Олійник Оксана Вікторівна. Витрати в системі бухгалтерського обліку: теорія, методика, практика (на прикладі підприємств промисловості нерудних матеріалів): Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Житомирський інженерно-технологічний ін-т. - Житомир, 2002. - 287арк. - Бібліогр.: арк. 198-216.
Анотація до роботи:
Олійник О.В. Витрати в системі бухгалтерського обліку: теорія, методика, практика (на прикладі підприємств промисловості нерудних матеріалів). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Тернопільська академія народного господарства. – Тернопіль, 2002.
У дисертації уточнено економічну сутність понять “собівартість” та “накладні витрати”, доведено, що бухгалтерський облік необхідно розглядати як цілісну систему, яка є сукупністю елементів певного змісту і форми, пов’язаних між собою та об’єднаних регулярною взаємодією В роботі систематизовано критерії та ознаки класифікації витрат для потреб бухгалтерського обліку. Виявлено взаємозв’язки методів обліку витрат та калькулювання собівартості продукції, обґрунтовано перелік об’єктів обліку витрат підприємств промисловості нерудних матеріалів. В ході дослідження визначено елементи облікової політики щодо витрат підприємства та альтернативні рішення, запропоновано типову структуру наказу про облікову політику. Розроблено методику розподілу накладних витрат підприємств промисловості нерудних матеріалів (включаючи порядок вибору бази розподілу та складу накладних витрат із розподілом їх на змінні та постійні складові), яка може бути застосована і при комп’ютерній системі бухгалтерського обліку. Надано рекомендації щодо створення автоматизованої системи бухгалтерського обліку; визначено вимоги, яким повинні відповідати комп’ютерні програми, що використовуються для ведення обліку.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоноване вирішення наукової проблеми, що виявляється у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення обліку витрат підприємств промисловості нерудних матеріалів.
На підставі проведеного дисертаційного дослідження теоретичних засад обліку витрат та практичного аспекту даного питання з’ясовано наступне:
Ринкові умови господарювання, впровадження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку вимагають переосмислення теоретичних та методичних підходів до управління підприємством, в тому числі до бухгалтерського обліку і, передусім, обліку витрат.
Узагальнення теоретичних та практичних підходів до розуміння основних понять дозволяє трактувати собівартість як суму явних витрат, пов’язаних не тільки з простим відтворенням, але і з отриманням підприємницького доходу, що спричинено ризиковим процесом виробництва. В бухгалтерському тлумаченні собівартість – це вартісна оцінка ресурсів, використаних в процесі досягнення певних цілей. При цьому перелік витрат, які включаються до собівартості продукції (робіт, послуг), повинен визначатися самим підприємством, виходячи з економічної сутності понесених витрат і загальних принципів бухгалтерського обліку.
Бухгалтерський облік необхідно розглядати як цілісну систему. Система бухгалтерського обліку здійснює відображення і трансформацію множини даних у різноманітну інформацію про господарсько-фінансову діяльність господарюючого суб’єкта, необхідну для прийняття ефективних економічних рішень певним колом користувачів. Вся сукупність даних формується всередині системи бухгалтерського обліку в нерозривній єдності та взаємозв’язку із зовнішнім середовищем. У внутрішній структурі системи обліку виділяють такі підсистеми, як фінансовий та управлінський облік, що формують дані на підставі первинних документів, використовуючи, переважно, одні і ті ж елементи методу, але надають інформацію, що задовольняє потреби різних груп користувачів. Останнім часом у спеціальній літературі та на практиці розглядаються питання щодо відокремлення “податкового обліку”. В Україні немає економічного підґрунтя для виділення “податкового обліку” в окрему підсистему. Існуючі розбіжності щодо методики відображення певних об’єктів обліку, в тому числі витрат, відповідно до вимог податкового законодавства та згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку не свідчать про наявність об’єктивних причин для відокремлення “податкового обліку”, а вказують на недосконалість, безсистемність та неузгодженість чинного законодавства.
