Оджум Сілванус . Застосування трахеостомії у хворих з черепно-мозковою травмою за умови тривалої штучної вентиляції легень : Дис... канд. наук: 14.01.30 - 2009.
Анотація до роботи:
ОДЖУМ СИЛВАНУС. Застосування трахеостомії у хворих з черепно-мозковою травмою за умови тривалої штучної вентиляції легень. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.30 – анестезіологія і інтенсивна терапія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця. – Київ, 2009.
Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної наукової та практичної проблеми в інтенсивній терапії – лікуванню хворих з черепно-мозковою травмою, які знаходяться на тривалій штучній вентиляції легень, покращенню результатів лікування цих хворих за допомогою раннього застосування трахеотомії.
Проведено аналіз лікування 129 хворих з ЧМТ, які знаходилися на тривалій ШВЛ. Серед них чоловіків було 98 (76,0%) та жінок 31 (24.0%), віком від 17 до 86 років. Всіх хворих було поділено на пять груп. У багатьох хворих з ЧМТ в зв’язку с тяжкою ГДН була необхідна тривала ШВЛ, але залишається суперечливим засіб проведення ШВЛ – через інтубацію трахеї або трахеостомію, що може значно впливати на результати лікування хворих з ЧМТ. В дисертації були розроблені предиктори тривалої ШВЛ у хворих з ізольованою та поєднаною ЧМТ, а тако ж розроблено показання для застосування трахеостомії у хворих з ЧМТ, які знаходяться на тривалій ШВЛ. Доведено позитивний вплив трахеостомії на динаміку ВЧТ. Визначено, що трахеостомія сприяє зниженню ВЧТ у хворих з ТЧМТ в умовах ШВЛ. Тако ж було доведено, що трахеостомяя сприяє зниженню дози седативних та аналгетичних засобів у хворих з ЧМТ, які знаходяться на ШВЛ. Головне було визнанно, що трахеостомія сприяє покращенню результатів лікування: зменшує ризик ВАП (на 31,5%, Р=0,032), і летальність (на 36,3%, Р=0.022). Ранняя трахеостомия недостовірно знижувала тривалість ШВЛ (Р=0.88) та тривалість лікування у ВІТ (Р=0.88).
У хворих з тяжкою ЧМТ, які знаходяться на тривалій ШВЛ, трахеостомія достовірно знижує необхідні дози седативних та аналгетичних засобів порівняно з дозами, необхідними у цих же хворих під час інтубації трахеї.
Трахеостомія у хворих з тяжкою ЧМТ, які знаходяться на ШВЛ через интубацію трахеї, сприяє зниженню внутрiшньочерепного тиску за умови однакового рівня седації. Зміна положення голови під час операції може суттєво впливати на ВЧТ.
Рання трахеостомія має переваги порівняно з інтубацією трахеї та пізньою трахеостомією й покращує результати лікування у хворих з тяжкою ЧМТ, які знаходяться на тривалій ШВЛ, насамперед, зменьшує ризик вентилятор-асоцiйованої пневмонії (на 31,5% Р=0,032) та летальність (на 36,3%, Р=0.022). Рання трахеостомія недостовірно знижує тривалість ШВЛ (Р=0.88), тривалість лікування у ВІТ (Р=0.88) та не впливає порівняно з інтубацією трахеї на мікробне зараження вмісту нижніх дихальних шляхів.
Результати нашого дослiдження вказують на те, що у хворих с тяжкою ізольованою ЧМТ тяжка гіпоксична дихальна недостатність (PaO2/FiO2 < 200 мм рт.ст.) з 2-ї доби після травми є показанням до ранньої трахеостомії. У залишившихся хворих цієї групи за умови відсутності свідомості питання про застосування трахеостомії необхідно вирішувати не пізніше 7 – 9-ї доби ШВЛ. Оцінка за ШКГ не є значущим предиктором тривалої ШВЛ у хворих з тяжкою ізольованою ЧМТ.
У хворих з тяжкою поєднаною ЧМТ відсутність свідомості на 2 – 4-у добу ШВЛ оцінка за шкалою APACHE II > 20 балів, оцінка за шкалою ISS > 30 балів, тяжка гіпоксемічна дихальна недостатність (PaO2/FiO2 < 200 мм рт.ст.) являються предикторами тривалої ШВЛ та показанням до ранньої трахеостомії.
