Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Цимбал Ганна Петрівна. Взаємодія як умова забезпечення виявлення і розслідування податкових злочинів : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Київський національний ун- т внутрішніх справ. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Цимбал Г.П. Взаємодія як умова забезпечення виявлення і розслідування податкових злочинів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09. – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню сучасних проблем взаємодії як умови забезпечення виявлення і розслідування податкових злочинів. На основі аналізу праць вітчизняних та зарубіжних вчених-криміналістів, дано криміналістичну характеристику податкових злочинів, розкрито їх зміст та складові елементи. Шляхом вивчення та узагальнення нормативно-правового забезпечення і існуючої практику обґрунтовано необхідність взаємодії при розслідуванні податкових злочинів. Аналізуються погляди вчених на поняття “взаємодія”. Здобувачем подано своє визначення “взаємодії” і запропоновано внесення до нового проекту КПК України статті, яка б визначала “взаємодію”. Обґрунтовується необхідність нормативного регулювання взаємодії. Розкриваються особливості взаємодії на стадії прийняття рішення про порушення кримінальної справи. Пропонується необхідність створення інформаційної автоматизованої системи для органів податкової міліції, яка б сприяла виявленню, розкриттю і розслідуванню податкових злочинів. Узагальнено досвід податкових органів зарубіжних країн і практика взаємодії з іншими правоохоронними органами у боротьбі з податковими злочинами. Розкриваються особливості взаємодії податкової міліції з податковою інспекцією, контрольно-ревізійною службою, МВС, СБУ, митними органами, а також особливості використання оперативно-розшукових даних при розслідуванні податкових злочинів. Аналізуються правові документи та існуюча практика міжнародного співробітництва по викриттю порушників податкового законодавства. Пропонуються конкретні заходи для покращення взаємодії податкових органів України і відповідних правоохоронних органів зарубіжних країн.

Щодо предмета дослідження, згідно з визначеними у вступі завданнями, у дисертації розглядуваних проблем обґрунтовуються і висвітлюються такі основні положення, висновки і рекомендації, спрямовані на вдосконалення взаємодії податкової міліції з іншими правоохоронними і контролюючими органами у сфері оподаткування.

  1. Визначення галузево-предметного поняття взаємодії, яким означується узгоджена в межах своєї компетенції діяльність (у розумінні співпраця) правоохоронних, контролюючих та інших державних органів, спрямована на досягнення загальної мети із застосуванням відповідних професійних знань, наукових методів і засобів для виявлення, розкриття і розслідування злочинів у сфері оподаткування.

  2. Обґрунтування пропозиції про доповнення чинного КПК України та нового його проекту визначеннями порядку і умов взаємодії слідчих органів з іншими правоохоронними і контролюючими органами у процесі досудового слідства, наприклад у такій текстовій конструкції:

“Взаємодія слідчого, органу дізнання з іншими правоохоронними і державними контролюючими органами – це регульовані узгодженими міжвідомчими актами в межах визначеної їх компетенції види співпраці, згідно з діючими вимогами чинного законодавства, які здійснюються з метою виявлення злочинів, пов’язаних з оподаткуванням і справлянням податків, їх розслідуванням і запобіганням”.

За даними вивчення кримінальних справ про злочини у сфері оподаткування, у дисертації констатується, що вирішення питань організації взаємодії вказаних вище органів при розслідуванні злочинів здійснюється здебільшого в межах компетенції начальниками підрозділів податкової міліції з керівниками відповідних регіональних і місцевих підрозділів правоохоронних органів та контролюючих установ.

  1. Виділення і обґрунтування основних ознак “взаємодії” правоохоронних органів, таких як: діяльність у смисловому значенні – співпраця, наявність декількох (не менше двох) суб’єктів взаємодії; погодження здійснюваних заходів щодо спільної мети, місця, часу, методів; функціональна предметна спрямованість взаємодіючих суб’єктів, правові підстави взаємодії, відомча та процесуальна підпорядкованість суб’єктів взаємодії; форми взаємоінформування за отриманими результатами безпосередніми суб’єктами взаємодії.

  2. Розкриття змісту поняття форми взаємодії як комплексу галузево-предметних способів, прийомів виконання професійних функцій, системи зв’язків і різновиди правовідносин взаємодіючих суб’єктів у процесі здійснення своїх повноважень на стадії досудового слідства. Найбільш розповсюдженими формами взаємодії за даними узагальнення практики є: спільне визначення мети та завдання учасників взаємодії; види взаємодії (ревізія, перевірка, інвентаризація та інші); узгодження правил оформлення матеріалів про результати взаємодії; створення за необхідності груп співробітників спеціальних служб для вирішення складних завдань виявлення і розкриття злочинів; визначення способів перевірки висунутих версій, а також матеріалів, отриманих здійсненням оперативно-розшукових заходів; науково-технічне, методичне та інформаційне забезпечення учасників взаємодії при розслідуванні податкових злочинів.

