Досенко Ірина Вікторівна. Застосування полімерних фібринових композицій при лікуванні хворих з пухлинами та кістозними утвореннями молочних залоз : дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Досенко І.В. Застосування полімерних фібринових композицій при лікуванні хворих з пухлинами та кістозними утвореннями молочних залоз. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.
Дисертацію присвячено обґрунтуванню доцільності застосування полімерних фібринових композицій при лікуванні пухлин та кістозних утворень молочних залоз.
У ході проведення експериментальних досліджень на кролях встановлено, що ПФ сприяє загоєнню різаних ран м’яких тканин з незначною запальною реакцією в навколишніх тканинах, відсутністю на місці пошкодження рубця. За допомогою біохімічних методів було вивчено вплив різних концентрацій метотрексату на функціональну активність основних білкових компонентів ПФ – фібриногену та тромбіну. Встановлено, що вона практично не змінюється при введенні до складу ПФ метотрексату в концентрації від 0,25 до 2,5 мг/мл.
Розроблена методика застосування ПФ при хірургічному лікуванні хворих на РМЗ дозволяє знизити кількість та інтенсивність післяопераційних ускладнень. Застосування ПФ з метотрексатом під час хірургічного втручання у хворих на РМЗ дозволяє зменшити частоту виникнення місцевих рецидивів пухлини на 8,6%.
Застосування ПФ при лікуванні післяопераційних сером дозволяє в 2,5 рази зменшити об’єм аспірованої рідини з порожнини сероми та скоротити тривалість її лікування у 2 рази.
Використання ПФ у хворих з вузловим фіброаденоматозом при хірургічному лікуванні дозволяє достовірно зменшити об’єм ранового ексудату на 1,7 добу після операції та скоротити термін зняття швів з 9,7±0,5 до 6,7±0,5 діб, а при лікуванні непроліферативних кістозних утворень молочних залоз у 83% пацієнток призводить до повної облітерації порожнини кісти, в 3 рази дозволяє знизити ймовірність її рецидивування.
В дисертації дано обґрунтування та розроблений спосіб застосування полімеру фібрину при лікуванні пухлин та кістозних утворень молочних залоз, показана його ефективність на основі клінічних, біохімічних, гістологічних та цитологічних досліджень.
На моделі ранового процесу в експерименті встановлено, що ПФ
значно прискорює регенераційні процеси в рані. Біохімічними дослідженнями показано, що метотрексат при сумісному застосуванні з ПФ не змінює функціональну активність основних білкових компонентів останнього – фібриногену і тромбіну, що обґрунтовує доцільність застосування ПФ в комбінації з протипухлинними препаратами в клініці.
Застосування полімерної фібринової композиції з метотрексатом при хірургічному лікуванні хворих на РМЗ знижує частоту виникнення місцевих рецидивів на 8,6% порівняно з контролем.
Використання ПФ за розробленою методикою при хірургічному лікуванні хворих на РМЗ дозволяє достовірно знизити тривалість лімфореї в 1,7 рази, частоту виникнення сероми – з 65,7% до 20,4% та прискорити загоєння рани порівняно з традиційним способом лікування. Цитологічні дослідження ранового ексудату та відбитків післяопераційної рани показали, що під впливом ПФ значно зменшується кількість клітинних елементів – нейтрофільних і еозинофільних гранулоцитів та підвищується рівень фібробластів, що синтезують колаген.
У хворих на РМЗ введення ПФ в аспіровану порожнину післяопераційної сероми дозволяє в 2,5 рази зменшити об’єм рідини та скоротити тривалість її лікування у 2 рази порівняно з контролем.
Доведено, що використання полімеру фібрину при хірургічному
лікуванні хворих з вузловим фіброаденоматозом молочної залози дозволяє достовірно зменшити об’єм ранового ексудату на 1-7 добу після операції та скоротити термін зняття швів з 9,7±0,5 до 6,7±0,5 діб (P<0,05).
