Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


371. Колонтай Світлана Миколаївна. Залучення інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій України: дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Колонтай С. М. Залучення інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Інститут проблем ринку та економіко – екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2004.

Дисертаційна робота присвячена питанням залучення інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій України в умовах ринкової економіки.

В роботі були розглянуті особливості інвестиційного середовища біосферних заповідних територій України. На основі методів системного і комплексного аналізу розроблено підхід до визначення особливостей інвестиційного середовища біосферних заповідників і виявлення основних напрямів залучення інвестицій в їх природоохоронну діяльність. На основі сучасної теорії природокористування розроблені концептуальні і методологічні аспекти формування поняття економіко-екологічної привабливості природоохоронної діяльності при розвитку біосферних заповідних територій. Розроблено методику оцінки сприятливості умов і економічної обґрунтованості основних напрямів залучення інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у розвитку та поглибленні існуючих методів залучення інвестицій в природоохоронну діяльність; в розробці основних напрямків створення сприятливих умов для залучення інвестицій у природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій України.

Проведені в дисертації дослідження щодо розробки методологічних і методичних основ можливостей залучення інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій дозволили зробити такі висновки:

1. Залучення солідних інвесторів для вирішення природоохоронних проблем біосферних заповідних територій України можливо тільки в тому випадку, якщо вказані біосферні заповідні території матимуть достатньо високу економіко-екологічну привабливість і вони матимуть достатньо повну

і достовірну інформацію про економічну ефективність зазначених інвестицій.

2. Поява нових біосферних заповідників відображає важливу світову тенденцію в охороні навколишнього природного середовища і заповідній справі. Йдеться про додання такого статусу територіям, де б охорона природи поєднувалася з раціональним використовуванням природних ресурсів, досягався компроміс між господарською діяльністю людини і діями, направленими на оздоровлення навколишнього середовища.

3. В основу концепції оцінки інвестиційної привабливості

природоохоронної діяльності біосферних заповідних територій встановлена

оцінка всіх видів діяльності цих територій, а також оцінка їх забезпеченості інвестиціями з різних джерел.

Зазначена вище оцінка проводиться на основі визначення чисельних значень статичних і динамічних показників.

4. Значення тенденцій зміни економіко-екологічних показників, що характеризують життєдіяльність заповідників, визначає статичну і динамічну стабільність (сталість) їх економічного стану в регіоні і в Україні і, отже, робить відповідний вплив на можливість залучення інвестицій для їх розвитку.

5. В основу концепції формування поняття економіко-екологічної сталості при розвитку біосферних заповідних територій встановлені теоретико-методологічні і концептуальні основи рішень, прийнятих в рамках Декларації конференції ООН по навколишньому середовищу і розвитку.

Концепція сталого розвитку біосферних заповідних територій має включати:

- загальне узгодження соціально-економічного прогресу (способу життя) з екологічними можливостями регіону, в якому розташований біосферний заповідник;

- безперервне узгодження процесу структурних змін у використовуванні ресурсів, напрямі капіталовкладень, орієнтації технічного розвитку та інституційних змін в системі сучасних і майбутніх потреб;

- встановлення соціальної справедливості і соціального партнерства, затвердження духовних цінностей суспільства і пріоритетних цінностей середовища мешкання, прояв політичної волі і колективного розуму в реалізації політики цілісного розвитку.

6. При формуванні сприятливих умов залучення інвестицій в природоохоронну діяльність одним з параметрів, який необхідно враховувати, є економіко-екологічна сталість природних систем біосферних заповідних територій. Вживання цього параметра необхідне для того, щоб інвестору було ясно, що доцільність його інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій визначається також станом в ньому природних систем і прогнозованими змінами їх основних параметрів в результаті реалізації відповідних природоохоронних заходів.

7. Формування сприятливих умов залучення інвестицій в природоохоронну діяльність біосферних заповідних територій ґрунтується на таких основних положеннях: поліпшення екологічної ситуації; інвестиції необхідно використовувати для реалізації природоохоронних заходів, що забезпечують максимальний економіко-екологічний ефект в даному біосферному заповіднику; необхідно більш повно враховувати особливості ринкової економіки.

8. Вибір інтегральних характеристик і показників для оцінки економіко-екологічної сталості в розвитку біосферних заповідних територій ґрунтується на понятті відповідного резерву даної системи і інтервалі допустимих коливань її стану. Істотну роль в цьому відіграє поняття сталості системи і залежність між величиною дії і економічними ефектами (економічними збитками), викликаними цими діями, а також наявність граничних порогів вказаних ефектів, тобто коефіцієнта економіко-екологічної сталості.

