та моніторингу стану довкілля, продемонструвало їх ефективність для цілей оцінювання стану біогеоценотичного покриву та його компонентів, дозволило отримати дані щодо стану біогеоценотичного покриву в Приазов’ї.
Чинник антропогенних впливів описується рядом експоненціальних функцій, області переходу яких пов’язані із зміною суспільно-виробничих формацій і демонструють залежність від рівня наукового розвитку та інформаційного озброєння суспільства; сформульовано концептуальні постулати нагального переходу на екологічно збалансоване використання та збереження біорізноманіття шляхом мінімізації антропогенного впливу, екологізацію соціуму, його об’єктів і технологій та максимізацію/відновлення біогеоценотичних об’єктів.
Екологічна парадигма сучасного суспільства, сформульована як мінімізація антропогенного втручання в біосферу, максимізація збереження/відновлення природності довкілля та екологізація суспільної діяльності, може розглядатися також як парадигма екологічно збалансованого використання і збереження біорізноманіття; це зумовлено тією обставиною, що розв’язання проблеми збереження біорізноманіття поза суспільним контекстом є неможливим.
Ключовою ланкою стратегії збереження біорізноманіття, здатною синергійно забезпечити досягнення її мети та комплексності, є формування екомережі; на основі формування національної екомережі також системно обґрунтовуються алгоритм та система підтримуючих заходів щодо впровадження елементів інноваційного невиснажного розвитку України. Запропоновані заходи оформлені у вигляді проектів державних екопрограм.
Розроблена в процесі виконання дисертаційного дослідження адаптована система показників стану біорізноманіття та екомоніторингу довкілля може бути застосована для супроводу впровадження стратегії збереження біорізноманіття та практичного втілення алгоритму втілення практичних заходів щодо збереження біорізноманіття. Вона включає показники ценотичного та популяційного рівнів, а також варіанти показників документального та статистичного характеру.
Опрацьовані в дисертаційному дослідженні методичні прийоми щодо підходів і критеріїв розроблення схем екомережі на основі використання ОФЕМ та елементів екосистемного підходу пройшли апробацію на об’єктах різного рівня складності і підтвердили свою практичність та універсальність. На цій основі було підготовлено конкретні рекомендації щодо поліпшення стану біогеоценотичного покриву в Чорнобильській зоні відчуження, Приазов’ї, на Кінбурнському півострові.
Поліфункційність екомережі обґрунтована її концептуальною орієнтацією на паралельне, спряжене досягнення кількох цілей – поєднання ділянок з природним чи квазіприродним станом екотопів, сприяння екологізації діяльності в зоні екомережі, мінімізації шкідливих впливів на біотопи, створення додаткових робочих місць, оздоровленні територій та ресурсів, безпосередньо чи опосередковано. Дані результати лягли в основу державної екопрограми формування екомережі, схваленої Верховною Радою України (2001), та використовуються в процесі її впровадження.
Публікації автора:
Монографії
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Методология геоботаники : [монография] / Шеляг-Сосонко Ю. Р., Крисаченко В. С., Мовчан Я. И. — К.:Наук. думка, 1991. — 272 с. (обґрунтування евристичної пентади, алгоритмів дослідження екосистем, класифікація наук і місця та ролі в ній екології, біології, в контексті проблем довкілля).
Мовчан Я. И. Фитоиндикация в дистанционных исследованиях : [монография] / Мовчан Я. И., Каневский В. А., Семичаевский В. Д., Левчик Е. И., Турута А. Е. — К. : Наук. думка, 1993. — 310 с. (обґрунтування об’єкту та предмету екологічного і фітоіндикаційного дослідження, методології та методики польових досліджень, участь в отриманні та презентації матеріалів щодо індикації дії екочинників на рослинні об’єкти, інтерпретація результатів натурних експериментів для вирішення завдань екомоніторингу та охорони природи, зокрема її фітокомпонентів).
Коржнєв М. М. Концептуальні підходи до удосконалення системи екологічної безпеки в Україні : [монографія] / М. М. Коржнєв, В. С. Міщенко, Я. І. Мовчан, І. Б. Іваненко, Р. В. Литвин, В. І. Придатко, В. С. Федак, Є. В. Хлобистов, Є. О. Яковлєв. — К. : РВПС України, 2000. — 52 с. (формулювання системних положень щодо управління у сфері довкілля на національному рівні, уточнення складу екосистемних показників екобезпеки).
