Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


845. Табачкова Наталія Анатоліївна. Використання трудових ресурсів промислового регіону: дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Табачкова Н.А. Використання трудових ресурсів промислового регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і методичних положень щодо забезпечення результативності процесу використання трудових ресурсів промислового регіону в період переходу до ринку на основі зростання промислового виробництва. В результаті проведеного дослідження запропоновано комплексний територіально-галузевий підхід до вирішення питань зайнятості та забезпечення раціонального міжгалузевого розподілу трудових ресурсів в промисловому регіоні. Розроблено метод пріоритетного інвестування з метою підвищення сукупної зайнятості в промисловому регіоні. Обґрунтовано доцільність розробки перспективних регіональних програм зайнятості населення на більш тривалий, ніж один рік, термін, та запропоновано методику розробки прогнозних балансів трудових ресурсів у якості основи для формування зазначених програм.

У дисертаційній роботі вирішено важливу наукову задачу розробки теоретико-методичних основ удосконалення процесу використання трудових ресурсів промислового регіону на основі зростання промислового виробництва. Основні висновки і результати дисертаційного дослідження полягають в наступному.

1. Найбільш важливим критерієм оцінки результативності використання трудових ресурсів на сьогоднішній день, на думку автора, враховуючи складність соціально-економічної та демографічної ситуації в країні і її регіонах, вважається рівень зайнятості населення. Його зростання є результатом більш повного використання трудових ресурсів всієї країни чи окремої території.

2. В дисертації запропоновано авторське визначення категорії “трудові ресурси”: це потенційна робоча сила, яка за своїми фізичними та розумовими здібностями може бути використана для задоволення матеріальних і духовних потреб суспільства, а також це важлива складова економічного (виробничого) потенціалу, що одночасно є об’єктом державного управління з метою її ефективного функціонування і відтворення. Уточнено поняття “ринок праці”, що використовується в сучасних умовах: на думку автора, це один із різновидів ринків економічних ресурсів, на якому взаємодіють попит на працю та її пропозиція, і який одночасно є об’єктом державного регулювання та механізмом управління соціально-трудовими відносинами з боку держави.

3. З’ясовано, що фактичний рівень безробіття збільшується, по-перше, за рахунок незареєстрованого безробіття і, по-друге, за рахунок прихованого.

4. Встановлено, що в регіоні є всі передумови для більш повного використання трудових ресурсів на основі стабільного зростання обсягів матеріального виробництва. Тому сьогодні досить важливо закріпити і посилити позитивні тенденції, що спостерігаються останніми роками в промисловому виробництві, це обов’язково позначиться на загальному соціально-економічному стані в промисловому регіоні, зокрема використанні його трудових ресурсів.

5. В результаті аналізу стану регіонального ринку праці та проведеного кореляційно-регресійного аналізу з метою визначення фактороутворюючих ознак, виявлено, що стан ринку праці значною мірою визначається соціально-економічною та демографічною ситуацією. Аналіз стану регіонального ринку праці, проведений на основі динаміки показників балансу трудових ресурсів, надає можливість місцевим органам управління та спеціалістам центру зайнятості використовувати отримані результати в регулюванні ринку праці з метою посилення позитивних тенденцій та усунення небажаних.

6. Необхідною умовою розвитку регіону будь-якого рівня є відтворення його ресурсів, зокрема трудових. З цією метою в дисертаційній роботі запропоновано використання комплексного територіально-галузевого підходу, заснованого на поєднанні функцій органів територіального і галузевого управління в процесах розвитку промислового виробництва, що ґрунтується на одночасному врахуванні як інтересів територіальних утворень, так і інтересів окремих підприємств та галузей.

7. В дисертаційній роботі запропоновано метод пріоритетного інвестування, що надає можливість визначити, на які підприємства перш за все необхідно спрямовувати інвестиційні ресурси з метою підвищення сукупної зайнятості в регіоні і кількісно оцінити це підвищення. Він полягає в наступному: на першому етапі складається прогноз зростання чисельності зайнятих в результаті зростання обсягів випуску продукції на експортно-орієнтованих підприємствах, тобто тих, що виробляють продукцію для реалізації за межами регіону; на другому етапі розраховується мультиплікатор зайнятості, адже сукупна зайнятість в регіоні збільшується ще й в результаті дії мультиплікативного ефекту; на третьому етапі кількісно оцінюється зростання сукупної зайнятості в регіоні.

8. Обґрунтовано доцільність розробки перспективних регіональних програм зайнятості населення на більш тривалий, ніж один рік, термін, що сприятиме удосконаленню системи управління зайнятістю в регіоні, у якості основи для формування зазначених програм запропоновано методику розробки прогнозних балансів трудових ресурсів. Вона ґрунтується на прогнозуванні показників балансу трудових ресурсів на основі методу екстраполяції, який передбачає вибір ліній тренду та перенесення існуючих тенденцій на майбутнє.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

1. Табачкова Н.А. Територіально-галузевий підхід до вирішення проблем зайнятості // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля: науковий журнал. – №1(71), Ч.2. – Луганськ, 2004. – С.199-202. – 0,4 д.а.

2. Табачкова Н.А. Вирішення проблеми зайнятості – важливий фактор економічного зростання регіону // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – 2003. – №12. – С.201-206. – 0,5 д.а.

3. Табачкова Н.А. Трудові ресурси як важливий елемент виробничого потенціалу та об’єкт територіального управління // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. – Рівне. – 2003. – С. 460-465. – 0,5 д.а.

4. Табачкова Н.А. Соціально-економічні перетворення та політика зайнятості населення в Україні // Наукові праці ДонНТУ, серія: економічна. Вип.53 – Донецьк: ДонНТУ. – 2002. – С. 186-194. – 0,7 д.а.

5. Табачкова Н.А., Носач А.К. Стимулирование активности экономических субъектов и его влияние на формирование доходной части бюджета // Регион, город, предприятие в условиях переходной экономики: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 2000. – С.247-252. – 0,4 д.а. (0,3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: доведено позитивний вплив стимулювання активності економічних суб’єктів на соціально-економічний розвиток регіону.

6. Табачкова Н.А. Функционирование производственных систем угольных шахт в условиях переходной экономики: региональный аспект // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сборник научных трудов. Часть вторая. – Донецк: “Донеччина”. – 1999. – С.115 – 118. – 0,4 д.а.

Публікації в інших виданнях:

7. Табачкова Н.А. Шляхи вирішення проблеми зайнятості в регіоні // Проблеми розвитку ринку праці та політика зайнятості населення в умовах трансформації економіки України: Збірник матеріалів міжнародної науково – практичної конференції 20-21 листопада 2003 р. – Луганськ, 2003. – С.122-124. – 0,2 д.а.

8. Табачкова Н.А. Прогнозування ринку праці – основа управління регіональним розвитком // Экономика и маркетинг в XXI веке. Материалы 4-й международной научной конференции студентов и молодых ученых 17 – 19 мая 2003 г. – Донецк, 2003. – С.229-231. – 0,2 д.а.

9. Табачкова Н.А. Регулювання ринку праці в умовах трансформації економіки // Актуальные проблемы экономики, финансов, управления и права периода трансформации. Материалы областной научно-практической конференции 23 ноября 2002 г.– Донецк: ДИЭХП, 2002 г.– С.400-403. – 0,2 д.а.

10. Табачкова Н.А. Территориальные проблемы формирования рынка труда// Наука – жизнь – производство. Материалы научно-практической конференции 19 апреля 2001 г. – Красноармейск, 2001. – С.71-73. – 0,2 д.а.