Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Курило Галина Омелянівна. Вивчення впливу хіміорадіомодифікаторів на перебіг та ефективність поєднаної променевої терапії поширених форм раку шийки матки : дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. — К., 2006. — 145арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 124-145.



Анотація до роботи:

Курило Г.О. Вивчення впливу хіміорадіомодифікаторів на перебіг та ефективність поєднаної променевої терапії поширених форм раку шийки матки. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вдосконаленню методів та підвищенню ефективності ППТ хворих на поширений РШМ шляхом застосування комплексу хіміорадіомодифікаторів залежно від особливостей поширенння процесу та форми росту пухлини.

Матеріали даної дисертації базуються на результатах клінічних та екпериментальних досліджень оцінки радіомодифікуючого впливу цитостатичних препаратів 5-FU, ЦП та МТХ на перебіг та ефективність ППТ поширених форм РШМ.

Для вирішення поставлених задач дослідження оброблені і проаналізовані матеріали обстеження і лікування 178 хворих на поширений РШМ ІІВ–ІІІВ стадії T2b-3b N0-1M0, які лікувались в Інституті онкології АМН України з 1990 по 2004 рр.

Розроблені та науково обгрунтовані схеми хіміорадіомодифікації ППТ поширених форм РШМ залежно від форми росту пухлин та особливостей поширення пухлинного процесу. Застосування розроблених схем покращує безпосередні результати – після закінчення лікування позитивний відгук пухлин на ХПТ на 22,9 % та 17,1 % більший, ніж при самостійній ППТ.

Застосування хіміорадіомодифікаторів при ППТ у хворих на поширений РШМ підвищує п’ятирічну загальну виживаність хворих на 13,2 і 10,6 %, а п’ятирічну безрецидивну виживаність – на 16,6 % та 15,4 %. Застосування розроблених схем знизило частоту виникнення місцевих рецидивів на 15,3 % та 16,3 %, а регіонарних метастазів – на 22,3 % і 24,0 %.

Таким чином доведено, що диференційований підхід до використання схем хіміорадіомодифікації ППТ поширених форм РШМ залежно від форми росту пухлини та особливостей поширення процесу, підвищує ефективність лікування, не збільшуючи при цьому загальну та місцеву токсичність.

Дисертація присвячена розробці схем хіміорадіомодифікації поєднаної променевої терапії поширених форм раку шийки матки залежно від характеру росту пухлини та особливостей її поширення з метою підвищення ефективності консервативного лікування.

  1. Розроблені та науково обгрунтовані схеми хіміорадіомодифікації поєднаної променевої терапії хворих на РШМ залежно від прогностичних факторів: поширення пухлинного процесу, характеру росту пухлини та його індивідуальних особливостей. Темпи регресії пухлини, результати п’ятирічної загальної та безрецидивної виживаності свідчать про більшу ефективність поєднаної променевої терапії на фоні 5-фторурацилу і цисплатину як радіомодифікаторів для хворих з пухлинами змішаної форми і поширенням процесу на параметральну клітковину та/або ендометрій, а променевої терапії на фоні 5-фторурацилу і метотрексату – для хворих із пухлинами екзофітної форми та залученням в процес склепінь і стінок вагіни.

  2. В результаті вивчення кількісних морфологічних змін, що виникли під дією цитоцидних впливів у біопсійному матеріалі пухлин шийки матки, культитвованому in vivo у дифузійних камерах, виявлено, що мітотичний індекс та індекс ушкодження є об’єктивними показниками відгуку пухлини. Мітотичний індекс в результаті дії цитоцидних агентів зменшився в 1,6–3,6 раза, а індекс ушкодження зріс у 4,9–5,3 раза. Отримані результати дають можливість проводити корекцію та прогноз хіміопроменевої та променевої терапії ще до початку лікування.

  3. Використання радіомодифікаторів при поєднаній променевій терапії у хворих на поширений РШМ дозволило збільшити темпи та об’єм регресії пухлин шийки матки після першого етапу хіміопроменевої терапії на 21,9 % та 15,5 % порівняно із самостійним опроміненням. Після повного курсу лікування позитивний відгук пухлин на хіміопроменеву терапію збільшився на 22,9 % та 17,1 % порівняно з тільки опроміненням.

  4. Застосування розроблених схем хіміорадіомодифікації поєднаної променевої терапії у хворих на поширені форми РШМ підвищило п’ятирічну загальну виживаність хворих в основних групах на 13,2 % та 10,6 %, п’ятирічну безрецидивну виживаність – відповідно на 16,6 % та 15,4 % та збільшило медіану життя хворих на 14–17 місяців.

  5. Застосування хіміорадіомодифікаторів при поєднаній променевій терапії у хворих на поширений РШМ дало можливість знизити частоту виникнення місцевих рецидивів на 15,3 % і 16,3 %, а регіонарних метастазів на 22,3 % і 24,0 % порівняно з контрольною групою.

