Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Хитрук Валентин Іванович. Вивчення властивостей твердих тіл у загальноосвітніх навчальних закладах на основі інтегративно-предметного підходу : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Хитрук В.І. Вивчення властивостей твердих тіл у загальноосвітніх навчальних закладах на основі інтегративно-предметного підходу.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. - Київ, 2009.

Дисертацію присвячено питанням вивчення властивостей твердих тіл учнями загальноосвітніх навчальних закладів в умовах упровадження нового змісту і структури загальної середньої (у т. ч. й фізичної ) освіти. На основі дидактичного аналізу навчального матеріалу з фізики та інших природничо-наукових дисциплін і трудового навчання виявлено шляхи, засоби і форми інтеграції змісту про властивості твердих тіл та обґрунтовано методику формування інтегрованих знань учнів про властивості твердих тіл на всіх етапах організації навчального процесу на основі внутрішньопредметної, міжпредметної і міжгалузевоосвітньої взаємодії. Розроблена методична система вивчення властивостей твердих тіл передбачає створення «зони найближчого розвитку» знань шляхом упровадження методу навчальних проектів та сучасних інформаційно-освітніх технологій. Доведено необхідність цілеспрямованої методичної підготовки вчителя до роботи в умовах інтегративно-предметного навчання.

Результати дослідження дали змогу зробити такі висновки:

1. У досліджені показано, що навчальний матеріал про властивості твердих тіл і їх практичне застосування посідає важливе місце в системі знань з освітніх галузей «Природознавство» і «Технологія». Лише в курсі фізики він складає понад десяту частину всього навчального матеріалу, що вивчається в школі. Цей матеріал диференційовано й інтегровано практично в усі розділи (та теми) і його успішне засвоєння безпосередньо корелює з навчальними досягненнями учнів зі шкільного курсу фізики в цілому та позитивно впливає на якісне вивчення багатьох питань з інших природничонаукових дисциплін і трудового навчання.

Актуальність проблеми вивчення властивостей твердих тіл у наш час зросла у зв’язку з уведенням нового, модернізованого змісту загальної середньої освіти, його структурування навколо освітніх галузей, підпорядкуванням змісту і структури шкільного курсу фізики загальним цілям освітньої галузі «Природознавство» та відповідними (єдиними для всіх природничо-наукових дисциплін) змістово-процесуальним лініям. Отже, реалізовано інтегративно-предметний підхід, згідно з яким вивчення тих чи тих, особливо наскрізних для всього природничонаукового циклу дисциплін, повинно розглядатися крізь призму міжпредметної взаємодії. А це можливо лише на основі різноаспектного аналізу змісту навчання з цих «суміжних» предметів.

2. Підтверджено, що будувати навчально-виховний процес з фізики, зокрема й щодо вивчення властивостей твердих тіл, необхідно на:

а) психологічних механізмах засвоєння наукових понять: власне «підведення під поняття»; виведення наслідків; вибір системи необхідних і достатніх ознак певного поняття;

б) діяльністному підході до організації навчального процесу, адже у психологічному плані навчання є процесом розумових і фізичних дій, які мають бути і предметом цілеспрямованого засвоєння і засобом формування наукових понять;

в) поетапності формуванні знань, умінь і навичок. Щоб опанувати певним елементом знань, умінь і навичок необхідно пройти певну сукупність етапів, яка є уніфікованим системним утворенням;

г) посиленні ролі змістових (теоретичних) узагальнень. Основою таких узагальнень є фізика твердого тіла, фундаментальні фізичні теорії і закони. Відповідно до цього здійснюють і структурування знань про властивості твердих тіл у певні блоки (модулі). Такими модулями є механічні, теплові, електричні і магнітні властивості твердих тіл та їх практичні застосування;

д) орієнтації на гуманістичні цілі навчання та його системну демократизацію.

3. Встановлено, що ефективна методична система навчання учнів властивостям твердих тіл і їх практичного застосування передбачає:

а) засвоєння диференційованого (за освітніми галузями й навчальними предметами) навчального матеріалу про властивості твердих тіл на основі інтеграції набутих учнями знань. Цього можна досягти через пошук відповідних шляхів, засобів і прийомів внутрішньопредметної, міжпредметної і міжгалузевоосвітньої взаємодії. Як показано в нашому дослідженні, вихідним у цьому пошуку є накопичений в теорії і практиці навчання фізики досвід міжпредметних зв’язків.

Від міжпредметних зв’язків до внутрішньопредметної, міжпредметної і міжгалузевоосвітньої взаємодії, а через неї – до реалізації сучасних освітніх технологій, такий основний механізм формування знань про властивості твердих тіл на основі інтегративно-предметного підходу;

б) формування й подальший розвиток знань про властивості твердих тіл в учнів загальноосвітніх навчальних закладів завдяки цілеспрямованому створенню «зони найближчого розвитку», тобто специфічного освітньо-інформаційного середовища, й системному залученню до роботи в ньому учнів на засадах позитивної мотивації учіння. У цьому аспекті, ефективним є застосування сучасних інформаційних освітніх технологій;

в) застосування, відповідних диференціацій знань про властивості твердих тіл та їх інтеграції в різні розділи фізики (класи) й інших навчальних предметів, організаційних форм, методів і дидактичних засобів на всіх етапах навчання, у тому числі й інтегративних за змістом технологій перевіряльно-оцінювальної діяльності учнів. Це означає, що інтеграція знань можлива лише за умови забезпечення єдності змістового і процесуального аспектів навчання.

