Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Сохнич Анатолій Якович. Використання і охорона земель в Західному регіоні України : Дис... д-ра екон. наук: 08.08.01 / Львівський держ. аграрний ун-т. — Л., 2002. — 365арк. — Бібліогр.: арк. 323-352.



Анотація до роботи:

Сохнич А.Я. Використання і охорона земель в Західному регіоні України.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.08.01 - економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Український державний лісотехнічний університет, Львів, 2002.

Дисертацію присвячено теоретичним основам оптимізації використання і охорони земель. Обґрунтовано принципи землекористування в умовах ринкової економіки. Пропонується таксономічна система ландшафтно-екологічного районування території. Розглядаються питання вдосконалення реєстрації землі та нерухомості.

В дисертаційній роботі висвітлені методологічні положення інформаційного забезпечення землекористування. Обґрунтовано питання вдосконалення грошової оцінки земель. Запропонований підхід щодо оцінки вартості земельних ділянок і нерухомості із застосуванням нейромережних технологій. Розкрито концепційні засади сталого розвитку землекористування. Вперше постановку і розв’язання оптимізаційних задач використання землі пропонується будувати на методах нечіткого моделювання. Розроблено теоретико-методологічні способи прийняття компромісних рішень на засадах нечіткої логіки. Запропонована методика подання параметрів моделі оптимізації поєднання галузей агроформування шляхом дефазифікації багатоцільової нечіткої задачі оптимізації до чіткого вигляду. Пропонується здійснювати побудову моделі оптимізації використання земель на основі нечіткої матриці знань із лінгвістичними змінними. Пропонується графічна форма алгоритму прийняття рішень. Обґрунтовано методологічні підходи моніторингу земель.

Дисертаційне дослідження проблем використання і охорони земель в умовах ринкової економіки дає підстави зробити ряд висновків та рекомендацій, що мають науковий і практичний характер і можуть бути використані в практичній діяльності.

1. Практика довела, що земельне питання може бути ефективно вирішене за умови, коли принципи організації раціонального використання і охорони земель будуть узгоджуватись з ринковою економікою, коли вони будуть випливати із серцевини соціально-економічного, екологічного, політичного життя суспільства. Нами досліджено, що до таких принципів, крім загальновідомих, слід віднести наступні: врахування людського чинника як елементу продуктивних сил; ринкових показників; державного протекціонізму і регулювання господарської діяльності; агломерації капіталів; поглибленого вивчення земельних ресурсів; національних інтересів; врахування історичного досвіду господарювання; конкуренції власників землі і землекористувачів; етичних методів використання землі; інформаційного забезпечення, інвестиційних критеріїв.

2. Дослідження території – об’єкту таксономізації повинні базуватися на його системному вивченні, а комплексний підхід до практичних розробок об’єднує ландшафтний, адаптивний, землевпорядний та інші методичні заходи. Тому як первинну одиницю ландшафтно-екологічного районування території рекомендуємо прийняти тип земель, екологічні умови якого визначаються комплексом чинників.

Враховуючи, що земля - найважливіша частина навколишнього природного середовища, дуже важливим, з точки зору методики її ефективного використання, є створення кадастру, моніторингу і проведення детального впорядкування території, прийняття екологічного типу земель як первинної і неподільної одиниці вивчення та базового облікового елементу при всіх формах їх експлуатації. Екологічний тип земель в сільському господарстві формується головним чином з врахуванням впливу комплексу рівнозначних природних чинників на базі елементарних морфологічних одиниць ландшафту (фацій, урочищ). Однак, з огляду на істотну антропогенну зміну ландшафтів, організація їх території здійснюється, в першу чергу, за видами сільськогосподарських угідь, а визначення типу земель передбачає виділення екологічно однорідних (робочих) ділянок із врахуванням просторової організації ґрунтового покриву на топологічному рівні (ґрунтових комбінацій).

Таким чином, види земель в системі ландшафтно-екологічного районування території дозволяють не тільки виявити і оцінити на базі локальних екологічних типів стан безлічі місцевих форм їх використання, але і оконтурити (картографувати) ареали розповсюдження негативних явищ і процесів (зміна в родючості ґрунтів; погіршення меліоративного стану земель і їх забруднення; деградація внаслідок ненормованих техногенних навантажень, впливу денудаційних, кріогенних та інших процесів). Це особливо важливо для організації місцевого (імпактного) моніторингу, розробки і оперативного втілення в життя комплексу природоохоронних, меліоративних, землевпорядних та інших заходів з метою локалізації негативних явищ і процесів, не допускаючи їх переростання в зони (регіони) екологічних лих.

