Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Болтянський Станіслав Володимирович. Забезпечення безкровних оперативних втручань в абдомінальній хірургії у осіб похилого віку : дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2006.



Анотація до роботи:

Болтянський С.В. Забезпечення безкровних оперативних втручань в абдомінальній хірургії у осіб похилого віку.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30 - анестезіологія та інтенсивна терапія. - Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена оцінці початкового стану систем доставки, розподілу і споживання кисню, а також стану когнітивних функцій у хворих похилого віку із захворюваннями органів ШКТ, ефективності різних варіантів периопераційної гемодилюції при забезпеченні органовідтинальних оперативних втручань в абдомінальній хірургії у осіб похилого віку і вибору найбільш оптимального з них. Виявлено, що використання ГВГД приводить до ситуативної неадекватності метаболічного патерну DO2-VO2 з розвитком «кисневої заборгованості» в ранньому післяопераційному періоді і не дозволяє повністю відмовитися від застосування для корекції газотранспортної функції препаратів донорської крові. Традиційна ГНГ в даній віковій групі не здатна забезпечити розвиток своєчасної адаптації до гіпоксії за наявності початкової вираженої серцевої недостатності. Встановлено, що ПГНГ з використанням перфторану забезпечує розвиток ранньої, ситуативно пов'язаної з розгортанням процесів репаративної регенерації, стабілізації метаболічного патерну DO2-VO2 з одночасною активізацією процесів, які поліпшують кисневий режим в тканинах і зниженням величини внутрішньолегеневого шунта, призводячи до зменшення кількості периопераційних ускладнень і забезпечуючи повноцінність відновлення когнітивних функцій.

  1. Системи транспорту і розподілу газів у хворих похилого віку функціонують в режимі економної адаптації при стабільних значеннях метаболічного патерну тканин внаслідок гомеостаззабезпечуючих рівнів доставки і споживання кисню при початкових багаторівневих змінах в основних системах забезпечення газового гомеостазу життєдіяльності, що вимагає у випадках зниження показників червоної крові для запобігання можливості розвитку венозної гіпоксемії екстреного збільшення гемодинамічного компоненту DO2. Початковий стан когнітивних функцій характеризується зниженням стійкості уваги з порушенням темпу і стабільності виконання завдань, зменшенням ефективності логічного мислення з його дисоціацією, порушенням вербальної пам'яті з низьким об'ємом початково запам'ятованої первинно інформації і швидким виснаженням процесів запам'ятовування.

  1. Використання гіперволемічної гемодилюції для забезпечення оперативних втручань у хворих похилого віку супроводжується погіршенням кисневого режиму із зростанням вмісту лактату на 57,1% (р<0,05) і співвідношення лактат/піруват на 75% (р< 0,05) безпосередньо після оперативного втручання внаслідок ситуативної невідповідності метаболічного патерну DO2-VO2 зі зниженням DO2 на 6,4 % (р< 0,05) і VO2 на 7,3% (р< 0,05) при пізньому і неповному включенні компенсаторних реакцій, спрямованих на стабілізацію газового гомеостазу тканин.

  2. Повторне погіршення патерну DO2-VO2 при використанні ГВГД до третьої післяопераційної доби у вигляді зниження DO2 на 11,7%(р< 0,05) і VO2 на 8,1%(р< 0,05) при зменшенні CI на 9,7% (р<0,05) і зростанні Qx на 17,2% (р<0,05) свідчить про вторинне виникнення неспроможності інотропної функції серця і небезпеку використання даної методики при первинно існуючій міокардіальній патології.

  3. Застосування традиційної гіперволемічної гемодилюції для обмеження периопераційної крововтрати в абдомінальній хірургії у хворих літнього віку з позиції безкровної медицини недоцільне, оскільки її використання не дозволяє повністю відмовитися від застосування для корекції газотранспортної функції препаратів донорської крові.

  4. Гостра нормоволемічна гемодилюція для периопераційного забезпечення безкровних оперативних втручань у хворих похилого віку не дозволяє забезпечити ситуативну адекватність метаболічного балансу тканин протягом першої післяопераційної доби і супроводжується зростанням вмісту лактату на 18,4 % (р< 0,05) і співвідношення лактат/ піруват на 88,9 %(р< 0,05).

  5. Наростання маркерів «кисневої заборгованості» безпосередньо після оперативного втручання обумовлене тимчасовою дезінтеграцією патерну DO2-VO2 із зменшенням DO2 на 13,1% (р<0,05) і зростанням VO2 на 19,3% (р<0,05) на тлі збільшення Qs/Qt на 32,1 % (р<0,05) і збільшення avO2 до 5,91+0,64 млО2 за відсутності компенсаторного поліпшення механізмів тканинного газообміну, що обмежує можливість використання даної методики при інотропній неспроможності міокарда у хворих з СН більше II А, ФВ нижче 55% і ФК вище III по NYHA.