Науково обґрунтована класифікація витрат потребує дотримання певних вимог, основні з яких: орієнтація на досягнення визначеної мети, вирішення конкретного завдання; чітке формулювання правил розподілу множини, яка класифікується, на підмножини, що забезпечує можливість практичного застосування тощо. Крім того, раціональна та ефективна організація бухгалтерського обліку витрат безпосередньо залежить від правильно визначених (економічно обґрунтованих) ознак групування. Існує безліч класифікацій витрат, що призводить до необхідності їх систематизації. З огляду на це необхідно привести існуючі ознаки у відповідність до цільової спрямованості окремих підсистем обліку. Проведені дослідження підтвердили, що різноманітність класифікацій хоча і забезпечує вирішення різних завдань, але викликає проблеми, розв’язати які можливо тільки за допомогою комп’ютерних технологій.
У зв’язку з наявністю різних точок зору щодо співвідношення понять “облік витрат” і “калькулювання” пропонується розглядати облік витрат на виробництво як процес, тобто сукупність взаємопов’язаних і таких, що виконуються в певній послідовності, організаційних, логічних, розрахункових операцій і процедур формування інформації про витрати. При цьому калькулювання є одним із завдань, що вирішується на другій стадії цього процесу.
На підставі проведеного дослідження існуючих в Україні та за кордоном методів обліку витрат проведено їх структуризацію та систематизацію з урахуванням вимог управління. Доведено, що на підприємствах промисловості нерудних матеріалів доцільно створити систему обліку витрат, що забезпечує досягнення поставлених цілей. При цьому необхідно враховувати специфіку підприємства: особливості технології та організації виробництва, характер продукції, наявність і ступінь повноти нормативної бази, фінансові можливості тощо.
Необґрунтований вибір об’єктів обліку витрат та порушення загальноприйнятих принципів розробки їх номенклатури призводять до викривлення даних про фактичну собівартість продукції. Враховуючи особливості підприємств промисловості нерудних матеріалів розроблено номенклатуру об’єктів обліку витрат, а також запропоновано анкету для вивчення облікових потоків інформації, що дозволить сформувати центри відповідальності за витрати в розрізі відповідних підрозділів.
Організація бухгалтерського обліку на підприємствах промисловості нерудних матеріалів Житомирської області не повною мірою відповідає сучасним вимогам. Це пов’язано, насамперед, з недосконалістю організації та технології збору і обробки інформації. Інформацію про рівень витрат отримують із значним запізненням і в узагальненому вигляді, що знижує оперативність обліку та ускладнює пошук резервів господарювання. Тому необхідно удосконалити бухгалтерську документацію. З цією метою, враховуючи особливості технології та організації виробництва з обробки каменю, запропоновано нові форми зведених документів, внесено зміни до регістрів обліку.
Обґрунтована прийнята облікова політика дозволяє отримувати достовірну, точну та повну інформацію про витрати та фінансові результати діяльності підприємств. Тому потрібно чітко визначити перелік її елементів щодо витрат підприємства (зокрема, метод обліку витрат, перелік статей виробничої собівартості, перелік змінних і постійних витрат, нормальна виробнича потужність та інші), оформити відповідними організаційно-розпорядчими документами.
В результаті узагальнення історії обліку накладних витрат протягом ХV–ХХІ ст. уточнено тлумачення накладних витрат та систематизовано підходи щодо їх розподілу. Враховуючи, що однією з найважливіших проблем є розподіл накладних витрат відповідно до сучасних умов та баз розподілу, пропонується методика їх розподілу для підприємств промисловості нерудних матеріалів, що передбачає застосування нормативних ставок розподілу, виділення змінних та постійних складових витрат, порядок вибору бази розподілу. Розроблена методика є адаптованою для автоматизації обліку, а з точки зору врахування потреб користувачів має прикладне значення.
Однією із важливих умов ефективного управління підприємством є належна організація бухгалтерського обліку, основне завдання якого – забезпечення керівництва обліковою інформацією для прийняття управлінських рішень. Підвищення ефективності облікових робіт можливо в сучасних умовах тільки при застосуванні комп’ютерних технологій. На підставі дослідження ринку комп’ютерних програм і стану обліку на підприємствах промисловості нерудних матеріалів визначено вимоги до бухгалтерських програм, що використовуються для автоматизації обліку витрат, та розроблено методичні підходи і практичні рекомендації для створення комп’ютерної системи бухгалтерського обліку підприємства. Це дозволить підвищити аналітичність, оперативність та точність облікових даних, що, в свою чергу, сприятиме зростанню ефективності прийняття управлінських рішень.
