Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Кравчук Валентина Миколаївна. Взаємовідносини громадських організацій і держави в умовах формування громадянського суспільства в Україні (теоретико-правові аспекти) : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Кравчук В. М. Взаємовідносини громадських організацій і держави в умовах формування громадянського суспільства в Україні (теоретико-правові аспекти). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 - теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2008.

У дисертації комплексно досліджується проблематика взаємовідносин громадських організацій і держави в умовах формування громадянського суспільства в Україні. Розкривається сутність громадянського суспільства і співвідношення його з державою, визначається поняття “громадська організація”, встановлюються характерні риси громадських організацій, завдання та роль, яку вони виконують у суспільстві, дається класифікація громадських організацій за різноманітними критеріями, принципи їх діяльності. Багато уваги приділено аналізу стану державного регулювання створення та діяльності громадських організацій в Україні, а також визначенню меж втручання держави у функціонування громадських організацій в громадянському суспільстві. У дисертації розглядаються особливості взаємовідносин держави з окремими видами громадських організацій в Україні. На підставі аналізу теоретичних і практичних досліджень, зібраного матеріалу, виходячи із норм чинного законодавства, формулюються конкретні шляхи вдосконалення правового регулювання створення та діяльності громадських організацій і, таким чином, оптимізації процесу формування громадянського суспільства в Україні.

У висновках дисертаційного дослідження визначені основні результати, узагальнені пропозиції до чинного законодавства, що зумовили значимість роботи. Найбільш суттєві положення такі:

1. Громадянське суспільство є матеріальною основою діяльності сучасної держави, а також духовною опорою її буття. Від рівня його розвитку значною мірою залежить рівень авторитету державної влади, її легітимність, стан демократії. Лише громадянське суспільство може протистояти етатистським тенденціям з боку держави, домагатися рівноваги з державною владою.

Створення сучасної, ефективної системи державної влади є важливим чинником виходу українського суспільства з політичної кризи, що має забезпечити становлення України як високорозвинутої, правової, цивілізованої, європейської держави з високим рівнем життя, соціальної стабільності, культури, демократії.

2. Громадянське суспільство передбачає встановлення елементарного соціального зв’язку між індивідами, що опредметнюється у функціонуванні різноманітних об’єднань громадян. Діяльність і розвиток таких формувань має велике значення, оскільки вони - одна з найефективніших артерій взаємодії держави і суспільства, а також інструмент стабілізації трансформаційних процесів, що відбуваються в ході реформ. Мовиться як про політичні партії, які борються за державну владу, так і про громадські організації, які більш наближені до базових потреб населення. Останні намагаються лише вплинути на владні структури і процес прийняття рішень, які виражали б інтереси різних соціальних спільнот, груп, верств населення. Саме громадські організації своєю діяльністю здатні зробити вагомий внесок у стабілізацію процесів розвитку соціуму та його переосмислення, тим паче, що громадські організації мають найбільшу питому вагу у “третьому секторі”.

3. Громадські організації є сукупністю об’єктивних, добровільних, суспільно корисних, постійно повторюваних, сталих і свідомо скоординованих для досягнення загальної мети соціальних зв’язків та відносин між індивідами, які добровільно об’єднуються для спільного задоволення власних специфічних потреб та інтересів, виступають у межах єдиного правового поля головною сполучною ланкою між державою та суспільством. Таким чином, завдяки діяльності громадських організацій громадяни мають можливість користуватися перевагами демократичної системи. Роль громадських організацій у громадянському суспільстві обумовлюється тими завданнями, які вони виконують, зокрема: узгодженням та вираженням інтересів громадян; підвищенням рівня політичної рівноваги та стабільності суспільства, впорядкованості соціальних інновацій та практичних дій його членів; контролем за діяльністю державних органів; лобіюванням інтересів суспільства в процесі ухвалення владних рішень; забезпеченням інтеграції суспільства; зміцненням комунікативних зв’язків; здійсненням інформативної функції тощо.

4. Фактори, що об’єктивно не сприяють якісній роботі громадських організацій, класифікуємо на:

внутрішні (недостатній рівень внутрішньої демократії, непрофесійність кадрів) та зовнішні (недостатнє інформування населення про суть діяльності громадських організацій, трудомісткість процесу державної реєстрації громадського формування);

об’єктивні (відсутність чіткого правового забезпечення, низький економічний розвиток суспільства) та суб’єктивні (проблема кадрового забезпечення для громадських організацій, орієнтація деяких керівників громадських організацій на забезпечення власних інтересів, неефективність, неузгодженість, розрізненість діяльності громадських організацій через відсутність координації, ізольованість функціонування);

правові (недосконалість законодавства, надлишковий бюрократизм державних органів, зловживання статусом з боку посадових осіб та інші);

економічні (стан виробництва, рівень продуктивності суспільної праці, благоустрій населення; необхідність капіталовкладень у реєстрацію та діяльність громадських організацій);

соціальні (різке соціальне розшарування суспільства, недостатній рівень правової культури, недовіра громадян до діяльності громадських формувань, байдужість);

ідеологічні (частково пов’язані з попередніми і полягають в основному у стійкості наслідків командно-адміністративної системи в Україні, історичної спадщини; консервативності національного менталітету, традиційним сприйняттям громадських організацій як формальних структур, а не як форми громадського самовияву особи).

