Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика металів


291. Поліщук Сергій Станіславович. Закономірності формування квазікристалічної структури в системі Al-Cu-Fe при осадженні із парової фази: дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / НАН України; Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Поліщук С.С. Закономірності формування квазікристалічної структури в системі Al-Cu-Fe при осадженні із парової фази.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.13 – фізика металів. – Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, Київ, 2004.

У дисертації викладено результати дослідження закономірностей процесу формування покриттів з квазікристалічною структурою системи Al-Cu-Fe із парової фази методом високошвидкісного (до 300 нм/с) електронно-променевого осадження. На основі дослідження більш ніж 30 зразків з різними хімічними складами, виявлено особливості структури отриманих покриттів і визначено оптимальні умови для формування квазікристалічної структури з високим ступенем досконалості. Показано, що квазікристалічна структура зі складом Al65Cu20Fe15 формується в інтервалі температур підкладки від 470 К до 1070 K. Встановлено, що при температурах підкладки нижче 770 К і швидкості осадження близько 100 нм/сек формується нанорозмірна фаза з квазікристалічною структурою (розміри кристалітів стають менш ніж 100 нм). Експериментально встановлено, що концентраційна область формування квазікристалічної фази в покриттях, отриманих електронно-променевим осадженням, перевищує за розміром рівноважну область існування (стехіометричний склад) у декілька разів. На основі дослідження вакансійної структури покриттів методом електронно-позітронної анігіляції, запропоновано пояснення стабілізації квазікристалічної фази Al-Cu-Fe нестехіометричного складу в покриттях.

Представлено результати досліджень електрофізичних і механічних властивостей отриманих покриттів з квазікристалічною структурою. Методом індентування встановлено, що при механічному навантаженні квазікристалічних конденсатів спостерігається збільшення (приблизно в 2 рази) стадії зміцнення в порівнянні з аналогічною областю в масивних зразках. Представлено можливі пояснення цього явища.