Практичні рекомендації
1.Рання трахеостомія забезпечує переваги порівняно з інтубацією трахеї та пізньою трахеостомією у хворих з ЧМТ, які знаходяться на тривалій ШВЛ.
2. Основним показанням для застосування трахеостомії у хворих з ЧМТ є необхідність в тривалій ШВЛ. При визначенні показань до трахеостомії в цій групі хворих необхідно враховувати характер травми – ізольована ЧМТ чи поєднана. У хворих з тяжкою ізольованою ЧМТ наявність ГПЛ чи ГРДС (PaO2/FiO2 < 200 – 300 мм рт.ст.) слід вважати показанням до ранньої трахеостомії. Оцінку за ШКГ не слід вважати значущим предиктором тривалої ШВЛ у хворих з тяжкою ізольованою ЧМТ. У хворих з тяжкою поєднаною ЧМТ оцінка за ШКГ < 9 балів у 2-у добу ШВЛ оцінка за шкалою APACHE II > 20 балів, оцінка за шкалою ISS > 30 балів, наявність ГРДС (PaO2/FiO2 < 200 мм рт.ст.) являються предикторами тривалої ШВЛ та служать показанням до ранньої трахеостомії. Доцільно у інших хворих цієї групи за умови відсутності свідомості питання про застосування трахеостомії необхідно вирішувати не пізніше 7-9-ї доби ШВЛ.
3. При застосуванні трахеотомії при проведенні ШВЛ у хворих з ЧМТ можливо використовувати менші дози седативних та анальгетичних засобів порівняно з інтубацією трахеї .
4. Під час виконання трахеостомії у хворих з тяжкою ЧМТ доцільно проводити моніторинг ВЧТ, що б запобігти внутрішньочерепній гіпертензії. Слід особливу увагу приділяти положенню голови хворого.
Публікації автора:
1. Оцiнка потреб анальгоседацii у хворих з травмою, якi знаходяться на тривалiй ШВЛ, до i пiсля накладання трахеостомii / Ф.С Глумчер, С. Оджум, Кучин Ю.Л.[та iн]. // Бiль,знеболювання i iнтенсивна терапiя. -2008.-№1.- С.31-35. (Дисертантом особисто проведено набір та аналіз матеріалу, статистична обробка, узагальнення результатів, оформлення).
2. Глумчер Ф.С. Вплив трахеостомii на внутрiшньочерепний тиск у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою / Ф.С. Глумчер, С. Оджум.// Бiль,знеболювання i iнтенсивна терапiя. – 2008 - № 2(д). - С.71-73 (Дисертантом особисто проведено набір матеріалу, аналіз літератури, клінічні спостереження, статистичну обробку, узагальнення результатів, оформлення).
3.Оджум Сiлванус. Сучаснi перспективи в лiкуваннi хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою, якi потребують тривалої штучної вентиляцii легень. / Сiлванус Оджум // Науковий вiсник Нацiонального медичного унiверситету iм. О.О.Богомольця.-2008.-№ 2-3.- С.151-153.
4.Глумчер Ф.С. Показання до проведення трахеостомii у хворих з черепно-мозковою травмою, якi перебувають на тривалiй штучнiй вентиляцii легень / Ф.С Глумчер, С. Оджум, Ю.Л Кучин.// Бiль, знеболювання i iнтенсивна терапiя. -2008.-№ 4.- С.32-37. (Дисертантом особисто проведено набір матеріалу , аналіз літератури, клінічні спостереження, статистичну обробку, оформлення).
5. Оджум С. Влияние времени наложения трахеостомии на исход лечения у больных с черепно-мозговой травмой, находящихся на длительной ИВЛ / С. Оджум. Ф.С Глумчер., Л.П Чепкий // Матеріали IV з’їзду нейрохірургів України, м.Дніпропетровськ, 27 – 30 травня, 2008 - С. 190. (Дисертантом особисто проведено набір матеріалу, аналіз літератури, клінічні спостереження, статистичну обробку, оформлення)