Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Статівка Валентина Іванівна. Взаємозв'язане навчання видів мовленнєвої діяльності учнів основної школи в процесі підготовки та створення текстів : дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Стативка В.І. Взаємозв’язане навчання видів мовленнєвої діяльності учнів основної школи у процесі підготовки та створення текстів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора педагогічних наук з спеціальності 13.00.02 – теорія і методика навчання російської мови. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ,2005.

Дисертація присвячена питанням формування умінь текстотворення і текстосприйняття у взаємозв’язку під час розосередженої підготовки школярів до створення тексту. У роботі описано новий підхід – взаємозв’язане навчання видів мовленнєвої діяльності на матеріалі рідної мови, який базується на концепції комунікативної спрямованості навчання мови, на об’єктивному взаємозв’язку усіх видів мовленнєвої діяльності у процесі їх розвитку. Описана методична система формування умінь текстотворення і текстосприйняття під час розосередженої підготовки до створення текстів учнів 5 – 9 класів шкіл з російською мовою навчання. Єфективність запропонованої методичної системи обгрунтована теоретично і підтверджена практично. Основні результати дослідження знайшли втілення в новій програмі з російської мови для шкіл з російською мовою викладання.

Навчання мовленнєвої діяльності потребує розробки ефективної методики та пошуку нових шляхів, які були б найкоротшими до мети лінгвістичної освіти – формування мовної, мовленнєвої та комунікативної компетенцій. В ході дослідження було доведено, що одним із таких шляхів є взаємозв’язане навчання видів мовленнєвої діяльності: у такий спосіб складаються умови для забезпечення денотативного плану створюваних текстів без спеціальних витрат часу; виникає можливість рівнобіжно формувати уміння з усіх видів мовленнєвої діяльності.

Для ефективної реалізації такого підходу була оновлена лінгвістична база, розроблена спеціальна систему практичних методів та засобів навчання в колективній і самостійній пізнавально-практичній діяльності, перевірена їх ефективність та впроваджена у навчальний процес.

В ході дослідження було встановлено, що лінгвістична база для формування умінь мовленнєвої діяльності, яка відтворена у чинних програмах з російської мови та підручниках, не повною мірою відповідає сучасним потребам формування ефективного сприйняття та продукування тексту; недостатньо відомостей для формування інтегративних умінь діалогічного мовлення; знання учнів з комунікативної лінгвістики та лінгвістики тексту майже не поглиблюються від 5 до 9 класів. З метою виправлення такого становища та добору практично значущих відомостей було проаналізовано лінгвістичну літературу і вилучено систему понять, які є доступними для учнів 5-9 класів і мають важливе значення для більш ефективного формування умінь з усіх видів мовленнєвої діяльності. Лінгвістична база для формування мовленнєвої компетенції доповнена такими поняттями, як зачин, основна частина, кінцівка, мікротема, тематичне речення, способи розгортання змісту тематичного речення, задум. Запропоновано зміни у навчанні наукового стилю мовлення учнів, а саме – теоретично обгрунтовано і експериментально доведено необхідність ознайомлення учнів з композицією, типовими елементами змісту і мовним оформленням таких жанрів, як визначення на зразок дефініції, описова та порівняльна характеристики, класифікація.

В дослідженні на базі оновленої системи понять розроблено методичні механізми реалізації взаємозв’язаного навчання: виявлено комплекс умінь, спільних для всіх видів мовленнєвої діяльності та специфічних для рецептивних видів; описано специфіку застосування пізнавальних методів у взаємозв’язаному навчанні; вперше визначено специфіку практичних методів для використання у взаємозв’язаному навчанні, зроблено їх класифікацію, запропоновано можливі варіанти використання.

Створено таку систему взаємозв’язаного навчання видів мовленнєвої діяльності у процесі підготовки до твору, яка відповідає вимогам принципу особистісно зорієнтованого навчання. У відповідності до завдання сформульовано основні принципи побудови такої системи, критерії добору основних дидактичних одиниць – текстів, вимоги до формулювання тем діалогічних та монологічних висловлювань учнів; розроблено систему практичних методів, яка відповідає принципу індивідуалізації навчання (вправи створено з урахуванням різнорівневого характеру засвоєння знань і умінь учнями); створено засоби організації самостійної інтелектуально-мовленнєвої діяльності.

На підставі результатів аналізу сучасного стану проблеми внесено зміни до обсягу змісту поняття «розосереджена підготовка» та вперше розроблено таку систему розосередженої підготовки учнів до написання творів, яка реалізується переважно у самостійній діяльності. Для одного твору на рік у кожному класі основної школи створено спеціальні засіби організації, цілеспрямування та контролю самостійної інтелектуально-мовленнєвої діяльності. Ці засоби мають форму програм, які виконуються під час розосередженої підготовки. Вони є джерелом інформації для збагачення денотативного плану текстів, збагачення словникового запасу, синтаксичного ладу мовлення та розвитку усіх видів мовленнєвої діяльності у взаємозв’язку.

