Результати проведеного дослідження дали можливість зробити такі висновки:
1. На основі всебічного аналізу філософської, психологічної та педагогічної літератури сформульовано визначення поняття «духовно-моральні цінності» як внутрішні світоглядні переконання, що формують життєву позицію та поведінку особистості, входять до її психологічної структури у формі особистісних поглядів та принципів, котрі виступають об’єднувальною ланкою між культурою суспільства і внутрішнім світом особистості.
2. Доведено, що вирішення завдань виховання молодих людей з фізичними обмеженнями в умовах вищої школи можливе за умови чіткої, налагодженої виховної роботи в умовах Центру духовно-інтелектуального розвитку молоді з обмеженими фізичними можливостями, створення якого було передумовою ефективного виховання духовно-моральних цінностей у студентів з особливими потребами. Змістовна сутність діяльності Центру полягала у забезпеченні соціального захисту молодих людей з фізичними обмеженнями, їхнього духовно-інтелектуального розвитку, психолого-фізичної реабілітації; зміцненню віри у власні творчі потенції, загартуванню їх у морально-вольовому відношенні, наверненню до високих духовних цінностей.
На основі аналізу вже апробованого та власного педагогічного досвіду розроблено структурно-функціональну модель виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями, що включала: систему роботи з підвищення рівня підготовленості викладачів щодо виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями; сумісну інформаційно-просвітницьку роботу з громадськими організаціями та виховну роботу зі студентами, що сприяла освоєнню ними духовно-моральних цінностей.
3. Визначено критерії та рівні (низький, середній, високий) сформованості духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями. Основними критеріями визначено: духовно-інтелектуальний, емоційно-ціннісний та результативно-діяльнісний.
4. Визначено зміст, форми, методи та педагогічні умови, які значно підвищили ефективність виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями.
5. Результати формувального експерименту підтвердили, що розроблена нами структурно-функціональна модель виховання духовно-моральних цінностей сприяє формуванню і розвитку у студентів духовно-моральних цінностей, зростанню їхнього інтелектуального потенціалу.
Ефективність запропонованої структурно-функціональної моделі виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями підтверджується позитивною динамікою рівнів вихованості духовно-моральних цінностей у студентів експериментальної групи (якщо на першому курсі з високим рівнем сформованості духовно-моральних цінностей було лише 6% студентів, то на четвертому – 41%). Значно знизився відсоток низького рівня (з 72% до 4%).
6. У результаті теоретичної та практичної роботи було розроблено, оприлюднено і впроваджено методичні рекомендації для викладачів та кураторів, що працюють в інтегрованих групах і в Центрі духовно-морального розвитку молоді з обмеженими фізичними можливостями «Організація і проведення виховної роботи з формування духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями».
Проведене дослідження не вичерпує всіх проблемних аспектів виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями. Воно відкриває для нас перспективу для більш детального і глибокого вивчення впливу духовно-моральних цінностей на майбутню професійну діяльність студентів, виявлення закономірностей, що обумовлюють їх індивідуальний розвиток в умовах навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах.
|