Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Ляшенко Вікторія Володимирівна. Закономірності і прогноз мінливості життєздатності популяції шовковичного шовкопряда : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут тваринництва. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Ляшенко В.В. Закономірності і прогноз мінливості життєздатності популяції шовковичного шовкопряда. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню багаторічної мінливості життєздатності шовковичного шовкопряда та розробці прогнозу життєздатності порід на основі встановленої закономірності.

Уперше науково обґрунтовано та практично доведено циклічний характер зміни показника життєздатності гусениць шовковичного шовкопряда, проведено дослідження його динаміки на популяційному та міжгруповому рівнях у періоди зростання, зниження та у роки різких змін сонячної активності. Встановлено, що період зростання сонячної активності є несприятливим для вигодівлі шовковичного шовкопряда, а період спаду позитивно впливає на його розведення.

Вперше досліджена динаміка кількісних та якісних показників корму відповідно до років сонячного циклу і встановлено, що показники врожаю листя та вмісту деяких речовин біохімічного складу кормової плантації шовковиці мають циклічний характер мінливості у часі.

Проведено комплексну оцінку залежності життєздатності різних породних груп від прямого та опосередкованого впливу сонячної активності та доведено необхідність комплексної оцінки екологічної адаптивності генетичного матеріалу з урахуванням циклічності сонячної активності при складанні селекційних програм та удосконаленні методів селекційно-племінної роботи.

Обґрунтовано можливість складання довгострокового прогнозу життєздатності популяції шовковичного шовкопряда та складено прогноз на 23 та початок 24 сонячних циклів.

1. За результатами проведених досліджень встановлено і експериментально обґрунтовано циклічний характер мінливості показника життєздатності гусениць шовковичного шовкопряда та розроблено довгостроковий прогноз життєздатності порід у змінних умовах середовища.

2. Результати спектрального аналізу часових рядів сонячної активності і життєздатності гусениць свідчать про існування певної частотної області, яка робить істотний внесок в циклічність змін обох показників. Найвища відповідність синхронних коливань спостерігається з періодом 11,2 років (R2 =0,7).

3. Проведений ретроспективний аналіз мінливості показника життєздатності гусениць за роками сонячного циклу, а також результати експериментальних весняних вигодівель 2000 – 2004 років свідчать, що сприятливим для вигодівлі шовковичного шовкопряда є період від епохи максимуму сонячної активності до року (+4) включно (Р < 0,05), який можна вважати одиницею біологічного циклу розвитку популяції шовковичного шовкопряда.

4. Результати досліджень продуктивності кормової бази за роками сонячного циклу свідчать, що період зростання сонячної активності та епоха її максимуму є несприятливими і спричиняють відносно низьку врожайність листя (Р < 0,05). Одиницею біологічного циклу розвитку шовковиці можна вважати період від року (+1) до року (+6) включно.

5. У дослідженнях змін якості корму відповідно до років сонячного циклу встановлено, що показники вмісту деяких речовин біохімічного складу листя шовковиці мають циклічний характер мінливості у часі. Найвищий кореляційний зв’язок виявлено між рівнем сонячної активності і вмістом вуглеводів у листях кормової плантації шовковиці (r = 0,86, Р < 0,01).

6. Відносно високий рівень спорідненості варіації показників біохімічного складу корму і життєздатності шовкопряда було встановлено для пари ознак “життєздатність гусениць – розчинні вуглеводи” в групах порід з середнім рівнем коефіцієнта варіації (r = 0,71, Р < 0,05) та високим генотипним потенціалом (r = 0,67, Р < 0,05). Найбільш стійкою як до прямого впливу сонячної активності, так і до опосередкованого дією факторів біохімічного складу корму, виявилась група порід з низьким коефіцієнтом варіації життєздатності гусениць (rСА-ЖГ = 0,42, Р > 0,05; rРозч.вуглев.-ЖГ = 0,30, Р > 0,05).


7. Виявлені закономірності динаміки життєздатності гусениць упродовж середнього сонячного циклу були використані у прогнозуванні поведінки популяції на 23 та на початок 24 сонячних циклів.

Рекомендації виробництву

1. Для проведення весняних вигодівельних сезонів у роки, що припадають на період зростання сонячної активності, рекомендовано в якості вихідного матеріалу використовувати породи з низьким коефіцієнтом варіації показника життєздатності гусениць.

2. Для збереження генетичного матеріалу в період зростання сонячної активності рекомендовано підвищувати вимоги щодо покращення агрофону вигодівель.

Публікації автора:

1. Удосконалення методів добору високожиттєздатного вихідного матеріалу в селекційній роботі з шовковичним шовкопрядом (Bombyx mori L.) / Ю.В. Ляшенко, М.Ю. Браславський, В.С. Лютенко, В.В. Ляшенко // Изв. Харьков. энтомол. о-ва. – Харьков, 2000. – Т.VIII. – Вып. 1. – С. 142-148. Частка участі здобувача: виконувала обсяг робіт, пов’язаний з плануванням і проведенням експериментальної частини, брала участь у теоретичному обґрунтуванні одержаних результатів.

2. Динаміка зміни життєздатності шовковичного шовкопряда (Bombyx mori L.) та її прогноз / В.В. Ляшенко, Е.М. Білецький, В.С. Лютенко, В.М. Литвин // Изв. Харьков. энтомол. о-ва. – Харьков, 2000. – Т.VIII. – Вып. 2. – С. 162-164. Частка участі здобувача: проводила збір даних, брала участь у теоретичному обґрунтуванні і плануванні досліду, аналізі і статистичній обробці отриманих результатів, проводила підготовку матеріалів до публікації.

3. Ляшенко В.В. Вплив років екстремумів сонячної активності на зміну диференціалу показника життєздатності шовковичного шовкопряда // Наук. – техн. бюл. – Х., 2001. – №80. – С. 79-81.

4. Ляшенко Ю.В., Лютенко В.С., Ляшенко В.В. Структурний аналіз фенотипної мінливості основних біологічних показників шовковичного шовкопряда при селекції на життєздатність // Шовківництво. – 2001. – Вип. 23. – С. 35-41. Частка участі здобувача: брала участь у теоретичному обґрунтуванні і плануванні досліду та виконанні експериментальної частини.

5. Ляшенко В.В. Залежність між сонячною активністю, урожаєм і біохімічним складом листя шовковиці та рівнем життєздатності гусениць шовковичного шовкопряда // Шовківництво. – 2003. – Вип. 24. – С. 65-71.

6. Ляшенко В.В. Динаміка життєздатності гусениць у різних породних групах шовковичного шовкопряда протягом одинадцятирічного сонячного циклу // Вісник ХНАУ. Серія “Ентомологія та фітопатологія”. – 2004. – № 5. – С. 56-61.

7. Закономерности динамики жизнеспособности гусениц тутового шелкопряда (Bombyx mori L.) за последние 50 лет/ В.В. Ляшенко, Е.Н. Белецкий, В.С. Лютенко, В.М. Литвин // Тез. доп. Республ. ентомол. конф., присвяченої 50-й річниці заснування УЕТ (Ніжин, 19–23 серпня 2000 року). – Ніжин: ТОВ “Наука-сервіс”, 2000. – С. 70.

8. Ляшенко В.В., Ляшенко Ю.В. Закономірності багаторічної мінливості життєздатності шовковичного шовкопряда та кількісного і якісного складу кормової бази впродовж 11-річного сонячного циклу // Матеріали Міжнар. наук. симп.: Сучасні технології селекційного процесу сільськогосподарських культур (Харків, 7-8 липня 2004 року). – Харків,2004. – С. 157-159.