Дудкін О. В. Оцінка і напрямки зменшення загроз біорізноманіття України : [монографія] / О. В. Дудкін, А. В. Єна, М. М. Коржнєв, В. І. Крижанівський, В. В. Лавров, Я. І. Мовчан, З. Г. Соломеїна, С. М. Чумаченко, М. В. Шевера, В. І. Щербак, Є. О. Яковлєв. — К. : Хімджест, 2003. — 400 с. (обґрунтування пріоритетів та алгоритму діяльності на національному рівні, формулювання екосистемних положень щодо збереження біотичних компонентів довкілля).
Патика В. П. Перспективи використання, збереження та відтворення агробіорізноманіття в Україні : [монографія] / В. П. Патика, В. А. Соломаха, Р. І. Бурда, А. Л. Бойко, В. І. Глазко, Т. Т. Глазко, М. В. Камінчик, М. О. Петровський, С. І. Губар, Ю. М. Скурятин, А. М. Малієнко, В. П. Поліщук, Т. Д. Соломаха, Я. І. Мовчан, Є. О. Воробйов. — К. : Хімджест, 2003. — 256 с. (уточнення методології та першочергових завдань збереження агробіорізноманіття у складі стратегії збереження біорізноманіття).
Соломаха В. А. Збереження біорізноманіття у зв’язку із сільськогосподарською діяльністю : [монографія] / Соломаха В. А., Малієнко А. М., Мовчан Я. І., Скурятін Ю. М., Воробйов Є. О., Шморгун О. В., Шевченко І. П., Балашов Л. С., Соломаха Т. Д., Мінарченко В. М., Іваненко І. Б., Корсун С. Г., Федак В. С., Колмаз Ю. Т. — К. : Центр учбової літератури, 2005. — 123 с. (формулювання методичних рекомендацій щодо збереження агробіорізноманіття як компоненту довкілля в контексті екосистемного підходу).
Приходько М. М. Наукові основи басейнового управління природними ресурсами (на прикладі річки Гнила Липа) : [монографія] / Приходько М. М., Приходько Н. Ф., Пісоцький В. П., Фреїк Б. М., Мовчан Я. І., Карамушка В. І., Мовчан Н. В. ; за ред. М. М. Приходька. — Івано-Франківськ : ТзОВ «Галицька друкарня», 2006. — 270 с. (обґрунтування завдань і структури польових досліджень, формулювання рекомендацій щодо управлінської та природоохоронної діяльності в басейні ріки в контексті формування екомережі).
Брошура
Мовчан Я. І. Зелена книга України: якою їй бути? /[Мовчан Я. І., Парчук Г. В., Попович С. Ю., Устименко П. М., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] ; за ред. акад. НАНУ Шеляг-Сосонка Ю. Р. — К. : Академперіодика НАНУ, 2003. — 33 с. (обґрунтування статусу Зеленої книги як інструменту екосистемного підходу).
Фахові статті в монографіях та наукових збірниках
Каневский В. А. Дистанционные исследования растительности с помощью лазерного зондирования / [Каневский В. А., Росс Ю. К., Рязанцев В. Ф., Небесный В. Б., Кочубей С. М., Шеляг-Сосонко Ю. Р., Миролюбов А. В., Мовчан Я. И., Ильин В. П.] // Аэрокосмич. методы исслед. с/х угодий. — Л. : Гидрометеоиздат, 1986. — С. 37–43 (обґрунтування об’єктів та методології дослідження, геоботанічні дослідження).
Костылев А. В. Сообщества союза Astragolostipium в Хомутовской степи / [Костылев А. В., Мовчан Я. И., Осычнюк В. В., Соломаха В. А.] // Классификация растительности СССР. — М. : Изд-во МГУ, 1986. — C. 93–101 (матеріали геоботанічних досліджень еталонної ділянки Приазовського полігону).
Миролюбов А. В. Тепловая дистанционная диагностика степени деградации пастбищ / [Миролюбов А. В., Мовчан Я. И., Генов А. П., Небесный В. Б., Каневский В. А., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] // Аэрокосмич. методы исследования с/х угодий. — Л. : Гидрометеоиздат, 1986. — С. 120–122 (геоботанічне дослідження, інтерпретація результатів, формулювання висновків та рекомендацій щодо навантажень на екосистеми).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Логико-методологические аспекты интеграции ботанических наук (на примере фитоценологии) / Ю. Р. Шеляг-Сосонко, Я. И.Мовчан // Методологические проблемы интеграции ботанических наук. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 102–116 (дослідження понятійного апарату наук про рослинний покрив, обґрунтування підходів до побудови системи наук).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. До обґрунтування статусу екології в системі наук / Ю. Р. Шеляг-Сосонко, Я. І. Мовчан // Природокористування: методологічні та соціальні проблеми оптимізації ; Т.В. Гардашук гол. ред. кол. — К. : Наук. думка, 1992. — С. 5–13 (уточнення методології класифікації наук щодо довкільної проблематики).