Поліпшити цей стан можна шляхом: 1) посилення організаційно-правових заходів держави, спрямованих на стимулювання розвитку і діяльності громадських об’єднань; 2) активізації співпраці економічного та державного секторів з неприбутковими громадськими організаціями; 3) піднесення громадянської свідомості населення, підвищення їхньої відповідальності за стан справ у країні на основі різних суспільно-громадських заходів; 4) поширення серед населення інформації щодо ролі таких організацій у суспільстві.

5. Найбільш значущими принципами, дотримання яких здатне сприяти більш ефективному функціонуванню громадських організацій є: загально-соціальні принципи (обумовленість потребами людей і рівнем розвитку суспільства, соціальна справедливість, гуманізм та демократизм); нормативні принципи (законність, рівність, верховенство права, саморегулювання та самоврядування); принципи створення (свобода, добровільність, солідарність); принципи діяльності (активність, самодіяльність, публічність (гласність), професіоналізм).

6. Не заперечуючи необхідності регулювання з боку держави діяльності громадських організацій, усвідомлюємо, що разом з тим мають бути визначені межі, які дають можливість зберегти баланс між свободою громадських організацій та вимогами демократії. Втручання держави необхідне, зокрема, у таких сферах: національна, державна, громадська безпека та громадський порядок; запобігання заворушенням і злочинам; захист прав і свобод людей; моральність населення; охорона та захист здоров’я; добробут населення.

Межі державного регулювання визначаються свободою, справедливістю, невідчужуваними правами людини, самоврядністю, реалізацією загально-дозвільних принципів.

Диференціювати межі державного регулювання дають змогу також особливості громадської організації:

специфіка громадської організації, її вплив на життєдіяльність суспільства, значення у побудові громадянського суспільства та правової держави, участь у державних справах, зміст діяльності, конкретні цілі та завдання, залежність від держави;

предмет нормативного закріплення (створення та юридичне оформлення громадської організації, внутрішня діяльність організації, зовнішня діяльність організації);

статус члена громадської організації у її ієрархічній структурі.

7. Виявлені недоліки правової бази створення і діяльності громадських організацій дозволяють стверджувати, що оптимальним способом поліпшення правової бази у цій сфері може стати здійснення систематизації всіх нормативно-правових актів, що стосуються взаємовідносин громадських організацій і держави. У даному конкретному випадку можна найкраще досягнути поставленої мети, здійснивши консолідацію. Такий консолідований акт за структурою міг би традиційно поділятися на: 1) загальну частину, яка уніфікувала б усі загальні норми щодо визначення понять, встановила основні засади діяльності, регламентувала порядок створення, легалізації та припинення функціонування громадських організацій, які є спільними для всіх їхніх видів; 2) особливу частину, що закріпила б різноманіття організаційно-правових форм громадських організацій, їхню класифікацію, а кожен окремий розділ цієї частини встановлював би особливості правового статусу кожного конкретного виду громадської організації.

Розв’язання проблеми правового регулювання створення та діяльності громадських організацій може прискорити й оптимізувати процес розвитку громадянського суспільства в Україні. Дану проблему достатньо ефективно можна вирішити через:

вдосконалення правової регламентації (йдеться в основному про консолідацію законодавства у сфері діяльності громадських організацій, створення умов для стимулювання їх діяльності, запровадження податкових механізмів для забезпечення їх фінансування тощо),

додаткове регулювання окремих питань за допомогою корпоративних норм, які містяться у статутах та інших документах громадських організацій (таким чином можна визначати внутрішні відносини між членами організації, їх права і обов’язки як членів даної організації, повноваження керівних органів, правовий статус засновників та ін.);

договірне нормативно-правове регулювання, коли безпосередньо учасники відносин встановлюють ті чи інші права, обов’язки, визначають механізм їх реалізації за власною узгодженою волею. Шляхом укладення договору можливе врегулювання відносин конкретних громадських організацій та державних органів (адміністративний договір) з приводу реалізації довготермінових соціальних програм, співпраці, взаємодопомоги тощо. Допускаємо договірне врегулювання відносин між самими громадськими організаціями з тих же питань.

Таким чином, дана робота є спробою широкомасштабного, комплексного дослідження взаємовідносин громадських організацій та держави в умовах формування громадянського суспільства в Україні.