Наукове обґрунтування прогнозно-проектних землевпорядних заходів щодо організації території необхідно здійснювати не тільки за адміністративно-територіальними утвореннями (містами, районами, областями тощо), але, головним чином, за ландшафтно-екологічними комплексами - типовими територіями.

Таким чином, доцільною є таксономічна система ландшафтно-екологічного районування території, що включає “типи земель - види земель - типи (підтипи) території - ландшафтно-екологічні райони - ландшафтно-екологічні зони”.

3. Успішне здійснення операцій з обігу землі, можливе лише за умови повної інформації про земельні ділянки та права на них. Цю інформацію може дати тільки система реєстрації землі та нерухомості, яка дозволить отримати повну і всебічну інформацію для цієї цілі, зокрема дані про площу землі, її вартість, обтяження, обмеження та сервітути тощо. Таким чином, система реєстрації землі та нерухомого майна стає одним з чинників, які дозволяють захистити своїх громадян, гарантуючи недоторканість їх власності, забезпечуючи тим самим стійкість землекористування та землеволодіння громадян та організацій. Крім того, можна буде відслідковувати зміни у землеволодіннях та землекористуваннях, впливати на їх напрямок з метою досягнення раціонального використання і охорони земель.

Інформація про землю, нерухомість і їх власників є однією з умов, яка зможе сприяти вирішенню проблеми інвестицій, особливо в сільськогосподарське виробництво.

Реєстрація землі та нерухомості повинна давати всесторонню характеристику, що дозволяє найбільш повно, всебічно і достатньо охарактеризувати земельну ділянку та нерухомість, задовольняти потреби виконання управлінських дій щодо трансакцій (операцій) з землею та нерухомістю.

Така система забезпечує унікальність кадастрового номера кожної земельної ділянки протягом всього періоду її існування, підтримує механізм обігу земельних ділянок, зручна та гнучка з точки зору процедур комп’ютерної реалізації, а також несе в собі додаткову інформацію щодо географічного місцерозташування земельної ділянки в межах адміністративно-територіального устрою.

Вирішення проблеми реєстрації землі та нерухомості може іти шляхом вдосконалення Державної земельнокадастрової книги з пристосуванням її до різних форм власності та користування землею.

4. Інформаційне забезпечення землекористування (детальний опис) повинно ґрунтуватися на автоматизованій системі Державного земельного кадастру і включати в свої сервери бази і банки даних, залежно від ієрархічного рівня. Функціонування цієї системи повинно основуватися на відповідному пакеті програмних засобів.

5. Для сільськогосподарських підприємств, які знаходяться в різних природно-економічних зонах і районах, орендну плату за землю і ставки земельного податку необхідно визначати з врахуванням даних економічної оцінки земель у грошовому виразі. У зв’язку з цим за даними проведеного дослідження запропоновано враховувати при проведенні грошової оцінки земель не тільки місцерозташування їх відносно пунктів збуту сільськогосподарської продукції і баз постачання матеріальними ресурсами, але й ряд інших важливих аспектів місцерозташування. Зокрема, розроблена система поправочних коефіцієнтів для визначення остаточного показника грошової оцінки земель, що враховують розміщення земель відносно приміських зон великих міст, господарських дворів, а також з врахуванням інженерно-геологічних та санітарно-гігієнічних умов території.

6. Обґрунтовано підхід стосовно оцінки вартості земельних ділянок і нерухомості із застосуванням нейромережних технологій. Така розробка є першою спробою розв’язання даної проблеми у вітчизняному землекористуванні, вона є доцільною і має переваги перед класичними оптимізаційними методами.

Слід відзначити, що теоретична база нейромережних технологій є галуззю штучного інтелекту. Її популярність пояснюється насамперед схожістю з роботою біологічних нейронних систем, зокрема головного мозку людини. Вона здатна точно апроксимувати практично довільну функцію змінних, в тому числі і нелінійну. Будь-яку математичну модель можна створювати, згідно із концепцією будови нейрона.

7. Управління процесом володіння, користування і розпорядження землею неможливе без обширної інформації про її правовий, кількісний, якісний стан і народногосподарську цінність. Формою представлення такої інформації служить система державного земельного кадастру.

Приватизація земель, розробка і реалізація ринкових принципів і впровадження нових механізмів комплексної дії макроланок ринкової системи нагально вимагають створення концепції управлінської функції, складовою якої є земельно-кадастрові дані. На базі цієї концепції повинні бути створені земельно-облікові системи, що оперативно формуватимуть земельно-кадастрову інформацію для вирішення стратегічних і тактичних задач управління земельним фондом.

На рівні України, її суб’єктів і великих міст доцільно формувати банки земельно-кадастрових даних, а для рівнів адміністративних районів, населених пунктів, конкретних землеволодінь і землекористувань - бази земельно-кадастрових даних.