Результати експериментальної перевірки переконують: запропонована мовленнєвознавча інформація, до складу якої входять відомості про текст, структуру абзацу, композиційні прийоми розгортання змісту тематичного речення, про лінгвістичні та екстралінгвістичні особливості діалогічної форми мовлення, про спілкування, його закони та правила, сприяє більш ефективному формуванню умінь текстотворення і текстосприйняття.

Ефективними виявились такі пізнавальні методи, які дозволяють у процесі оволодіння знаннями паралельно формувати та вдосконалювати вміння з різних видів мовленнєвої діяльності.Найдієвішою системою практичних методів є така, до складу якої входять комбіновані вправи з комплексом завдань, спрямованих на навчання вмінь різних видів мовленнєвої діяльності на основі одного й того ж мовно-мовленнєвого матеріалу.

Урахування виявлених психолого-педагогічних умов ефективного формування вмінь рецептивної та продуктивної мовленнєвої діяльності у взаємозв’язку привело до необхідності включати в систему вправ завдання, що підпорядковані розвитку психобіологічних механізмів мовлення – уваги, пам’яті, мислення, збільшити кількість пізнавальних мовленнєвих завдань з запропонованими способами інтелектуально-мовленнєвої діяльності.

Застосування в експериментальному навчанні розробленої системи організації самостійної пізнавально-практичної діяльності в процесі підготовки та створення тексту сприяло отриманню результатів, які засвідчують її ефективність і доцільність втілення в навчальний процес.

Дослідження сприяло виявленню нових перспективних проблем сучасної лінгводидактики, що заслуговують на спеціальне вивчення. До них належать: а) створення єдиної системи формування вмінь текстотворення та текстосприйняття у взаємозв’язку, починаючи з початкових класів до випускного; б) вивчення комплексу питань, пов’язаних з оновленням мовленнєвих знань у шкільних підручниках з позицій взаємозв’язаного навчання; в) подальша розробка проблеми розвитку мовленнєвої діяльності на міжпредметному рівні.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ВИКЛАДЕНО
В ТАКИХ ПУБЛІКАЦІЯХ АВТОРА

Монографія

1. Стативка В.И. Взаимосвязанное обучение умениям речевой деятельности: Монография. – Сумы: Изд-во СумДПУ им. А.С. Макаренко, 2004. – 332 с.

Програми і посібники

2. Російська мова: Програма для 5 – 12 класів загальноосвітніх навчальних закладів з російською мовою навчання/ Н.Г. Озерова, Г.О. Михайловська, Л.В. Давидюк, В.І. Статівка, К.І. Бикова.-Чернівці:Видавничий дім “Букрек”, 2005.-156 с. Гриф МОН України, лист № 1/1 від 23.12.04 (Автором підготовлено зміст розділів “Речь. Речевая деятельность» 5, 6, 8,9 класси; «Стилистика и культура речи» 9, 10 класси).

3. Стативка В.И., Силка А.А., Хомула Н.А. и др. Виды лингвистического анализа в образцах и комментариях: Уч. пособ. по обобщающему курсу русского языка для студентов-филологов/Отв. ред. А.А. Силка. – Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко. – 321 с. Гриф МОН України, лист від 1998. (Автором розроблено аспекти стилістичного аналізу тексту).

Статті у фахових виданнях

4. Стативка В.И. Предупреждение текстовых ошибок в процессе подготовки к сочинению // Русский язык в школе. – 1993. – № 5 – С. 12 – 17.

5. Стативка В.И. Система подготовки к сочинению – описанию природы// Русский язык в школе. – 1997. – № 3 – C. 12 – 16.

6. Стативка В.И. Формирование умения читать художественный текст в процессе подготовки учащихся к сочинению–описанию животного// Язык и литература в школе: Украинский вестник . – 1998. – № 1 – 2. – С. 15 – 22.

7. Стативка В.И. Система подготовки к сочинению–описанию внешности // Русский язык в школе. – 1998. – № 6. – С. 14 – 18.

8. Стативка В.И. Как сделать обучение личностно ориентированным // Русская словесность. – 1999. – № 3. – С. 9 – 12.

9. Стативка В.И. Условия формирования способности к самостоятельной деятельности как профессионального качества учителя // Проблеми освіти. – 1999. -№ 18. – С. 114 – 118.

10. Стативка В.И. О некоторых изменениях в содержании методической подготовки учителя русского языка // Проблеми освіти. – 1999. – № 18. – С. 48 – 51.

11. Стативка В.И. Обучение диалогической речи на уроках русского языка// Русский язык в школе. – 2002. – № 6. – C. – 17 – 22.