Публікації автора:

  1. Кравчук В. М. Місце і роль громадських організацій у громадянському суспільстві / Кравчук В. М. // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - № 9. - С. 102-105.

  2. Кравчук В. М. Держава і молодіжні організації в громадянському суспільстві / Кравчук В. М. // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - № 12. - С. 65-67.

  3. Кравчук В. М. Громадські організації в громадянському суспільстві: теоретичні питання / Кравчук В. М. // Українське право. – 2003. – Число 1. – С. 201 – 206.

  4. Кравчук В. М. Деякі підходи до класифікації громадських організацій в Україні / Кравчук В. М. // Вибори та демократія. – 2007. - № 1 (11). – С. 48-53.

  5. Кравчук В. М. Політичні партії (теоретико-правовий аспект) / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. Збірник наукових статей. - Випуск 8. - Івано-Франківськ, 2002. - С. 12-16.

  6. Кравчук В. М. Основні засади функціонування громадських організацій / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми держави і права: Збірник наукових праць. – Вип. 22. – Одеса: «Юридична література». – 2004. – С. 121-125.

  7. Кравчук В. М. Неурядові організації європейських країн: досвід правового регулювання / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 48. Частина ІІ. – К.: КНУ ім. Тараса Шевченка, ІМВ, 2004. – С. 35-40.

  8. Кравчук В. М. Проблеми правового регулювання створення і діяльності громадських організацій / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. Збірник наукових статей. – Випуск 14. - Івано-Франківськ, 2004. – С. 73-79.

  9. Кравчук В. М. Молодіжні організації в громадянському суспільстві: питання вдосконалення правового регулювання / Кравчук В. М. // Наукові записки НаУКМА (юридичні науки): Збірник наукових статей. – К.: Видавничий дім “КМ Академія”, 2006. – С. 25-29.

  10. Кравчук В. М. Межі втручання держави у створення та діяльність громадських організацій / Кравчук В. М. // Юридичні читання молодих вчених: Збірник матеріалів всеукраїнської наукової конференції 23-24 квітня 2004. - К.: Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, 2004. – С. 74 – 77.

  11. Кравчук В. М. Екологічні громадські організації та держава: значення та проблема регулювання взаємовідносин / Кравчук В. М. // Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина: Матеріали Всеукраїнської міжвузівської наукової конференції молодих вчених та аспірантів. – Івано-Франківськ, 2007. – С. 92-95.

  12. Кравчук В. М. Громадські об’єднання в громадянському суспільстві / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми правознавства. Науковий збірник ЮІ ТАНГ. Випуск четвертий. - Тернопіль, 2002.- С.93-96.

  13. Кравчук В. М. Громадянське суспільство у світових політико-правових вченнях / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми правознавства. Науковий збірник ЮІ ТАНГ. Випуск п’ятий. - Тернопіль, 2002.- С.95-101.

  14. Кравчук В. М. Принципи створення та діяльності громадських організацій / Кравчук В. М. // Актуальні проблеми правознавства. Науковий збірник ЮІ ТАНГ. Випуск шостий. - Тернопіль, 2004. – С. 5-9.

  15. Кравчук В. М. Особливості державного регулювання утворення і діяльності громадських організацій / Кравчук В. М. //Молодь у юридичній науці: збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Треті осінні юридичні читання”. – Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2004. – С. 23-24.

  16. Кравчук В. М. Межі державного контролю функціонування громадських організацій / Кравчук В. М. //Молодь у юридичній науці: збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Четверті осінні юридичні читання”.- Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2005.- С.54-58.

  17. Кравчук В. М. Значення та роль молодіжних громадських організацій у розвитку громадянського суспільства / Кравчук В. М. // Взаємодія молодіжних громадських організацій та органів влади в реалізації молодіжної політики. – Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Харків: “Нове слово”, 2006. – С. 10-17.

  18. Кравчук В. М. Роль благодійних організацій та фондів для розвитку громадянського суспільства / Кравчук В. М. // Молодь у юридичній науці: збірник тез Міжнародної наукової конференції молодих учених “П’яті осінні юридичні читання”.- Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2006.- С.63-67.

  19. Кравчук В. М. Роль громадських організацій національних меншин у становленні громадянського суспільства в Україні / Кравчук В. М. // Формування правової держави в Україні: проблеми і перспективи. Збірник тез доповідей на науковій конференції. Ч. 1. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С.70-74.

  20. Кравчук В. М. Державна влада в умовах громадянського суспільства [Електронний ресурс] / Кравчук В. М. // Забезпечення реалізації прав людини: матеріали міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, 30 вересня 2007 р. – Тернопіль, 2007. – С. 17 - 22. - Режим доступу до публікації: http://www.lex-line.com.ua/?go=full_article&id=162.