Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гудзь Олена Євгенівна. Забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств: теорія, методологія, практика : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Гудзь О.Є. Забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств: теорія, методологія, практика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства та АПК). – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2007.

Розроблено теоретико-методологічні аспекти забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств.

Узагальнено та систематизовано теоретичні засади механізму забезпечення фінансовими ресурсами, визначено чинники, що впливають на кількісні та якісні параметри його складових.

Проведено діагностику рівня та основних тенденцій забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств.

Визначено пріоритетні напрями формування та використання фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств.

Розроблено системні засади управління фінансовими потоками сільськогосподарських підприємств, модель розвитку кредитної кооперативної системи в Україні, концепцію розбудови системи агрострахування.

У дисертації зроблено теоретичне узагальнення та вирішення нового наукового завдання щодо визначення сутності й обґрунтування системи методів і форм забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств та напрямів їх ефективного використання. Проведене комплексне дисертаційне дослідження проблем забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств дало змогу одержати нові наукові положення та практичні результати, а саме:

1. Економічна сутність фінансових ресурсів визначається з позицій їх закріплення за підприємством як його активу. Такий підхід дозволяє пов'язати їх склад та обсяг із вартісною структурою поточних боргових фінансових зобов'язань та платоспроможністю підприємства і створює основу для забезпечення стабільного господарювання, єдності й пропорційності джерел формування та використання фінансових ресурсів. Це дає змогу за допомогою фінансових інструментів дієвіше впливати на соціально-економічні процеси, які відбуваються на підприємстві, з метою підвищення рентабельності виробництва та прибутковості.

Визначений склад фінансових ресурсів підприємства на основі їх участі в процесі погашення поточних фінансових зобов’язань та запропонована уточнена класифікація відкривають нові горизонти та суттєво розширюють діапазон інформаційного поля для формування фінансових методів щодо підвищення результативності виробництва.

2. Застосування нових підходів до інтерпретації економічної природи і призначення фінансових ресурсів дало змогу уточнити сутність і зміст категорії “фінансові потоки підприємства”. Запропонована в роботі їх класифікація дозволяє контролювати своєчасність, ритмічність та ефективність здійснення господарських операцій, які впливають на рух цих потоків, спрямовувати зусилля на підвищення інтенсивності такого руху, проводити комплексний системний аналіз, що сприятиме їх оптимізації та ефективному управлінню фінансовими ресурсами. Обґрунтовано, що характеристику фінансових потоків сільськогосподарських підприємств доцільно здійснювати за результатами оцінки руху фінансових ресурсів в економічному циклі підприємства.

3. Доведено, що управління процесами забезпечення фінансовими ресурсами підприємств завжди спирається на певний фінансовий механізм. Запропонована схема фінансового механізму вигідно відрізняється від існуючих тим, що зміщує традиційні акценти, чітко визначає місце та роль такої складової як забезпечення фінансовими ресурсами. Це відкриває широкі можливості для наукового пошуку, розширюючи межі пізнання фінансових проблем підприємства.

Розроблена модель забезпечення фінансовими ресурсами в сільськогосподарських підприємствах, особливістю якої є комплексність розгляду, врахування специфіки функціонування та націленість на підвищення ефективності використання й оптимізацію управління фінансовими потоками. Це дозволяє на основі використання дії закону вартості та суттєвого проникнення його закономірностей у механізм забезпечення фінансовими ресурсами підприємств максимально задіяти потенційні можливості наявних фінансових інструментів, методів й важелів, які знаходяться в царині теорії та практики фінансів. Такий підхід створює загальну композиційну картину, сприяє формуванню інструментарію системного аналізу та ґрунтовному дослідженню цих проблем, враховуючи динамізм нескінченної мінливості у структуризації самого механізму, що сприяє формуванню нової фінансової парадигми.

