Ткачук Андрій Володимирович. Взаємодія компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, кристалічна структура, магнітні та електричні властивості тернарних сполук: Дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2001. - 136арк. - Бібліогр.: арк. 118-133.
Анотація до роботи:
Ткачук А.В. Взаємодія компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, кристалічна структура, магнітні та електричні властивості тернарних сполук. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01-неорганічна хімія. - Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2002.
В роботі досліджено взаємодію компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану цих систем при 770 К і 870 К і визначено області гомогенності твердих розчинів на основі бінарних сполук. Окремі зразки досліджені в системах Ti-{Cr,Fe,Co,Ni}-Sb. Виявлено шість нових тернарних сполук, для яких методом порошку досліджена кристалічна структура, для двох тернарних антимонідів уточнено структуру. Досліджені сполуки кристалізуються в трьох структурних типах. Досліджено температурні залежності питомого електроопору, диференціальної термо-ерс та магнітної сприйнятливості тернарних сполук та сплавів твердих розчинів на основі бінарних сполук. Величина питомого електроопору, диференціальної термо-ерс та їх температурні залежності вказують на переважно металічний характер електропровідності. Для сполук структурного типу W5Si3 спостережений нелінійний характер температурної залежності оберненої магнітної сприйнятливості в парамагнітній області. Досліджені фізичні властивості сплавів твердого розчину ZrNi1-xMnxSn, які мають напівпровідниковий характер провідності і магнітно впорядковуються.
Методами рентгенофазового, рентгеноструктурного та мікроструктурного аналізів вперше встановлено характер взаємодії компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb} і побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану при 770 К і 870 К в повному концентраційному інтервалі. Досліджено зразки окремих складів в системах Ti-{Cr,Fe,Co,Ni}-Sb.
В системах {Ti,V}-Mn-{Sn,Sb} знайдено існування протяжних твердих розчинів заміщення на основі бінарних сполук: TiхMn3-хSn (х=00.82), Ti3-хMnхSn (х=00.3), Ti6-хMnхSn (х=02.92), VхMn3-хSn (x=00.84), VхMn2-хSn (x=00.6), V3-хMnхSn (x=00.36), V2-хMnхSn3 (x=00.5), V3-хMnхSb (x=00.48), та складних розчинів включення–заміщення на основі бінарних антимонідів: MnхSb в системах {Ti,V,Zr}-Mn-Sb та Zr5Sb3 в системі Zr-Mn-Sb.
Вперше виявлено шість тернарних сполук, для яких встановлено кристалічну структуру: TiMnSn4, ZrMnSn4 – надструктура до Mg2Ni, Ti5Mn0.45Sb2.55, Zr5Mn0.5Sb2.5, Ti5Cr1-xSb2+x (x=00.55), Ti5Fe0.58Sb2.42 - CT W5Si3. Уточнено кристалічну структуру сполук СТ W5Si3: Ti5Co0.46Sb2.54 та Ti5Ni0.57Sb2.43. Підтверджено існування однієї тернарної сполуки ZrMn6Sn6 (з 3 відомих в літературі). Кристалічна структура сполуки TiMnSn4 є першим представником надструктур до типу Mg2Ni.
Досліджено температурні залежності питомого електроопору, диференціальної термо-ерс та магнітної сприйнятливості тернарних сполук та сплавів твердих розчинів на основі бінарних сполук. Величина питомого електроопору, диференціальної термо-ерс та залежності r(Т) вказують на переважно металічний характер електропровідності. Температурна залежність магнітної сприйнятливості сполуки TiMnSn4 та твердих розчинів TiхMn3-хSn і Ti6-хMnхSn описується законом Кюрі-Вейса. В твердому розчині ZrNi1-xMnxSn при зменшенні вмісту Mn відбувається перехід від металічного до напівпровідникового характеру електропровідності та спостерігається магнітне впорядкування.
Для сполук структурного типу W5Si3 спостережений нелінійний характер залежності оберненої магнітної сприйнятливості від температури, який найбільш наближено пояснюється впливом статистичного розміщення атомів Мангану та Стибію.
Проведено порівняльний аналіз досліджених та споріднених потрійних систем. Встановлено, що переважаючий вплив на характер взаємодії компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, має електронегативність та розмірний фактор.
Сплави твердого розчину TiхMn3-хSn запропоновано для практичного використання в якості матеріалу для обємних резисторів.