Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Трифонова Олена Михайлівна. Взаємозв'язки принципів науковості та наочності в умовах кредитно-модульної системи навчання квантової фізики студентів вищих навчальних закладів : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Трифонова О.М. Взаємозв'язки принципів науковості та наочності в умовах кредитно-модульної системи навчання квантової фізики студентів вищих навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). – Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, Кіровоград, 2009.

У дисертації розроблено методику навчання новітніх понять квантової фізики у вищих педагогічних навчальних закладах в умовах кредитно-модульної системи. Зміст та структуру розділу «Квантова фізика» досліджено з позицій забезпечення реалізації принципів науковості та наочності на основі системного підходу та технології структурно-логічного аналізу навчального матеріалу. Обґрунтовано його побудову на основі логічного упорядкування змісту навколо фундаментальних і наскрізних понять та доповнення розглядом новітніх понять.

Визначено методи, прийоми, форми і засоби навчальної діяльності з урахуванням раціонально-логічних та емоційно-ціннісних основ навчально-пізнавальної діяльності студентів. Встановлено, що доповнення змісту курсу загальної фізики новітніми поняттями та накреслення шляхів реалізації принципів науковості та наочності в експериментальному відтворенні фізичних понять сприяє вищому рівню засвоєнню навчального матеріалу та розвитку якостей особистості майбутнього вчителя фізики.

Експериментально доведено ефективність теоретичних і дидактичних засад розробленої методики навчання для формування фізичних знань з квантової фізики в умовах кредитно-модульної системи навчання.

Впровадження та посилення принципів наочності і науковості в процесі вивчення квантової фізики корелює із визначеними у педагогічному експерименті коефіцієнтами, що підтверджує гіпотезу дослідження.

Результати дослідження узагальнено за такими положеннями:

1. Провідному задуму дослідження відповідає забезпечення модернізації методичної системи вивчення квантової фізики у вищій школі через узгоджен-ня принципів науковості та наочності в умовах кредитно-модульної системи навчання. Встановлено, що існуюча методична система вивчення курсу загаль-ної фізики не відповідає сучасним науковим уявленням про мікросвіт. Виявлена невідповідність привела до суперечності між існуючим рівнем викладання курсу загальної фізики вищої школи та рівнем досягнень сучасної фізичної науки, зокрема, доцільності введення у зміст загального курсу фізики нових сучасних фізичних понять: реліктове випромінювання, космологія, чорні дірки тощо.

2. Дослідження процесу вивчення студентами педагогічних ВНЗ сучасних явищ та понять квантової фізики визначили наступні проблеми:

психолого-педагогічні, які визначаються структурно-логічними методами формування наукових понять квантової механіки з високим рівнем абстракції;

дидактичні, що викликають теоретичне обґрунтування структурного і змістового відбору новітнього навчального матеріалу для успішного засвоєння студентами на рівні сучасного наукового трактування;

методичні, які покликані забезпечити організацію занять з якісного засвоєння студентами сучасних фізичних знань мега- і субмікросвіту.

3. Базовим фундаментальним поняттям дослідження є поняття про «струк-турну організацію матерії», яке започаткували і досліджували у філософських програмах: математичній – Піфагор; континуалістичній – Аристотель; атомістичній – Демокрит і Епікур, що дістало розвитку в класичній механіці, молекулярно-кінетичній, електромагнітній, електронній теоріях аж до становлення квантових ідей в узгодженості з філософськими, методологічними та методичними висновками.

Реалізація принципів науковості та наочності забезпечується через аналіз суперечностей (як наочності), які виникають у відповідні періоди розвитку явищ, понять і провідних ідей квантової фізики, і забезпечують підвищення наукового рівня їх вивчення з виділенням таких інтегральних підходів:

перший полягає у виокремленні головної ідеї – «розвиток учення про перервність і неперервність» та дослідженні її в історичному аспекті;

другий розглядає розвиток проблеми «класифікації елементарних частинок» у виділенні фундаментальних з них, нині глюонів, W+, W-, Zо бозонів, фотонів, гравітонів і побудові їх у вигляді структурно-логічних схем;

третій забезпечується розвитком законів збереження та зв’язаним з ними поняттям симетрії: геометричні принципи інваріантності тісно зв’язані класичними законами збереження, а фізичним системам зв’язаних з внутрішньою симетрією підкоряються об’єкти мікросвіту.

четвертий підхід ґрунтується на демонстрації, як наочності, фізичних парадигм розвитку фізичної освіти, що супроводжує такий розвиток всі його історичні періоди, чим обґрунтовується необхідність формування у майбутніх учителів фізики діалектичних уявлень про сутність фізичних процесів, починаючи з мега- і закінчуючи субмікросвітом.

У дослідженні реалізацію принципів науковості та наочності здійснено на основі органічного взаємозв’язку та взаємодоповнюваністю іншими принципами.

