Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Іванюк Олена Станіславівна. Використання інфіта- та лазеротерапії у санаторно-курортній реабілітації хворих з наслідками інфаркту мозку : Дис... канд. наук: 14.01.33 - 2009.



Анотація до роботи:

Іванюк О. С. Використання інфіта- та лазеротерапії у санаторно-курортній реабілітації хворих з наслідками інфаркту мозку. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 — медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. — Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена вивченню ефективності санаторно-курортної реабілітації хворих із наслідками інфаркту мозку з урахуванням клініко-патогенетичних особливостей захворювання і термінів початку відновлювальних заходів із використанням інфіта- та лазеротерапії. Залучення інфіта- та лазеротерапії до реабілітаційного комплексу сприяє позитивній динаміці клінічних показників, функціонального стану центральної та периферичної гемодинаміки, відновленню когнітивних функцій та психоемоційного статусу. Комплексне застосування інфіта- і лазеротерапії у реабілітації хворих із наслідками інфаркту мозку сприяє підвищенню ефективності ранньої санаторно-курортної реабілітації за рахунок суттєвого регресу скарг, неврологічної симптоматики, покращання центральної та периферичної гемодинаміки, ліпідного обміну та реологічно-коагуляційних властивостей крові, підвищення м’язової сили та покращення опороспроможності, а також відновлення когнітивних функцій, що значно перевищує дані, отримані при окремому використанні інфіта- і лазеротерапії. Комплексне застосування інфіта- і лазеротерапії позитивно впливає на відновлення порушених функцій у хворих із наслідками інфаркту мозку на пізньому відновлювальному та резидуальному періодах реабілітації, але ефективність лікування зменшується по мірі збільшення терміну після перенесеного інфаркту мозку.

У дисертації наведено теоретичне обгрунтування і нове вирішення наукового завдання, суть якого полягає в підвищенні ефективності реабілітації хворих із наслідками інфаркту мозку шляхом застосування в комплексній терапії на санаторно-курортному етапі інфіта- і лазеротерапії з урахуванням клініко-патогенетичних особливостей захворювання і термінів початку відновлювальних заходів.

1. У більшості хворих (86,9 %) із наслідками інфаркту мозку, що надійшли на реабілітацію в ранньому і пізньому відновлювальному і резидуальному періодах, виявлені істотні когнітивні (зниження пам’яті, концентрації уваги, орієнтації в місці) і психоемоційні розлади (тривога, депресія), що реєструються на фоні рухових (72,2 %), мовних (39,6 %) порушень, змін церебральної гемодинаміки (99,3 %), біохімічних (92,6 %) і біомеханічних (85,7 %) показників.

2. Застосування інфітатерапії у комплексній санаторно-курортній реабілітації хворих із наслідками інфаркту мозку в ранньому відновлювальному періоді приводить до регресу головних болів у 78,9 % (р<0,002); нормалізує артеріальний тиск у 84,2 % (р<0,002); збільшує об’єм активних рухів і м’язову силу в кінцівках, покращує опороспроможність у 31,6 % (р<0,04); покращує мозковий кровообіг за рахунок активації венозного відтоку у 73,8 % (р<0,05); сприятливо впливає на периферичний кровообіг; знижує рівень загального холестерину і -ліпопротеїдів (р<0,025); покращує когнітивні функції (переважно орієнтацію в часі та сприйняття), а також — психоемоційний стан (р<0,01).

3. Включення лазеротерапії в комплексну санаторно-курортну реабілітацію хворих із наслідками інфаркту мозку в ранньому відновлювальному періоді чинить переважний вплив на регрес запаморочень у 93,3 % (р<0,001); у всіх хворих із підвищеним АТ сприяє його нормалізації (р<0,003); збільшує об’єм активних рухів, нормалізує м’язовий тонус і зменшує ступінь геміпарезу (р<0,004); збільшує м’язову силу в кінцівках і покращує опороспроможність; більшою мірою, ніж інфітатерапія, покращує мозковий кровообіг і ліпідний обмін, знижуючи рівень загального холестерину і -ліпопротеїдів на 26,5 %.

