Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Ткачова Олена Вікторівна. Виконання покарань у виді виправних і громадських робіт: дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Ткачова О.В. Виконання покарань у виді виправних і громадських робіт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2006.

Робота присвячена питанням виконання покарань у виді виправних і громадських робіт. Зазначені види покарань розглядаються в контексті альтернативи позбавленню волі. Наводяться аргументи на користь поширення практики застосування виправних і громадських робіт. На підставі аналізу правової природи й ознак виправних і громадських робіт авторка доходить до висновку, що зміст виправних і громадських робіт головним чином є кара. Значна увага в роботі приділяється процесу виконання цих покарань, невід’ємними частинами якого є порядок та умови їх виконання.

З урахуванням результатів дослідження виокремлюються основні завдання, функції та повноваження кримінально-виконавчої інспекції під час виконання виправних і громадських робіт. Приділяється увага принциповим відмінностям у процесі виконання вказаних видів покарань, що також є свідченням їх права на самостійне існування двох різних видів покарань.

У результаті проведеного дослідження сформульовані рекомендації по вдосконаленню законодавства та практики виконання виправних і громадських робіт.

У дисертації здійснено різнобічне теоретичне узагальнення багатьох наукових і практичних проблем, що стосуються змісту виконання виправних і громадських робіт як альтернативних позбавленню волі видів покарань з урахуванням вітчизняного й зарубіжного досвідів їх призначення й виконання, а також порядку законодавчого регулювання цього кримінально-правового інституту в цілому. За результатами проведеного дослідження були сформульовані деякі основні висновки і пропозиції. Зокрема, це стосується:

- змістовних аспектів категорії “альтернатива позбавленню волі”;

- окреслення історичних і соціально-економічних аспектів практики застосування альтернативних видів покарань;

- виявлення сутності та призначення праці засудженого під час виконання альтернативних видів покарань;

- проведення аналізу зарубіжного законодавства і практики застосування альтернативних видів покарань, що дозволило виявити низку принципових моментів, які полягають у тому, що: 1) сутність і цілі громадських (обов’язкових) робіт у різних країнах є схожими; 2) вони віднесені до порівняно з багатьма іншими видами покарань; 3) вони пов’язані з виконанням суспільно корисних видів робіт на безоплатній основі на користь суспільства, громади тощо; 4) їх застосування значно полегшує процес ресоціалізації (там, де він потрібен); 5) за зарубіжним законодавством обов’язково потрібна згода засудженого на застосування до нього альтернативних видів покарань, пов’язаних з використанням праці; 6) орієнтація цього покарання на інтеграцію засудженого із суспільством передбачає безпосередню активну участь у їх виконанні місцевих органів самоврядування, територіальних громад тощо; 7) застосування такої альтернативи сприяє реальному втіленню на практиці принципу гуманізму кримінально-виконавчої системи;

- констатації того факту, що на сьогоднішній день законодавцем стосовно виправних робіт зроблено все, щоб привести обсяг кари у відповідність із тим місцем, яке вони посідають у шкалі покарань;

- наведення формулювання виправних робіт та аналізу їх змісту й новел стосовно цього виду покарання;

- визначення критеріїв віднесення конкретних видів робіт до таких, що мають природу громадських;

- окреслення основних завдань, функцій і повноважень кримінально-виконавчої інспекції під час виконання виправних і громадських робіт;

- запропонування внесення змін та доповнень до п.5.3 розд. ІІ Інструкції про порядок виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та здійснення контролю щодо осіб засуджених до таких покарань і до ч.1 ст.37 Кримінально-виконавчого кодексу України;

- запропонування внесення змін та доповнень до п.5.9 розд. ІІІ Інструкції про порядок виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та здійснення контролю щодо осіб засуджених до таких покарань і до ч.6 ст.41 Кримінально-виконавчого кодексу України;

- необхідності подальшого наукового осмислення й аналізу існуючої практики застосування й виконання покарань у виді виправних і громадських робіт.

Публікації автора:

1. Ткачова О.В. Щодо змісту виправних робіт на сучасному етапі розвитку кримінально-виконавчої системи України // Вісн. Акад. прав. наук. – 2004. – № 4 (39). – С. 230-240.

2. Ткачова О.В. Щодо історичних і соціально-економічних передумов поширення практики застосування альтернативних видів покарань // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. / Відп. ред. В.Я.Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. – Вип. 71. – С. 130-138.

3. Ткачова О.В. Зміст та основні риси громадських робіт // Вісн. Акад. прав. наук. – 2005. –№ 3 (42). – С.250-259.

4. Ткачова О.В. Громадські роботи як вид покарання // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези доп. та наук. повід. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів (м. Харків, 26-27 груд. 2003) / За ред. М.І.Панова. – Х.: Нац. юрид. акад.України, 2004. – С.135-138.

5. Ткачова Е.В. Некоторые вопросы применения практики общественных работ к несовершеннолетним как альтернатива лишению свободы // Стратегія партнерства кримінально-виконавчої інспекції з державними і громадськими організаціями по практичному впровадженню елементів пробації, примирення, ювенальної юстиції і відновлювального правосуддя стосовно неповнолітніх: Наук.-практ. семінар. – Х., 2004. – С.43-46.