Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


195. Неделько Оксана Олександрівна. Взаємовідносини органів представницької та виконавчої влади в Автономній Республіці Крим: конституційно-правовий аспект: дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Неделько О.О. Взаємовідносини органів представницької та виконавчої влади Автономної Республіки Крим (конституційно-правовий аспект). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних основ взаємовідносин органів представницької та виконавчої влади Автономної Республіки Крим. В ній розкриваються питання виникнення Автономної Республіки Крим та взаємовідносини між її органами влади на різних історичних етапах, конституційно-правове регулювання організації влади в АРК, правові основи взаємовідносин між органами представницької та виконавчої влади в АРК, форми і методи взаємовідносин органів влади автономії.

У дисертації сформульовано концептуальні положення та обгрунтовуються пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання взаємовідносин органів виконавчої та представницької влади АРК.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в сформульованих основних поняттях, теоретичних та практичних пропозиціях щодо правового регулювання статусу АРК та її органів влади.

В результаті проведеного дослідження головними науковими і практичними результатами роботи є такі висновки:

1.Взаємовідносини у системі вищих органів влади АРК у своєму розвитку пройшли декілька етапів (від органів державної влади Республіки Крим, за конституціями 1992 та 1995 років, до органів влади автономії без визначення їх правового статусу, за Конституцією 1998 року), зміст правового регулювання яких визначався конкретними політичними чинниками.

2. Конституція України та Конституція Автономної Республіки Крим встановила правові основи організації влади і реалізації повноважень автономії. Незважаючи на певні ознаки державності, АРК є лише специфічною адміністративно-територіальною одиницею з особливим правовим статусом.

3. Органам публічної влади автономії властива особлива правова природа, в порівнянні з органами влади адміністративно-територіальної одиниці найвищого рівня – це органи публічної влади автономного утворення, які за своєю формою є органами регіонального самоврядування.

4. Регіональне самоврядування – це самоорганізація громадян України, які постійно перебувають на території Автономної Республіки Крим, і шляхом референдуму або через створені ними органи влади автономії вирішують відповідно до чинного законодавства питання життєдіяльності автономії.

5. В Україні окрім державної влади і влади органів місцевого самоврядування існує ще і влада автономії, під якою слід розуміти різновид влади специфічного територіального колективу, за допомогою якої здійснюється управління автономією через систему спеціально створених органів, які представляють автономію у внутрішньодержавних і зовнішньодержавних відносинах з питань, віднесених до її ведення та видають обов'язкові на всій території автономії правові норми.

6. Визначення Конституцією України компетенції автономії свідчить про те, що у взаємовідносинах з органами державної влади України АРК є самостійним суб’єктом конституційно-правових відносин, а також про те, що реалізація власної конституційної правосуб’єктності АРК зумовлена юридично значущими діями інших суб’єктів права, вичерпний перелік яких чітко закріплений законодавством України. Характерною ознакою всіх цих суб’єктів є їх належність до органів влади автономії, а також те, що їх повноваження розповсюджуються тільки на територію автономної республіки.

7. Особливість взаємовідносин органів влади автономії зумовлюється специфічним колом їх об’єктів: прийняття Конституції Автономної Республіки Крим та подання її на затвердження до Верховної Ради України; формування органів влади автономії; дії органів влади автономії і місцевого самоврядування; нормативно-правове регулювання соціальних відносин; забезпечення прав і свобод людини і громадянина (проблема повернення депортованих народів, захист прав національних меншин); економічний розвиток регіону; бюджетний та податковий процес; соціальний захист населення автономії; рішення питань адміністративно-територіального устрою;

8. Правову основу конституційних відносин органів влади автономії становлять: Конституція України, Конституція АРК, відповідні закони України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, рішення, постанови, розпорядження органів влади автономії. На основі дослідженого робиться висновок, що цілісна сукупність вказаних нормативно-правових актів, які регламентують суспільні відносини між органами влади автономії надає всі підстави для відокремлення самостійного конституційно-правового інституту – інституту взаємовідносин органів влади АРК.

9. Оскільки статус органів влади автономії не закріплений на рівні Основного Закону України, необхідно внести відповідні доповнення до окремих положень Конституції України, і зокрема до ч. 1 ст. 5; ст. 19; ч. 3 ст. 37; ч. 1 ст. 71; ст. 86; ст. 136, які необхідно доповнити словосполученням „органи влади автономії”.