Лікувальний комплекс із включенням лазеротерапії статистично вірогідно, порівняно з інфітатерапією, покращує когнітивні функції за рахунок поліпшення орієнтації в часі, концентрації уваги і рахування, пам’яті і мовних функцій; покращує загальне психологічне благополуччя (р<0,001).

4. Застосування інфіта- і лазеротерапії в комплексній санаторно-курортній реабілітації хворих із наслідками інфаркту мозку в ранньому відновлювальному періоді характеризується найкращими результатами, порівняно з роздільним використанням вказаних фізичних чинників. Даний лікувальний комплекс сприяє регресу головних болів у всіх хворих (р<0,001), запаморочень у 86,7 % (р<0,001), нормалізує АТ у 93,3 % (р<0,01), збільшує м’язову силу (р<0,001) і об’єм активних рухів, сприяє регресу геміпарезу у переважної більшості хворих (р<0,004). Цей лікувальний комплекс покращує мозковий і периферичний кровообіг (р<0,05); нормалізує ліпідний обмін (р<0,02), істотно відновлює когнітивні функції за рахунок поліпшення орієнтації в часі (р<0,01), місці (р<0,01), концентрації уваги і рахування (р<0,001), пам’яті (р<0,001) і мовних функцій (р<0,001), а також підвищує загальне психологічне благополуччя (р<0,001).

5. Визначені особливості механізму дії комплексного застосування інфіта- і лазеротерапії залежно від термінів направлення хворих на реабілітацію: переважне поліпшення мозкового кровообігу, рухових і когнітивних функцій спостерігається у хворих у ранньому відновлювальному періоді. Ефективність реабілітації в пізньому відновлювальному і резидуальному періодах менш виражена, що підтверджується динамікою всіх клініко-інструментальних, лабораторних, когнітивних і психоемоційних показників.

6. Позитивний ефект комплексного застосування інфіта- і лазеротерапії в санаторно-курортній реабілітації хворих із наслідками інфаркту мозку підтверджується безпосередніми і віддаленими результатами, які свідчать про стійку позитивну динаміку клінічних, інструментальних, лабораторних, когнітивних і психоемоційних показників, залежно від термінів направлення хворих на реабілітацію. Застосування розробленого комплексу сприяє оптимізації санаторно-курортної реабілітації і розширює можливості сано- і патогенетичних підходів у вказаного контингенту хворих для поліпшення якості життя.

Практичні рекомендації

1. Лазеротерапія рекомендована хворим із наслідками ІМ для поліпшення центральної і периферичної гемодинаміки, біомеханічних показників, ліпідного обміну, коагуляційно-реологічних властивостей крові, когнітивних функцій і регресу тривожно-депресивних розладів. Проводиться шляхом одночасного інтераурикулярного впливу (на барабанну перетинку) з двох сторін і на точку акупунктури (Т (XIII) 24 (шень-тін) лазерним випромінюванням червоного діапазону з довжиною хвилі 632,8 нм, вихідною потужністю 25–30 мВт із використанням багатоканального світловоду, щодня, тривалістю процедури від 5 до 10 хв, на курс 10.

2. Інфітатерапію рекомендується застосовувати у хворих із наслідками ІМ на ранньому етапі реабілітації для зменшення клінічних проявів захворювання, поліпшення мозкового кровообігу за рахунок переважної нормалізації венозного відтоку, ліпідного обміну і реологічно-коагуляційних властивостей крові, рухових і когнітивних функцій. Методика включає збільшення частоти і тривалості дії від 1-ї до 6-ї процедури (від 30 до 70 Гц, починаючи з 3 до 9 хв). З подальшим виконанням 6-ї процедури за параметрами 5-ї, 7-ї — за параметрами 4-ї, 8-ї — за параметрами 3-ї і т. д. Завершується дія на частотах 30–40 Гц з експозицією 3–5 хв. Процедури проводяться щодня, на курс 10.