Застосування ПФ при лікуванні непроліферативних кістозних утворень молочних залоз у 83% пацієнток призводить до повної облітерації порожнини кісти і знижує ймовірність її рецидивування в 3 рази.
Публікації автора:
Веремєєнко К.М., Покотиленко О.К., Кизим О.Й., Макашев В.Є., Досенко І.В. Біохімічна характеристика полімеру фібрину і гістологічні дослідження його адгезивних властивостей // Журнал вушних, носових та горлових хвороб. – 1996. – №4. – С.10-15. (Дисертантом представлено результати експериментальних досліджень, проведених за безпосередньою участю автора).
Досенко І.В. Первый опыт применения фибринового клея при хирургическом лечении опухолей молочной железы // Клин. хирургия. – 1999. - №3. – С.41-42.
Досенко И.В., Головко Т.С., Рогацкая В.П., Черныш В.О., Смоланка И.И. Использование полимера фибрина при консервативном лечении пациенток с кистами молочных желез // Онкология. – 2004. – Т.6, №4. – С.283-286. (Особистий внесок дисертанта: збір та обробка матеріалу, узагальнення одержаних результаті, написання статті).
Досенко І.В., Тарутінов В.І., Веремєєнко К.М., Кизим А.Й., Досенко В.Є. Спосіб хірургічного лікування раку молочної залози // Пат. № 30405 А, Україна, (UA), 7 МПК, А 61 В 17/00.– З. №98031456; Заявл. 24.03.1998; Опубл. 15.11.2000, Бюл. №11. (Розподіл інтелектуальної власності у винаході – Досенко І.В. – 70%.Запропонувала, розробила та підготувала патент).
Тарутінов В.І., Досенко І.В., Шпильова С.І. Принципи формування індивідуальних планів етапного лікування хворих на рак молочної залози з урахуванням основних патогенетичних форм захворювання // Метод. реком. – Київ, 1999. – 24 с. (Особистий внесок дисертанта: збір та обробка матеріалу, підготовка до друку).
Топчий В.Б., Тарутинов В.И., Веремеенко К.Н., Досенко И.В., Скляр С.Ю. Способ лечения осложнений при реконструктивных операциях на молочной железе с помощью биологического клея // Реконструктивно-восстановительная хирургия молочной железы: Матер. Всероссийской конференции. – 24-25 сентября 1996 года. – М., 1996. – С.127-128. (У роботі представлені результати лікування ускладнень після реконструктивних операцій на молочних залозах).
Досенко И.В., Рогацкая В.П., Скляр С.Ю., Кострыба А.И. Показания к применению фибринового клея при хирургическом лечении рака молочной железы: Матер. ІІ съезда онкологов и радиологов СНГ. – К., 2000. – Ч.2.– С.129. (Автором запропоновано метод хірургічного лікування хворих на РМЗ з використанням полімеру фібрину, узагальнення одержаних результатів).
Досенко І.В. Застосування полімерних фібринових композицій при лікуванні хворих на рак молочної залози // Сучасні аспекти експериментальної та клінічної онкології: Матер. V конф. молодих онкологів України. – Київ, 2002. – С.8. (Дисертантом представлено результати лікування хворих на рак молочної залози за допомогою полімерних фібринових композицій з метотрексатом, узагальнення одержаних результатів).
Досенко И.В., Лигирда О.Ф., Рогацкая В.П., Головко Т.С. Применение фибринового клея «Биоадгезив» при лечении опухолей молочной железы // Матер. Х з’їзду онкологів України, Крим, 2001. – С. 178. (Особистий внесок дисертанта: збір та обробка матеріалу, аналіз результатів).
Смоланка И.И., Досенко И.В. Консервативное лечение кистозных образований молочных желез // Матер. IIІ съезда онкологов СНГ. – Минск, 2004 – С.91. (Дисертантом представлено результати лікування кістозних утворень молочних залоз за допомогою полімеру фібрину).