Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


Глухий Віктор Володимирович. Взаємодія компонентів у системах U-{Co, Ni, Cu}-In та споріднених до них : Дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2003. — 138арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 115-132.



Анотація до роботи:

Глухий В.В. Взаємодія компонентів у системах U–{Co, Ni, Cu}–In та споріднених до них. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01–неорганічна хімія. – Львівський національний університет імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України, Львів, 2003.

В результаті досліджень побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану систем U–{Co, Ni, Cu}–In при 870 К в повному концентраційному інтервалі. У цих та споріднених системах U, Th–{Ni, Cu, Pd}–In, Sn виявлено існування 7 нових тернарних сполук (для однієї відомої знайдено ще дві поліморфні модифікації), для восьми методами монокристалу та порошку встановлено кристалічну структуру, для однієї - частково. Дві сполуки є першими представниками нових структурних типів: UCu5In(R) та U3Ni60In8. Встановлено існування двох квазітернарних неперервних твердих розчинів UCo4-xNixIn та U1-xCexNi4In. Вивчено залежності магнітної сприйнятливості, питомого електроопору, питомої теплоємності та відносного видовження зразка від температури, намагніченості від напруженості магнітного поля для двох сполук.

  1. Методами рентгенофазового, рентгеноструктурного і частково мікроструктурного та локального рентгеноспектрального аналізів вивчено взаємодію компонентів в системах U–{Co, Ni, Cu}–In і вперше побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану при 870 К в повному концентраційному інтервалі.

  2. У цих і споріднених системах методами порошку та монокристалу підтверджено існування шести відомих і виявлено існування семи нових тернарних сполук (для сполуки UCu5In знайдено ще дві поліморфні модифікації). Кристалічна структура встановлена для всіх сполук, крім однієї (для Th2Cu3In2 – встановлена частково). Кристалічні структури досліджених сполук належать до 8 структурних типів, два з яких є новими: UCu5In (R) – пр. гр. Rm, a = 0,4977(1) нм, c = 3,0214(6) нм та U3Ni60In8 – пр. гр. Imm, a = 1,2185(1) нм. Встановлено існування двох квазітернарних неперервних твердих розчинів на основі сполук зі структурою типу MgCu4Sn.

  3. Досліджувані системи U-{Co,Ni,Cu}-In у порівнянні із спорідненими та з відповідними системами з РЗМ є значно біднішими на потрійні сполуки, на що ймовірно впливає характер взаємодії компонентів у подвійних системах і особливо взаємодія р-елемента з f-елементом. Бінарні сполуки не розчиняють помітних кількостей третього компоненту, а усі потрійні сполуки характеризуються практично постійним складом, що можна пояснити відмінністю фізико-хімічних властивостей компонентів.

  4. Виявлено види спорідненості між дослідженими та відомими структурними типами. Складні структурні типи виводяться з простіших шляхом впорядкованого заміщення, перерозподілу атомів чи комбінуванням фрагментів більш простих структур. Згідно класифікації структурних типів, запропонованої П.І.Крип’якевичем, вивчені структурні типи відносяться до трьох класів інтерметалічних сполук. Найбільш характерною є тригонально-призматична (клас 10) та ікосаедрична (клас 5) координація атомів.

  5. Встановлено зв'язок "група-підгрупа" за формалізмом Бернігхаузена для структур CeNi5Sn та UCu5In і для структурних типів похідних від CeCu6.

  6. Вивчено залежності магнітної сприйнятливості від температури та намагніченості від напруженості магнітного поля для сполуки UCu5In (O) і виявлено, що при TN = 25 K для неї спостерігається антиферомагнітне впорядкування. Дослідження електропровідності вказує на металічний характер провідності для ThCu5In та на напівметалічний, з проявленням властивостей Кондо-системи та ефекту кристалічного поля, для UCu5In (O). Велике значення низькотемпературного коефіцієнту питомої теплоємності (0 = 240 мДж/мольК2) свідчить про приналежність сполуки UCu5In (O) до класу важкоферміонних систем.