4. Встановлено, що дія механізму забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств зумовлена особливостями сільськогосподарського виробництва, які впливають на організацію цих процесів, структуру джерел формування, напрями використання, обсяги та стабільність надходження фінансових ресурсів. Найбільш істотними чинниками впливу визначено: наявність диференціальної ренти; складність у прогнозуванні фінансових потоків через залежність від природних факторів; висока ризиковість функціонування, що зумовлює необхідність створення значних обсягів резервів та страхування; сезонність, яка призводить до чіткого розмежування періодів здійснення значних витрат і одержання доходів; тривалий виробничий цикл; наявність земельно-майнових орендних відносин; необхідність страхування урожаю сільськогосподарських культур та застосування різних форм державної підтримки сільськогосподарських підприємств.

5. З’ясовано, що в процесі забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами обов'язковим є врахування фактора ризику. Так, останніми роками понад третину підприємств були збитковими й мали незадовільний фінансовий стан (частка збиткових підприємств у 2000 р. – 34,5 %, 2002 – 53,2 %, у 2005 р. – 36,2 %).

Запропоновано додаткові класифікаційні ознаки для групування економічних ризиків. Такий підхід більшою мірою враховує особливості економічного циклу сільськогосподарських підприємств, закономірності та

взаємозалежності їх фінансових потоків, дозволяє ранжувати групи та види ризиків з метою визначення їх місця і ролі в системі забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами. Виявлено зовнішні і внутрішні фактори, які найбільше впливають на рівень економічних ризиків у сільськогосподарських підприємствах, серед яких погодні, цінові та законодавчі. З’ясовано, що більшість господарств не мають достатніх фінансових ресурсів для стабілізації фінансового стану в разі одержання збитків через несприятливі погодні умови. Це зумовлює необхідність державного регулювання зниження рівня ризику в аграрному секторі.

6. З метою вдосконалення процесу забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами, його складовою визначено фінансову діагностику. Відмітною особливістю запропонованого підходу й алгоритму здійснення діагностики є те, що він надає імпульс новому творчому пошуку, дозволяє розкривати взаємозв'язок та взаємозалежність усіх явищ та процесів, відділяти суттєве від неістотного і достовірно та своєчасно ідентифікувати позиції сільськогосподарських підприємств щодо забезпечення їх фінансовими ресурсами.

7. Встановлено, що ситуація, яка склалася останніми роками в сільськогосподарських підприємствах, не сприяла поліпшенню їх фінансового стану та забезпеченості фінансовими ресурсами. Незважаючи на вагомий приріст обсягу фінансових ресурсів упродовж 2000–2005 рр. (мало не в 3 рази), їх структура залишилася майже незмінною. З’ясовано, що за останні п’ять років спостерігається тенденція неухильного зростання ліквідності сільськогосподарських підприємств, але її рівень далекий від оптимальних показників і свідчить про низьку платоспроможність підприємств.

8. Дослідження особливостей організації управління фінансовими потоками в сільськогосподарських підприємствах України засвідчили наявність несприятливих тенденцій в її забезпеченні. Встановлено, що нині державне регулювання здійснюється без проведення діагностики факторів, які спричинили певні заходи державного впливу без ґрунтовного аналізу щодо фінансових потоків сільськогосподарських підприємств, без оцінки того, як це позначиться на їх абсолютній ліквідності.

Розроблені системні засади управління фінансовими потоками сільськогосподарських підприємств, які на основі побудови базової моделі запропонованої методики оптимізації фінансових потоків та системи інструментів державного регулювання дають змогу прийняти комплексні і послідовні організаційні заходи щодо регулювання та контролю за обсягами і рухом фінансових потоків, забезпечують стабільність і рівномірність цих потоків та суттєве підвищення якості організації управління ними, що сприятиме досягненню високих темпів їх економічного розвитку.