Мовчан Я. І. До аналізу засад збалансованого природокористування / Я. І. Мовчан, І. І. Ілляшенко // Природокористування: методологічні та соціальні проблеми оптимізації ; Т.В. Гардашук гол.ред. кол. — К. : Наук. думка, 1992. — С. 46–56 (пропозиція екосистемного підходу до розв’язання проблеми екокризи соціуму).
Movchan Y. I. Mires of Ukraine: Regional Variation and Сonservation of Mire Ecosystems / Y. I. Movchan, L. P. Vakarenko // Gunneria, 70. — Trondheim, 1995. — P. 127–138 (узагальнення матеріалів досліджень стану та обґрунтування діяльності щодо збереження біорізноманіття ценозів боліт України на екосистемних підходах).
Мовчан Я. І. Основні положення національної політики з питань збереження біологічного та ландшафтного різноманіття / [Мовчан Я. І., Олещенко В. І., Голубець М. А., Давидок В. П., Малишева Н. Р.] // Біорізноманіття Карпатського біосферного заповідника ; ред. рада Мовчан Я. І., Гамор Ф. Д., Шеляг-Сосонко Ю. Р., Дудка І. О., Загороднюк І. В. — К. : Наук. думка, 1997. — С. 496–526 (формулювання пріоритетів та підходів щодо стратегії збереження біорізноманіття України).
Мовчан Я. І. Стан довкілля та формування екополітики: світові та українські перспективи / Мовчан Я. І. // Біорізноманітність Дунайського біосферного заповідника, збереження та управління ; за заг. ред. Шеляга-Сосонка Ю. Р. — К. : Наук. думка, 1999. — С. 7–12.
Мовчан Я. І. Дельта: природа, практика, проблеми / Мовчан Я. І. // Біорізноманітність Дунайського біосферного заповідника, збереження та управління ; за заг. ред. Шеляга-Сосонка Ю. Р. — К. : Наук. думка, 1999. — С. 12–18.
Федак В. С. Індикаторні методи в системах моніторингу довкілля / Федак В. С., Клочан П. С., Мовчан Я. І. // Нові комп’ютерні засоби, обчислювальні машини та мережі. — К. : Вид-во Ін-ту кібернетики НАНУ, 2001. — С. 149–155 (обґрунтування екологічних критеріїв вибору індикаторів стану екосистем).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Збереження та невиснажливе використання біорізноманіття України: стан та перспективи : [монографія] / Шеляг-Сосонко Ю. Р. — К. : Хімджест, 2003. — 248 с. — (Вакаренко Л. П., Мовчан Я. І. Методологія управління екомережею та пов’язаними з нею територіями ПЗФ. — С. 93–106) (формулювання пропозицій щодо державної програми збереження біорізноманіття).
Попович С. Ю. Ліси проектованої національної екомережі / С. Ю. Попович, Я. І. Мовчан // Менеджмент охоронних лісів України ; за заг. ред. акад. НАНУ Шеляга-Сосонка Ю. Р. — К. : Фітосоціоцентр, 2003. — Розд. 6. — 174–192 c. (методологія управління збереженням біорізноманіття та розгляд завдань формування екомережі України).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Збереження та невиснажливе використання біорізноманіття України: стан та перспективи [монографія]. — К. : Хімджест, 2003. — 248 с. Ю. Р. Шеляг-Сосонко, Я. І. Мовчан – Сутність біорізноманіття та критерії його збереження /с.18-23: // (узагальнення пропозицій щодо пріоритетів, уточнення методології екосистемного підходу до діяльності зі збереження біорізноманіття).
Movchan Yaroslav. Тransboundary protected areas: issues for consideration / Movchan Yaroslav // Secretariat of the Convention on Biological Diversity, CBD Technical Series No.15. Biodiversity for consideration in the planning, establishment and management of protected areas sites and networks. — Montreal / Kuala Lumpur : Gempita Maju Shd., 2004. — P. 82–88.
Movchan Yaroslav. Biodiversity conservation: сollisions, challenges and evolution in conditions of transition (Ukrainian context) / Movchan Yaroslav, Ivanenko Igor, Borysiuk Natalia // Biodiversity conservation and protected areas. The Italian and Ukrainian legislation. — Milano : Istituto di studi Giuridici Internazionali. Giuffre Editore, 2007. — P. 211–227 (дослідження процесів, пов’язаних з природокористуванням в Україні в умовах транзитного періоду розвитку соціуму, змін парадигми природоохоронної діяльності, обґрунтування перспективних напрямів збереження біорізноманіття через застосування екосистемного підходу та розбудови екомережі).