Сьогодення висуває особливі вимоги до вирішення питання надійності та конфіденційності інформації. Тому на кожному підприємстві повинна діяти ретельно підготовлена програма захисту комерційної інформації про фінансово-господарську діяльність і зокрема, про витрати. Для цього потрібно розробити Положення про комерційну таємницю і конфіденційність інформації та правила їх збереження.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Писаренко Б.А.,Олійник О.В. Управління використанням основних фондів // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні науки. – 1999. – № 8. – С. 207-209 (особисто автора 0,14 друк.арк.).
Олійник О.В. Визнання та класифікація витрат: підходи різних країн // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні науки. – 2000. – № 11. – С. 27-31 (0,79 друк.арк.).
Олійник О.В. Класифікація витрат підприємства // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні науки. – 2001. – № 14. – С. 146-152 (0,62 друк.арк.).
Олійник О.В. Формування облікової політики щодо витрат підприємства // Вестник НТУ “Харьковский политехнический институт”. – 2001. – Выпуск 24. – С. 48-52 (0,60 друк.арк.).
Олійник О.В. Обґрунтування об’єктів обліку витрат діяльності // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні науки. – 2001. – № 15. – С. 113-119 (0,60 друк.арк.).
Олійник О.В. Облік витрат діяльності в умовах використання комп’ютерних технологій // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні науки. – 2001. – № 16. – С. 83-90 (0,76 друк.арк.).
Олійник О.В. Проблеми обліку та розподілу накладних витрат: історичний аспект // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: економічні науки. – 2001. – № 17. – С. 104-111 (0,83 друк.арк.).
Тези доповідей
Олійник О.В. Аудит операцій з обліку витрат на виробництво продукції (робіт, послуг) // Збірник тез та текстів виступів на республіканській науково-практичній конференції з аудиту “Удосконалення національних нормативів аудиту”. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 160-164 (0,26 друк.арк.).
Олійник О.В. Особливості аудиту загальновиробничих витрат // Збірник тез та текстів виступів на республіканській науково-практичній конференції з аудиту “Аудит як важливий інструмент ринкової економіки”. – Київ, 2000. – С. 97-100 (0,19 друк.арк.).
Олійник О.В. Управління витратами промислових підприємств // Збірник тез доповідей четвертої міжнародної конференції “Наука і освіта, 2001”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 29-30 (0,08 друк.арк.).
Олійник О.В. Поняття витрат в працях вчених економістів // Збірник тез доповідей конференції “Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК”. – Харків: Вісник ХДАУ, 2001. – № 8. – С. 65-66 (0,10 друк.арк.).
Підручники та навчальні посібники
Бутинець Ф.Ф., Мних Є.В., Олійник О.В. Економічний аналіз. Практикум. Навчальний посібник для студентів вузів. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 416 с. (особисто автора 6,33 друк.арк.).
Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 608 с. (особисто автора 2,22 друк.арк.)
Особливості бухгалтерського обліку в торгівлі. Навчальний посібник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та доц. Н.М. Малюги– Житомир: ЖІТІ, 2000. – 608 с. (особисто автора 1,09 друк.арк.).
Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-є вид., перероб. і доп. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 672 с. (особисто автора 2,56 друк.арк.).
Організація бухгалтерського обліку. Навчальний посібник / Ф.Ф. Бутинець, О.В. Олійник, М.М. Шигун, С.М. Шулепова; 2-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 576 с. (особисто автора 4,83 друк.арк.).
Бухгалтерський фінансовий облік. Конспект лекцій. Навчальний посібник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 288 с. (особисто автора 1,13 друк.арк.).
Бухгалтерський словник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2001. – 224 с. (особисто автора 0,45 друк.арк.).