4. Розроблену нами на основі внутрішньопредметної, міжпредметної і міжгалузевоосвітньої взаємодії, яка утворює основний механізм реалізації інтегративно-предметного підходу до вивчення властивостей твердих тіл, та впровадження сучасних освітніх технологій, методичну систему навчання апробовано й частково впроваджено в експериментальних групах. Є всі підстави вважати, що при відповідній методичній підготовці вчителя до реалізації інтегративно-предметного підходу така методична система навчання є доступною для її масового впровадження у практичну діяльність загальноосвітнього навчального закладу будь-якого типу.

Пропонована нами методична система вивчення властивостей твердих тіл є ефективною не лише в аспекті формування інтегрованих знань про властивості твердих тіл. Завдяки інтеграції цих знань практично в усі розділи (теми) шкільного курсу фізики, істотно підвищується ефективність навчально-виховного процесу й з курсу шкільної фізики, в цілому. Це повною мірою стосується не лише освітніх, але й інших цілей навчання, зокрема розвивальних і виховних. Так, спостерігається зростання показників позитивної мотивації учіння учнів; збільшується кількість учнів експериментальних класів, які беруть участь у виконанні навчальних проектів (в аспекті вивчення фізико-технічних знань) у позакласній роботі, у тому числі й з використанням Інтернет-ресурсів тощо.

До напрямів подальшого дослідження відносимо теорію і практику вивчення фізико-технічних та фізико-технологічних знань в умовах гуманізації і гуманітаризації загальної середньої освіти, удосконалення змісту і структури політехнічного навчання та інтеграцію фізико-технічних і фізико-технологічних знань учнів в умовах галузево-предметного навчання; організацію пізнавальної діяльності учнів (в умовах реалізації інтегративно-предметного підходу) з метою подальшого розвитку фізико-технічних знань в позакласній та позашкільній роботі на основі позитивної мотивації учіння.

Публікації автора:

Навчально-методичні посібники:

    1. Хитрук В.І. Будова і властивості твердих тіл. – Умань: СПД Жовтий, 2008. – 144 с.

    2. Хитрук В.І. Вивчення властивостей твердих тіл у загальноосвітніх навчальних закладах на основі інтегративно-предметного підходу. Навчальний посібник. – Умань: РВЦ «Софія», 2007. – 110 с.

    3. Хитрук В.І. Розвиток знань учнів про властивості твердих тіл засобами інформаційно-комунікаційних технологій. Навчальний посібник. – Умань: РВЦ «Софія», 2007. – 72 с.

    4. Хитрук В.І .Фізика конденсованого стану речовини Програма навчальної дисципліни./ Розр: В.І. Хитрук – Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, 2008. – 12 с.

    Статті у фахових наукових виданнях:

    1. Хитрук В.І. З досвіду експертної оцінки якості тестової методики вивчення рівня інтегрованих знань учнів про властивості твердих тіл / Хитрук В.І. // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. – [гол. ред.: Мартинюк М.Т]. – Умань: СПД Жовтий, 2008. – 300 с.

    2. Хитрук В.І. З досвіду застосування тестових завдань у процесі вивчення властивостей твердих тіл / Хитрук В.І. – У.: Інформаційно-комунікаційні технології навчання, 2008. – 20 с.

    1. Мартинюк, М. Метод навчальних проектів з використанням сучасних освітніх інформаційних технологій, як форма позакласної роботи з фізики : (на матеріалі навчального проекту «Надпровідність») / М. Мартинюк, В. Хитрук. – Presov., 2008. – 6 c. (автору належить використання методу навчальних проектів, з метою формування знань про властивості твердих тіл на уроках та в позакласній роботі учнів)

    2. Мартинюк М.Т. Про технологічність як принцип організації навчального матеріалу в підручниках фізики для загальноосвітніх навчальних закладів / М. Мартинюк, В. Хитрук // Збірник наукових праць. – К.: Науковий світ, 2006. – С. 93-104. (розроблення рекомендацій щодо конструювання фізико-технічних знань)

    3. Биков Р. Система завдань для формування в учнів вмінь працювати з підручником при вивченні фізики в основній школі / Р. Биков, В. Хитрук // Збірник наукових праць. – спец. випуск. – К.: Науковий світ, 2001. – С. 129-132. (розроблення методичних рекомендацій щодо вмінь працювати з підручником фізики використовуючи узагальненні способи діяльності при розв’язуванні задач)

    4. Миколайчук Я. З досвіду експериментального впровадження програмно-педагогічних засобів «Починаємо вивчати фізику» / Миколайчук Я., Росолов О., Хитрук В. // Збірник накових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. – [гол. ред.: Кузь В.Г.]. – К.: Видавництво «Науковий світ», 2004. – 266 с. (розроблення методики навчання фізики при використанні програмно-педагогічного засобу)

    5. Психолого-педагогічні основи добору і конструювання змісту навчання фізики: збірник наукових статей / [Мартинюк М.Т., Декарчук М.В., Саморуха О.В., Гнатюк О.В., Хитрук В.І.], 2003.–С. 193-205. (сформульовано підхід до розгортання фізико технічних знань в шкільному підручнику)

    Матеріали науково-практичних конференцій:

    1. Малишевський О.В. Шляхи поєднання усного викладу навчального матеріалу із засобами комп'ютерної підтримки діяльності навчання / О. Малишевський, В. Хитрук // Комп’ютери в навчальному процесі . – Матеріали 2-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції 29-30 жовтня. – Умань, 2002. – С. 44-45. (організація навчальної діяльності учнів при вивченні навчального матеріалу)