12.Стативка В.И. Диалог на уроках русского языка // Русская словесность.-2002. – № 4. – С. 24 – 28.

13. Стативка В.И. Формирование умения быть информативным в диалогической речи // Язык и литература в школе: Украинский вестник. – 2002. – № 3 – 4. – С.3 – 4.

14. Стативка В.И. Система упражнений для формирования умений диалогической речи // Язык и литература в школе: Украинский вестник.-2002.-№ 1– 2. – С. 5 – 9.

15. Стативка В.И. Роль содержания обучения в формировании языковой личности / Педагогічні науки: Зб. наук. праць. – Суми: Вид-во СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2001.– С. 57 – 67.

16. Стативка В.И. Роль способов деятельности в развитии речевых способностей // Педагогічні науки: Зб. наук. праць.-Cуми: Вид-во СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2002. – С. 147 – 154.

17. Стативка В.И. Взаимосвязанное развитие видов речевой деятельности в процессе рассредоточенной подготовки к сочинению-эссе с элементами описания памятника // Русская словесность. – 2003. -№ 4. – С. 10 – 15.

18. Стативка В.И. О развитии речевых способностей учащихся на уроках русского языка // Русская словесность. – 2004. – № 1.– С. 10 – 14.

19. Стативка В.И. Информативная насыщенность как важнейший критерий отбора учебных текстов // Русская словесность. – 2004. – № 2. – С. 17 – 21.

20. Стативка В.И. Лингвистическая теория зачина: истоки и современное состояние // Наукові записки: Зб. наук. праць. Серія: філологія. – Вип.6.– Вінниця: Вид-во Вінницького держ. пед. ун-ту, 2003. – С. 464 – 469.

21. Стативка В.И. Каким жанрам учебно-научной речи следует обучать школьников // Русская словесность.-2004.– № 5.– С. 7-12.

22. Стативка В.И. Система диагностики и коррекции умений устной речи // Педагогічні науки. Збірник наукових праць. – Ч.1.- Суми: Вид-во СумДПУ ім. А.С. Макаренка,2004.-С. 274 – 282.

23. Стативка В.И. Принципы построения новой программы по русскому языку (Речь. Речевая деятельность)// Русская словесность.-2005. -№1.-С. 8-10.

Посібники, статті, тези

24. Давидюк Л.В., Быкова К.И., Кошкина Ж.А., Стативка В.И. Русская речь. 5класс: Комплект по развитию речи. – Харьков: Веста, 2005.-96 с. (Автором пдготовлено аспекти навчання тексту і його ознак).

25. Стативка В.И., Мещеряков В.Н., Казанджиева М.С. и др. Основы школьного речеведения: Методическое пособие для учителей языковых и неязыковых предметов. – Ч.1. – Москва – Тольятти: Изд-во ТГУ, 2004. – 266 с. (Автором розроблено аспекти роботи з текстом).

26. Стативка В.И., Мещеряков В.Н., Казанджиева М.С. и др. Основы школьного речеведения: Методическое пособие для учителей языковых и неязыковых предметов. – Ч.2. / Мещеряков В.Н., Казанджиева М.С., Стативка В.И. и др. – Москва – Тольятти: Изд-во ТГУ, 2004. – 266 с. (Автором розроблено аспекти роботи з текстом).

27. Стативка В.И. Совершенствуемся в речевой деятельности. 5 кл.: Пособие для учащихся. – Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко, 1999. – 121 с.

28. Стативка В.И. Совершенствуемся в речевой деятельности. 6 кл.: Пособие для учащихся. – Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С.Макаренко,2000. – 111 с.

29. Стативка В.И., Звеницковский В.Я. и др. Нить Ариадны: Учебное пособие по интегративному предмету «Русская и мировая словесность. Искусство чтения. Гуманитарная культура» 6 кл..-ч. 4. – Сумы:, 2000.-157 с. (Автором підготовлені лінгвістичні завдання для вивчення теми «Глагол»).

30. Стативка В.И., Мещеряков В.Н., Брага И.И. и др. Рассредоточенная подготовка к сочинению: Методческие рекомендации/ Отв. ред. В.И. Стативка.- Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко,1996.-27с. (Автором розроблено концепцію розосередженої підготовки і методичне забезпечення її реалізації).

31. Стативка В.И. Об одном из вариантов применения метода “слово учителя” на уроке усвоения речеведческих понятий: Наукові записки.– Вип. 1. – Педагогіка. Методика. – Суми: Вид-во СДПІ ім. А.С. Макаренка, 1993. – С.196 – 203.

32. Стативка В.И. Использование элементов лингвистического анализа при формировании точности словоупотребления (на материале произведений А.С. Пушкина) // Творчество А.С. Пушкина как источник русской речи в школе.- М.: Изд-во МПГУ им. В.И. Ленина, 2000 .-С. 31 – 38.

