Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Якименко Наталія Василівна. Забезпечення конкурентоспроможності промислових підприємств в умовах міжнародних транспортних коридорів : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Якименко Н.В. Забезпечення конкурентоспроможності промислових підприємств в умовах міжнародних транспортних коридорів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено теоретичному обґрунтуванню та створенню методичного підґрунтя підвищення ефективності функціонування та конкурентоспроможності промислового та транспортного комплексу України шляхом об’єднання суб’єктів ринку в інтегровану структуру, що в своїй діяльності використовує переваги мережі міжнародних транспортних коридорів (МТК).

Доведено необхідність розбудови мережі МТК на території України та визначено основні види ефекту, що отримують суб’єкти ринку від їх розвитку. Проведено аналіз становища транспортної інфраструктури та вітчизняного промислового комплексу і визначено доцільність створення на території України мережі транспортно-логістичних посередників. Удосконалено перелік функцій, що виконуються такими суб’єктами, визначено їх роль у підвищенні конкурентоспроможності вітчизняного товаровиробника і вітчизняної продукції та послуг. Розроблено схему взаємодії промислового комплексу та торгово-транспортної логістичної інфраструктури. Запропоновано організаційно-правову форму промислово-фінансового об’єднання, що функціонує в умовах МТК. Розширено перелік критеріїв, що визначають конкурентоспроможність товарів та послуг.

Результати дисертаційного дослідження в сукупності вирішують наукову задачу обґрунтування можливості підвищення конкурентоспроможності вітчизняного промислового комплексу та транспортної системи України шляхом створення інтеграційного об’єднання, що функціонує в мережі МТК. Основні висновки роботи полягають у наступному:

  1. Аналіз тенденцій європейської транспортної політики та сучасного стану транспортного комплексу України показав, що перед національним транспортним комплексом стоїть ряд проблем, вирішення яких дозволить забезпечити його конкурентоспроможність. До переліку цих проблем можна віднести: наявність транспортної інфраструктури, що не відповідає сучасним вимогам суб’єктів ринку та перешкоджає інтеграції транспортної системи України з європейською та світовою транспортною системою; неприпустимий рівень зносу основних виробничих фондів транспорту. В зв’язку з нестачею коштів для відтворення і ремонту основних фондів транспортної галузі та в зв’язку з потребою інтегрування підприємств України з Європейським Співтовариством існує необхідність більш плідної державної підтримки розвитку транспортного комплексу України, що полягає в удосконаленні законодавчої бази та доведенні до відповідності сучасним вимогам розвитку національної мережі міжнародних транспортних коридорів.

  2. Внесено пропозицію, що ґрунтується на аналізі становища вітчизняної промисловості, яка поєднує виробничий процес вітчизняних промислових підприємств зі світовими досягненнями науки та техніки через мережу МТК. Розроблено напрямки підвищення конкурентоспроможності в зв’язку з інтегруванням вітчизняних підприємств з європейським та світовим ринками товарів та послуг.

  3. Вдосконалення транспортного процесу в сучасних умовах потребує розвитку транспортно-логістичної інфраструктури, в рамках якої запропоновано створення мережі торгово-транспортних логістичних центрів. Розроблено організаційну структуру ТТЛЦ, механізм його функціонування в мережі МТК та визначена роль в інтеграційному зв’язку вітчизняних промислових підприємств з європейським ринком товарів та послуг.

  4. Розглянуто залежність ефективності діяльності підприємств промислового комплексу України від функціонування мережі МТК. На базі цього визначено перелік ефектів промислових підприємств від розбудови МТК на території України, серед яких можливість збільшення конкурентоспроможності їх продукції на основі використання в своїх конструктивно нових розробках передових світових досягнень науки та техніки.

  5. З метою удосконалення інформаційного забезпечення суб’єктів ринку запропоновано створення Єдиної інформаційної системи, що швидко надаватиме інформацію про нові розробки комплектуючих та матеріалів, які враховуватимуться при розробці нових видів товарної продукції.

  6. Функціонування вітчизняних підприємств промисловості та транспорту в умовах глобалізації та при наявності на внутрішньому та зовнішньому ринках транснаціональних корпорацій потребує їх об’єднання в рамках промислово-фінансових груп. Обґрунтовано доцільність створення Консорціуму як найбільш ефективної форми об’єднання підприємств різних галузей економіки, з метою функціонування торгово-транспортної логістичної мережі в умовах МТК. Розроблено організаційно-економічну структуру Консорціуму та визначена його роль на рівні держави.

  7. Запропоновано розширити перелік показників, які визначають конкурентоспроможність транспортних послуг за рахунок включення показника, що характеризує глибоко емоційне задоволення споживача від споживання продукції або послуг.

  8. Нестача обігових коштів у промислових підприємств України, неможливість швидкого оновлення їх технологічної бази створює необхідність застосування існуючих технологій на основі використання новітніх світових інноваційних розробок сировини, матеріалів, комплектуючих, здійснення якісного прориву в принципах побудови виробничого процесу з випуску конкурентоспроможної продукції.

  9. Запропоновано визначення транспортних витрат, орієнтуючись на принцип економії від масштабів в Консорціумі, який мінімізує витрати, створюючи ТТЛЦ на кожному регіональному ринку, де є попит на його послуги.

  10. Для визначення ефекту від функціонування Консорціуму як складної організаційної структури побудовані (методом імітаційного моделювання на основі декомпозиційного підходу) алгоритми, що імітують виробничо-фінансову діяльність кожного підприємства в складі групи та використовуються для розрахунку прибутку кожного з них.

Публікації автора:

- у наукових фахових виданнях:

1. Дикань В. Л., Якименко Н. В. Повышение транзитности Украины через интеграцию в мировою транспортною систему // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2005. - № 9-10. – С. 13 – 18.

2. Якименко Н. В. Стратегия менеджмента организации производства в рыночной экономике // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2006. - № 13. – С. 212 – 216.

3. Якименко Н. В. Ориентация на потребителя – одно из направлений экономики впечатлений // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2006. - № 15 - 16. – С. 297 – 300.

4. Дикань В. Л., Якименко Н. В. Промислово-фінансова інтеграція в умовах МТК // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2007. - № 19. – С. 13 – 17.

5. Якименко Н. В. Пріоритетні напрямки розбудови міжнародних транспортних коридорів на території України (с точки зору Харківського регіону) // Науково-технічний збірник «Коммунальное хозяйство городов». Сер.: «Економічні науки» – Київ: Техніка, 2007. - № 78. – С. 381 – 386.

6. Якименко Н. В. Необхідність створення торгово–транспортних логістичних центрів в сучасних умовах господарювання // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2007. - № 20. – С. 132 - 136.

- в тезах доповідей на міжнародних конференціях:

7. Якименко Н.В. Формирование стратегии управления производством в условиях требований рынка // Вісник економіки транспорту і промисловості: Матеріали ІІ Міжнарод. наук.-практ. конференції "Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України". – Харків: УкрДАЗТ, 2006. - № 14. – С. 84-85.

8. Якименко Н.В. Экономика впечатлений – новое направление менеджмента организаций в рыночной экономике // Вісник економіки транспорту і промисловості: Матеріали ІІІ Міжнарод. наук.-практ. конференції "Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України". – Харків: УкрДАЗТ, 2007. - № 18. – С. 39-40.