Статті в наукових фахових журналах
Осичнюк В. В. Флористична класифікація рослинності заповідника «Хомутівський степ» / [Осичнюк В. В., Костильов О. В., Мовчан Я. І., Соломаха В. А.] // Український ботанічний журнал. — 1984. — T. 41, № 2. — С. 11–16 (виконання геоботанічних описів, узагальнення матеріалів, інтерпретація результатів).
Костильов О. В. Характеристика асоціацій рослинності Хомутiвського степу / [Костильов О. В., Мовчан Я. І., Осичнюк В. В., Соломаха В. А.] // Український ботанічний журнал. — 1984. — T. 41, № 6. — C. 12–17 (виконання екологічних досліджень фітоценозів та інтерпретація на цій основі результатів флористичної класифікації даних ценозів).
Мовчан Я. И. Динамика почвенного запаса семян и всходов в степных фитоценозах / Я. И. Мовчан, В. В. Осычнюк // Ботанический журнал. — 1985. — T. 70, № 2. — C. 232–240 (дослідження репродуктивних можливостей степових фітоценозів у контексті їх здатності зберігати еколого-еволюційний потенціал).
Мовчан Я. І. Виділення ординонів степової рослинності за фактором зволоженості / [Мовчан Я. І., Костильов О. В., Горська Т. Г., Осичнюк В. В., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] // Український ботанічний журнал. — 1985. — № 5. — С. 65–70 (геоботанічні дослідження, методологія виділення ординонів, інтерпретація результатів).
Мовчан Я. І. Еколого-популяційний аналіз стабільності степових фітоценозів / Мовчан Я. І. // Український ботанічний журнал. — 1986. — № 4. — С. 37–39.
Каневский В. А. Использование лазерных систем с пространственно-разнесенными приемными каналами для исследования фитометрических параметров растительности / [Каневский В. А., Рязанцев В. Ф., Мовчан Я. И., Перекрест О. Н., Федченко П. П., Моток В. Е., Цапеш П. П.] // Исследования Земли из Космоса. — 1986. — № 1. — С. 85–87 (обґрунтування схеми експериментів, польові дослідження, інтерпретація).
Кондратьев К. Я. Дистанционное определение содержания хлорофилла в листьях растений / [Кондратьев К. Я., Каневский В. А., Рязанцев В. Ф., Мовчан Я. И., Сомова С. М., Федченко П. П.] // ДАН СССР. — 1986. — Т. 286, № 2. — C. 492–493 (геоботанічний супровід серії експериментів щодо опрацювання новітніх методик оцінювання стану і характеристик фітоценозів).
Мовчан Я. І. Флористична класифікація степової рослинності Буковинського Придністров’я / [Мовчан Я. І., Солодкова Т. І., Байрова Г. С., Шеляг-Сосонко Ю. Р., Соломаха В. А., Сендзик Н. О.] // Український ботанічний журнал. — 1986. — № 1. — C. 28–34 (виконання класифікації описів, екологічна інтерпретація даних класифікації).
Ситник К. М. Дистанційні дослідження рослинного покриву України і перспективи їх розвитку / [Ситник К. М., Шеляг-Сосонко Ю. Р., Каневський В. А., Мовчан Я. І., Рязанцев В. Ф.] // Вісник АН УРСР. — 1986. — № 10. — C. 82–83 (узагальнення тенденцій розвитку методології та методів геоботанічних і екологічних досліджень, зокрема, дистанційних, уточнення вирішуваних завдань на основі інноваційних підходів).
Ткаченко В. С. Флороценотична характеристика Криволуцького кретофітного степу на Донбасі і необхідність її заповідання / Ткаченко В. С., Генов А. П., Мовчан Я. І. // Український ботанічний журнал. — 1987. — № 4. — C. 70–75 (геоботанічні дослідження, обґрунтування організаційних кроків щодо заповідання).
Ткаченко В. С. Аналіз синтаксономічних змін лучних степів заповідника «Михайлівська цілина» / Ткаченко В. С., Мовчан Я. І., Соломаха В. А. // Український ботанічний журнал. — 1987. — № 7. — С. 65–73 (виконання процедур узагальнення матеріалів геоботанічних досліджень).
Любченко В. М. Особенности дифференциации деревьев в одновозрастном древостое граба обыкновенного / Любченко В. М., Самойленко И. К., Мовчан Я. И. // Проблемы общей и молекулярной биологии. — 1988. — № 7. — C. 17–20 (інтерпретація матеріалів дослідження лісових ценозів на основі матмоделювання).