33. Стативка В.И. Использование приемов композиционного развертывания текста для развития логического мышления учащихся // Методические аспекты развития логического мышления при изучении языка: Сб. науч. тр. – Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко, 1994. – С. 20 – 27.

34. Стативка В.И. Особенности функционирования вопросительных предложений в зачинах текстов публицистического стиля // Языковые единицы в аспекте функционирования: Сб. науч. тр. – Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко, 1994.– С.25 – 30.

35. Стативка В.И. Интерпретация текстовой категории интеграции в процессе развития речи учащихся // Вопросы функционирования русского языка и методика его преподавания: Сб. науч. тр. – Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко, 1995.-С.100 – 105.

36. Стативка В.И. Работа над речевыми ошибками в вузе и школе //Актуальные проблемы изучения и преподавания русского языка: Сб. науч. тр.– Сумы: Изд-во СГПИ им. А.С. Макаренко, 1996.– С. 77 – 85.

37. Стативка В.И. Взаимосвязанное обучение видам речевой деятельности в процессе изучения русского языка // Русский язык и литература: проблемы изучения и обучения: Сб. науч. трудов. – К.:КГПУ им. Б.Д. Гринченко: ИПЦ, 2003. – С. 53–62.

38. Стативка В.И. Укрепление теоретической базы для формирования коммуникативной компетенции в новой программе по русскому языку// Русский язык и литература: проблемы изучения и обучения: Сб. науч. трудов. – К.:КГПУ им. Б.Д. Гринченко: ИПЦ, 2005. – С. 34 – 41.

39. Стативка В.И. Два подхода к обучению видам речевой деятельности // Педагогічна Сумщина.-2005.- №1.- С.29 – 36.

40. Стативка В.И. Использование произведений разных жанров при обучении умению конструировать зачины в сочинениях // Тезисы докладов. Часть 1. – М.:Прометей, 1991. – С. 115.

41. Стативка В.И. Работа над текстовыми ошибками на уроках анализа сочинений и изложений // Тезисы докладов научно-практической конференции «Детская речь: пути ее развития и формы обучения студентов работе по развитию речи в школе».-Москва: Прометей, 1993. – С. 35 – 37.

42. Стативка В.И. Способы повышения эффективности самостоятельного чтения студентов в процессе подготовки к занятию // Тезисы докладов межвузовской научно-практической конференции «Профессионально-методическая подготовка студентов в педуниверситете и педвузе».– М.: Прометей, 1996.– С.24 – 26.

43. Стативка В.И. Формирование профессиональных умений студентов – задача межпредметная // Тезисы докладов межвузовской научно-практической конференции «Современная ситуация и подготовка учителя русского языка в педвузе». – М.: Прометей, 1997. – С. 13 – 15.

44. Стативка В.И. Формирование речеведческих знаний и речевых умений школьников в процессе подготовки к сочинениям // Тезисы докладов 111 Международной научной конференции «Функциональный аспект семантики языковых единиц». – Харьков: Изд-во ХГПИ им. Г.С. Сковороды, 1997. –С.23 –24.

45. Стативка В.И. Философско-психологические основы изменений в методической подготовке учителя-лингвиста // Философские проблемы гуманитаризации высшего образования: Сб. науч. ст. / Под ред. Б.И. Тарельника. – Сумы-Бердянск: Изд-во Сум ГУ, 2001. – С. 87 – 89.

46. Стативка В.И. О назревших изменениях в программе для педвузов по методике преподавания русского языка // Інформаційні технології навчання у вищіх закладах освіти: Зб. матеріалів П’ ятої міжнар. науково-практичної конференції. – Суми: Вид-во Сум ГУ, 2001. – С. 49–53.

47. Стативка В.И. Цели лингвистического образования в Украине // Матеріали республіканської конференції «Сучасний стан та актуальні проблеми філологічної освіти в Україні». – Суми. –Вид-во СумДПУ, 2002. – С. 4.

48. Стативка В.И. Взаимосвязанное обучение видам речевой деятельности в процессе изучения русского языка // Материалы Международной научно-практической конференции «Русский язык и литература: проблемы изучения и преподавания в Украине». – Киев, 2003.

49. Стативка В.И., Хомула Н.А. Вопросы лингвистической теории текста в школьном изучении // Актуальні проблеми сучасної лексики, граматики та лінгводидактики: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Вінниця: Вид-во Вінницького дерд. пед. ун-ту, 2003. – С. 78 – 82.(Автором обгрунтовано зміни до змісту шкільної програми)

50. Стативка В.И. Обучение видам речевой деятельности во взаимосвязи // Материалы Международной конференции «Ученый и его школа». – Шуя: Изд-во ШГПИ, – 2004. – С.12–18.