  6. При вивченні характеру та ступеню загальної та місцевої токсичності у хворих основних та контрольної груп достовірних розбіжностей не виявлено. Прояви ранньої та пізньої токсичності розроблених методик не перевищували І-ІІ ступеня за шкалою токсичності RTOG/EORTC, 1995. Пізніх ушкоджень, пов’язаних безпосередньо з проведеною поєднаною променевою чи хіміопроменевою терапією, що призвели б погіршення якості життя хворих, не спостерігали.

  7. Розроблено комплекс заходів для оцінки перебігу пухлинного процесу та критеріїв ефективності консервативного лікування хворих на поширені форми РШМ, який передбачає поетапне виконання клінічних, інструментальних та лабораторних досліджень: до початку лікування – з метою точного стадіювання пухлинного процесу, оцінки стану суміжних органів, загального стану організму хворої, після першого етапу лікування – для контролю за ступенем регресії пухлини, загальним станом хворої, токсичними проявами лікування, а після його завершення – для оцінки ефективності лікування та ступеня проявів ранньої та пізньої токсичності.

Публікації автора:

1. Іванкова В.С., Лазар А.П., Курило Г.О., Шевченко Г.М. Безпосередні результати використання хіміопроменевої терапії поширеного раку шийки матки // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2002. – Вип. 11, кн. 2. – С. 84–90.

Особистий внесок дисертанта: добір, обстеження та лікування хворих на поширений рак шийки матки за розробленими методиками, аналіз отриманих результатів та оформлення роботи.

2. Іванкова В.С., Курило Г.О., Шевченко Г.М. Вивчення ролі полірадіосенсибілізації при проведенні поєднано-променевої терапії хворим на місцево-поширений рак шийки матки // Променева діагностика, променева терапія: Збірка наук. робіт Асоціації радіологів України. – К., 2002. – Вип.11. – С. 30–36.

Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих на РШМ за розробленими методиками, клінічна оцінка отриманих результатів, аналіз даних та оформлення роботи.

3. Курило Г.О. Аналіз безпосередніх результатів лікування місцево-поширеного раку шийки матки з використанням хіміопроменевої терапії // Променева діагностика, променева терапія: Збірка наук. робіт Асоціації радіологів України. – К., 2003. – Вип.15. – С. 81–87.

4. Курило Г.О., Іванкова В.С., Бондарук О.С. Ефективність поєднаної променевої терапії місцево-поширеного раку шийки матки при радіосенсибілізації цисплатином та флуороурацилом // Укр. хіміотерапевт. журн. – 2003. – № 3–4 (18). – С. 44–47.

Особистий внесок дисертанта: вивчення можливості проведення хіміопроменевого лікування із використанням цисплатину та флуороурацилу, проведення лікування хворих на поширений рак шийки матки за розробленою методикою, аналіз безпосередніх результатів, оформлення роботи.

5. Іванкова В.С., Курило Г.О., Шевченко Г.М., Удатова Т.В., Гореліна Г.Л. Ефективність поєднаної променевої терапії місцево-поширеного раку шийки матки при радіосенсибілізації метотрексатом та флуороурацилом // Укр. хіміотерапевт. журн. – 2005. – № 1–2 (20). – С. 73–75.

Особистий внесок дисертанта: визначення показань до проведення хіміопроменевого лікування з використанням метотрексату та флуороурацилу, проведення лікування хворих на поширений рак шийки матки за розробленою методикою, аналіз літературних даних з цієї проблеми, оформлення роботи.

6. Іванкова В.С., Курило Г.О., Шевченко Г.М., Гореліна Г.Л., Доценко Н.П., Пілішенко Н.Г. Індивідуальні підходи до консервативного лікування хворих на поширені форми раку шийки матки // Укр. радіол. журн. – 2005. – Т. 13, вип. 3. – С. 304–307.

Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, аналіз літературних даних з цієї проблеми, консервативне лікування хворих з використанням хіміорадіомодифікаторів залежно від особливостей поширення процесу, оцінка результатів та написання статті.

7. Іванкова В.С., Хруленко Т.В., Курило Г.О., Шевченко Г.М., Гореліна Г.Л., Хруленко Л.Т. Хіміопроменеве лікування хворих на рак шийки матки з урахуванням прогностичних факторів // Здоровье женщины. – 2005. – № 2. – С. 35 – 39.

Особистий внесок дисертанта: проведення променевої терапії у хворих на поширений РШМ за розробленими методиками з урахуванням прогностичних факторів, аналіз літературних даних з цієї проблеми, оформлення роботи.

8. Іванкова В.С., Шевченко Г.М., Курило Г.О., Гореліна Г.Л. Оптимізація променевого лікування місцевопоширених форм раку шийки матки із застосуванням радіохіміотерапії // Український конгрес радіологів. УКР’2000: Тези наук. доп. (м. Київ, 15–18 травня 2000 р.). – Опубл.: Променева діагностика, променева терапія: Збірка наук. робіт Асоціації радіологів України. – К., 2000. – Вип.8. – С. 80–81.