Балашов Л. С. Проблеми теоретичної фітоценології / [Балашов Л. С., Кирильчук І. Г., Костильов О. В., Мовчан Я. І., Устименко П. М.] // Вісник АН УРСР. — 1990. — № 4. — C. 92–94 (дослідження тенденцій розвитку геоботанічного знання на основі еколого-еволюційного підходу).
Мовчан Я. І. Бердянська коса як об’єкт заповідання / Я. І. Мовчан, І. І. Ілляшенко // Український ботанічний журнал. — 1990. — Т. 48, № 3. — С. 93–96 (геоботанічне обстеження, обґрунтування методології проекту створення заповідного об’єкта).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Метод оцінки параметрів стану степових фітоценозів / Шеляг-Сосонко Ю. Р., Мовчан Я. І., Турута О. Е. // Доповіді АН УРСР. Сер. Б. — 1990. — № 10. — C. 77–81 (обґрунтування застосування евристичної матриці для системної інтерпретації даних еколого-геоботанічних досліджень).
Генов А. Кальміуський заповідник — ще один крок до порятунку степів / [Генов А., Ілляшенко І., Мовчан Я., Ткаченко В.] // Ойкумена. Український екологічний вісник. — 1991. — № 1. — C. 73–79 (виконання геоботанічних описів та їх узагальнення у зв’язку з необхідністю заповідання ділянки первинної степової екосистеми).
Ілляшенко І. До обґрунтування необхідності створення національного парку «Меотида» / І. Ілляшенко, Я. Мовчан // Ойкумена. Український екологічний вісник. — 1991. — № 6. — С. 19–20 (узагальнення матеріалів щодо стану екосистем Північного Приазов’я в контексті екоситемного підходу).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Фітобіонічні аспекти споруд міст майбутнього / [Шеляг-Сосонко Ю. Р., Лазарєв А. І., Мовчан Я. І., Парахонська Н. А.] // Український ботанічний журнал. — 1991. — № 2. — С. 15–22 (дослідження варіантів застосування принципів побудови та організації рослин з метою екологізації інфраструктур суспільства).
Вакаренко Л. П. Накопление растениями Mo, Sr, Cu, Zn, Pb в районах рудопроявлений Северного Прибалхашья (Казахстан) / [Вакаренко Л. П., Матвейчук В. Г., Мовчан Я. И., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] // РАН. Экология. — 1992. — № 2. — C. 18–23 (геоботанічні дослідження, екологічна інтерпретація результатів та їх узагальнення).
Куковиця Г. С. Новий синтаксон Poetum versicoloris ass. nova степів Західного Поділля / [Куковиця Г. С., Мовчан Я. І., Соломаха В. А., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] // Український ботанічний журнал. — 1992. — 49, № 1. — С. 27–30 (збір матеріалу, уточнення екоумов ділянок з геоботанічними описами для цілей їх еталонування).
Матвійчук В. Г. До особливостей нагромадження торію популяціями ксерофітів на поліметалевому родовищі / В. Г. Матвійчук, Я. І. Мовчан // Ойкумена. Український екологічний вісник. — 1992. — № 5. — С. 38–40 (еколого-геоботанічні дослідження, встановлення кореляцій біогеохімічних характеристик і чинників довкілля).
Мовчан Я. І. Моніторинг рослинного покриву суші / Я. І. Мовчан, В. Д. Семичаївський // Ойкумена. Український екологічний вісник. — 1992. — № 4. — C. 83–92 (узагальнення тенденцій розвитку методології екомоніторингових досліджень як інструменту отримання знання щодо стану довкілля для розв’язання завдань його поліпшення).
Устименко П. М. Зелені раритети зони відчуження / Устименко П. М., Попович С. Ю., Мовчан Я.І. // Ойкумена. Український екологічний вісник. — 1993. — № 2. — С. 22–24 (геоботанічні дослідження, узагальнення матеріалів, пропозиції щодо організаційної діяльності з метою збереження та використання екосистем зони відчуження в контексті ідеї створення спеціального біосферного заповідника).
Куковиця Г. С. Синтаксономія лучних степів Західного Поділля (Україна) / [Куковиця Г. С., Мовчан Я. І., Соломаха В. А., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] // Український ботанічний журнал. — 1994. — 51, № 2/3. — С. 35–48 (обґрунтування класифікаційних підходів щодо фітоценотичних об’єктів в оцінці біорізноманіття екотопів).
Мовчан Я. І. Стан навколишнього природного середовища в Україні у 1992 році [Скорочений виклад Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні за 1992 рік] / Мовчан Я. І., Дьомкін В. О., Семичаївський В. Д. // Ойкумена. Український екологічний вісник. — 1994. — № 1–2. — С. 4–29 (узагальнення матеріалів про стан довкілля України та обґрунтування пропозицій щодо подальшої діяльності).
