Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Судова медицина


Фенцик Василь Леонтинович. Визначення видової належності, статі, краніотипу і зросту за морфологічними та остеометричними ознаками скроневих кісток (на скелетованих, фрагментованих і спалених черепах) : дис... канд. мед. наук: 14.01.25 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Фенцик В.Л. “Визначення видової належності, статі, краніотипу і зросту за морфологічними та остеометричними ознаками скроневих кісток (на скелетованих, фрагментованих і спалених черепах)”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.25 – судова медицина. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено розробці діагностики видової, статевої належності, краніотипу та зросту за факторними ознаками нативних і спалених скроневих кісток. На достатньому за обсягом матеріалі, виявлено факторні анатомо-морфологічні та метричні параметри видової належності та статі за нативними та спаленими скроневими кістками. Вперше встановлено зміни структурної організації скроневих кісток під дією високої температури і виявлено взаємозв’язок між метричними параметрами скроневих кісток та краніотипом. В результаті проведеного кореляційно-регресійного аналізу кваліфіковано метричні параметри скроневих кісток, які, при врахуванні їх в розрахованих рівняннях регресії, дозволяють визначати зріст людини з врахуванням статі. Розроблена методика відтворення загальних ознак за метричними та морфологічними ознаками скроневих кісток підвищує об’єктивність та результативність судово-медичних експертиз.

Сформульована у роботі концепція може розцінюватися як теоретична основа для обгрунтування інтегративного підходу до вирішення проблеми ототожнення загальних ознак загиблої людини.

1. В дисертації наведено теоретичне узагальнення одного з актуальних питань судово-медичної антропології: визначення критеріїв діагностики видової належності, статі, краніотипу та зросту загиблої людини за факторними ознаками нативних і спалених до чорного, сірого та білого ступенів розжарювання скроневих кісток.

2. Диференційними для скроневих кісток людини є: повністю сформована кам’яниста частина у вигляді трибічної піраміди, добре розвинутий соскоподібний відросток та лускова частина у вигляді випуклої напівкруглої пластинки; критеріями видової належності скроневих кісток тварин – наявність барабанного міхура і м’язового відростка, масивний виличний відросток, довгий слуховий хід, чотирикутна (у корови та вівці) та трикутна (у свині) форма лускової частини.

2.1. Дія полум’я нівелює лише окремі ознаки видової належності скроневих кісток. Диференційними залишаються: ширина, висота та індекс лускової частини; ширина, довжина та індекс нижньощелепної ямки для нативних і спалених до чорного та сірого ступенів розжарювання об’єктів.

3. Статевий диморфізм морфологічних характеристик проявляється як на нативних, так і на спалених до різного ступеня розжарювання скроневих кістках людини. Діагностичними ознаками чоловічих об’єктів є: масивність та виразність лускової і кам’янистої частин, суглобового та позасуглобового горбків, соскоподібної вирізки, нижньощелепної ямки та виличного відростка, горбистості соскоподібного відростка з його широкою основою та загостреною верхівкою.

4. Метричні параметри скроневих кісток чітко обумовлені (r > 0,7) їх статевою належністю, що дозволяє за значеннями ширини, довжини і об’єму кам’янистої частини, ширини і висоти лускової частини, ширини і висоти соскоподібного відростка проводити діагностику статі незалежно від структурного (нативного чи кремованого) стану кісткової тканини.

5. Помірний кореляційний зв’язок (0,3

5.1. для брахікранії – ширину лускової частини нативних та спалених до чорного та сірого ступенів розжарювання скроневих кісток (СК);

5.2. для мезокранії – ширину нижньощелепної ямки СК, спалених до чорного та сірого ступенів розжарювання;

5.3. для доліхокранії – висоту лускової частини та ширину соскоподібного відростка нативних та спалених до чорного ступеня розжарювання СК, ширину соскоподібного відростка та індекс нижньощелепної ямки СК, спалених до сірого ступеня і ширину соскоподібного відростка СК, спалених до білого ступеня розжарювання.

7. Вперше, на основі кореляційно-регресійного аналізу (0,3

7. Розроблена нами методика діагностики видової і статевої належності, встановлення зросту і диференціації краніотипу базується на інтегративній оцінці критеріїв морфо- і метричної структури цілих та фрагментованих скроневих кісток, що значно підвищить результативність судово-медичних експертиз нативних і обвуглених кісткових залишків.

Публікації автора:

1. Пристрій для виміру радіуса заокруглення кісток склепіння черепа // Український судово-медичний вісник. – 2002. – № 1 (12). – С. 25-26.

2. Визначення видової належності скроневих кісток за анатомо-морфологічними та остеометричними ознаками. // Український судово-медичний вісник. – 2003. – № 1. – С. 26-30.

3. Визначення статевої належності скроневих кісток за анатомо-морфологічними та остеометричними ознаками // Український судово-медичний вісник. – 2004. – № 1 (15). – С. 16-20.

4. Відтворення краніотипу та зросту загиблої людини за метричними параметрами нативних і спалених скроневих кісток. // Український судово-медичний вісник. – 2004. – № 2. – С. 10-14.

5. Метричні параметри скроневих кісток в діагностиці краніотипу людини в зрілому, похилому і старечому віці // Праці VІ Укр. конф., присвяченої пам’яті акад. В.В. Фролькіса. – Київ: інститут геронтології АМН України, 2005. – Т.1. – С 193-194.

6. Вплив кремації на динаміку метричних параметрів скроневих кісток людини // Праці ІХ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: Тернопільський державний університет ім. І.Я.Горбачевського, 2005. – С 167.