Для з’ясування цілісної картини фізичної реальності, яку вбачає вчений, ми визначили правила складання та використання структурно-логічних схем, які зображають логіку думки вчених.

Система фізичного експерименту з квантової фізики знаходиться у стадії створення, до її складу ми додали 8 демонстрацій та 2 лабораторні роботи.

До ознак складання концептуальних основ кредитних модулів з квантової фізики ми віднесли: відповідність структури і змісту фізичної освіти науковому та соціальному досвіду; висунення і обґрунтування ідеї більш високого рівня узагальнень, дидактичних стрибків (перехід від класичних до квантових уявлень), самостійного оволодіння знаннями тощо.

4. Ознаками формування та запровадження нових квантових ідей, наукових принципів неперервності та дискретності, дуалізму (у широкому його розумінні), дидактичні принципи науковості, послідовності, систематичності (наступні знання спираються на попередні) зазнають модифікації, яка враховує наукові та дидактичні вимоги до викладання різних видів знання, з урахуванням пізнавальних можливостей студентів в умовах диференціації навчання, коли знання стають безпосередньою продуктивною силою, враховуються мотиваційні фактори вивчення фізики тощо.

5. Експериментальною перевіркою та експертною оцінкою створеного навчально-методичного комплексу, до якого увійшли робоча програма, підручник і два посібники для викладачів і студентів педагогічних ВНЗ, доведена ефективність теоретичних і дидактичних основ розробленої методики формування сучасних фізичних знань з квантової фізики в умовах кредитно-модульної системи.

В подальшому дослідження доцільно продовжити у таких напрямках: дос-лідження теоретичних та методологічних проблем формування структури но-вітніх знань у підручниках фізики; розробки методики навчання фізики у педа-гогічних ВНЗ на основі фундаментальних узагальнюючих понять, теорій; дос-лідження психолого-педагогічних проблем і формування у студентів уявлень про новітні інформаційні технології навчання в умовах кредитно-модульної системи.

Публікації автора:

Підручник:

  1. Садовий М.І. Фізика: підруч. [для підготов. відділень вищих навч. закл.] / Садовий М.І., Сергієнко В.П., Трифонова О.М. – Вип. 2. – Кіровоград: ПП «Ексклюзив Систем», 2008. – 460 с. (Гриф МОН «Рекомендовано»; автором запропоновано задачі і розв’язки до них).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Садовий М.І. Особливості вивчення елементарних частинок у шкільному курсі фізики / М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 55. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2004. – С. 101-106. (Автором розроблена методика вивчення елементарних частинок).

  2. Трифонова О.М. Структурно-логічний підхід до удосконалення викладання фізики атома і атомного ядра / О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 60. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2005. – Ч. 2. – С. 225-230.

  3. Трифонова О.М. Реалізація принципу наступності до вивчення теми «Будова атома» в середній та вищій школах / О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 66. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2006. – Ч. 1. – С. 176-182.

  4. Трифонова О.М. Експериментальне визначення універсальних фізичних сталих – як чинник відповідності змісту навчального процесу дидактичним принципам / О.М.Трифонова // Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми: [зб. наук. праць Кам’янець-Под. держ. ун-ту: Серія педагогічна]. – Вип. 12. – Кам’янець-Подільський: РВВ Кам’янець-Под. держ. ун-ту, 2006. – С. 234-236.

  5. Трифонова О.М. Дотримання принципу науковості при формуванні у майбутніх викладачів природничих дисциплін сучасної наукової картини світу / О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 72. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2007. – Ч. 1. – С. 123-126.

  6. Трифонова Е.М. Роль историзма в усилении гуманитарной направлен-ности в преподавании естественных дисциплин / Е.М.Трифонова // Иннова-ционные технологии обучения в условиях глобализации рынка образовательных услуг: [сб. науч. трудов]. – Вып. 11. – М., 2007. – Т. 2. – С. 391-400.

  7. Подопригора Н.В. Сучасні засоби експериментування у підготовці майбутнього вчителя фізики / Н.В.Подопригора, М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Дидактика фізики і підручники фізики (астрономії) в умовах формування євро-пейського простору вищої освіти: [зб. наук. праць Кам’янець-Под. держ. ун-ту: Серія педагогічна]. – Випуск 13. – Кам’янець-Под.: РВВ Кам’янець-Подільського держ. ун-ту, 2007. – С. 154-157. (Автор розробила роботи з визначення фізичних сталих).

  1. Трифонова О.М. З досвіду експериментального визначення сталої Планка / О.М.Трифонова // Фізика та астрономія в школі – 2008. – № 2 – С. 36-39.

  2. Трифонова О.М. Питання новітньої фізики в умовах кредитно-модульної системи навчання у вищій школі / О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 77. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2008. – Ч. 1. – С. 132-137.