Вакаренко Л. П. Рослинні раритети середньої течії р. Берди / Вакаренко Л. П., Мовчан Я. І., Турута О. Є. // Український ботанічний журнал. — 1996. — № 5. — С. 598–604 (геоботанічні дослідження, обґрунтування пропозицій щодо заповідання ділянок Приазов’я).
Мовчан Я. І. Екополітика: аспект природних ресурсів / Мовчан Я. І. // Наук. зап. НаУКМа. Серія : біологія, екологія. — 2001. — Т. 19. — C. 36–43.
Багнюк В. Водно-меліоративні реалії України / Багнюк В., Мовчан Я., Цивінський Г. // Вісник НАН України. — 2002. — № 12. — С. 33–41 (узагальнення матеріалів щодо наслідків антропогенного перетворення природного довкілля України та апробація варіантів його екосистемної оптимізації).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Як відновити баланс екосистеми? / [Шеляг-Сосонко Ю. Р., Мовчан Я. І., Вакаренко Л. П., Дубина Д. В.] // Вісник НАН України. — 2002. — № 10. — С. 5–14 (дослідження ситуації щодо стану живої компоненти довкілля та обґрунтування пропозицій щодо її збереження в умовах України).
Багнюк В. Гранітно-степове Побужжя: бути чи не бути? / В. Багнюк, Я. Мовчан // Вісник НАН України. — 2003. — № 11. — С. 28–36 (польові обстеження, узагальнення матеріалів щодо ситуації зі збереження біорізноманіття каньйону Південного Бугу в умовах будівництва Ташлицької ГАЕС, обґрунтування рекомендацій).
Шеляг-Сосонко Ю. Р. Екомережа України та її природні ядра / [Шеляг-Сосонко Ю. Р., Ткаченко В. С., Андрієнко Т. Л., Мовчан Я. І.] // Український ботанічний журнал. — 2005. — № 2. — С. 142–158 (обґрунтування концептуальних та методологічних підходів у формуванні та діяльності щодо екомережі України).
Мовчан Я. І. Організаційно-правові підходи створення об’єктів природно-заповідного фонду в Чорнобильській зоні відчуження / [Мовчан Я. І., Проскура М. І., Гуцал О. В., Кручок Л. С., Балашов Л. С.] // Бюлетень екологічного стану зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення. — К. : Агентство «Чорнобильінтерінформ», 2006. — С. 37–50 (апробація екосистемного підходу для цілей збереження біорізноманіття Чорнобильської зони відчуження, обґрунтування створення спеціального об’єкта природно-заповідного фонду).
Авторські свідоцтва
А. с. 1365009 CCCP, МКИ G 01 V 9/100. Дистанционный биогеохимический способ поиска рудных месторождений / В. А. Каневский, Я. И. Мовчан, Ю. Р. Шеляг-Сосонко, В. Ф. Рязанцев, В. М. Воевода, В. Б. Симонов, Н. А. Васильев (CCCP). — № 4102303 ; заявл. 11.06.86 ; опубл. 07.01.88, Бюл. № 1 (обґрунтування підходів до встановлення кореляційних зв’язків характеристик фітофізіологічних процесів та екологічних чинників довкілля).
А. с. 1460625 CCCP, МКИ G 01 J 3/00. Способ дистанционного исследования растительных объектов и устройство для его осуществления / В. А. Каневский, Ю. К. Росс, В. С. Федак, Ю. Р. Шеляг-Сосонко, М. Г. Сосонкин, Я. И. Мовчан (CCCP). — № 4186338 ; заявл. 03.11.86 ; опубл. 23.02.89, Бюл. № 7 (екофізіологічне обґрунтування та формулювання підходів до визначення фітопараметрів).
А. с. 1365009 CCCP, МКИ G 01 V 9/100. Способ распознавания объектов / А. В. Гонтаренко, Я. И. Мовчан, В. Д. Семичаевский, А. В. Храмов, А. С. Чуканов, Ю. Р. Шеляг-Сосонко (CCCP). — № 325206; заявл. 05.07.90; опубл. 01.04.91, Бюл. № 1 (концептуальне формулювання можливості ідентифікації груп об’єктів довкілля на основі реєстрації і зіставлення їх спектральних характеристик в умовах активного впливу випромінювання певної довжини хвилі).