  6. Просунута гостра нормоволемічна гемодилюція при абдомінальних оперативних втручаннях у хворих літнього віку забезпечує розвиток ранньої, ситуативно пов'язаної з розгортанням процесів репаративної регенерації, стабілізації метаболічного патерну DO2-VO2 у вигляді досягнення DO2 доопераційного рівня і зростання VO2 на 14,9%(р< 0,05) з одночасною активізацією процесів, які поліпшують кисневий режим в тканинах у вигляді зростання 2,3 ДФГ на 19,8% (р< 0,05) і зрушенням р50 на 6,8% (р< 0,05) за відсутності істотного збільшення навантаження на серцево-судинну систему і зниженні величини внутрішньолегеневого шунта на 40,3%(р< 0,05).

  7. При порівняльній оцінці ефективності різних методів безкровної абдомінальної хірургії у осіб похилого віку найбільш оптимальним виявилось функціонування системи транспорту і розподілу газів в групі хворих, котрим для обмеження крововтрати була використана ПГНГ, завдяки своєчасності і зв'язаності механізмів газового гомеостазування з процесами репаративної регенерації.

  8. Встановлена вища клінічна ефективність ПГНГ, що доведено зниженням кількості периопераційних ускладнень до 8%, при 28% ускладнень в групі з ГВГД і 24% в групі з ГНГ. У групі з ПГНГ були відсутні також ускладнення, пов'язані з локальною нестабільністю коронарного кровообігу і неадекватністю “енергетичного” і “пластичного“ забезпечення психічних функцій.

  9. При застосуванні ПГНГ, на відміну від інших способів периопераційної гемодилюції, в післяопераційному періоді відзначається зростання емоційної активності і процесів активної уваги, працездатності ЦНС, збільшення якісних характеристик процесу логічного мислення, що забезпечує повноцінну психоневрологічну і соціальну реабілітацію хворих похилого віку і поліпшення «якості їх життя» в післяопераційному періоді.

Публікації автора:

  1. Болтянский С.В. Влияние перфторана на кислородный статус и когнитивные функции больных пожилого возраста, подвергшихся абдоминальным оперативным вмешательствам с использованием острой нормоволемической гемодилюции // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2003. - № 4. - С. 27-36.

  2. Усенко Л.В., Болтянский С.В. Острая нормоволемическая гемодилюция как способ бескровной медицины в хирургии больных пожилого возраста // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. - 2002. - №2(д). - С. 129. (Автором розроблені підходи до обстеження хворих в післяопераційному періоді, проведена статистична обробка та узагальнення результатів).

  3. Усенко Л.В., Болтянский С.В. Современные альтернативы переливанию донорской крови // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2003. - № 2. - С. 16-25. (Автором особисто запропонована методика просунутої гострої нормоволемічної гемодилюції, проведено обстеження хворих, формування компютерних баз даних, статистична обробка та узагальнення результатів).

  4. Усенко Л.В., Болтянський С.В. Безкровна хірургия – захоплення чи веління часу? // Медичні перспективи. – 2003. – Т.8, №1. - С. 18-22. (Автором особисто узагальнені літературні дані та результати власних досліджень з порівнянням ефективності методів безкровної хирургії).

  5. Усенко Л.В., Болтянский С.В. Продвинутая острая нормоволемическая гемодилюция с использованием перфторана – одна из гемотрансфузионных aльтернатив // Метод. рекомендации. - Днепропетровск, 2003. – С. 20. (Автором особисто розроблена технологія застосування просунутої гострої нормоволемічної гемодилюції, розроблені показання та протипоказання до її використання у хворих похилого віку).

  6. Усенко Л.В., Болтянский С.В.. Органопротективные свойства острой нормоволемической гемодилюции с использованием перфторана как компонента возмещения пердварительно резервированной аутокрови // Сборник материалов XII Международной конференции. – Пущино, 2003. – C. 181-183. (Автором особисто проведено обстеження когнітивних функцій хворих, формування компютерних баз даних, статистична обробка та узагальнення результатів).

  7. Усенко Л.В., Болтянский С.В.. Продвинутая острая нормоволемическая гемодилюция с использованием перфторана у больных пожилого возраста при абдоминальных операциях // Сборник материалов XIII Международной конференции. – Пущино, 2004. – C. 60-64. (Автором особисто проведено обстеження хворих, всі знеболювання, формування компютерних баз даних, статистична обробка та узагальнення результатів).

Отримані патенти на винаходи (2 в співавторстві):

  1. Пат.46559А Україна. Спосіб нормоволемічної гемодилюції / Л.В.Усенко, С.В. Болтянський; Заявл. 14.08.2001; Опубл.15.05.2002; Бюл.№ 5. (Автором особисто розроблена технологія використання гострої нормоволемічної гемодилюції із застосуванням перфторану у хворих похилого віку при абдомінальних оперативних втручаннях).

  2. Пат.57683А Україна. Спосіб оцінки адекватності мікроциркуляції крові / Л.В.Усенко, С.В. Болтянський; Заявл. 29.11.2002; Опубл.16.06.2003; Бюл. № 6. (Автором особисто запропонована методика визначення напруження кисню у сечі та її вивчення, зв`язок з ефективністю мікроциркуляції крові у тканинах).