  3. Трифонова Е.М. Изучение и анализ противоречий, содержания и деятельности научных физических школ – важный фактор научности образо-вательного процесса / Е.М.Трифонова, Н.И.Садовой // Стратегия развития обра-зования: эффективность, инновации, качество: в 3 ч. – М.: МГУТУ, 2008. – Ч. 1. – 2008. – С. 353-360. (Автор дослідила діяльність наукових шкіл).

Навчальні посібники:

  1. Садовий М.І. Окремі питання сучасної та традиційної фізики: [навч. посіб. для студ. пед. навч. закладів освіти] / М.І.Садовий, О.М.Трифонова. – Кіровоград: Вид-во ПП «Каліч О.Г.», 2007. – 138 с. (Автор здійснила відбір новітніх наукових досягнень для курсу загальної фізики).

  2. Садовий М.І. Методичні матеріали для вивчення окремих тем курсу загальної фізики: [метод. реком. для викл. та студ. пед. вищих навч. закладів і учителів ЗОШ] / М.І.Садовий, О.М.Трифонова. – Кіровоград: ПП «Ексклюзив Систем», 2008. – 56 с. (Автором розроблені рекомендації до вивчення тем квантової фізики).

  3. Трифонова О.М. Загальна фізика. Квантова фізика: [навч.-метод. комплекс вивчення фізики за кредитно-модульною системою] /Трифо-нова О.М.; за ред. М.І.Садового. – Кіровоград: ЦОП «Авангард», 2007. – 120 с.

Статті, матеріали конференцій:

  1. Садовий М.І. Симетрії елементарних частинок / М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 60. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2005. – Ч. 1. – С. 283-287. (Автором запропоновані методичні рекомендації до викладання теми).

  2. Каленникова Т.О. Вивчення у шкільному курсі понять про частинки та їхні взаємодії / Т.О.Каленникова, О.М.Трифонова, М.І.Садовий // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 60. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2005. – Ч. 1. – С. 58-62. (Автору належать рекомендації до вивчення фундаментальних взаємодій).

  3. Трифонова О.М. Сучасний підхід до вивчення термоядерних реакцій у шкільному курсі фізики / О.М.Трифонова, М.І.Садовий // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 66. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2006. – Ч. 1. – С. 137-141. (Автором запропонований сучасний підхід до вивчення термоядерних реакцій).

  4. Садовий М.І. Сучасні проблеми вивчення кварків / М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 66. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2006. – Ч. 2. – С. 177-183. (Автором проаналізовані сучасні проблеми вивчення кварків).

  5. Трифонова О.М. Про один із підходів до класифікації ядер / О.М.Трифонова, М.І.Садовий // Фізика. Нові технології навчання: [зб. наук. праць студ.]. – Вип. 4. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2006. – С. 9-14. (Автором запропонована методика вивчення класифікації ядер).

  6. Садовий М.І. Фундаментальність сучасних поглядів на мікросвіт як чинник забезпечення науковості навчальних дисциплін / М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 72. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2007. – Ч. 1. – С. 105-111. (Автором розроблені рекомендації до вивчення явищ мікросвіту).

  7. Садовий М.І. Реалізація принципу історизму – як методологічної основи розвитку наукового світогляду при викладанні фізики / М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Теорія та методика навчання математики, фізики, ін фор-матики: [зб. наук. праць; в 3 т.]. – Вип. 7. – Кривий Ріг: НМетАУ, 2008. – .–

Т. 2: Теорія та методика навчання фізики. – 2008. – С. 349-354. (Автором запропоновані рекомендації до вивчення історичного матеріалу з фізики).

  1. Садовий М.І. Проблеми викладання понять континуального та дискретного в курсі фізики / М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 77. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2008. – Ч. 1. – С. 95-100. (Автором визначені особливості формування понять континуального та дискретного в курсі фізики).

  2. Слюсаренко В.В. Дидактичні можливості навчально-програмного забезпечення «Фізика-11» / В.В.Слюсаренко, О.М.Трифонова // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 77. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2008. – Ч. 2. – С. 266-271. (Автором запропонована реалізація дидактичних принципів використання ППЗ з фізики).

  3. Вовкотруб В.П. Реалізація дидактичних принципів і ергономічних вимог до проектування, виготовлення і використання навчального обладнання з фізики / В.П.Вовкотруб, Н.О.Ментова, Н.В.Подопригора, М.І.Садовий, О.М.Трифонова // Проектування освітніх середовищ як методична проблема: всеукр. наук.-практ. конф., 16-19 вер. 2008 р.: тези доп. – Херсон: Вид-во ХДУ, 2008. – С. 5-8. (Автор запропонувала варіанти лабораторних робіт з визначення фундаментальних сталих).