Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Хмара Тетяна Володимирівна. Закономірності морфогенезу і становлення топографії чоловічих статевих органів у ранньому періоді онтогенезу людини : дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2006. — 424арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 373-408.



Анотація до роботи:

Хмара Т.В. Закономірності морфогенезу і становлення топографії чоловічих статевих органів у ранньому періоді онтогенезу людини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 - нормальна анатомія. - Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського, Тернопіль, 2007.

Дисертаційна робота присвячена вивченню динаміки формо утворення чоловічих статевих органів упродовж внутрішньоутробного періоду розвитку людини. Встановлені особливості топографо-анатомічних взаємовідношень чоловічих статевих органів із суміжними органами та структурами від моменту їх закладки і до народження, а також періоди їх інтенсивного та уповільненого росту. Виявлена індивідуальна і вікова анатомічна мінливість чоловічих статевих органів упродовж пренатального періоду онтогенезу людини. Визначені критичні періоди розвитку та морфологічні передумови можливого виникнення природжених вад чоловічих статевих органів. Встановлено, що темпи опускання яєчок у калитку не завжди співпадають із відповідною стадією розвитку плода. Одним із основних факторів каудального переміщення яєчка є його повідець. Джерелом формування пристінкової пластинки піхвової оболонки яєчка є піхвовий відросток очеревини, а її нутрощевої пластинки - нутрощева очеревина.

У дисертації дано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми щодо визначення закономірностей хронологічної послідовності просторово-часових перетворень органів і структур чоловічої статевої системи в ранньому періоді онтогенезу людини, виявлення анатомічної мінливості та періодів інтенсивного та уповільненого їх росту. Одержані дані є основою для подальших морфологічних досліджень, вдосконалення та розробки оперативних втручань на органах і структурах чоловічої статевої системи.

1.Зачатки статевих залоз з'являються на 4-му тижні внутрішньо утробного розвитку (зародки 4,5-5,0 мм ТКД) у вигляді парних видовжених валиків, оточених щільним скупченням мезенхіми. Диференціювання гонад за статтю спостерігається на початку 7-го тижня (передплоди 14,0-15,5 мм ТКД), що виражається появою перпенди кулярно розташованих тяжів у межах середньої третини залози.

2. Інтенсивне формування канальцевої системи яєчка з одночасною появою щілиноподібних проміжків між щільно розміщеними клітинами мезенхіми над'яєчка відбувається на початку 7-го тижня внутрішньо утробного розвитку як одного з критичних періодів становлення його структурно-функціональної системи. Канальцеві структури яєчка та над'яєчка сполучаються наприкінці 3-го місяця розвитку (передплоди 65,0-79,0 мм ТКД).

3. У морфогенезі яєчок провідну роль відіграє його повідець, зачаток якого з'являється на початку 6-го тижня ембріогенезу (зародки 9,0-10,0мм ТКД). Прискорене формування повідця яєчка у плодів 5-8місяців, про що свідчить переважання гладеньком'язових клітин над сполучнотканинними елементами, є одним з основних факторів гетерохронії розвитку яєчок та їх подальшого переміщення в калитку.

4. Вентральний випин піхвового відростка очеревини з'являється наприкінці 8-го тижня ембріогенезу (передплоди 27,0-29,0 мм ТКД); формування відростка передує каудальному переміщенню яєчка. Зрощення нутрощевої пластинки піхвового відростка очеревини з білковою оболонкою яєчка та над'яєчка відбувається у плодів 6-7місяців. Порушення процесу зрощення листків піхвового відростка очеревини у 9-10-місячних плодів може бути анатомічною передумовою виникнення природжених пахвинно-калиткових гриж.

5. У 3-місячних передплодів (56,0-65,0 мм ТКД) відбувається інтенсивний розвиток каудальних частин мезонефричних проток, що виражається розширенням їх просвіту, появою колового шару клітин мезенхіми і трансформацією епітеліальної вистилки, внаслідок чого утворюються сім'явиносні протоки, сім'яні пухирці та вивідні протоки передміхурової залози.