Патенти
Пат. 54849 Україна, МПК G 01 N 21/64. Спосіб дослідження рослинних об’єктів / Федак В. С., Клочан П. С., Мовчан Я. І., Масловський В. Я. (Україна). — № 2002043478 ; заявл. 25.04.02 ; опубл. 17.04.06, Бюл. № 4 (формулювання завдання та застосування способу геоботанічного дослідження).
Пат. 64877 Україна, МПК G 01 N 21/62. Пристрій для дослідження рослинних об’єктів / Федак В. С., Клочан П. С., Мовчан Я. І., Масловський В. Я., Бедненко Т. В. (Україна). — № 2002065281 ; заявл. 26.06.02 ; опубл. 15.06.06, Бюл. № 6 (обґрунтування можливостей використання нового пристрою для геоботанічних досліджень).
Препринти
Шеляг-Сосонко Ю. Р. О системе конкретных наук / Шеляг-Сосонко Ю. Р., Мовчан Я. И. — К., 1990. — 46 с. (Препринт / АН УССР, Ин-т ботаники) (обґрунтування концептуальних підходів дослідження шляхом евристичної матриці).
Мовчан Я. И. Дистанционная фитоиндикация: логико-методологические и конкретно-научные аспекты / Мовчан Я. И., Семичаевский В. Д. — K., 1991. — 43 с. (Препринт / АН УССР, Ин-т ботаники) (обґрунтування методології екомоніторингу на основі застосування евристичної пентади та врахування характеристик довкілля).
Посібники
Мовчан Я. И. Идея экосети в контексте устойчивого развития. Социально-экономический потенциал устойчивого развития : [учеб.] / Мовчан Я. И. ; под. ред. проф. Л. Г. Мельника (Украина), проф. Л. Хенса (Бельгия). — Сумы : ИТД «Университет. книга», 2007. — С. 369–387.
Movchan Yaroslav. Econet in the framework of sustainable development / Movchan Yaroslav // Social and economic potential of sustainable development: Textbook, editors Luc Hens and Leonid Melnyk. — Sumy : University Book, 2008. — Р. 103–108.
Законодавчі та нормативні документи
Масікевич Ю. Г. Правове регулювання заповідної справи в Україні (спеціальне зібрання законодавчих документів) / Масікевич Ю. Г., Мовчан Я. І., Цицима П. М. — Чернівці : Книги ХХІ, 2007. — 816 с. (огляд тенденцій розвитку та застосування нормативно-правових актів у сфері живої природи).
Методичні матеріали
Гриценко А. Методика формування регіональної екомережі. Проект / [Гриценко А., Мовчан Я., Шеляг-Сосонко Ю., Іваненко І., Третяк А., Ткачов А., Колмаз Ю., Максимчук М., Щербина В., Джулай Л., Матвєєв С., Андрієнко Т., Таращук С., Коломієць Г., Гелюта В.]. — К. : Мін-во екології та природ. ресурсів України, Нац. еколог. центр України, 2003. — 60 с.
Mykola Chernyavskiy. Pan-European Biological and Landscape Diversity Strategy (PEBLDS) Implementation: set the basis for Nation Ecological Network of Ukraine / [Mykola Chernyavskiy, Oleg Derkach, Oxana Dobrovolska, Ihor Ivanenko, Roman Khimko, Hanna Kolomiyets, Vasyl Kostyushin, Nina Korsak, Andriy Kovalchuk, Yaroslav Movchan, Vyacheslav Oleshchenko, Ludmyla Parkhisenko, Yuriy Shelyag-Sosonko, Anatoliy Tkachov]. — K. : Corvus, 2003. — 80 c. (методологічні підходи щодо формування національної екомережі та алгоритму їх застосування).
Андрієнко-Малюк Т. Формування регіональних схем екомережі (методичні рекомендації) / [Андрієнко-Малюк Т., Вакаренко Л., Гелюта В., Гребенюк Є., Гриценко А., Джулай Л., Дубина Д., Іваненко І., Колмаз Ю., Коломієць Г., Максимчук М., Матвєєв С., Мовчан Я., Таращук С., Ткачов А., Третяк А., Фішко Н., Шеляг-Сосонко Ю., Щербина В.] ; за ред. Ю. Р. Шеляга-Сосонка. — K. : Фітосоціоцентр, 2004. — 71 с. (екосистемне обґрунтування підходів щодо формування екомережі на місцевому рівні).
Статті та матеріали в енциклопедії
Домашлінець В. Г. Конвенція про біорізноманіття 1992 / Домашлінець В. Г., Мовчан Я. І. // Екологічна енциклопедія. — К. : ТОВ «Центр еколог. освіти та інформації», 2007. — T. 2. — С. 189–190 (адаптація, український контекст).