9. Специфікою діяльності сільськогосподарських підприємств України є те, що переважна більшість з них орендує землю та майно у великої кількості власників (91,2% сільськогосподарських угідь взято сільськогосподарськими

підприємствами в оренду), що суттєво впливає на їх забезпечення фінансовими ресурсами, насамперед через значні орендні виплати, які становлять понад 10 % виручки. Такий рівень витрат на сплату орендних зобов’язань є обтяжливим, не сприяє зростанню їх економічної активності і не задовольняє власників землі. На основі оцінки виявлених факторів впливу на політику участі власників земельних та майнових паїв у розподілі доходів сільськогосподарських підприємств визначені умови, які необхідно враховувати при виробленні такої політики та обґрунтуванні напрямів її реформування. Тому проблема орендно-майнових відносин дістає ряд нових концептуальних трактувань, чим закладаються основи перегляду всієї сукупності поглядів на їх роль та взаємодію з фінансовими результатами.

У такому підході запропоновані нові концептуальні засади побудови моделі взаємовідношень між власниками підприємств і земельно-майнових паїв, де перевага буде надаватись не суб’єктивним факторам, а об’єктивним. Врахування наданих пропозицій дозволить створити умови сільськогосподарським підприємствам для стабільного економічного розвитку та прибутковості на довгостроковий період, сприятиме формуванню ресурсного потенціалу та досягненню високих темпів приросту виробничої діяльності, істотно підвищуватиме платоспроможність і конкурентоспроможність, що в свою чергу сприятиме забезпеченню фінансовими ресурсами.

10. Встановлено, що на різних етапах функціонування сільськогосподарських підприємств співвідношення джерел формування фінансових ресурсів змінювалося. Спостерігається тенденція збільшення питомої ваги залучених джерел. Особливо це стосується банківських кредитів, частка яких зросла від 2,6 % у 2000 р. до 11,6 % у 2003 р. і 8,6 % у 2005 р. та державної фінансової підтримки, питома вага якої збільшилась від 1,6 % у 2000 р. до 8,1 % у 2005 р. Частка кредиторської заборгованості за період з 2000 по 2005 рр. зменшилася від 44,2 до 34,2 %, а власні джерела формування фінансових ресурсів становлять трохи менше 50 %. Зазначена тенденція спричинила помітні зміни у структурі джерел фінансових ресурсів, особливо в 2003 та 2004 роках. Значення коефіцієнта абсолютних структурних змін у ці роки становило відповідно 3,7 та 3,6, а за період з 2001 по 2005 р. – 6,8, що свідчить про істотну варіацію співвідношення між окремими елементами джерел фінансових ресурсів в аналізованому періоді. Встановлено, що трансформаційні ринкові перетворення позитивно вплинули на розширення складу джерел формування фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств, але існуюча структура не є оптимальною у переважної більшості підприємств.

Запропоновано методику оптимізації структури джерел формування фінансових ресурсів на нових якісних підходах до вирішення ключових проблем, що дозволяє у кожному конкретному випадку при різних сценаріях розвитку підприємств знайти найбільш сприятливі форми акумуляції достатнього обсягу фінансових ресурсів та підвищити ефективність їх діяльності.

11. З’ясовано, що за 1999–2005 рр. обсяги кредитів, виданих комерційними банками сільськогосподарським підприємствам, суттєво зросли (від 390 млн грн у 1999 р. до 8,6 млрд грн у 2005 р.), але існуюча система кредитного забезпечення не дає можливості своєчасно та в повному обсязі забезпечити сільськогосподарські підприємства необхідними кредитними ресурсами.

Для поліпшення кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств запропоновано методичні підходи щодо політики залучення кредитних ресурсів та надані рекомендації, в основі яких є удосконалення державної підтримки, розвиток кредитної кооперації кредитування під заставу земель сільськогосподарського призначення, застосування нетрадиційних методів кредитування, удосконалення банківського кредитування та обслуговування. Запроваджений щоквартальний моніторинг “Банківська система і аграрний сектор” сприяє інформованості суб’єктів кредитних відносин та прозорості їхньої діяльності, що в свою чергу позитивно впливає на розвиток кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств.

12. Пряма державна фінансова підтримка з 2000 по 2005 р. зросла майже в 10 разів, проте вона не має суттєвого впливу на формування фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств.

Впровадження пропозицій автора щодо удосконалення державної підтримки сільськогосподарських підприємств, зокрема стосовно кредитного та страхового їх субсидування, дозволить підвищити ефективність використання бюджетних коштів, значно спростити схему та процедури їх надання, розширити до них доступ сільськогосподарських підприємств.