6. Формування фасціально-клітковинних просторів таза знаходиться в корелятивному зв'язку з морфогенезом його органів. Провідну роль у становленні топографії органів таза відіграє внутрішньотазова фасція. Наприкінці плодового періоду онтогенезу більш розвиненими є бічні клітковинні простори таза; межі передміхурового та позадпрямо кишкового клітковинних просторів анатомічно не визначаються.

7.Упродовж плодового періоду розвитку спостерігається варіабельність форми над'яєчок, передміхурової залози і сім'яних пухирців:

- над'яєчко здебільшого має ретортоподібну та гачкувату форми, у 9-10-місячних плодів - форму коми; рідкісними формами над'яєчка є гвинтоподібна, S-подібна, С-подібна та Г-подібна;

- передміхурова залоза у 4-місячних плодів округло-овальної форми, у 5-місячних - конусоподібної, у 6-місячних - кулястої, у 7-місячних - конусоподібної та кулястої, у 8-місячних - пірамідальної; наприкінці плодового періоду передміхурова залоза набуває каштаноподібної форми;

- сім'яні пухирці у ранніх плодів конусоподібної і циліндричної форми, наприкінці плодового періоду - веретеноподібної та видовжено-овальної форми.

8. Інтенсивний розвиток яєчок, над'яєчок та передміхурової залози відбувається на 5, 7 і 10 місяцях внутрішньоутробного розвитку, сім'яних пухирців, сім'явиносних проток і статевого члена - на 6 і 10місяцях, передміхурової і проміжної частин сечівника - на 5, 7 і 9місяцях, губчастої частини сечівника - на 5, 6 і 8 місяцях.

Публікації автора:

1. Круцяк В.М., Марчук Ф.Д., Хмара Т.В., Марчук В.Ф., Лютик М.Д. Морфогенез і становлення топографії статевих залоз на ранніх стадіях пренатального онтогенезу // Бук. мед. вісник. - 1999. - Т. 3, № 4. - С. 172-176. (Здобувачем виконано мікроскопічне дослідження особли востей розвитку й становлення ембріотопографії статевих залоз у 17зародків і передплодів людини та підготовлено матеріал до друку).

2. Лойтра А.О., Марчук Ф.Д., Хмара Т.В. Використання метода пластичного реконструювання для вивчення топографо-анатомічних відношень органів у пренатальному періоді онтогенезу людини // Укр. мед. альманах. - 2000. - Т. 3, № 6. - С. 122-124. (Здобувачем виготовлено три пластичні реконструкції органів заочеревинного простору у передплодів 14,0, 16,0 і 25,0 мм ТКД та підготовлено матеріал до друку).

3. Хмара Т.В. Особливості розвитку сечостатевої пазухи на ранніх стадіях пренатального періоду онтогенезу людини // Бук. мед. вісник. - 2000. - Т. 4, № 2-3. - С. 153-155.

4. Марчук В.Ф., Хмара Т.В. Ембріотопографічні особливості статевих залоз у передплодів людини // Наук. вісник Ужгородського ун-ту, серія „Медицина“. - 2000. - Вип. 12. - С. 35-37. (Здобувачем проведено дослідження топографо-анатомічних взаємовідношень статевих залоз у 22 передплодів людини, виготовлено дві пластичні та одна графічна реконструкції і підготовлено матеріал до друку).

5. Хмара Т.В. Особливості формування передміхурової частини сечівника в ранньому періоді онтогенезу людини // Укр. мед. альманах. - 2000. - Т. 3, № 4. - С. 211-213.

6. Хмара Т.В. Формування направляючого тяжа та його роль у переміщенні яєчка в пренатальному періоді онтогенезу людини // Бук. мед. вісник. - 2001. - Т. 5, № 1. - С. 187-189.

7. Марчук Ф.Д., Хмара Т.В. Порівняльно-ембріологічні особливості розвитку мезонефроса у зародковому періоді // Бук. мед. вісник. - 2001. - Т. 5, № 1-2. - С. 119-121. (Здобувачем виконано дослідження розвитку мезонефроса у 22 зародків людини методами мікроскопії серійних гістологічних зрізів, графічного і пластичного реконструювання та підготовлено матеріал до друку).