  3. Обґрунтування положення про необхідність визначити у міжвідомчих актах форм, завдань та умов і порядку взаємодії правоохоронних органів і державних контролюючих установ при розслідуванні податкових, господарських та інших видів складних злочинів. У зв’язку з цим сформульовано пропозиції про необхідність розроблення міжвідомчого положення чи спільного наказу Генеральної прокуратури, МВС, СБУ, ДПА та митної служби, наприклад “Про організацію і координацію взаємодії відомчих служб і підрозділів при розслідуванні податкових, господарських та інших видів тяжких злочинів”.

  4. Обґрунтування положення про необхідність створення спеціальної інформаційної автоматизованої системи для органів податкової міліції та підключення її до існуючих інформаційних систем інших правоохоронних відомств, підрозділам яких підслідні злочини у сфері оподаткування з метою оптимізації оперативного обміну необхідною інформацією при виявленні і розслідуванні злочинів у сфері оподаткування, наприклад: про тіньовий обіг грошових коштів і інших матеріальних цінностей, фінансово-господарські зв’язки з фіктивними фірмами та ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів.

  5. Пропозиція про доцільність розроблення типової навчальної програми з питань взаємодії правоохоронних органів і державних контролюючих установ при розслідуванні злочинів для використання її в спеціалізованих навчальних закладах при підготовці та перепідготовці співробітників податкової міліції та працівників інших правоохоронних органів з метою оптимізації їх співпраці при розслідуванні злочинів.

  6. На основі аналізу чинних нормативних актів про міжнародне співробітництво органів ДПС із зарубіжними правоохоронними органами в дисертації пропонуються унормувати в них наступні форми взаємодії: постійний обмін інформацією про типові порушення податкового законодавства; обмін необхідними документами або їх копіями, засвідченими в установленому порядку; інформацією про національні податкові та інші правоохоронні органи, яким підслідні окремі різновиди злочинів у сфері оподаткування, а також методичними рекомендаціями з питань розслідування порушень законодавства у сфері оподаткування, а також обмін практичним досвідом боротьби з податковими та спорідненими з ними видів злочинів. Пропонується також на міжнародному рівні закріпити в існуючих міжнародних актах порядок і умови координації діяльності органів податкової міліції з питань надання правової допомоги і ділового співробітництва, включаючи проведення науково-практичних конференцій та семінарів з питань виявлення, розслідування та попередження різновидів злочинів, які їм підслідні.

Публікації автора:

  1. Цимбал (Мигрин) Г.П., Александренко О.В. Протидія розслідуванню в сфері податкових злочинів // Науковий вісник: збірник наукових праць академії ДПС України. – Ірпінь, 2001. – №2 (12). – С.176–185.

  2. Бахін В.П., Цимбал (Мигрин) Г.П., Цимбал О.П. Взаємодія правоохоронних органів із засобами масової інформації // Науковий вісник: збірник наукових праць академії ДПС України. – Ірпінь, 2002. – №1 (15). – С.89–100.

  3. Цимбал Г.П. Необхідність взаємодії при виявленні і розслідуванні податкових злочинів // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – Ірпінь, 2003. – № 4 (22). – С. 224–231.

  4. Цимбал Г.П. Можливість використання результатів оперативно-розшукової діяльності при виявленні та розслідуванні податкових злочинів // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – Ірпінь, 2004. – № 3 (25). – С.213–218.

  5. Цимбал Г.П. Досвід боротьби з податковими злочинами зарубіжних країн // Науковий вісник Національної академії ДПС України, Ірпінь, 2004. – № 5 (27). – С. 283–289.

  6. Баулін О.В., Цимбал (Мигрин) Г.П., Цимбал П.В. Податкова міліція як орган дізнання: Навчальний посібник. – Ірпінь, 2001. – 179 с.

  7. Цимбал (Мигрин) Г.П., Цимбал П.В. Проблеми залучення спеціалістів до проведення слідчих дій та призначення експертизи при розслідуванні податкових злочинів // Тези доповідей науково-практичної конференції "Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України". – Ірпінь, 1999. – С. 407–408.

  8. Цимбал (Мигрин) Г.П. Взаємодія із засобами масової інформації у боротьбі зі злочинністю // Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці і бізнесі". – Ірпінь, 2001. – С.124–125.

  9. Цимбал (Мигрин) Г.П. Необхідність взаємодії для виявлення і розслідування податкових злочинів // Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці". – Ірпінь, 2002. –С.142–143.