13. Обґрунтовано, що страхування ризиків сільськогосподарського виробництва є важливим елементом системи фінансового забезпечення сільськогосподарських виробників.

Запропоновано Концепцію розвитку агрострахування та конкретні заходи щодо її реалізації, які покликані слугувати базисом поліпшення страхового захисту сільськогосподарських підприємств і стати підґрунтям для їх економічного зростання та стабілізації виробництва.

14. Визначені напрями поліпшення забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств, серед яких удосконалення системи планування та внутрішнього контролю, використання критичних нормативів, прискорення кругообороту, балансування фінансових потоків із застосуванням інструментів їх державного регулювання, оптимізація податкової та дивідендної політики, запровадження дієвої системи управління ризиками, удосконалення системи розрахунків і платежів.

Публікації автора:

Монографії

1. Гудзь О.Є. Кредитування і банківське обслуговування підприємств агропромислового виробництва: сучасні тенденції та особливості. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – 170 с. (10,7 д.а.), (рецензія: Лайко П.А., Чупіс А.В. Актуальне дослідження сучасних тенденцій кредитування та банківського обслуговування підприємств агропромислового виробництва // Агроінком. – 2005. – №1112. – С. 103–104).

2. Гудзь О.Є. Фінансові ресурси сільськогосподарських підприємств: (Монографія). – К.: ННЦ ІАЕ, 2007. – 578 с. (36,1 д.а.), (рецензія: Борисова В.А., Гудзинський О.Д., Малік М.Й. Теорія та практика забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами // Економіка АПК. – 2007. – №6. – С. 152–154).

Статті в наукових фахових виданнях

3. Гудзь О., Степасюк О. Фінансово-кредитний механізм в системі державного управління аграрного сектора економіки // Наук. вісн. НАУ. – К., 2001. – Вип. 37. С.290 – 293. (0,35 д.а., особистий внесок – оцінка функціонування фінансово-кредитного механізму в аграрному секторі економіки, 0,32 д.а.).

4. Гудзь О. Є. Формування податкової системи і ефективність бюджетної політики в аграрному секторі економіки // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. проф.-викл. складу і аспірантів /Редкол.: Ю.В. Ніколенко (відп. ред.) та ін. –К.: Знання України, 1998. – Вип.13/ За ред. Ю. М. Мальчина, Ю.В. Ніколенка. – 2003. – 310 с. – С. 128 –135. (0,38 д.а.).

5. Гудзь О.Є. Забезпечення сільськогосподарських підприємств кредитними ресурсами // Економіка АПК. – 2003. – №1. – С. 86–90. ( 0,33 д.а.).

6. Гудзь О.Є. Нетрадиційні методи кредитування // Економіка АПК. – 2003. –№ 4. – С. 61 – 66. ( 0,41 д.а.).

7. Гудзь О.Є. Проблеми страхування сільськогосподарських ризиків // Економіка АПК. – 2004. – № 1. – С. 73 – 77. ( 0,36 д.а.).

8. Гудзь О.Є. Проблеми становлення іпотечного кредитування в аграрному секторі економіки // Економіка АПК. – 2004. – № 9. – С. 68 – 73. ( 0,37 д.а.).

9. Гудзь О. Є. Перспективи застосування факторингових операцій підприємствами агропромислового комплексу // Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. – Х.: ХНТУСГ, 2004. – Вип. 31. – 335 с. – С. 177–181. ( 0,35 д.а.).

10. Гудзь О. Є., Лайко П.А., Алексійчук В.М., Лайко Г.П. Кредитування малих та середніх підприємств у сільській місцевості через кооперативну кредитну систему з урахуванням досвіду держав - членів ЄС // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 3. – С. 31 – 44. (1,6 д.а., особистий внесок – оцінка перспектив розвитку кооперативної кредитної системи в Україні, 0,23 д.а.).

11. Гудзь О.Є. Проблеми удосконалення державної фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 6. – С. 31–36. ( 0,62 д.а.).