Метою створення банку (бази) земельно-кадастрових даних окремого територіального рівня є інформаційне забезпечення стратегічного планування і управління регіоном, фінансової та інвестиційної політики, раціонального використання земель і землевпорядкування, контролю за використанням і охороною земель, моніторингу земель.

При створенні і функціонуванні баз даних потрібно використати ГІС-технології. Програмне забезпечення повинно розроблятися з врахуванням принципу відкритих систем, забезпечувати функціонування, сумісність і максимальне використання потенційних можливостей комплексу технічних засобів на всіх рівнях земельно-кадастрової системи.

8. Впровадження земельної реформи в життя вимагає пошуку нових підходів до організації території. Проведені нами дослідження свідчать, що тільки системний підхід до організації території дає змогу вивчити весь комплекс природно-географічних умов і ресурсів, а також виявити закономірності побудови частин ландшафту, їх внутрішні і зовнішні зв’язки, динаміку змін в ландшафті. Необхідно докладно фіксувати неоднорідність ландшафту для наступного здійснення організації території з врахуванням її ландшафтно-типологічних і регіональних відмінностей, досягаючи якомога тривалішої стійкості антропогенних ландшафтів. Це в свою чергу дасть можливість зберігати природну рівновагу і звести до мінімуму процеси деградації в ландшафтах.

Системні погляди на ландшафт, форми організації використання і впорядкування території, які склалися, дадуть можливість поглибити способи характеристики і оцінки її неоднорідності і різноманітності. Особливо важливо правильно оцінювати існуюче і пропоноване у процесі прогнозних розробок розміщення і геометричну, просторову відмінність форм субстрату ландшафту, його стабільних компонентів, що часто визначає характер зв’язків ландшафтної поліструктурності, типи суміщених структур (мозаїчні, векторні та ізопотенційні).

Варто виділити основну відмінну особливість ландшафтів, їх територіальність, яка припускає не тільки просторову диференціацію природи і господарства, організованого на ній, стійкість ландшафту до різноманітних впливів суспільства і стихійних сил природи шляхом виділення територіальних поєднань цих впливів, змін і їх наслідків, але і пов’язання всього комплексу заходів з охорони природи, попередження забруднення і деградації навколишнього природного середовища з метою забезпечення найбільш ефективного використання в господарстві природних ресурсів з різноманітними типами територіально-виробничих систем, що функціонують на певних ієрархічних рівнях.

9. В реальних умовах економічних, соціальних, виробничих зв’язків і відносин, що функціонують в землекористуванні, постійно виникають ситуації, в яких необхідно приймати відповідні управлінські рішення. Спроба змоделювати ці ситуації для оптимізації прийняття такого рішення супроводжується різними невизначеностями.

В зв’язку з цим постановку і розв’язання оптимізаційних задач використання землі, охорони, збереження та відтворення природних ресурсів доцільно будувати на методах нечіткого моделювання. Математичний апарат нечітких множин дозволяє провести оцінку і аналіз складних ситуацій та взаємозв’язків, вибір альтернативних варіантів проектних рішень.

10. Розроблено методологічні підходи прийняття компромісних рішень на засадах нечіткої логіки. Сформульована найбільш поширена в землевпорядному виробництві задача вибору і оцінки альтернативних варіантів та математичні методи її розв’язання.

Цей тип задач пропонується використовувати як при розміщенні проектних елементів, так і при виборі управлінських рішень.

11. Пропонується методика подання параметрів моделі оптимізації поєднання галузей агроформування (виробничого підрозділу) шляхом дефазифікації багатоцільової нечіткої задачі оптимізації до чіткого вигляду. Це дозволяє апроксимувати функції належності через кусково-лінійні неперервні функції. Запропонований підхід універсальний і дає можливість застосування його в широкому спектрі оптимізаційних задач землекористування.

12. Практика показує, що в реальних умовах складна і багатогранна система агроформування описується нелінійними залежностями. В зв’язку з цим пропонується здійснювати побудову моделі оптимізації використання земель на основі нечіткої матриці знань із лінгвістичними змінними.

13. Доцільно нечітке логічне рівняння оптимізації використання земель досліджувати в розрізі окремих чинників при інших фіксованих. Пропонується графічна форма алгоритму прийняття рішень. Завдяки такому підходу з’являється можливість адектватно реагувати на змінні вхідні параметри, а також визначати точки біфуркації (роздвоєння), що робить модель гнучкою і адаптивною.