8. Макар Б.Г., Хмара Т.В., Марчук Ф.Д., Лойтра А.О. Розвиток і становлення топографії фасціально-клітковинних утворень таза на ранніх стадіях онтогенезу людини // Укр. мед. альманах. - 2002. - Т. 5, № 1. - С. 112-114. (Здобувачем проведено дослідження морфогенезу фасціально-клітковинних утворень таза у 25 зародків і передплодів людини за допомогою мікроскопії та реконструювання, підготовлено матеріал до друку).

9. Хмара Т.В., Марчук Ф.Д. Варіантна анатомія внутрішніх органів та структур у 6-місячного плода // Клін. анатомія та оперативна хірургія. - 2003. - Т. 2, № 1. - С. 59-61. (Здобувачем виконано макроскопічне дослідження внутрішніх чоловічих статевих органів у плода та підготовлено матеріал до друку).

10. Хмара Т.В., Марчук Ф.Д. Корелятивні взаємовідношення похідних сечостатевої пазухи у передплодів людини // Вісник проблем біології і медицини. - 2003. - Вип. 4 - С. 53-54. (Здобувачем виконано дослідження похідних сечостатевої пазухи у 12 передплодів людини за допомогою мікроскопії гістологічних і топографо-анатомічних зрізів та підготовлено матеріал до друку).

11. Хмара Т.В. Анатомія фасціально-клітковинних структур малого таза у плодів людини //Клін. анатомія та оперативна хірургія. - 2003. - Т. 2, № 4. - С. 31-34.

12. Хмара Т.В., Пішак В.П. Взаємовідношення піхвового відростка очеревини та яєчка у плодовому періоді онтогенезу людини // Вісник проблем біології і медицини. - 2004. - Вип. 1 - С. 49-51. (Здобувачем виконано дослідження піхвового відростка очеревини у 25 плодів 4-10місяців та підготовлено матеріал до друку).

13. Хмара Т.В. Особливості зовнішньої будови яєчок у семимісячних плодів людини // Клін. анатомія та оперативна хірургія. - 2004. - Т. 3, № 4. - С. 63-65.

14. Хмара Т.В. Атипова топографія яєчок у плода шести місяців // Бук. мед. вісник. - 2004. - Т. 8, № 3-4. - С. 270-272.

15. Хмара Т.В. Структурні зміни мезонефричних проток у передплодів людини // Наук. вісник Ужгородського ун-ту, серія „Медицина“. - 2004. - Вип. 23. - С. 39-41.

16. Хмара Т.В. Варіантна анатомія яєчок і товстої кишки у 6-місячних плодів людини // Вісник проблем біології і медицини. - 2004. - Вип. 3. - С. 108-111.

17. Хмара Т.В. Рідкісний варіант синтопії яєчка і над'яєчка у плода 5місяців // Укр. морфологічний альманах. - 2004. - Т. 2, № 1. - С. 75-77.

18. Хмара Т.В. Особливості топографічної анатомії яєчок у плодів 8місяців // Бук. мед. вісник. - 2004. - Т. 8, № 4. - С. 119-122.

19. Пішак В.П., Хмара Т.В. Топографо-анатомічні особливості внутрішніх чоловічих статевих органів у 8-місячних плодів людини // Вісник проблем біології і медицини. - 2005. - Вип 1. - С. 71-75. (Здобувачем виконано макроскопічне дослідження чоловічих статевих органів у 24 плодів людини, проведено їх морфометрію і статистичну обробку отриманих результатів та підготовлено матеріал до друку).

20. Хмара Т.В. Варіантна анатомія внутрішніх чоловічих статевих органів у 7-місячних плодів людини // Вісник морфології. - 2005. - Т. 11, № 1. - С. 29-31.