12. Гудзь О.Є. Фінансове забезпечення та дивідендна політика в сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 2005. – № 7. – С. 64 – 69. ( 0,36 д.а.).

13. Гудзь О.Є., Лайко П.А., Долженко І.І., Лайко Г.П., Алексійчук В.М. Формування кооперативної кредитної системи з урахуванням досвіду держав-членів ЄС // Аграрна наука і освіта. – 2005. – Том 6, № 1–2. – С. 134 – 146. (1,21 д.а., особистий внесок розробка пропозицій щодо розвитку кредитної кооперативної системи в Україні, 0,21 д.а.).

14. Гудзь О.Є. Фінансове забезпечення та дивідендна політика на підприємствах агропромислового виробництва: порівняльний аналіз // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 9–10. – С.161 – 167. ( 0,74 д.а.).

15. Гудзь О.Є. Проблеми формування та використання фінансових ресурсів місцевими органами влади // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. проф.-викл. складу і аспірантів /Редкол.: Ю.В. Ніколенко (відп. ред.) та ін. – К.: Знання України, 1998. – Вип.23/ За ред. М.В. Мниха, Ю.В. Ніколенка. – 2006. – 221 с. – С. 159 –165. (0,36 д.а.).

16. Гудзь О.Є., Зуб Г.І. Державна політика щодо розвитку страхування сільськогосподарських ризиків // Облік і фінанси АПК. – 2006. – № 6. – С.83 – 88. (0,61 д.а., особистий внесок – аналіз розвитку агрострахування та пропозиції щодо удосконалення державної політики, 0,58 д.а.).

17. Гудзь О.Є. Проблеми формування фінансових ресурсів сільськогосподарськими підприємствами //Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. – Х.: ХНТУСГ, 2006. –Вип. 35. – 329 с. – С. 89–95. ( 0,36 д.а.).

18. Гудзь О.Є. Страхування агроризиків та напрями розвитку агрострахування в Україні // Економіка АПК. – 2006. – № 8. – С.72 – 76. ( 0,34 д.а.).

19. Гудзь О.Є. До концепції розбудови системи агрострахування в Україні // Економіка АПК. – 2006. – № 11. – С.35 – 39. ( 0,37 д.а.).

20. Гудзь О.Є., Якубович В.А. Проблеми страхування агроризиків в Україні та першочергові завдання розвитку агрострахування// Агроінком. – 2006. – № 11–12. – С.92 – 95. (0,42 д.а., особистий внесок – визначення проблем та першочергових завдань розвитку агрострахування, 0,37 д.а.).

21. Гудзь О.Є. Кредитування сільськогосподарських товаровиробників під заставу земель сільськогосподарського призначення: проблеми та перспективи// Економіка АПК. – 2007. – № 1. – С.84 – 88. (0,36 д.а.).

22. Гудзь О.Є. Дебіторська та кредиторська заборгованість в системі управління фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 1–2. – С. 65 – 70. (0,57 д.а.).

23. Гудзь О.Є. Склад фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств //Вісн. Сумського нац. Аграр. ун-ту. Сер. “Фінанси і кредит”. – 2006. – № 2 (21). С. 29 – 35. ( 0,47 д.а.).

24. Гудзь О. Є. Вплив дебіторської та кредиторської заборгованості на забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств// Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. – Х.: ХНТУСГ, 2007. –Вип. 49. –382 с. – С. 120 – 129. (0,43 д.а.).

25. Гудзь О.Є. Забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами в період змін та стабілізації// Економіка АПК. – 2007. – № 3. – С.46 – 53. ( 0,57 д.а.).

26. Гудзь О. Є. Механізм забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств//Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. – Х.: ХНТУСГ, 2007. –Вип. 50. – 400 с. – С. 90 – 94. (0,34 д.а.).

27. Гудзь О.Є. Проблеми управління фінансовими потоками в сільськогосподарських підприємствах //Экономика и управление. – 2007. – № 2. – С.107 – 113. (0,36 д.а.).