3. Комплексне застосування інфіта- і лазеротерапії (за параметрами, вказаними вище) з урахуванням особливостей загального стану хворих із наслідками ІМ і термінів надходження на санаторно-курортну реабілітацію вірогідно покращує сумарні показники когнітивних функцій хворих із переддементними порушеннями і легкою деменцією, справляє позитивний вплив на вищі мозкові функції, емоційно-вольову сферу, що призводить до зменшення тривожно-депресивних розладів та сприяє поліпшенню якості життя. Комплекс є високоефективним, простим у використанні і може бути застосованим на різних етапах реабілітації (ранній, пізній, резидуальний) хворих із наслідками ІМ як у санаторно-курортних, так і у позакурортних лікувально-профілактичних установах.

Публікації автора:

1. Богатырева Т. В. «Лазерная корона» — новая методика реабилитации больных, перенесших мозговой инсульт / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк, С.М.Рожков, В.Г.Мормуль // Медична реабiлiтaцiя, курортологiя, фiзiотерапiя. — 2006. — № 4. — C. 48 — 51. (Здобувачу належать матеріали стосовно опрацьованих нею методик).

2. Богатырева Т. В. Перспективность этапной санаторно-курортной реабилитации больных, перенесших мозговой інсульт, с возможным включением низкочастотного электромагнитного излучения от аппарата «Инфита» / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк // Медична реабiлiтaцiя, курортологiя, фiзiотерапiя. — 2007. — № 3. — С. 12-14. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та аналіз статистичних даних).

3. Богатырева Т. В. Влияние комплексного лечения с включением «Инфита»-терапии и «Лазерной короны» на двигательную активность, когнитивные функции и качество жизни у больных, перенесший мозговой инсульт, в условиях санаторно-курортной реабилитации / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк // Вестник физиотерапии и курортологии. — 2007. — №3. — С. 48 — 50. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначене лікування).

4. Иванюк Е. С. Оценка коррекции когнитивных нарушений и качества жизни на этапе ранней санаторно-курортной реабилитации больных, перенесших мозговой инфаркт / Е. С. Иванюк // Вісник морської медицини. — 2008. — № 1. — С. 29-34.

5. Пат. 60788 Україна, А 61 Н 5/06, A61 Н 1/30. Спосiб реабiлiтацiї хворих, якi перенесли ішемічний iнсульт мозку / Богатирьова Т. В., Валюк О. І., Даниленко О. А., Рожков С. М., Арват А. М., Мормуль В. Г., Іванюк О. С.; заявник та патентовласник Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології. — № 2003021510; заявл. 20.02.03; опубл. 16.01.06, Бюл. № 1 (кн. 1.) (Здобувачу належать матеріали стосовно опрацьованих нею методик).

6. Застосування фiзичних чинникiв у раннiй санаторно-курортнiй реабiлiтацiї хворих, якi перенесли мозковий інсульт : метод. рекомендації / укл. І. П. Шмакова, Т. В. Богатирьова, О. М. Ігнатьєв, С. М. Рожков, О. С. Іванюк, О. І. Валюк, А. М. Арват, О. А. Даниленко, В. Г. Мормуль; УКР НДІ МР і К. — Одеса ; Київ, 2003. — 27с. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначене лікування).

7. Богатирьова Т. В. Застосування мiнеральних ванн у комплексi реабiлiтацiйного лiкування хворих, якi перенесли мозковий iнсульт / Т. В. Богатирьова, О. С. Іванюк, О. І. Валюк // Актуальнi проблеми медичної реабiлiтацiї хворих природними та преформованими фiзичними чинниками : матерiали регiональної науково-практичної конференцiї, присвяченої 125-рiччю курорту Моршин, 12-14 листопада 2003. — Дрогобич, 2003. — С. 10-11. (Здобувачу належать матеріали стосовно опрацьованих нею методик).