9. В умовах гострого дефіциту бюджетних засобів, біосферні заповідники мають знаходити шляхи для розвитку самоокуповування свого існування.

Дослідження показали, що зі всього обсягу інвестицій на природоохоронні цілі спрямується не більше 10%, що явно не достатньо для реалізації намічених природоохоронних заходів і програм.

Найреальнішим шляхом забезпечення природоохоронної діяльності є розвиток обсягів таких видів економічної діяльності в біосферних заповідниках як туризм, рекреація, малий бізнес.

10. Сама можливість розвитку туристичного виду діяльності в біосферних заповідниках до цього дня залишається дискусійною як серед представників наукової громадськості і різних природоохоронних організацій, так і серед співробітників заповідників. Одним з видів туристичної діяльності є екологічний туризм.

11. Основною метою розвитку рекреаційної діяльності в біосферних заповідниках України є формування конкурентноздатного на світовому і національному рівнях рекреаційного продукту на основі ефективного використовування природного, лікувального, соціально-культурного і оздоровчого потенціалу біосферних заповідних територій, забезпечення соціально-економічних інтересів і їх екологічної сталості.

12. Розвиток рекреаційно – туристичної діяльності в біосферних

заповідниках сприяє розвитку малого бізнесу у вигляді різного роду виробництв по випуску сувенірної продукції, різних бюро і організацій по наданню платних додаткових послуг. Це, у свою чергу, сприятливо позначиться на рішенні соціально-побутових проблем, що мають місце в заповіднику і приверне додаткові засоби для реалізації природоохоронних програм.

13. Отримання економічного результату при здійсненні туристичної, рекреаційної діяльності та розвитку малого бізнесу в біосферному заповіднику дозволяє знайти додаткові засоби для розвитку природоохоронної діяльності на цих територіях.

14. Для підвищення ефективності державного управління у галузі охорони і використовування природно – заповідного фонду, удосконалення обліку територій і об'єктів, оптимізації складу і прогнозувань його подальшого розвитку продовжуються роботи по веденню державного кадастру територій і об'єктів природно – заповідного фонду України. Було розроблено спеціальне програмне забезпечення, почато заповнення бази даних кадастру вхідною інформацією, була розроблена цифрова карта природно – заповідного фонду України.

Публікації автора:

1.Колонтай С. М. Оцінка інвестиційної привабливості регіонів // Вісник соціально – економічних досліджень: Збірник наукових праць Одеського державного економічного університету. – Одеса: АТЗТ ІРЕНТТ, 2001. – Вип.9 - C. 181-185.

2. Колонтай С. Н. Экономико – экологические факторы, влияющие на устойчивое развитие региона // Наукові праці Одеської національної академії зв’язку ім. О. С. Попова: Періодичний науковий збірник з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв'язку. – Одеса, 2002. – C. 78-81.

3. Колонтай С. Н. Экономико – экологическая оценка антропогенного воздействия на водную среду Придунайского региона // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2001.- Вип. 105. –C. 61-65.

4. Колонтай С. Н. Маркетинговые методы, применяемые для оценки инвестиционной привлекательности регионов // Матеріали Першої всеукраїнської науково – практичної конференції “Україна наукова 2001”. - Дніпрпетровськ: Наука і освіта, 2001. – Т. 11.- C. 50.

5. Колонтай С. Н. Экологически устойчивый образ жизни и факторы, влияющие на экономико – экологическое устойчивое развитие // Проблемы экологии. – 2000. – № 1.- C. 49-54.

6. Колонтай С. Н. Методические основы оценки экономической эффективности инвестиций в природоохранную деятельность объектов // Проблемы инвестиционного менеджмента в природоохранной деятельности. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико – экологических исследований НАН Украины, 2001. – C. 81-85.

7. Колонтай С. Н., Зяблов А. А. Экономико – экологическая оценка антропогенного воздействия на водную среду Придунайского региона // Экономические проблемы природоохранного менеджмента. - Одесса: Одесский государственный экологический университет, 2002. – C. 220-233. (Особистий внесок здобувача – надано оцінку антропогенного впливу на водне середовище Придунайського регіону).

8. Колонтай С. Н. Факторы, влияющие на экономико – экологическую устойчивость при развитии региона // Менеджмент природоохранной деятельности. - Одесса: Одесский государственный экологический университет, 2001. – С. 45-70.