28. Гудзь О.Є. Вплив державної фінансової підтримки на формування фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств //Экономика и управление. – 2007. – № 3. – С.123 – 129. (0,38 д.а.).

29. Гудзь О.Є. Вплив розвитку регіональної кредитної кооперації на забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських товаровиробників: світовий досвід// Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. проф.-викл. складу і аспірантів /За ред. проф. Ю.В. Ніколенка, Ю.М. Мальчина. – К.: Академія муніципального управління, 2007. – 408 с. – С. 135 –144. (0,41 д.а.).

30. Гудзь О.Є. Джерела формування фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 3 – 5. – С. 100 – 105. (0,64 д.а.).

31. Гудзь О., Степасюк О., Степасюк Л. Європейський досвід розвитку кредитної кооперації та адаптація його для України // Наук. вісн. НАУ /Редкол.: Д.О. Мельничук (відп.ред.) та ін. – К., 2007. – Вип. 111. – С. 226 – 233. (0,42 д.а., особистий внесок – оцінка функціонування кредитної кооперації та пропозиції щодо її розвитку, 0,37 д.а.).

32. Гудзь О.Є. Ризики в системі управління фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств//Агроінком. – 2007. – № 5. – С.92–95. (0,38 д.а.).

33. Гудзь О. Є. Діагностика забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами// Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. – Х.: ХНТУСГ, 2007. –Вип. 55. – 375 с. – С. 261 – 267. (0,3 д.а.).

Публікації в інших виданнях

34. Гудзь О., Степасюк О. Функціонування ринково-економічного середовища в аграрній сфері (надбання, проблеми) // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2001. – №15. – С. 16–17. (0,28 д.а.).

35. Гудзь О., Степасюк О. Проблеми управління інвестиційними процесами в аграрному секторі економіки України // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2001. – № 21. – С. 18–20. (0,31 д.а.).

36. Гудзь О. Є. Фінансові наслідки господарювання // Фінанси в період реформування агропромислового виробництва / За ред. М. Я. Дем’яненка. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – 645. – С. 11–24. (0,62 д.а.).

37. Гудзь О.Є. Удосконалення роботи банківської системи з кредитного обслуговування аграрного виробництва // Фінанси в період реформування агропромислового виробництва / За ред. М.Я. Дем’яненка. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – 645 с. – С. 150–161. (0,63 д.а.).

38.Гудзь О. Є., Алексійчук В.М., Зуб Г.І. Фінансово-кредитні відносини в аграрному виробництві // Економічний довідник аграрника /За ред. Ю.Я. Лузана, П.Т. Саблука. – К.: Преса України, 2003.– 800 с. – С.96 – 112. (0,81 д.а.).

39. Гудзь О., Зуб Г., Корінець Р. Як селянам отримати кредит: практичні поради. – К.: ТОВ “АДЕФ-Україна”, 2003. – 56 с. – С. 6 – 42. (2,27 д.а.).

40. Гудзь О.Є., Муриксіна Т.Л., Рубцов В.С. Де взяти гроші для свого бізнесового проекту? (Джерела фінансування власних бізнесових проектів): Навч. посіб. – К.: Планета людей, 2003. – 116 с. – С.5 – 53, С. 64 – 114. (3,27 д.а.).

41. Гудзь О.Є., Рубцов В.С. Управління ризиками при реалізації власних бізнесових проектів (Ризик-менеджмент у малому та середньому бізнесі): Навч. посіб. – К.: Планета людей, 2003. – 88 с. – С.5–78. (2,49 д.а.).

42. Гудзь О. Є. Фінансовий словник-довідник /За ред. М.Я. Дем’яненка. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – 555 с. – С. 265 – 279. (0,92 д.а.).

43. Гудзь О.Є. Методичні рекомендації з нормативного, бухгалтерського та податкового забезпечення державної фінансової підтримки підприємств АПК // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 6. – С. 163–167. (0,47 д.а.).