14. В системі управління земельними ресурсами важливе місце належить моніторингу земель і, зокрема, ґрунтово-екологічному моніторингу (ГЕМ). Наші дослідження показують, що серед найбільш важливих організаційних принципів ГЕМ слід виділити такі: комплексність спостережень, мінімум параметрів спостереження, щонайповніше поєднання аерокосмічних і стаціонарно-наземних методів спостереження, досягнення необхідної узгодженості між різними відомствами стосовно задач ГЕМ, рішуча постановка питання розробки теоретичних і методичних основ ГЕМ, екологічного нормування допустимих навантажень на ґрунти.

Принциповим положенням, якого необхідно дотримуватися для організації ефективної роботи системи ГЕМ є виокремлення певних блоків чи напрямків. Для досліджуваного регіону такими напрямками визначені моніторинг якості ґрунтового покриву, продуктивної здатності ґрунтів, ґрунтово-ерозійний, меліоративно-іригаційний; агрофізичний, агрохімічний, агротоксикологічний, агрорадіаційний моніторинг; моніторинг ґрунтової біоти і санітарно-гігієнічний.

Моніторингові спостереження здійснюються дискретно, з допомогою стаціонарів (полігонів), в число їх слід включати досліди науково-дослідних установ, навчальних закладів та проектних організацій (агрохімічні, ерозійно-меліоративні), в тому числі які належать географічній мережі.

В мережі спостережень важливе місце повинні зайняти базові (ландшафтні) полігони. Під них необхідно відводити типові в регіональному плані балочні водозбори, на території яких розміщені типові для зони сільськогосподарські вгіддя, бажано з елементами ґрунтозахисного меліоративного землеробства. Призначення базових полігонів – стати зв’язуючою ланкою ґрунтового моніторингу з моніторингом водного і повітряного середовища, вести спостереження за потоком шкідливих речовин; на них мають найповніше реалізуватися вимоги комплексності спостережень, поєднання різних напрямків моніторингу.

Публікації автора:

Монографії

1. Сохнич А.Я. Проблеми використання і охорони земель в умовах ринкової економіки.- Львів: НВФ “Українські технології”, 2002.- 252 с.

2. Сохнич А.Я. Оптимізація землекористування в умовах реформування земельних відносин.- Львів: “Українські технології”, 2000.- 108 с.

3. Снітинський В.В., Сявавко М.С., Сохнич А.Я. Землекористування та екологія: системи підтримки прийняття рішень.- Львів: НВФ “Українські технології”, 2002.- 580 с. (Здобувачу належить 12,0 д.а.). Особистий внесок здобувача: постановка задач землекористування, які стосуються питань землекористування та екології, їх розв’язок на засадах теорії нечітких множин, нечіткого програмування, виробничих функцій.

4. Сохнич А.Я., Горлачук В.В. Моніторинг земель в системі управління земельними ресурсами. С.195 – 218./ Горлачук В.В. Розвиток землекористування в Україні.- Київ: “Довіра”, 1999.- 254 с. (Здобувачу належить 1,0 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування розвитку моніторингу земель в системі управління земельними ресурсами.

5. Проблеми земельного кадастру та застосування його даних в умовах ринкової економіки: Монографія. Під ред. Д.І.Гнатковича. - Львів: ЛДАУ, 1996. - 104с. (Здобувачу належить 0,8 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних засад державного земельного кадастру (ДЗК), обґрунтування методів грошової оцінки земель, обґрунтування методологічних засад створення і впровадження автоматизованої інформаційної системи ведення ДЗК, обґрунтування методологічних підходів щодо оподаткування в агропромисловому комплексі і визначення показників плати за землю.

6. Андріїшин І.М., Сохнич А.Я. Методологічні основи оптимізації охорони природи і землекористування.- Львів: НВФ “Українські технології”, 1998.- 136с. (Здобувачу належить 6,0 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних основ оптимізації охорони природи і землекористування.

7. Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я. Землекористування на межі тисячоліть.- Львів: НВФ “Українські технології”, 2001.- 140 с. (Здобувачу належить 2,9 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування розвитку землекористування та його екологізація в умовах ринкової економіки.

8. Горлачук В.В., Качурець І.С., Сохнич А.Я., В’юн Н.І., Пастернак Г.Р. Формування землекористувань ринкового типу. - Львів: НВФ “Українські технології”, 2002.- 135 с. (Здобувачу належить 1,7 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних засад формування землекористувань ринкового типу.

9. Сохнич А.Я. Засади земельного менеджменту в розвитку підприємництва /Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол.монографія у двох томах. Т.2/За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва.- К.: ІАЕ, 2001.- С.272-273.

10. Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я., Качурець І.С. Сучасні проблеми управління землями природно-заповідного, рекреаційного та історико-культурного призначення. - Львів: НВФ “Українські технології”, 2002.- 196 с. (Здобувачу належить 3,5 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних основ управлінням, використання і охорони земель природно-заповідного фонду, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

11. Управління землями з особливим режимом використання в контексті стратегії збалансованого розвитку природокористування/ Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я. та ін. - Львів: НВФ “Українські технології”, 2002.- 160 с. (Здобувачу належить 2,0 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних основ управління землями з особливим режимом використання.

Брошури, методичні рекомендації

12. Сохнич А.Я. Засади екологічної безпеки.- Львів: НВФ “Українські технології”, 1997.– 36 с.

13. Вдосконалення науково-методичних положень грошової оцінки землі/ Гнаткович Д.І., Сохнич А.Я., Горлачук В.В., Шворак А.М. – Львів: ЦНТЕІ, 1998. – 23 с. (Здобувачу належить 11,0 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування науково-методичних підходів до грошової оцінки землі та запропонована система поправочних коефіцієнтів при її розрахунку.

14. Горлачук В.В., Сохнич А.Я. Обґрунтування ефективності землеустрою.- Львів: ЦНТЕІ, 1995.- 27с. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних і методичних основ оцінки проекту землеустрою в умовах переходу до ринкових відносин.

15. Схема землевпорядкування території міста/ Д.І. Гнаткович, А.Я. Сохнич та ін. - Львів: НВФ “Українські технології”, 2000. - 60с. (Здобувачу належить 0,24 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних і методичних основ поділу земель за цільовим призначенням, розподілу земель за формами власності, формування прибудинкових територій.

16. В’юн В.Г., Сохнич А.Я. Земельний кодекс України: правова основа управління земельними ресурсами.- Львів: НВФ “Українські технології”, 2001. – 88с. (Здобувачу належить 0,15 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз засадничих положень Земельного кодексу України як правової основи управління земельними ресурсами.

17. Сохнич А.Я., Дмитрук М.І. Грошова оцінка земель населених пунктів. - Львів: НВФ “Українські технології”, 1999.- 30 с. (Здобувачу належить 0,9 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методичних підходів щодо грошової оцінки земель населених пунктів.

18. Сохнич А.Я. Екологічні аспекти землекористування.- Львів: НВФ “Українські технології”, 1998.– 44 с.

19. Сохнич А.Я. Інформаційне забезпечення системи землекористування.- Львів: НВФ “Українські технології”, 1997. – 28с.

20. Сохнич А.Я. Наукові основи державного обліку якості земель та їх оцінки: методичні рекомендації.- Львів: НВФ “Українські технології”, 2000.- 76 с. (Рекомендації розглянуті і схвалені науково-технічною радою Чернівецького філіалу інституту землеустрою УААН 23 серпня 2000 р., протокол №1).

21. Сохнич А.Я. Організація використання ландшафтів (методичні рекомендації).- Львів: НВФ “Українські технології”, 2000.- 44 с. (Рекомендації розглянуті і схвалені технічною радою Волинського філіалу інституту землеустрою УААН 8 лютого 2000 р., протокол №2).

22. Сявавко М.С., Сохнич А.Я. Прогнозування еколого-економічних процесів з використанням новітніх технологій. - Львів: НВФ “Українські технології”, 2002.- 30 с. (Здобувачу належить 0,9 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних основ застосування нейромереж в економіці АПК та природокористуванні.

Статті у наукових фахових виданнях

23. Сохнич А.Я. Вдосконалення організації території агроформувань. //Вісник ЛДАУ. Економіка АПК. - 1999. – №5. - С. 78 – 81.

24. Сохнич А.Я. Екологічна політика: алгоритм практичних рішень //Вісник Львів.державного аграрного ун-ту. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. - 2002.- №5.- С. 189-194.

25. Сохнич А.Я. Еколого-економічне обґрунтування використання земель// Проблеми приватизації та охорони земель в Карпатському регіоні України в умовах здійснення земельної реформи.– Чернівці, 1996. – С.89-90.

26. Кисіль Л.Ф., Терновська Є.І., Сохнич А.Я. Вдосконалення правової основи і практичного ведення кількісного обліку земель //Використання, оцінка та впоряд.земель: Пр. /ЛДСГІ. - Львів, 1995.- С. 72-76. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування вдосконалення земельного законодавства і практичного ведення кількісного обліку земель.

27. Сохнич А.Я. Ландшафтний підхід до організації території // Вісник Львів. держ. агроуніверситет. – 1997. – №1. - С. 142 – 145.

28. Сохнич А.Я. Методологічні основи оптимізації охорони природи і землекористування // Землевпорядний вісник.- 1999.- №3.- С.4-11.