9. Іванкова В.С., Курило Г.О., Шевченко Г.М. Роль радіохемотерапії у лікуванні місцево-поширених форм раку шийки матки // Променева і супровідна терапія онкологічних хворих: Матеріали наук.-практ. конф. (м. Алушта, 14–15 вересня 2000 р.). – Опубл.: Укр. радіол. журн. – 2000. – Т. 8, вип. 4. – С. 419–420.

10. Іванкова В.С., Курило Г.О., Шевченко Г.М., Гореліна Г.Л. Застосування полірадіосенсибілізації при променевій терапії хворих на місцево-поширений рак шийки матки // ІІ Український з’їзд терапевтичних радіологів та радіаційних онкологів.: Матеріали з’їзду. 10–12 червня 2001 р., Луцьк: – Опубл.: Укр. радіол.журн. – 2001. – Т. 9, вип. 2. – С. 165–166.

11. Іванкова В.С., Курило Г.О., Бондарук О.С., Шевченко Г.М., Гореліна Г.Л., Отрощенко І.П., Барановська Л.М. Використання радіохіміотерапії при променевому лікуванні хворих на місцево-поширений рак шийки матки // Х з’їзд онкологів України: Матеріали з’їзду (Крим, 10–12 жовтня 2001 р.). – К., 2001. – С. 229.

12. Иванкова В.С., Курило Г.Е., Шевченко Г.Н., Бондарук О.С., Хруленко Т.В. Индивидуальные подходы к химиолучевой терапии распространенных форм рака шейки матки // Роль лучевой терапии в гинекологической онкологии: Материалы науч.-практ. конф. Обнинск, 2–3 апреля 2002 г. – Обнинск, 2002. – С. 86–89.

13. Иванкова В.С., Курило Г.Е., Шевченко Г.М. Ефективність поєднаної променевої терапії поширених форм раку шийки матки на фоні лімфотропного введення цитостатичних препаратів // Актуальні питання променевої діагностики та лікування онкологічних захворювань: Матеріали наук.-практ. конф. (15–16 квітня 2004 р., м. Чернівці). – Чернівці, 2004. – С. 101–102.

14. Іванкова В.С., Хруленко Т.В., Курило Г.О., Шевченко Г.М., Гореліна Г.Л. Стандартизовані підходи до консервативного лікування хворих на поширені форми раку шийки матки // Актуальні питання стандартизації спеціалізованої допомоги онкологічним хворим: Матеріали наук.-практ. конф. (22–24 червня 2005 р., м. Луганськ). – Опубл.: Укр. мед. альманах. – 2005. – Т. 8, № 3 (додаток). – С. 52–53.

15. Рогожин В.О., Іванкова В.С., Козаренко Т.М., Бондарук О.С., Шевченко Г.М., Хруленко Т.В., Курило Г.О. Роль МРТ в діагностиці та моніторингу перебігу консервативного лікування хворих на місцевопоширений рак шийки матки // Актуальні питання конвенційної рентгенодіагностики, комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії.: Матеріали V Укр. наук.-практ. конф. (м. Полтава, 18–20 травня 2005 р.). – Опубл.: Променева діагностика, променева терапія.: Збірка наук. робіт Асоціації радіологів України. – К., 2005. – С. 18–19.

16. Іванкова В.С., Шевченко Г.М, Хруленко Т.В., Курило Г.О., Барановська Л.М., Хруленко Л.Т. Поєднане застосування гідроксисечовини та лаферону у консервативному лікуванні хворих на рак шийки матки // Актуальні питання комбінованих методів лікування в онкології: Матеріали наук.-практ. конф. УТТРО (10–11 жовтня 2006 р., Одеса). – Опубл.: Укр. радіол. журн. – 2006. – Т.14, вип. 3, – С. 332–334.

Інформаційний лист

Іванкова В.С., Курило Г.О., Шевченко Г.М., Хруленко Т.В., Гореліна Г.Л. Метод хіміорадіомодифікації при проведенні поєднаної променевої терапії у хворих на поширені форми раку: Інформ. лист. – К., 2004. – Вип. 3. – 5 с.

Патенти на винахід

  1. Патент № 75485. UA (Україна). 7МПК А 61 N 5/00, А 61 Р 35/00, А 61 К 31/505, А 61 К 31/185. Спосіб лікування хворих на місцево-поширені форми раку шийки матки / Інститут онкології АМН України, Курило Г.О., Іванкова В.С., Шевченко Г.М. – З. № 20040604677. Заявл. 15.06.2004. Опубл. 17.04.2006. Бюл. № 4.

  2. Патент № 75487. UA (Україна). 7МПК А 61 N 5/00, А 61 Р 35/00, А 61 К 31/505, А 61 К 33/24. Спосіб лікування хворих на поширені форми раку шийки матки / Інститут онкології АМН України, Курило Г.О., Іванкова В.С., Шевченко Г.М. – З. № 20040604682. Заявл. 15.06.2004. Опубл. 17.04.2006. Бюл. № 4.