44. Гудзь О.Є. Проект методичних рекомендацій по іпотечному кредитуванню // Іпотечне кредитування в аграрному секторі економіки України / Дем’яненко М.Я., Алексійчук В.М., Гудзь О.Є., Сомик А.В.: Монографія – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – 106 с. – С. 77– 85. (0,38 д.а.).

45. Гудзь О.Є. Механізм обов’язкового страхування врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень. Визначення розміру загиблої (знищеної) і пошкодженої площі та ступінь ушкодження сільськогосподарських культур /Страхування врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень: Методичні рекомендації. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – 183 с. – С. 103 – 124. (0,64 д.а.).

46. Гудзь О.Є. Здешевлення вартості кредитів // Кредитне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників: Зб. рекомендацій / Міністерство аграрної політики України; ННЦ “Інститут аграрної економіки”; Проект ЄС ТАСІС “Надання підтримки малим і середнім підприємствам на селі”. – Ч.1 /За ред. М.Я. Дем’яненка. – К.: Знання-Прес, 2005. – 199 с. – С. 29–39. (0,72 д.а.).

47. Гудзь О.Є. Нові форми кредитування // Кредитне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників: Зб. рекомендацій / Міністерство аграрної політики України; ННЦ “Інститут аграрної економіки”; Проект ЄС ТАСІС “Надання підтримки малим і середнім підприємствам на селі”. – Ч.1 /За ред. М.Я. Дем’яненка. – К.: Знання-Прес, 2005. – 199 с. – С. 68– 84. (0,78 д.а.).

48. Гудзь О.Є., Рубцов В.С. Мистецтво бізнесу або управління бізнесовими проектами: Навч. посіб. – К.: Планета людей, 2006. – 159 с. – С.12 – 159. (5,1 д.а.).

49. Гудзь О.Є., Дем’яненко М.Я., Алексійчук В.М., Лузан Ю.Я., Зуб Г.І. Методичні рекомендації з кредитного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників (За ред. М. Я. Дем’яненка //Облік і фінанси АПК.– 2006. – № 12. – С.4 – 29. (3 д.а.).

Матеріали наукових конференцій

50.Гудзь О.Є. Хто повертає кредити //Матеріали науково-практичного семінару “Кредитування сільськогосподарського виробництва”. – Агроаспект. – 2001. – № 10. – С. 6–8. (0,38 д.а.).

51. Гудзь О.Є., Якубович В.А. Кредитування підприємств АПК у 2001 р.: підсумки та висновки на майбутнє // Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару “Удосконалення механізмів кредитування та страхування ризиків сільськогосподарського виробництва”. Агроаспект. – 2002. – № 1–2. – С. 4–6. (0,41 д.а.).

52. Гудзь О.Є. Забезпечення сільськогосподарських підприємств кредитними ресурсами (досвід, проблеми, перспективи) // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у чотирьох частинах. /За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Мазнєва. – Ч.3. Фінансово-кредитна система. – К.: ІАЕ, 2002. – 477 с. – С. 23-27. (0,37 д.а.).

53. Гудзь О.Є. Сучасні тенденції та особливості фінансово-кредитного забезпечення в агропромисловому комплексі // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Надання підтримки малим та середнім підприємствам на селі: механізми фінансування” / За ред. М.Я. Дем’яненка. – К.: ННЦ ІАЕ, 2004. – 240 с. – С.17–28. (0,63 д.а.).

54. Гудзь О.Є., Мних М.В. Проблема управління кредитними ризиками у банківській діяльності при обслуговуванні підприємств агропромислового комплексу // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Надання підтримки малим та середнім підприємствам на селі: механізми фінансування”. – К.: ННЦ ІАЕ, 2004. – 240 с. – С. 197– 208. (0,69 д.а.).

55. Гудзь О. Є. Проблеми формування фінансових ресурсів сільськогосподарськими підприємствами // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У 2 т. – Х.: ХНТУСГ. – 2005. –Т.2. – 313 с. – С. 118–120. (0,21 д.а.).

56. Гудзь О. Є. Механізм забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських підприємств// Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи”. – Х.: ХНТУСГ, 2007. – 335 с. – С. 227 – 229. (0,19 д.а.).