29. Сохнич А.Я. Роль землевпорядного менеджменту в розвитку підприємництва // Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку: Зб.наук.пр/Львів ДУ ”Львівська політехніка”, Інститут підприємництва та перспективних технологій. – Львів, 2000.- С.65-72.

30. Сохнич А.Я. Системна організація ландшафтів – основа раціонального землекористування та екосистем// Землевпорядний вісник.- 2000.- №2.- С.15-21.

31. Сохнич А.Я., Шворак А.М., Кисіль Л.В. Моніторинг земель в системі управління земельними ресурсами // Використання, оцінка та впорядкування земель: Пр./ЛДСГІ. — Львів, 1995. - С. 41 — 47. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування вдосконалення моніторингу земель в системі управління земельними ресурсами із встановленням рівнів антропогенного впливу.

32. Сохнич А.Я. Еколого-економічні аспекти використання земель в Поліській зоні Волинської області //Використання, оцінка та впорядкування земель. Пр. /ЛДСГІ.- Львів, 1995.-С.38-42.

33. Кисіль Л.Ф., Кисіль В.Г., Сохнич А.Я. Про хід та проблеми земельної реформи в Україні //Сучасні проблеми реалізації земельної реформи в Україні: Зб. наук.праць/ЛДСГІ. - Львів, 1996. - С. 78-81. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз і пропозиції щодо проведення земельної реформи в Україні.

34. Сохнич А.Я., Кисіль Л.Ф. Оцінка стану сільськогосподарського ландшафту //Сучасні проблеми реалізації земельної реформи в Україні: Зб.наук.праць/ЛДСГІ. - Львів, 1996.- С. 89-91. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування комплексного підходу при оцінці стану сільськогосподарського ландафту.

35. Кисіль Л.Ф., Скупейко Н.В., Сохнич А.Я. Питання вдосконалення регулювання земельних відносин //Вісник Львів. держ. агроунівер. - 1997 . - № 1. - С. 66-70. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз і пропозиції щодо вдосконалення правового поля земельної реформи в Україні.

36. Сохнич А.Я., Кухарук В.Г., Кисіль Л.Ф., Шевченко Є.І. Моніторинг земель і його вдосконалення // Вісник Львів. держ. агроунівер. - 1997. - № 1. - С. 300 – 305. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методології моніторингу земель.

37. Сохнич А.Я. Земельний менеджмент і підприємництво в контексті стратегії сталого розвитку //Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні. Зб. наук.праць / Фінансов.-екон. ін-т. - Львів, 2002. - С. 17-22.

38. Сохнич А.Я., Шворак А.М., Гарасим П.М. Екологізація використання і охорони земель // Вісник Львів. держ. агроунівер. - 1997. -№ 1. - С. 294 – 298. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методів екологізації і охорони земель.

39. Тібілова Л.М., Сохнич А.Я. Прийняття компромісних рішень за нечіткої основи в управлінні земельними ресурсами //Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. - 2001.- №4. - С. 81-86. (Здобувачу належить 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних підходів і методика прийняття компромісних рішень за нечіткої основи в управлінні земельними ресурсами.

40. Кисіль Л.Ф., Сохнич А.Я. Проблеми регулювання відносин власності на землю //Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. -1998. - №2.- С.29-33. (Здобувачу належить 0,15 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз і пропозиції щодо вдосконалення правового поля по регулюванню відносин власності на землю.

41. Сохнич А.Я. Особливості використання радіоактивно забруднених земель //Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. 1998. - №2.- С.137-141.

42. Сохнич А.Я., Горлачук В.В., Прокопишак К.В., Кисіль Л.Ф. Правове забезпечення раціонального землекористування //Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. - 1998.- №2. - С.33-39. (Здобувачу належить 0,15 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз і пропозиції щодо правового забезпечення раціонального землекористування.

43. Горлачук В.В., Сохнич А.Я. Екологічні аспекти землекористування //Вісник ХДАУ. Проблеми землеустрою, земельного кадастру та екології навколишнього середовища в умовах здійснення земельної реформи. - 1999. - № 5. - С.299 – 305. (Здобувачу належить 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: пропозиції щодо екологізації землекористування.

44. Сохнич А.Я. Оптимізація землекористування в умовах реформування земельних відносин //Вісник ХДАУ. Проблеми землеустрою, земельного кадастру та екології навколишнього середовища в умовах здійснення земельної реформи. - 1999. - № 5. - С.103 – 109.

45. Горлачук В.В., Сохнич А.Я. Роль держави в реалізації земельної реформи
//Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. - 1999. - №3. - Львів,1999.- С. 11-18. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз і пропозиції щодо проведення земельної реформи в Україні.

