Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Самотий Рената Стефанівна. Видавнича діяльність Львівської політехніки: структура, постаті, репертуарна політика (1844-1944) : Дис... канд. наук: 27.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Самотий Р.С. Видавнича діяльність Львівської політехніки: структура, постаті, репертуарна політика (1844–1944). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з соціальних комунікацій за спеціальністю 27.00.05 – теорія та історія видавничої справи та редагування. – Класичний приватний університет). – м. Запоріжжя, 2008.

У дисертації проаналізовано видавничу діяльність одного з осередків технічної науки й освіти України – Львівської політехніки – протягом 1944–1944 рр. Досліджено основні видавничі здобутки на історичному тлі розвитку навчального закладу. Показано роль учених у розбудові видавничої справи та науково-технічної журналістики як засобу оперативної наукової комунікації новостворюваних галузей науки і виробництва. Здійснено тематико-типологічний аналіз видавничого репертуару Львівської політехніки і на його підставі виокремлено основні різновиди періодичних і неперіодичних видань. Основну увагу зосереджено на особистому внескові у видавничу діяльність українських науковців, випускників Політехніки, діячів науки та культури, життєві долі яких пов’язані з діяльністю навчального закладу. Охарактеризовано коло видавців наукової продукції, яка виходила зі стін Львівської політехніки. Доповнено історіографічну базу матеріальної культури України і регіональних наукових досліджень. Доведено міждисциплінарне значення видавничого репертуару для багатьох галузей наук. Запропоновано рекомендації для розвитку й удосконалення сучасної видавничої справи вищих навчальних закладів.

Узагальнення результатів дослідження великого за обсягом масиву видань та різноманітних джерел дає підстави сформулювати такі висновки.

1. Створення і функціонування одного із найвідоміших технічних закладів Східної Європи другої половини ХІХ – початку ХХ ст. було важливим досягненням плеяди визначних учених.

Науково-видавничий досвід ХІХ ст. вирізняється розмаїттям тематичних напрямів, а також типологічною палітрою видавничого репертуару Львівської політехніки – офіційні видання, звіти про наукові подорожі (відрядженння), навчальна і наукова література, продовжувані, періодичні, виробничі й нормативні видання.

Учені Політехніки брали участь у заснуванні низки періодичних видань першої половини ХХ ст. Їхній вагомий внесок у розвиток наукової періодики не викликає сумнівів. Багато викладачів цієї високої школи очолювали редакційні комітети наукових, науково-практичних і науково-популярних періодичних видань. У середовищі студентських організацій зародилася молодіжна преса.

2. Друкований спадок українських учених Є. Волощака, Р. Залозецького, Ю. Медведського став вагомим доповненням наукових досліджень з історії окремих галузей вітчизняної природничо-технічної науки (див. додаток В. «Бібліографія праць українських учених»).

Значним є внесок Української (таємної) технічної школи у формування підвалин національної технічної науки й освіти, а також у впровадження української технічної термінології.

Видавнича діяльність українського студентського товариства «Основа» представлена образотворчими виданнями – великодніми, різдвяними та агітаційними поштовими картками, а також низкою друкованих довідкових видань (у рамках розгорнутої українською громадськістю пропаганди вищої технічної освіти). Діячі товариства розвивали львівську молодіжну пресу, вони виступали як автори та брали активну участь у роботі редакційних комітетів журналів: «Товариш» (С. Козловський), «Відгуки» (Д. Басараб та О. Кучерішка), «Молода Україна» (Я. Стефанович), «Молоде життя» (А. Охрімович). Наприкінці 20 – на початку 30-х років ХХ ст. товариство «Основа» збагатило історію української студентської преси двома виданнями: «Студентський вісник» і «Стінний часопис».

Постаті І. Кандяка, А. Пясецького, Я. Стефановича, П. Франка – випускників Політехніки – залишили помітний слід на видавничій і журналістській ниві.

У дисертаційному дослідженні реконструйовано редакційну діяльність Пресового бюро – видавничої структури громадської студентської організації «Основа» (1943–1944 рр.) на Технічних фахових курсах. Аналіз змісту газетних матеріалів довів іхню цінність як джерела історичної інформації.

3. Встановлено, що з другої половини ХІХ – початку ХХ ст. викладачі Львівської політехніки були ініціаторами, співзасновниками і редакторами наукових і науково-популярних періодичних видань та науково-практичної періодики Галичини. Заслуга у виданні науково-технічних журналів «Dwignia» і «Czasopismo Techniczne» – літописів матеріальної культури Галицького краю – належить ученим Львівської політехніки.

