Кушнір Сергій Петрович. Використання фібронектинзамісної терапії для корекції імуноендокринного дисбалансу у хворих на хронічний обструктивний бронхіт : Дис... канд. наук: 14.01.27 - 2002.
Анотація до роботи:
Кушнір С.П. Використання фібронектинзамісної терапії для корекції імуноендокринного дисбалансу у хворих на хронічний обструктивний бронхіт. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 - пульмонологія. Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І.М. Сеченова МОЗ України, Ялта, 2002.
Дисертація присвячена проблемі корекції ендокринного (тироїдні гормони) та імуного дисбалансу і ендотоксемії у хворих на ХОБ чоловічої статі. Вивчені особливості регіонарної регуляції рівня і функціональної активності ФН і доведено розвиток системно-регіонарної (органи судинного басейну воротної вени, печінки) дискретності вмісту ФН у хворих на ХОБ. Дано комплексну оцінку особливостей функціональної інтеграції ФН, тироїдних гормонів, факторів тимусу і клітинного імунітету при прогресуванні ХОБ, виявлено наявність ендокринного (гормони ЩЗ) дисбалансу у хворих на ХОБ ІІІ ступеня тяжкості. Розширено розуміння патогенетичної суті формування системної ендотоксемії при ХОБ за рахунок розшифровки рівня дисрегуляції вмісту ЕТ і циркулюючих комплексів ФН-ЕТ (печінка).
Доведено здатність ФН модулювати тироксин- і тималін-залежну функціональну активність лімфоцитів і знижувати системну ендотоксемію у хворих на ХОБ. Дано наукове обгрунтування доцільності використання гепаринізованої одногрупної свіжозамороженої плазми в якості ФН-замісної терапії і модулятора імуноендокринної системи у хворих на ХОБ III ступеня тяжкості в фазі загострення.
В дослідженні розкриті ФН-залежні механізми порушення функціональної інтеграції імунної та ендокринної (гормони тироїдної лінії) систем як суттєвого чинника патогенезу загострення тяжких форм ХОБ. Розроблено та впроваджено в клінічну практику метод ФН-замісної терапії у подібних хворих.
У хворих на хронічний обструктивний бронхіт виявлена залежна від ступеня тяжкості захворювання системно-регіонарна (ендобронхіальна, поліорганна) дискретність вмісту фібронектину. Прогресування хронічного обструктивного бронхіту характеризується наростанням фібронектинопенії і порушенням функціональної активності фібронектину (зниженням його кріопреципітуючої активності та фібринолітичної активності кріопреципітату).
Встановлено, що фізіологічним (органим) регулятором рівня і функціональної активності системи глікопротеїдів легень є печінка і судинний басейн воротної вени. Фізіологічна регуляція вмісту ендотоксину здійснюється в печінці і селезінці.
У хворих на хронічний обструктивний бронхіт виявлено розвиток поліорганної дисрегуляції рівня, функціональної активності фібронектину, ендотоксину і циркулюючих комплексів ендотоксин-фібронектин. Дисбаланс в системі глікопротеїдів та ендотоксину найбільш виражений на рівні воротно-печінкового судинного регіону.
У хворих на хронічний обструктивний бронхіт III ступеня тяжкості виявлено ендокринний дисбаланс, що характеризується зниженням вмісту загального тироксину, трийодтироніну і біологічної активності чинників тимуса, фібронектин-опосередкована тироксин- і тималін-залежна стимуляція активності Т-клітинної ланки імунітету, фібронектин-залежний вплив тироксину на антигеніндуковану імунну відповідь.
Доведено здатність фібронектину в умовах системного дефіциту тироїдних гормонів знижувати гормональний дисбаланс на клітинному (тканинному) рівні за рахунок потенціювання тималін-залежного поглинання тироксину лімфоцитами.
У хворих на хронічний обструктивний бронхіт підвищення системного рівня комплексів ендотоксин-фібронектин обумовлено, з одного боку, різким зростанням досліджуваного показника в басейні воротної вени з непарними органами черевної порожнини, що відносяться до нього, з іншого – нездатністю печінки елімінувати з кровотоку зрослий рівень вказаних комплексів.
Дано патофізіологічне обгрунтування доцільності корекції рівня фібронектину у хворих на хронічний обструктивний бронхіт III ступеня тяжкості в фазі загострення і системним дисбалансом тироїдних гормонів.
Доведена клінічна ефективність застосування гепаринізованої свіжозамороженої плазми для корекції фібронектинопенії, імуноендокринного дисбалансу і зниження системної ендотоксемії у хворих на хронічний обструктивний бронхіт III ступеня тяжкості із синдромом низького трийодтироніну.
Публікації автора:
Коррекция уровня фибронектина у больных хроническим бронхитом // Таврический медико-биологический вестник. – 1998. – № 3-4. – С. 81-84. ( співавт. Хренов О.А.).
Особистий внесок автора (75%) полягає в аналізі матеріала і клініко-лабораторних показників, підготовці статті до друку.
Роль фибронектина в функциональной интеграции иммунной и эндокринной систем у больных хроническим обструктивным бронхитом // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. Симферополь. 1999. Т.135, Ч.I. С. 131-138.
Уровень тироксина, трийодтиронина, тиротропина и динамика криопреципитирующей активности фибронектина и фибринолитической активности криопреципитата под влиянием L-тироксина у больных хроническим обструктивным бронхитом в эксперименте in vitro // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. Симферополь. 2001. Т.137, Ч.III. С. 100-104.
Фибронектин-зависимая регуляция L-тироксином функциональной активности клеточного иммунитета // Аллергология и иммунология. 2000. Т.1,№2 С.133. (Тез. III съезда иммунологов и аллергологов СНГ).( співавт. Резниченко А.М.).
Влияние фибронектина и L-тироксина на кортизолрезистентную фракцию лимфоцитов у лиц с гиперпластическими заболеваниями щитовидной железы и у больных хроническим обструктивным бронхитом // Eндокринологiя – 2001. – T.6, додаток. – С.252. (співавт. Резниченко А.М.).
Динамика показателей иммунитета и содержание фибронектина у больных бронхиальной астмой в процессе лечения // Пульмонология. – 1992. – №4. – С. 707. (співавт. Хренов О.А., Каладжія Вассим).
Фибринолитические свойства криоглобулинов // Зб. тез. I Національного конгресу України з імунології, алергології та імунореабілітації. – Алушта. – 1998. – C. 153-154. (співавт. Федосєєва В.М., Кілесса В.В.).
Роль панкреатической эластазы в патогенезе хронических неспецифических заболеваний легких // Актуальные проблемы терапии: Тр. Крым. гос. мед. ин-та. Симферополь. 1994. Т.135, Ч.I. С. 131137. (співавт. Хренов О.А., Набокова О.М.).