Карамушка В. Г. Міжнародні правові документи в сфері охорони навколишнього середовища та їх статус для України / Карамушка В. Г., Мовчан Я. І. // Екологічна енциклопедія. — К. : ТОВ «Центр еколог. освіти та інформації», 2007. — Т. 2, дод. 2. — С. 353–366 (підбір, упорядкування).
Мовчан Я. І. Загальнодержавна програма формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки / Мовчан Я. І. // Екологічна енциклопедія. — К. : ТОВ «Центр еколог. освіти та інформації», 2007.—T.2.— С.42–44.
Мовчан Я.І. Конвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі 1979 / Мовчан Я. І., Домашлінець В. Г., Бондаренко Ю. В. // Екологічна енциклопедія. — К. : ТОВ «Центр еколог. освіти та інформації», 2007. — T. 2. — С. 197–198 (застосування і стан упровадження норм конвенції в Україні).
Додаткові публікації
Наукові статті
Генов А. П. Визначення ступеня деградації пасовищ методом теплового зондування / [Генов А. П., Канівський В. А., Миролюбов О. В., Мовчан Я. І., Шеляг-Сосонко Ю. Р.] // Вісник сільськогосподарської науки. — 1984. — № 6. — С. 53–54 (геоботанічне обстеження, формування програми експерименту, інтерпретація даних дистанційного дослідження).
Мовчан Я. Екологічна мережа України. Обґрунтування структури та необхідності створення / Мовчан Я. // Конвенція про біологічне різноманіття. Громадська обізнаність та участь. — К. : Стилос, 1997. — C. 98–110.
Олещенко В. Нормативно-правові підстави для розбудови екомережі України / Олещенко В., Мовчан Я., Парчук Г. // Розбудова екомережі України ; ред. Ю. Р. Шеляг-Сосонко. — К. : Програма розвитку ООН : Техпринт, 1999. — С. 7–12 (огляд правового поля та апробація методології евристичної пентади щодо обґрунтування нормативно-правових засад діяльності екомережі).
Мовчан Я. І. Шляхи втілення екомережі України / Я. І. Мовчан, Ю. Р. Шеляг-Сосонко // Розбудова екомережі України ; ред. Ю. Р. Шеляг-Сосонко. — К. : Програма розвитку ООН : Техпринт, 1999. — С. 104–111 (екосистемне дослідження варіантів формування екомережі України).
Мовчан Я. І. Збереження біорозмаїття України (контекст екополітики) / Мовчан Я. І. // Наук. зап. НаУКМа (спец. вип.). — 2000. — Т. 18, ч. II. — C. 269–274.
Мовчан Я. І. Національна екомережа України: концепція та сценарії втілення / Мовчан Я. І. // Наук. зап. НаУКМа (спец. вип.). — 2001. — Т. 19, ч. II. — C. 411–414.
Мовчан Я. І. Біотичні ресурси в контексті збалансованого розвитку / Мовчан Я. І. // Наук. зап. НаУКМа (спец. вип.). — 2002. — Т. 20, ч. ІІ. — С. 428–431.
Мовчан Я. І. Стратегія збереження біорізноманіття в Україні: обґрунтування структури та алгоритм впровадження / Мовчан Я. І. // Наук. зап. НаУКМа (спец. вип.). — 2003. — Т. 22, ч. ІІ. — С. 395–399.
Збереження біорізноманіття України (друга національна доповідь) / [кол. авторів] ; ред. Мовчан Я. І., Шеляг-Сосонко Ю. Р. — К. : Хімджест, 2003. — 110 с. (системне обґрунтування структури звіту, узагальнення матеріалів на екосистемних засадах, формулювання висновків та рекомендацій, пропозицій щодо діяльності та концепції державної програми збереження біорізноманіття України, змін до програми формування екомережі).
Дідух Я. Глибоководний судноплавний канал «Дунай – Чорне море» через гирло Бистре — благо чи біда / Дідух Я., Багнюк В., Мовчан Я. // Надзвичайна ситуація. — 2005. — № 7. — С. 62–64; № 8. — С. 60–63 (аналіз правових та моніторингових аспектів).
Таращук С. В. Кінбурн: перспективи збалансованого розвитку / [Таращук С. В., Деркач О. М., Коломієць Г. В., Мовчан Я. І., Мосієнко І. І., Абдулоєва О. С., Парафіло М. П.] ; за ред. Г. В. Коломієць. — К. : Громад. організація «Срібна Чайка», 2008. — 48 с. — (Серія: Збереження біорізноманіття в Приморсько-степовому екокоридорі) (обґрунтування діяльності щодо збереження біорізноманіття Кінбурну на засадах екосистемного підходу).