8. Богатырева Т. В. Применение низкочастотного электромагнитного поля от аппарата «Инфита» на различных этапах реабилитации больных, перенесших мозговой инсульт / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк // Матерiали V науково-практичнoї конференцiї з мiжнародною участю «Рання медична реабiлiтaцiя: здобутки, проблеми, перспективи», 25-28 жовтня 2004, Ужгород. — К., 2004. — С. 190-191. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначене лікування).

9. Иванюк Е. С. Использование аппарата «Инфита» на различных этапах реабилитации больных, перенесших мозговой инсульт / Е. С. Иванюк // Медична реабiлiтaцiя, курортологiя, фiзiотерапiя. — 2005. — № 2. — С. 47. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та аналіз статистичних даних).

10. Влияние «Лазерной короны» на когнитивные нарушения у больных, перенесших мозговой инсульт, в условиях санаторно-курортной реабилитации / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк, С. М. Рожков, В. Г. Мормуль // Матерiали ІІІ Нацiонального конгресу фiзiотерапевтiв та курортологів «Медична реабілітація — сучасна система відновлення здоров’я», Ялта, 3-6 жовтня 2006. — К., 2006. — С. 152-153. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначене лікування).

11. Иванюк Е. С. Особенности восстановления когнитивных функций у больных, перенесших мозговой инсульт, на этапе их санаторно-курортной реабилитации / Е. С. Иванюк // Медична реабiлiтaцiя, курортологiя, фiзiотерапiя. — 2006. — № 2. — С. 36.

12. Богатырева Т. В. Оптимизация ранней реабилитации больных, перенесших мозговой инфаркт, с применением физических факторов малой интенсивности / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк // Лiкування та реабiлiтацiя у загальнiй практиці — сiмейнiй медицинi : матерiали Укрансько республiкансько науково-практично конференцi, 11-12 травня 2007. — Одеса, 2007. — С. 10-11. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та аналіз статистичних даних).

13. Иванюк Е. С. Влияние «Лазерной короны» на динамику неврологических нарушений у больных, перенесших инфаркт мозга, на санаторно-курортном этапе / Е. С. Иванюк, Т. В. Богатырева // Материалы XXVII Международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии», Шестые Васильевские чтения, 18-21 апреля. — Харьков, 2007. — С. 22. (Здобувачу належать матеріали стосовно опрацьованих нею методик).

14. Богатырева Т. В. Когнитивные нарушения у больных, перенесших мозговой инсульт, и коррекция их с использованием физических факторов / Т. В. Богатырева, Е. С. Иванюк // Медична реабiлiтaцiя, курортологiя, фізіотерапія. — 2007. — № 2. — С. 40. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначене лікування).

15. Иванюк Е. С. Динамика показателей мозгового кровообращения у больных, перенесших ишемический инсульт, на этапе ранней санаторно-курортной реабилитации / Е. С. Иванюк // Медична реабiлiтaцiя, курортологiя, фiзiотерапiя. — 2008. — № 2. — С. 45-46.

16. Иванюк Е. С. Динамика биомеханических показателей (на этапе ранней санаторно-курортной реабилитации) у больных, перенесших ишемический инсульт / Е. С. Иванюк // Теорія та практика курортної справи : матеріали науково-практичної конференції медпрацівників Укрзалізниці та санаторно-курортних закладів України, присвяченої 55-річчю з дня заснування Медичного центру реабілітації залізничників Південно-Західної залізниці, 14-15 травня 2008. — Хмільник, 2008. — С. 70-71.

17. Іванюк О. С. Рання реабілітація хворих після мозкового інсульту з застосуванням фізичних чинників малої інтенсивності / О. С. Іванюк // Медична наука: сучасні дослідження та інновації: матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 85-річчю ХМАПО, 20 листопада. — Харків, 2008. — С. 41-42.