Колесник П.О.. Вивчення та можливості лікування гелікобактеріозу у родинах хворих з ураженням гастродуоденальної зони. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2002.
Анотація до роботи:
Колесник П.О. Вивчення та можливості лікування гелікобактеріозу у родинах хворих з ураженням гастродуоденальної зони.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2002.
Дисертація присвячена встановленню частоти інфікування Нр і з’ясуванню епідеміологічного значення членів родин у розповсюдженні даної інфекції та доцільності проведення одночасної ерадикації родичів інфікованих Нр, що проживають разом з хворими із захворюваннями гастродуоденальної зони.
Встановлено, що серед членів родин, які проживають разом з хворим на виразку дванадцятипалої кишки та хронічний поверхневий гастрит, спостерігається висока частота інфікування у курців Нр та захворювань гастродуоденальної зони, асоційованих з Нр, дозволяє віднести їх до групи підвищеного ризику по ураженню гелікобактеріозом.
Доведено, що проведення одночасної ерадикаційної терапії в дорослих інфікованих Нр членів родини хворого з ураженням гастродуоденальної зони (зокрема, членів подружжя або тих дітей хворих, у яких виявлено синдром диспепсії, асоційований з Нр), дозволяє достовірно покращити віддалені результати ерадикаційної терапії, зменшити частоту раннього реінфікування хворих, а також знизити можливість виникнення подібного захворювання у Нр-серопозитивних родичів. Встановлено високу ефективність комплексної схеми ерадикаційної терапії гелікобактеріозу із включенням омепразолу, аугментину та ципрофлоксацину для лікування хворих з ураженням гастродуоденальної зони та інфікованих членів їх родин, що було оцінено за допомогою інвазивних методів та тривалого серологічного контролю за титрами антигелікобактерних Ig G.
Високий рівень інфікованості Helicobacter pylori було встановлено не лише у хворих на виразку дванадцятипалої кишки та хронічний поверхневий гастрит, але й в членів їх родин, причому у більшості інфікованих родичів на даний момент чи в минулому було виявлено захворювання гастродуоденальної зони; це зумовлювало доцільність призначення одночасної ерадикаційної терапії хворих і інфікованих членів родин і дозволило досягти достовірно вищого ефекту ерадикації та зменшення частоти ранньої реінфекції (оцінених при тривалому динамічному спостереженні за клініко-лабораторними показниками протягом року).
Серед членів родин, що проживали разом з хворим на виразку дванадцятипалої кишки та хронічний поверхневий гастрит, показник інфікованості Helicobacter pylori дорівнював 83% і вдвічі перевищував цей показник у контрольній групі здорових осіб з необтяженим родинним анамнезом, причому у 60% інфікованих родичів на даний момент чи в минулому було виявлено захворювання гастродуоденальної зони (в 9% членів обстежених родин – виразку дванадцятипалої кишки, а в 51% родичів – хронічний поверхневий гастрит). Встановлено достовірний взаємозв’язок між тривалістю сумісного проживання членів родин з хворим та інфікованістю Helicobacter pylori, а також наявністю в них захворювання гастродуоденальної зони, асоційованого з цією інфекцією.
Застосування антигелікобактерної схеми, що включала омепразол, аугментин та ципрофлоксацин дозволило досягти успішної ерадикації у 76,2% випадків, але водночас нами достовірно частіше в порівнянні традиційною схемою тритерапії відмічалися такі побічні ефекти, як блювання та фотодерматит; отже цю схему доцільно кваліфікувати як резервну (при виявленні штамів бактерії, резистентних до препаратів класичної методики тритерапії, у курців, а також у тому випадку, коли у минулому вже використовувалися компоненти загальноприйнятої методики тритерапії).
Взаємозв’язок результатів оцінки ефективності лікування, одержаних за допомогою інвазивних методів (гістологічного дослідження гастробіоптатів з бактеріоскопією, CLO-тесту), та показниками серологічного моніторингу антигелікобактерних Ig G протягом 1 року дозволяє використовувати останній як альтернативний метод віддаленого контролю за ерадикацією та реінфікуванням Helicobacter pylori. Згідно даних серологічного моніторингу антигелікобактерних антитіл Ig G у осіб, чиї родичі залишалися інфікованими, реінфікування протягом року після проведення ерадикації в них відбувається достовірно частіше (р<0,05), ніж у групі пацієнтів, пролікованих одночасно з зараженими членами родин.