Друковані органи Політехніки представлені різними типами періодичних видань – науково-технічними журналами, періодичними і продовжуваними збірниками, бюлетенями, а також студентською пресою. У навчальному закладі започатковано журнали «Kwartalnik Тechniczny» і «ycie Technickie» («ycie Techniczne»), «Czasopismo Lotnicze».

4. Більшість навчальних видань до кінця ХІХ ст. була виготовлена автолітографським методом як конспекти лекцій. Видові групи друкованих навчальних видань – програмно-методична література, підручники, практикуми, збірники завдань – з’являються на початку ХХ ст. Масив наукових видань віддзеркалював форми та структуру наукової діяльності викладачів Львівської політехніки. Учені навчального закладу брали участь у різних напрямах популяризації результатів своїх досліджень: у науково-популярних, довідкових, образотворчих, бібліографічних і картографічних виданнях. Практичний досвід втілювався у розробці низки нормативних видань, рекомендацій, інструкцій та практичних керівництв.

5. Висвітлення природничих, науково-технічних і краєзнавчих питань, опис, методика збереження і реставрація історико-архітектурної спадщини на етнічній території України – частина наукового доробку плеяди учених Львівської політехніки, і це має загальнокультурне та історичне значення. Науковці навчального закладу працювали в авангарді науки, подекуди випереджаючи час – в галузі екології, урбаністики, інженерної психології та психології праці. Львівська політехніка віддавна була центром дослідження аеронавтики. Інтеграція досліджень у світову науку відбувалася декількома шляхами – через пропагування досягнень на міжнародних форумах, у закордонних виданнях та перекладацькій діяльності.

На особливу увагу заслуговують публікації у виданнях, провідною темою яких є опис архітектури Львова та інженерно-технічних проблем міста. Окремі друковані праці присвячені різноманітним проблемам, пов’язаним з Політехнікою. В них висвітлювалася історія і діяльність навчального закладу.

6. До видання і розповсюдження друкованої продукції діячів Львівської політехніки долучалися наукові, громадські організації та приватні видавці. Група видань вийшла «накладом автора». Наукові праці учених-політехніків середини ХІХ – початку ХХ ст. друкувалися у видавничих осередках Австро-Угорщини, на території Польського Королівства, їх видавали у багатьох європейських містах.

Аналіз принципів реалізації видавничих проектів наукових праць учених Львівської політехніки показав можливості формування видавничої політики, яку доцільно використовувати у сучасній практиці: співпраця з іншими видавництвами (у дослідженні – з книгарськими фірмами); залучення видавничого меценатства наукових і громадських організацій як регіональних, так і загальнодержавних; підтримка приватних видавців; звернення до закордонних видавничих осередків, тобто міжнародна співпраця.

7. Дослідження історії видавничої діяльності Львівської політехніки засвідчило актуальність використання досвіду організації видавничої справи, адже і нині з аналогічними проблеми стикаються сучасні видавці: недостатня державна підтримка, пошук форм і джерел фінансування видавничих проектів; самозабезпечення навчального процесу різними видами літератури, а надто формування репертуару навчальної технічної книги; заохочення і підтримка індивідуального внеску авторів-спеціалістів, здатних якісно підготувати наукове чи навчальне видання; визначення тематичних орієнтирів та якість редакційної підготовки видань.

Зіставлення практики видання періодики у Львівській політехніці минулого із функціонуванням наукової періодики в сучасному інформаційному просторі України дає підстави для формування пропозицій щодо розв’язання суттєвих проблем: розширення тематичних напрямів української наукової періодики з урахуванням читацьких вимог, заповнення численних тематичних ніш (створення науково-технічних журналів з ініціативи навчальних закладів); підвищення якості і професіоналізму текстотворення у науковій періодиці через залучення студентів до науково-творчої діяльності у періодичних і продовжуваних виданнях вищих навчальних закладів; редакційні пошуки, урізноманітнення і моделювання структури періодичних видань, індивідуалізація журналів, використання жанрової палітри, залучення засобів і різних форм реклами.

Яскравий професійний досвід видавничої діяльності, що увійшов в історію, знаходить розвиток у сучасності і продовжується в контексті творчого використання найкращих традицій попередників. Кожна із опублікованих праць Львівської політехніки є внеском у загальний розвиток науки, духовної і матеріальної культури, інженерної думки і господарства. Узагальнена у цих виданнях науково-технічна інформація – значне суспільне надбання. В наш час дослідники багатьох галузей знань мають змогу скористатися цим потужним фактологічним матеріалом.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Самотий Р. Видавничі здобутки вчених Львівської політехніки (1844-1939) / Р. Самотий // Поліграфія і видавнича справа. – Львів, 2002. – Вип.39. – С. 52–57.

  2. Самотий Р. