Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Панасюк Тетяна Іванівна. Захист свідків та потерпілих у кримінальному процесі України : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Панасюк Т.І. Захист свідків та потерпілих у кримінальному процесі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2009.

В історико-правовому аспекті висвітлено порядок участі свідків та потерпілих у кримінальному судочинстві; здійснено аналіз відповідності чинного кримінально-процесуального законодавства України у сфері захисту свідків та потерпілих міжнародно-правовим нормам. На підставі аналізу наукової літератури, чинного в Україні законодавства та законодавства інших країн у роботі розкрито особливості вживання термінів «захист» та «безпека», здійснено їх розмежування. Також досліджено інститут забезпечення безпеки свідків та потерпілих у кримінальному процесі України, сформульовано пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» від 23 грудня 1993 року та Кримінально-процесуального кодексу України.

У висновках на основі проведеного комплексного й системного дослідження проблем захисту свідків та потерпілих, сформульовано теоретичні положення та рекомендації, що відповідають вимогам наукової новизни, мають значення для науки та кримінально-процесуальної діяльності, зокрема:

  1. Визначено основні етапи розвитку законодавства щодо участі свідків та потерпілих у кримінальному процесі з часів русько-візантійських договорів до сьогодення. Першим законодавчим актом, в якому згадується «свідок» – є Судебник 1497 року. Потерпілий як учасник кримінального процесу з’являється з прийняттям СКС 1864 року і на нього покладається обов’язок доказування. Поступово функцію обвинувачення переймає держава, коло осіб, які визнаються потерпілими звужується, а процесуальний статус свідка поступається закріпленому СКС 1864 року.

  2. Порядок відправлення правосуддя з часів Руської Правди захищався встановленням суворого покарання за неправдиві показання, а починаючи з ХV ст. – закріпленими нормами щодо захисту судочинства та його учасників від впливу зацікавлених осіб.

  3. У нормативному врегулюванні захисту учасників кримінального судочинства міжнародним співтовариством виділяється три етапи, причому два останні розвиваються у взаємозв’язку:

  4. вироблення та прийняття загальних норм-принципів щодо захисту прав людини;

  5. визначення та закріплення конкретних заходів;

  6. міжнародне співробітництво та допомога у здійсненні передбачених заходів.

  7. Захист свідків та потерпілих повинен стати невід’ємною складовою політики держави з боротьби зі злочинністю та відповідати національним особливостям (не обмежуючи їх види та термін застосування). Застосування заходів захисту свідків та потерпілих не повинно обмежувати прав обвинуваченого (відступи від цього положення можливі лише у передбачених законодавством випадках).

  1. Законодавство України щодо захисту свідків та потерпілих потребує приведення у відповідність до визнаних міжнародних стандартів, оскільки прийняті в Україні нормативно-правові акти (укази, програми, положення, концепції) містять лише загальні, декларативні положення щодо імплементації норм міжнародних актів у національне законодавство, а реальні дії у цій сфері не здійснені.

  2. Удосконалення законодавчого забезпечення передбачених заходів захисту може здійснюватися шляхом:

прийняття єдиного, самостійного закону про захист будь-якого учасника кримінального судочинства, в якому відобразити напрацьовані положення щодо застосування заходів захисту;

внесення відповідних змін до КПК України, в якому норми щодо захисту осіб передбачити в окремій главі;

розміщення найбільш важливих норм міжнародно-правових актів у додатках до КПК України з метою дотримання принципів та основних положень міжнародних актів;

видання відповідних внутрішньовідомчих та міжвідомчих наказів та інструкцій, які б детально регламентували кожну дію слідчого та інших працівників, які беруть участь у захисті учасників кримінального судочинства.

  1. Поняття «безпека» та «захист» мають самостійне значення. Безпека як кінцевий результат може мати місце і за відсутності застосування будь-яких заходів, спрямованих на її створення або підтримання. У випадку застосування будь-яких заходів, спрямованих на організацію, підтримання або забезпечення безпеки особи, необхідно говорити про захист. Таким чином, у контексті нашого дослідження необхідно говорити про захист свідків та потерпілих, який включає в себе заходи забезпечення безпеки та соціального захисту.

  2. За порядком здійснення заходи забезпечення безпеки поділяються на:

заходи, які мають процесуальний порядок здійснення;

заходи, здійснення яких відбувається за межами кримінального процесу.

  1. Уточнити назву Закону «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» та викласти у такій редакції: «Про державний захист осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві». До Закону внести відповідні зміни:

9.1 скорегувати назву статті 1 «Державний захист учасників кримінального судочинства» та викласти у такій редакції: «Державний захист осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, тобто у виявленні, запобіганні, припиненні, розкритті або розслідуванні злочинів, а також у судовому розгляді кримінальних справ, – це здійснення правоохоронними органами передбачених цим законом заходів забезпечення безпеки, тобто правових, організаційно-технічних та інших заходів, спрямованих на захист життя, житла, здоров’я та майна цих осіб від протиправних посягань або можливості таких посягань, а також здійснення вповноваженими на те державними органами заходів соціального захисту цих осіб, з метою створення необхідних умов для належного відправлення правосуддя»;

9.2 викласти п. «є» ст. 2 Закону у такій редакції: «близькі родичі та обґрунтовано близькі особи, перелічених у пунктах «а» – «е» цієї статті осіб, якщо шляхом погроз або інших протиправних дій щодо них робляться спроби вплинути на учасників кримінального судочинства»;

9.3 викласти ч. 2 ст. 7 Закону у такій редакції: «з урахуванням характеру й ступеня небезпеки для життя, здоров’я, житла та майна осіб, взятих під захист, можуть здійснюватися й інші заходи безпеки, передбачені міжнародними нормативними документами, ратифікованими Україною, або міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України»;

9.4 доповнити статті 12, 13, 14 Закону положенням: «зміна місця роботи або навчання, переселення в інше місце проживання, поміщення до дошкільної виховної установи, заміна документів не повинні обмежувати або суттєво покращувати житлові, трудові, пенсійні та інші права осіб, які перебувають під захистом, та інших осіб»;

9.5 викласти ч. 3 ст. 13 Закону у такій редакції: «Заміна документів, зміна зовнішності та переселення в інше місце проживання можуть бути проведені лише за клопотанням або за згодою особи, взятої під захист, та згодою повнолітніх членів її сім’ї та інших проживаючих разом з нею осіб, якщо застосування вказаних заходів безпеки пов’язане зі зміною їхнього місця проживання, роботи, навчання або іншим чином зачіпає їх інтереси, а також з санкції прокурора або за ухвалою суду і тільки у виняткових випадках за наявності обставин, коли загроза життю та безпеці особи, взятої під захист, не може бути усунута іншими заходами»;

9.6 доповнити п. «д» ст. 15 Закону положенням: «В окремих випадках такі відомості можуть вилучатися в порядку, встановленому законодавством України, та зберігатися у підрозділі, який прийняв рішення про застосування такого заходу, в порядку, передбаченому для зберігання документів під час зміни анкетних даних особи».

9.7 ч. 3 ст. 16 Закону викласти у такій редакції: «Суд, у виняткових випадках, коли відсутні можливості застосувати інші способи забезпечення конфіденційності відомостей про особу, а присутність потерпілого та свідка у суді представляє загрозу його життю та здоров’ю, може звільняти потерпілих та свідків, щодо яких здійснюються заходи безпеки, від обов’язку з’являтися у судове засідання за наявності письмового підтвердження показань, даних ними раніше».

9.8 ч. 1 ст. 20 Закону викласти у такій редакції: «Підставою для застосування заходів забезпечення безпеки осіб, зазначених у статті 2 цього Закону, є дані, що свідчать про наявність реальної загрози, а також про можливість загрози їх життю, здоров’ю, житлу та майну».

10. Внести зміни до КПК України:

10.1 ч. 1 ст. 52-1 КПК України викласти у такій редакції: «Особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві, у разі наявності реальної загрози, а також при наявності достатніх даних вважати про можливість загрози їх життю, здоров’ю, житлу та майну мають право на забезпечення безпеки».

10.2 уточнити права начальника слідчого відділу (ч. 2 ст. 114-1 КПК України), зазначивши, що він вправі «Передавати справу від одного слідчого іншому. У випадках, коли у справі застосовуються заходи забезпечення безпеки у вигляді забезпечення конфіденційності відомостей про особу, начальник слідчого відділу приймає справу до свого провадження».

10.3 доповнити ст. 127 КПК України «Залучення понятих» таким положенням: «При необхідності провадження обшуку, виїмки, огляду, освідування, відтворення обстановки та обставин події, опису майна за участю особи, відносно якої застосовуються заходи забезпечення безпеки у вигляді забезпечення конфіденційності відомостей про особу, присутність понятих не обов’язкова». Відповідні зміни внести до статей 181, 191, 193, 194 КПК України;

10.4 доповнити частини 1, 2 ст. 148 КПК України «Мета і підстави застосування запобіжних заходів» після слів «встановленню істини у справі» словами «може загрожувати свідкам, потерпілим, іншим учасникам кримінального судочинства, членам їх сім’ї та обґрунтовано близьким їм особам»;

10.5 доповнити ст. 149 КПК України «Запобіжні заходи» п. 6 «заборона підозрюваному, обвинуваченому, підсудному відвідувати визначені місця, зустрічатися з певними людьми».

Публікації автора:

  1. Шморгун Т. І. Потерпілий як учасник кримінального процесу / Т. І. Шморгун // Юридична Україна. – 2005. – № 6. – С. 63–66.

  2. Панасюк Т. І. Деякі аспекти забезпечення безпеки свідків та потерпілих / Т. І. Панасюк // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ : зб. наук. праць – Одеса, Одеський юридичний інститут НУВС, 2005. – № 4. – С. 139–141.

  3. Панасюк Т. І. Забезпечення конфіденційності відомостей про особу як захід забезпечення безпеки за законодавством України / Т. І. Панасюк // Юридична Україна. – 2006. – № 3. – С. 85–88.

  4. Панасюк Т. І. Законодавство про захист свідків та потерпілих від організованих злочинних посягань (порівняльний аналіз) / Т. І. Панасюк // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). – К. : Міжвідомчий науково-дослідний центр боротьби з організованою злочинністю, 2007. – № 15. – С. 215–222.

  5. Панасюк Т. І. Кримінально-правовий; кримінально-процесуальний та віктимологічний аналіз поняття «потерпілий» / Н. С. Карпов, Т. І. Панасюк // Підприємництво, господарство, право. – 2007. – № 5. – С. 142–145.

  6. Панасюк Т. И. Актуальные проблемы признания лица потерпевшим согласно Уголовно-процессуального кодекса Украины / Н. С. Карпов, Т.И. Панасюк // Актуальные проблемы современной юридической науки и практики : Межвуз. сб. науч. тр. – Изд-во Сарат. ун-та, 2007. – Вып. 2. – С. 324–330.

  7. Панасюк Т. И. Положение потерпевшего в условиях современной преступности и действующего законодательства / Н.С. Карпов, Т.И. Панасюк // Закон и жизнь. – 2008. – № 4. – С. 20–23.

  8. Шморгун Т. И. Необходимость обеспечения безопасности участников уголовного процесса / Т. И. Шморгун // Закономерности преступности, стратегия борьбы и закон : Сб. матер. ІІ междунар. научн.-практ. конф., 25-26 мая 2005 г. – Тула : Тульский государственный университет. – С. 88–90.

  9. Шморгун Т. І. Підстави забезпечення безпеки осіб в кримінальному процесі України / Т. І. Шморгун // Теоретичні основи і практична діяльність правоохоронних органів у протидії злочинності в умовах розвитку демократії в Україні : Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (Кіровоград, 1-2 червн. 2005 р.). – Кіровоград : Кіровоградський юрид. ін-т НУВС, 2005. – С. 99–101.

  10. Панасюк Т. І. Процесуальний статус потерпілого згідно з Проектом Кримінально-процесуального кодексу України / Т. І. Панасюк, Т. П. Цвігун // Актуальні проблеми економіки / Інформаційне повідомлення про проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Національна безпека України : стан, кризові явища та шляхи їх подолання», (Київ, 7-8 грудня 2005 р.). – 2006. – № 3. – С. 137–142.

  11. Панасюк Т. І. Проблемні питання визначення процесуального статусу свідка в кримінальному процесі України / Т. І. Панасюк // Современные проблемы и пути их решения в науке, транспорте, производстве и образовании : Сб. научн. тр. по материалам научн.-практ. конф., (Одесса, 15-25 декабря 2005 г.). – Т. 6. – Одесса : Научно-исследовательский проектно-конструкторский институт морского флота Украины, 2005. – С. 48–50.

  1. Панасюк Т.І. Актуальні проблеми участі неповнолітніх свідків у кримінальному процесі / Т.І. Панасюк, Н.С. Карпов // Делінквентна поведінка дітей та молоді : сучасні технології протидії : зб. пр. Міжнар. наук.-практ. конф., (Одеса, 31 березня – 1 квітня 2006 р.). – Ч. ІІ. – Одеса : Одеський юридичний інститут, 2006. – С. 227–232.

  2. Шморгун Т. Защита потерпевших как один из аспектов справедливости в уголовном процессе Украины / Татьяна Шморгун, Таисия Цвигун // Региональная преступность : проблемы и перспективы борьбы : сб. мат. междунар. научн.-практ. конф., (Кишинэу, 25-26 мая 2006 г.). – Кишинэу. – С. 384–389.

  3. Панасюк Т. И. Борьба с преступностью и проблема совершенствования правового статуса потерпевшего / Татьяна Панасюк, Таисия Цвигун // Эволюция уголовного судопроизводства на постсоветском пространстве : материалы междун. научн.-практ. конф., (Киев, 22-23 июня 2006 г). : [в 3-х кн.]. Кн. 1. – К. – С. 280–287.

  4. Панасюк Т. И. Обеспечение безопасности свидетелей по делам о торговле людьми / Т. И. Панасюк // Проблемы борьбы с преступностью и подготовки кадров для органов внутренних дел : междунар. науч.-практ. конф., посвящ. Дню бел. науки, (Минск, 24 янв. 2007 г.). : тезисы докл. – Минск : Акад. МВД Респ. Беларусь, 2007. – С. 138–140.

  5. Панасюк Т. І. «Реальна загроза» як основна ознака підстав забезпечення безпеки свідків та потерпілих / Т.І. Панасюк // Правове життя : сучасний стан та перспективи розвитку : зб. тез наук. доповідей за матеріалами ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., (Луцьк, 23-24 берез. 2007 р.). – Луцьк, 2007. – С. 294–295.

  6. Панасюк Т. І. Проблеми застосування положень Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» / Т. І. Панасюк // Кримінальний процес України в контексті європейських стандартів судочинства : мат. наук.-практ. конф., 7 грудня 2007 р. – К. : Київський нац. ун-т внутр. справ, 2008. – С. 120-123.