46. Ступень М.Г., Сохнич А.Я. Особливості ведення містобудівного кадастру //Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр. - 1998. - №2.- С.47-51. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: пропозиції щодо вдосконалення ведення містобудівного кадастру.

47. Сохнич А.Я. Екологічна безпека України //Вісник ЛДАУ. Землевпорядкування і земельний кадастр. - 1999. - №3. - С. 191-199.

48. Сохнич А.Я. Методологічні засади інформаційного забезпечення державного земельного кадастру //Проблеми природокористування Карпатського регіону.-Коломия.-2000.- С.72-75.

49. Сохнич А.Я. Ґрунтово-екологічний моніторинг: призначення та організаційні принципи //Вісник ЛДАУ. Сер. Землевпорядкування і земельний кадастр.-2001.-№4.-С. 62-67.

50. Сохнич А.Я. Особливості менеджменту землі //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Реформування земельних відносин як процес відродження українського села: За матеріалами міжрегіональної науково-практичної конференції (Тернопіль 29-30 червня 2000) /НАН України, Інститут регіональних досліджень. - Львів. - 2000.- С. 199-202.

51. Сохнич А.Я., Тібілова Л.М. Принятие компромиссных решений на нечеткой основе в управлении земельными ресурсами //Проблемы использования земель, кадастра и организации территории: Сб. науч. тр. Государственного аграрного университета Молдовы. - Кишинев, 2001.- С. 121-124. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методики прийняття компромісних рішень на нечіткій основі в управлінні земельними ресурсами.

52. Сохнич А.Я. Оцінка вартості земельних ділянок і нерухомості за ринкових умов //Формування нової парадигми економічної теорії в Україні. Науковий збірник/За ред. З.Г.Ватаманюка.- Львів: Інтереко,2001.- С. 213-220.

53. Турило А.М., Сохнич А.Я., Турило А.А. Статична оцінка затрат підприємницької діяльності //Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.праць. - Вип. 131. - Дніпропетровськ, 2002.- С. 189-193. Особистий внесок здобувача: обґрунтування методичного підходу при статичній оцінці затрат в підприємницькій діяльності.

54. Горлачук В.В., Сохнич А.Я. Земельний кодекс як правова основа управління земельними ресурсами //Вісник Львів.державного аграрного ун-ту. Сер.Землевпорядкування і земельний кадастр. - 2002.- №5.- С. 171-176. Особистий внесок здобувача: аналіз статей нового Земельного кодексу України.

55. Солярчук Д.І., Сохнич А.Я. Прогнозування в системі управління земельними ресурсами //Вісник Львів.державного аграрного ун-ту. Сер.Землевпорядкування і земельний кадастр. - 2002.- №5.- С. 183-189. Особистий внесок здобувача: обґрунтування методологічних засад прогнозування в системі управління земельними ресурсами.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

56. Сохнич А.Я. Ефективне використання землі і оцінка антропогенного навантаження на ландшафт // Проблеми агропромислового комплексу України: стан і перспективи: Тези наукової конференції.– Львів: ЛДСГІ, 1996.- С. 216 – 217.

57. Сохнич А.Я. Аспекти землекористування в контексті стратегії сталого розвитку // Проблеми розвитку земельних відносин на засадах нового Земельного кодексу України: Матеріали всеукраїнської наукової конференції. - Київ: Інститут землеустрою, 2002. - С.138-142.

58. Сохнич А.Я. Диференціація земель за придатністю для вирощування сільськогосподарських культур// Україна в світових, продовольчих і кормових ресурсах і економічних відносинах: Тези міжнародної науково-практичної конференції. – Вінниця: Інститут кормів. – 1995. – С.165-166.

59. Сохнич А.Я. Екологічні аспекти в землекористуванні //Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу: Тези Міжнар.науково – практичної конференції. - Львів: Львівський держ. Агроуніверситет, 1999. - 374с.

60. Сохнич А.Я. Аспекти екологічної безпеки //Проблеми сучасної екології: Тези Міжнародної наукової конференції. - Запоріжжя. - 2000.- С.136 –137.

61. Горлачук В.В., Сохнич А.Я. Cоціальні та еколого-економічні витоки земельних відносин і землеустрою. Сучасні проблеми охорони земель: Тези Міжнародної наукової конференції. - Київ. - 1997. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування соціальних та еколого-економічних напрямків у розвитку земельних відносин та землеустрою.

62. Сохнич А.Я., Кисіль Л.Ф. Питання правового забезпечення використання земель населених пунктів. Приміські території. Проблеми і перспективи їх розвитку: Тези доповідей науково-практичної конференції. - Львів. -1997. - С. 11-13. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз і перспективи правового забезпечення використання земель населених пунктів.