5. Одночасне лікування всіх інфікованих Нр членів родин разом з хворим на виразку дванадцятипалої кишки чи хронічний поверхневий гастрит дозволило досягти успішної ерадикації у достовірно вищого відсотку осіб (р<0,05) як за даними інвазивних, так і неінвазивних методів оцінки ефективності ерадикації.
6. При дослідженні показників мікробіоценозу товстого кишечника встановлено достовірне зменшення кількості факультативних анаеробів як у хворих з ураженням гастродуоденальної зони, так і у асимптомних членів родин - на відміну від неінфікованих Helicobacter pylori хворих на невиразкову диспепсію.
Публікації автора:
Колесник П.О. Ураженість гелікобактеріозом у родинах – можливий наслідок сумісного проживання з хворим з патологією гастродуоденальної зони. // Науковий вісник УжДУ.-2001.-№16.-С.129-132.
Колесник П.О., Чопей І.В. Сучасні аспекти сімейного гелікобактеріозу. // Науковий вісник УжДУ. Серія “Медицина”.-1999.-№7.-С.142-144. Здобувач самостійно проводив літературний пошук по темі публікації, підготував статтю до друку.
Сучасні погляди на епідеміологію інфекції Helicobacter pylori / І.В. Чопей, П.О. Колесник, В.М. Кузьмик, І.С. Русин. // Сучасні інфекції.-2000.-№4.-С.65-69. Здобувач самостійно проводив літературний пошук по темі публікації, підготував статтю до друку.
Психологічні розлади в практиці сімейного лікаря / М.Дью , М.І. Товт-Коршинська, А.В. Ілько, П.П. Бігорі, П.О. Колесник / Під ред. І.В. Чопея.- Ужгород, 2000.-175 с. Здобувач самостійно проводив літературний пошук та підготовку матеріалів розділу монографії до друку. У розділі використані матеріали власних досліджень психологічного статусу осіб чоловічої статі у зв’язку зі ступенем сприйняття психологічного впливу.
Оцінка мікробного біоценозу шлунково-кишкового тракту у родинах хворих, інфікованих Helicobacter pylori / І.В. Чопей, П.О. Колесник, І.С. Русин, Р.Й. Гріщенко // Лабораторна діагностика.–2001.-№2.-С.35-39. Здобувачем проведений підбір, клінічне обстеження та інтерпретація результатів мікробіологічного дослідження тематичних хворих та членів їх родин. Здійснена статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних та підготовка статті до друку.
Вивчення інфікованості Helicobacter pylori у хворих з пептичною виразкою та хронічним гастритом типу В та членів їх родин / П.О. Колесник, І.В. Чопей, В.М. Кузьмик, В.І. Книшов, В.П. Гарчар // Науковий вісник УжДУ. Серія “Медицина”.-2000.-№11.- С.145-147. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження дослідження тематичних хворих та членів їх родин. Самостійно здійснено статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних та підготовка статті до друку.
Вивчення ураженості гелікобактеріозом родин хворих з патологією гастродуоденальної зони та можливості використання методу імуноферментного аналізу / І.В. Чопей, П.О.Колесник, В.М. Кузьмик, С.І. Дрозд. // Лабораторна діагностика.-2000.-№4.-С.17-21. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження та лікування тематичних хворих та членів їх родин. Самостійно проведена статистична обробка результатів проведеного лікування, аналіз отриманих даних, підготовка статті до друку.
Серологічний моніторинг антигелікобактерних антитіл – альтернативний метод контролю ефективності ерадикації / П.О. Колесник, І.В. Чопей, В.І. Книшев, Л.М. Вовканець, В.М. Кузьмик, К.О. Петросов. // Науковий вісник УжДУ. Серія “Медицина”. -2001.-№16.-С.119-126. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження та лікування тематичних хворих та членів їх родин. Самостійно проведена статистична обробка результатів проведеного лікування, аналіз отриманих даних, підготовку статті до друку.