21.Хмара Т.В. Відхилення від нормального ходу морфогенезу мезонефроса та його похідних у внутрішньоутробному періоді розвитку людини // Наук. вісник Ужгородського ун-ту, серія „Медицина“. - 2005. - Вип. 24. - С. 38-42.

22. Хмара Т.В. Анатомічні особливості внутрішніх чоловічих статевих органів у 5-місячних плодів людини // Бук. мед. вісник. - 2005. - Т. 9, № 3. - С. 140-143.

23. Хмара Т.В. Особливості зовнішньої будови передміхурової залози у плодів і новонароджених людини // Вісник морфології. - 2005. - Т. 11, № 2 . - С. 212-215.

24. Хмара Т.В., Макар Б.Г. Анатомічні особливості внутрішніх чоловічих статевих органів у 6-місячних плодів людини // Таврический медико-биологический вестник. - 2005. - Т. 8, № 3. - С. 132-135. (Здобувачем виконано макроскопічне дослідження у 28 плодів, проведено статистичну обробку отриманих результатів та підготовлено матеріал до друку).

25. Пішак В.П., Хмара Т.В. Морфологічні передумови виникнення природжених вад над'яєчок // Вісник проблем біології і медицини. - 2005. - Вип 4. - С. 151-156. (Здобувачем виконано макроскопічне дослід ження над'яєчок у 24 плодів 5-6 місяців та підготовлено матеріал до друку).

26. Хмара Т.В. Варіантна анатомія чоловічих сечостатевих органів у 5-місячного плода // Клін. анатомія та оперативна хірургія. - 2005. - Т.4, № 4. - С. 68-70.

27. Пішак В.П., Хмара Т.В. Гетерохронія розвитку яєчок та їх опускання у мошонку у плодів людини // Вісник проблем біології і медицини. - 2006. - Вип 2. - С. 269-272. (Здобувачем виконано дослідження чоловічих статевих органів у 230 плодів людини 5-10 місяців, проведено морфометрію і статистичну обробку отриманих результатів та підготовлено матеріал до друку).

28. Козуб М.М., Пішак В.П., Хмара Т.В. Використання пластичного реконструювання для вивчення топографо-анатомічних взаємовідношень внутрішніх чоловічих статевих органів на початку плодового періоду людини // Вісник проблем біології і медицини. - 2006. - Вип. 3. - С. 107-110. (Здобувачем виконано дослідження морфогенезу і становлення синтопії органів таза на початку плодового періоду за допомогою мікроскопії і реконструювання та підготовлено матеріал до друку).

29. Хмара Т.В. Топографо-анатомічні особливості чоловічих статевих органів наприкінці плодового періоду онтогенезу людини // Таврический медико-биологический вестник. - 2006. - Т. 9, № 3, ч. 4. - С. 175-178.

30. Пішак В.П., Козуб М.М., Хмара Т.В. Використання пластичного реконструювання для вивчення будови сім'яних пухирців у 4-місячних плодів людини // Укр. морфологічний альманах. - 2006. - Т. 4, № 3. - С. 63-66. (Здобувачем виконано дослідження особливостей зовнішньої і внутрішньої будови сім'яних пухирців у 4-місячних плодів за допомогою мікроскопії і реконструювання та підготовлено матеріал до друку).

31. Патент на корисну модель № 19645 Україна, МПК G09В 23/28. Спосіб виготовлення пластичних реконструкцій органів і структур порожнини таза в пренатальному періоді онтогенезу людини / Пішак В.П., Хмара Т.В., Козуб М.М. - № u 2006 08141; Заявл. 20.07.2006. Опубл. 15.12.2006. - Бюл. № 12. (Здобувачем сформульовано ідею винаходу, проведено аналіз літератури, здійснено практичну апробацію способу та оформлено заявку на винахід).

32. Патент на корисну модель № 19646 Україна, МПК G09В 23/28. Спосіб моделювання мікроскопічних структур чоловічої статевої системи в пренатальному періоді онтогенезу людини / Хмара Т.В., Пішак В.П., Козуб М.М. - № u 2006 08151; Заявл. 20.07.2006. Опубл. 15.12.2006. - Бюл. № 12. (Здобувачем запропоновано спосіб, виконано експериментальну апробацію та оцінку його ефективності, оформлено текст винаходу).

