Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Карпенко Олександр Володимирович. Використання математичних моделей для прогнозування несучості птиці : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Херсонський держ. аграрний ун-т. — Херсон, 2007. — 262арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 118-141.



Анотація до роботи:

Карпенко О.В. Використання математичних моделей для прогнозування несучості птиці. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2007.

Дисертація присвячена використанню моделей росту, несучості птиці провідних кросів яєчного і м'ясо – яєчного типу з метою прискорення темпів зміни поколінь, підвищення ефективності селекції.

Встановлено, що модель Мак – Неллі (модифікована) найбільш описує емпіричні дані несучості, а модель Т. Бріджеса несучість та живу масу курей (помилки не перевищують 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих відмінностей). Це дозволяє прогнозувати рівень продуктивності за весь період випробувань виходячи з даних отриманих за початковий період (5 тижнів вирощування та 4 місяця несучості). Параметри моделей мали достатньо високий кореляційний зв'язок із живою масою для курей яєчного напрямку продуктивності (r= –0,66...0,64) і можуть бути використані як додаткові критерії оцінки ліній і кросів птиці при їх контрольному випробуванню. Встановлені відмінності в інтенсивності росту молодняку курей різного напрямку продуктивності. Враховуючи досить високу кореляційну залежність індексу з живою масою (r= 0,83, Р<0,001) та напруги росту з несучістю (r= 0,64, P< 0,01) доцільно їх використання для прогнозування майбутнього рівня яєчної продуктивності курей.

Найбільшу генетичну подібність виявлено для кросів яєчного напрямку продуктивності, що становить трансгресію від 0,422 до 0,689. А найменший показник трансгресії, або найбільшу генетичну відмінність виявили м'ясо – яєчні кури до всіх курей яєчних кросів. Коефіцієнт трансгресії дає можливість обґрунтовувати підбір порід та кросів птиці у селекційній діяльності. Цей метод дозволяє повніше розглянути, систематизувати і оцінити нові кроси шляхом порівняння їх з вихідними породами.

Під час вивчення взаємодії "генотип х середовище" на продуктивність встановлено, що застосування пробітів для проведення дисперсійного одно – або двофакторних аналізів полегшує визначення ефективності дії різних джерел мінливості; обладнання під час експлуатації птиці має суттєву ступінь впливу на подальшу продуктивність курей – несучок

  1. Проведеними дослідженнями теоретично обґрунтовано і практично встановлено ефективність використання математичних моделей для опису, оцінки компонентів складних полігенних ознак птиці (динаміки живої маси, несучості) і прогнозування продуктивності курей яєчних і м'ясо – яєчних кросів.

  2. Порівняльною оцінкою моделей росту і несучості яєчних та м'ясо яєчних курей виявлено, що придатнішою для опису несучості є модель Мак Неллі (модифікована ), а для опису і прогнозування – модель Т. Бріджеса. Середній відсоток відхилення для всіх кросів та порідних груп курей не перевищує 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих даних.

  3. Параметри моделей мали достатньо високий кореляційний зв'язок із живою масою для курей яєчного напрямку продуктивності (r= –0,66...0,64) і можуть бути використані як додаткові критерії оцінки ліній і кросів у контрольному випробуванні. Співвідношення параметрів моделі Ф. Річардса (a/м) мали високий обернений кореляційний зв'язок з живою масою молодняку (r= –0,66, Р< 0,01).

  4. Встановлені відмінності в інтенсивності росту молодняку курей різного напрямку продуктивності. Враховуючи досить високу кореляційну залежність індексу рівномірності з живою масою (r= 0,83, Р<0,001) та напруги росту з несучістю (r= 0,64, P< 0,01) доцільно їх використання для прогнозування майбутнього рівня яєчної продуктивності курей.

  5. Найбільшу генетичну подібність виявлено для кросів яєчного напрямку продуктивності. Найменший показник трансгресії, або найбільшу генетичну відмінність встановлено для курей м'ясо – яєчного напрямку продуктивності у порівняні з яєчними кросами (відповідно від 0,07 до 0,3). Визначення трансгресії ліній, порід дає можливість обґрунтувати оптимальний варіант кросів у селекційній діяльності. Це вказує на можливість створення високопродуктивних кросів при гібридизації ліній м'ясо – яєчних курей. Цей метод дозволяє повніше розглянути, систематизувати і оцінити нові кроси шляхом порівняння їх з вихідними породами.

  6. Порівняльною оцінкою моделей росту і несучості для дослідних груп яєчного кросу " Ломан Браун" виявлено, що придатнішою для опису несучості є модель Мак Неллі (модифікована ), а для опису і прогнозування – модель Т. Бріджеса. Середній відсоток відхилення для дослідних груп курей не перевищує 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих даних.

  7. Показники кінетичної й експоненціальної швидкості нарощування живої маси і сумарної несучості кросу " Ломан Браун " високо корелюють з даними продуктивними ознаками, а саме: r = –0,93, +0,81 і r = –0,69 і +0,70.

  8. Для дослідних груп кросу " Ломан Браун " встановлено, що параметри інтенсивності формування, напруги й рівномірності росту для кросу " Ломан Браун " мають високу кореляцію з живою масою (r= –0,71...0,58, P<0,01) і несучістю ( r= –0,38 ..+0,85).

  9. Встановлено суттєвий вплив типу кліткових батарей на рівень яєчної продуктивності для курей – несучок. Доля впливу складає величину до 20 %.

Публікації автора:

  1. Карпенко О.В. Порівнювальна оцінка використання математичних моделей для аналізу кривих росту курчат. //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2005. -Вип. 39. –частина 1.- С.216-221.

  2. Карпенко О.В. Використання математичних моделей для удосконалення прийомів оцінки росту ремонтного молодняку птиці //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2005. - Вип. 40.- С.278-282.

  3. Карпенко О.В. Дослідження генетичної спорідненості кросів курей різних напрямків продуктивності на основі коефіцієнтів трансгресії // Вісник аграрної науки Причорномор'я. Миколаїв, 2005. Вип. 3 ( 31 ).– С.148-152.

  4. Карпенко О.В. Визначення коефіцієнтів трансгресії для дослідження генетичної спорідненості кросів курей різних напрямків продуктивності // Аграрний вісник Причорномор'я. – Одеса, 2006. – Вип. 32. – С.81-83.

  5. Карпенко О.В. Використання математичних моделей для аналізу кривих несучості птиці сучасних кросів яєчного типу // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2006. - Вип. 43. – С.329-333.

  6. Карпенко О.В. Визначення ефективності використання різних типів обладнання для утримання курей яєчного кросу " Ломан Браун Класік" // Таврійський науковий вісник: – Херсон, 2006. – Вип. 46. – С.72-75.