10. Форма взаємовідносин у системі органів влади АРК - це зовні виражена дія або їх сукупність, як прояв волевиявлення органу влади автономії або посадової особи, які здійснюються ними на основі закону в межах власної компетенції, з метою управління справами автономії. До процесуально-правових форм взаємовідносин вищих органів влади автономії відносяться: контрольна, нормотворча, представницька, установча. Організаційно-правовими формами взаємодії органів виконавчої та представницької влади АРК є: засідання (в т.ч. виїзні), доповіді (співдоповіді), спільна участь в розробці нормативно-правових актів автономії, а також нетрадиційні форми діяльності – “круглі столи”, семінари, конференції.

11. Метод взаємовідносин у системі органів влади АРК – це сукупність способів і прийомів управлінсько-владного характеру, які застосовуються органами влади автономії для досягнення поставленої мети і складають зміст їх діяльності. Взаємовідносини вищих органів влади Автономної Республіки Крим будуються на використанні методів субординації і координації.

12. Основними напрямками взаємодії в системі вищих органів влади автономії є: видання нормативно-правових актів; забезпечення комплексного соціально-економічного розвитку регіону та забезпечення ефективного ведення господарства (вивчення цього напрямку дозволило додатково поставити питання про визначення на законодавчому рівні статусу такої правової категорії як власність автономії); захист прав і законних інтересів людини і громадянина на території автономії; реалізація кадрової політики; реалізація повноважень у галузі зовнішньоекономічних відносин з іншими регіонами України; забезпечення поєднання централізованого вирішення питань управління з розвитком ініціативи органів місцевого самоврядування.

13. Основними напрямками взаємодії міх вищими органами влади автономії та органами місцевого самоврядування які функціонують на території автономії є: спільна робота з підготовки проектів бюджету автономії, програм соціально-економічного розвитку районів; вироблення умов для ефективного функціонування та взаємодії органів влади автономії та органів місцевого самоврядування з питань вирішення соціально-економічних проблем; надання консультативної допомоги в організації роботи органів місцевого самоврядування, які функціонують на території автономії, участь у проведенні навчання їх посадових осіб, депутатів місцевих рад; спільна нормотворча діяльність.

14. Рішенню національної проблеми може сприяти відновлення в АРК національних округів (районів), та реєстрація меджлісу кримськотатарського народу, з метою легалізації своїх дій.

Публікації автора:

1. Неделько О.А. К вопросу о статусе Автономной Республики Крым // Юридична біографістіка: історія, сучасність та перспективи: матеріали VIII Міжнародної конференції істориків права 15-18 вересня 2002.- Сімферополь: Всеукраїнський інформаційно-культурний центр, 2003. – С. 223-228.

2. Неделько О.А. Особенности юридической природы органов власти Автономной Республики Крым // Проблемы толкования и реализации законодательства Украины и задачи адвокатуры.- Симферополь: “Таврия – Плюс”, 2003.- С. 123-133.

3. Неделько О.О. Структура та правові основи взаємовідносин органів виконавчої та представницької влади в Автономній Республіці Крим // Матеріали V звітної науково-практичної конференції професорсько-викладацького та курсантського складу Кримського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ. - Сімферополь: ДОЛЯ, 2003.- Ч.1. – С.125-131.

4. Неделько О.О. Поняття предмету, суб’єкту і об’єкту конституційно-правових відносин органів виконавчої та представницької влади в АРК // Вісник Запорізьського юридичного інституту. – Запоріжжя: Запорізьський юридичний інститут Національного університету внутрішніх справ, 2003.- № 2.- С. 166 -169.

5. Неделько О.О. Основні напрямки взаємовідносин органів влади Автономної Республіки Крим і проблема правового закріплення власності автономії // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – Одеса: Одеський юридичний інститут Національного університету внутрішніх справ, 2003.- № 3.- С. 29-33

6. Неделько О.О. Конституційно-правові форми і методи взаємовідносин органів представницької та виконавчої влади в Автономній Республіці Крим // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2003.- Вип. 24.- С.170-174.