33. Патент на корисну модель № 19647 Україна, МПК G09В 23/28. Спосіб виготовлення гіпсових моделей органів і структур чоловічої статевої системи в пренатальному періоді онтогенезу людини / Хмара Т.В., Козуб М.М. - № u 2006 08152; Заявл. 20.07.2006. Опубл. 15.12.2006. - Бюл. № 12. (Здобувачем запропоновано спосіб, здійснено його практичну апробацію та оформлено текст винаходу).

34. Пішак В.П., Хмара Т.В., Козуб М.М. Ембріогенез чоловічих статевих органів у нормі та патології. - Чернівці: Медуніверситет, 2006. - 368 с. (Здобувачем виготовлено і вивчено серійні гістологічні зрізи зародків, передплодів та окремих органів чоловічої статевої системи людини; виготовлено графічні і пластичні реконструкційні моделі чоловічих сечостатевих органів, відпрепаровано 275 передплодів і плодів людини; здійснено опис і фотографування препаратів; статистичну обробку отриманих результатів та написання монографії).

35.Хмара Т.В., Кіцул Б.В., Халатурник Г.М. Особливості ембріотопографії фасцій таза у передплодів людини // Матер. всеукр. наук.-практ. конф. студ. та молодих вчених „Акт. пробл. клін., експерим. та профіл. медицини“. - Донецьк, 2002. - С. 223. (Здобувачем виконано мікроскопічне дослідження фасціально-клітковинних утворень таза та написання тексту тез).

36. Хмара Т.В. Особливості піхвового відростка очеревини у плода 6,5місяців // Матер. Міжнарод. науково-практ. конф. „Україна наукова '2003“, Дніпропетровськ-Сімферополь. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - Т. 12, Медицина. - С. 36-37.

37. Хмара Т.В. Особливості становлення вісцеральних клітковинних просторів малого таза у плодів людини // Матер. VII Міжнарод. наук.- практ. конф. „Наука і освіта '2004“. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т. 48, Медицина. - С. 56-57.

38. Хмара Т.В. Особливості становлення фасціальних утворень сім'яного канатика у новонародженого людини / Матер. V Міжнарод. конгресу з інтегративної антропології // Biomedical and Biosocial Anthropology. - 2004. - № 2. - С. 91.

39. Хмара Т.В. Природжена вада яєчок у плода 8 місяців // Клін. анатомія та оперативна хірургія. - 2004. - Т. 3 , № 3. - С. 63.

40. Хмара Т.В. Особливості топографії яєчок у плода 5 місяців // Матер. III Міжнарод. наук.-практ. конф. „Динаміка наук. досліджень '2004“. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т. 59, Медицина. - С. 42-43.

41. Хмара Т.В. Синтопія яєчок у плода 4 місяців / Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. „Акт. проблеми морфол. діагностики хвороб плода і дитини“ // Бук. мед. вісник. - 2004. - Т. 8, № 3-4. - С. 326.

42. Хмара Т.В. Морфогенез яичек у плодов человека 7 месяцев // Матер. Междунар. науч. конф. „Medico-biological, pharmaceutical, public health and management problems. The V edition. - Кишинев, 2004. - V. 1. - С. 76-78.

43. Хмара Т.В. Топографо-анатомічні особливості яєчок і над'яєчок у плода 6 місяців // Тези II Міжнарод. наук.-практ. конф. „Здорова дитина: здоровій дитині - здорове середовище“. - Чернівці, 2004. - С.37.

44. Пішак В.П., Хмара Т.В. Особливості синтопії чоловічих статевих органів у плода 7 місяців // Матер. I Міжнарод. наук.-практ. конф. „Науковий потенціал світу '2004“. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т. 34, Медицина. - С. 32-33. (Здобувачем описано варіантну будову і топографія чоловічих статевих органів у плода 250,0 мм ТКД, проведено їх морфометрію).