63. Сохнич А.Я., Шворак А.М. Ефективне використання земельних ресурсів і його еколого-економічне обґрунтування // Україна в світових, продовольчих і кормових ресурсах і економічних відносинах: Тези міжнародної науково-практичної конференції. – Вінниця: Інститут кормів. - 1995. – C.165-166. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування еколого-економічного використання земельних ресурсів.

64. Горлачук В.В., Сохнич А.Я. Вдосконалення екологічної інфраструктури землекористування. 65-річчя Аграрному Університету Молдови: Тези Міжнародного наукового симпозіуму. -Кишинев. - 1998. - С.174 –175. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування вдосконалення екологічної інфраструктури землекористування.

65. Сохнич А.Я. Підготовка фахівців агропромислового комплексу з використанням сучасних інформаційних технологій// Шляхи та проблеми входження освіти України в світовий освітянський простір: Збірник доповідей міжнародної наукової конференції.- Вінниця. - 1999. - С.186 –189.

66. Сохнич А.Я., Турило А.М., Сохнич В.Я. Роль сучасних інформаційних технологій в підготовці фахівців державних земельних органів //Проблеми управління земельними ресурсами України: Тези доповідей круглого столу.-Львів. -2000. - С. 22-26. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування необхідності використання сучасних інформаційних технологій в підготовці фахівців державних земельних органів.

67. Сохнич А.Я. Моніторинг земель в системі управління земельними ресурсами //Проблеми управління земельними ресурсами України: Тези доповідей круглого столу.-Львів. -2000. - С. 70-75.

68. Сохнич А.Я. Землекористування у контексті стратегії сталого розвитку //Еколого-економічні проблеми розвитку АПК: Матеріали Міжнар.науково-практичної конференції. - Львів: Львівський держ. агроуніверситет, 2002. – С.136-141.

69. Сохнич А.Я. Прогнозування використання земель на засадах нечіткої логіки // Теорія і методи оцінювання, оптимізації використання та відтворення земельних ресурсів: Матеріали Міжнародної наукової конференції. - Ч.2. - Київ: НАН України, Рада з вивчення продуктивних сил України, 2002. - С.75-79.

Навчальні посібники, тексти лекцій

70. Сохнич А.Я. Моніторинг земель: Навчальний посібник. – Львів: НВФ “Українські технології”, 1997. – 131 с.

71. Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я. Управління земельними ресурсами: Навчальний посібник. – Миколаїв: Видавництво МФ НаУКМА, 2002. – 315 с. Затверджено Міністерством освіти та науки України як навчальний посібник для студентів і викладачів вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації (лист МОН України від 18.10.2001 року №127).

72. Сохнич А.Я., Медиковський М.О. Сучасні інформаційні технології в агропромисловому комплексі: Навчальний посібник. Ч.1. – Львів: Львівський держ. агроуніверситет, 1999. – 141 с.

73. Возняк Р.П., Гнаткович Д.І., Сохнич А.Я., Шворак А.М. Реєстрація землі та нерухомості: Навчальний посібник. – Львів: Львів. держ. агроуніверситет, 2001. – 216 с.

74. Сохнич А.Я., Гнаткович Д.І. Державний контроль за використанням і охороною земель: Курс лекцій. – Львів: ЛДСГІ, 1996.– 50 с.

75. Сохнич А.Я., Горлачук В.В. Земельний менеджмент: конфлікти і методи їх вирішення. Лекція. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2000. – 40 с.

76. Сохнич А.Я., Горлачук В.В. Земельний менеджмент: прийняття управлінських рішень: Лекція. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2000.– 48 с.

77. Сохнич А.Я., Горлачук В.В., Шворак А.М. Земельний менеджмент: мотивація діяльності: Лекція. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2001.– 50 с.

78. Сохнич А.Я., Гнаткович Д.І. Система моніторингу земель: Лекція. – Львів: ЛДСГІ, 1996. - 30 с.

79. Сохнич А.Я., Гнаткович Д.І., Кухарук В.Г., Шворак А.М. Моніторинг земель кризового стану: Лекція. – Львів: ЛДСГІ, 1996. - 40 с.

80. Гнаткович Д.І., Сохнич А.Я., Солярчук Ю.Д., Звозда Т.І. Земельно-правовий процес приватизації земельних ділянок в містах: Навчально-методичний посібник. – Львів : ЛДАУ , 1997. - 90 с.

81. Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я. Наукові основи управління земельними ресурсами: Лекція. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2002. – 76 с.

82. Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я. Управління земельними ресурсами: розвиток екологічної інфраструктури землекористування: Лекція. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2002. – 28 с.

83. Сохнич А.Я. Моніторинг земель з аномальними явищами: Лекція. – Львів: ЛДСГІ, 1997. - 23 с.