Rubtsova E., Kolesnyik P., Barkats J. Helicobacter pylori fertozes a gyermekkorban es a csaladban perzisztalo HP-fertozes szerepe annak terjedeseben Karpataljan (Ukrajna).//Gyermekgyogyaszat.-2002.-№1.-Р.43-48. Здобувач самостійно проводив підбір, клінічне та лабораторне дослідження дорослих хворих з ураженням гастродуоденальної зони та дорослих членів їх родин.
Вивчення ураженості гелікобактеріозом дітей та роль сімейного фактору у розповсюдженні інфекції / І.В. Чопей, Є.І. Рубцова, П.О. Колесник, Л.В. Ігнатко, А.М. Братасюк, Є.І. Боркач. // Науковий вісник УжДУ. Серія “Медицина”.-2001.-№16.-С.158-162. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження та лікування тематичних хворих та членів їх родин. Самостійно проведена статистична обробка результатів проведеного лікування, аналіз отриманих даних, підготовка статті до друку.
Пат.2000074248 Україна, МПК А61В5/16, G09В1/00, G09В5/00. Спосіб визначення ступеня сприйняття психологічного впливу у осіб чоловічої статі шляхом психохарактерологічного тестування: Пат.2000074248 Україна, МПК А61В5/16, G09В1/00, G09В5/00/ Колесник П.О., Цяпець С.В., Колесник Н.О., Короткова В.В., Чопей І.В., Фекета В.П., Лазорик М.І., Кузьмик В.М.- №25054; Заявл.17.07.00; Опубл. 11.07.01; НКВ 355/68.-5 с.
П.О. Колесник, М.Ю. Долгош, Є.І. Рубцова, І.М. Сидорова. Вивчення мікробного “пейзажу ” шлунково-кишкового тракту у родинах хворих, уражених гелікобактеріозом. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми післядипломної освіти у класичному університеті України та актуальні питання сімейної медицини” (Тези доповідей).-Ужгород: УжНУ, 2001.-С.21. Здобувачем проведений підбір, клінічне обстеження та інтерпретація результатів мікробіологічного дослідження тематичних хворих та членів їх родин. Здійснена статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних та підготовка тез до друку.
П.О. Колесник, Є.І. Рубцова, Л.В. Ігнатко, Л.В. Язикова, О.М. Хомяк. Вивчення інфікованості гелікобактеріозом членів родин хворих на пептичну виразку та хронічний гастрит типу В.// Тези 69-ї Підсумкової наукової конференції студентів і молодих вчених, присвяченої 100-річчю ОДМУ.-Одеса,2000.-С.142. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження дорослих членів родин та тематичних хворих. Самостійно проведено статистичну обробку результатів, аналіз отриманих даних, підготовку тез до друку.
Чопей І.В., Колесник П.О. Актуальні проблеми діагностики та лікування сімейного гелікобактеріозу. // Тези ІІІ науково-практичної конференції “Актуальні питання сімейної медицини”.-Одеса, 2000.- С.107. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження д та лікування тематичних хворих та членів їх родин. Самостійно здійснена статистична обробка результатів проведеного лікування, аналіз отриманих даних, підготовка тез до друку.
Рубцова Є.І., Колесник П.О. Роль сімейного фактору в ураженні дітей гелікобактеріозом. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми післядипломної освіти у класичному університеті України та актуальні питання сімейної медицини” (Тези доповідей).-Ужгород: УжДУ, 2001.-С.36. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження тематичних хворих та дорослих членів їх родин. Самостійно здійснена статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних та підготовка матеріалів до друку.
I.V. Chopey, S.M. Turianitsa, P.O. Kolesnick, A.V. Ilko, V.N. Kuzmik, V.U. Ploskina, I.S. Rusin. Helicobacter pylori antibody profile and occurence of digestive disorders in household members of families of the patients with gastroduodenal disease. // 9-th International Congress on infections diseases. – Buenos Aires, April, 10-13, 2000.- P.233. Здобувач самостійно проводив підбір, клініко-лабораторне обстеження та лікування тематичних хворих та членів їх родин. Самостійно здійснена статистична обробка результатів проведеного лікування, аналіз отриманих даних, підготовка матеріалів до друку.