45. Хмара Т.В. Дистопія яєчок у плода людини 7 місяців // Матер. наук.-практ. конф. з міжнарод. участю „Від фундаментальних досліджень - до прогресу в медицині“, присвяч. 200-річчю з дня заснув. Харківського держ. мед. ун-ту. - Харків: ХДМУ, 2005. - С. 66.

46. Хмара Т.В. Мікроскопічна анатомія передміхурової залози на початку плодового періоду людини // Матер. IV Міжнарод. наук.-практ. конф. „Динаміка наук. досліджень - '2005“. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - Т. 30, Медицина. - С. 48-49.

47. Пішак В.П., Хмара Т.В. Корелятивні взаємозв'язки між опусканням яєчок і віком плода /// Матер. VIII Міжнарод. наук.-практ. конф. „Наука і освіта '2005“. - Дніпропетровськ: „Наука і освіта“, 2005. - Т. 27, Медицина. - С. 16-17. (Здобувачем виконано дослідження ембріо топографії яєчок у 69 плодів людини 6-9 місяців та проаналізувано одержані результати).

48. Пішак В.П., Хмара Т.В. Морфологічні аспекти природжених вад над'яєчок // Тези доп. ювілейного VIII з'їзду Всеукр. лікар. товариства (ВУЛТ), присвяч. 15-річчю організації. - Київ, 2005. - С. 408. (Здобувачем проведено морфологічне дослідження, аналіз отриманих даних і підготовлено матеріал до друку).

49. Пішак В.П., Хмара Т.В. Корелятивні взаємовідношення чоловічих статевих органів у 5-місячного плода людини // Матер. 86-ї підсумкової конференції науковців Буковинського державного медичного університету „Акт. питання клінічної та експери ментальної медицини“. - Чернівці: Медуніверситет, 2005. - С. 135-138. (Здобувачем виконано морфологічне дослідження, аналіз отриманих даних, сформульовано висновок, підготовлено матеріал до друку).

50. Пішак В.П., Хмара Т.В. Морфологічні передумови виникнення деяких вад внутрішніх чоловічих статевих органів // Матер. II Міжнарод. наук.-практ. конф. „Науковий потенціал світу - '2005“. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - Т. 20, Медицина. - С. 47-50. (Здобувачем проведено морфологічні дослідження, аналіз отриманих даних і підготовлено матеріал до друку).

51. Пішак В.П., Хмара Т.В. Відсутність лівого піхвового відростка очеревини у 6-місячного плода людини //Materialy II Miedzynarodowej naukowe-praktycznej konferencji "Wyksztalcenie i nauka bez granic - '2005". Pzemysl: Sp. Z.o.o. „Nauka i studia“. - Т. 17, Medycyna. - S. 20-21. (Здобувачем проведено макроскопічне дослідження і підготовлено матеріал до друку).

52. Хмара Т.В. Поєднання промежинної ектопії яєчок з відсутністю сім'явиносних проток у 4-місячного плода / Тез. доп. Всеукр. наук. конф. „Акт. пит. вікової анат. та ембріотопографії“ // Клін. анатомія та оперативна хірургія. - Т. 5, № 2. - 2006. - С. 84.

53. Хмара Т.В., Марчук Ф.Д. Поєднані вади чоловічих сечостатевих органів у 9-місячного плода / Тез. доп. Всеукр. наук. конф. „Акт. пит. вікової анат. та ембріотопографії“ // Клін. анатомія та оперативна хірургія. - Т. 5, № 2. - 2006. - С. 84. (Здобувачем проведено морфологічне дослідження, морфометрію, набір та друк матеріалу).

54. Макар Б.Г., Хмара Т.В., Марчук Ф.Д. Особенности формирования влагалищного отростка брюшины в пренатальном периоде онтогенеза человека / Тез. докл. VІІI-го конгр. Междунар. ассоц. морфологов, Орел, 15 сентября 2006 // Морфология. - 2006. - Т. 129, № 4. - С. 78. (Здобувачем проведено морфологічні дослідження і підготовлено матеріал до друку).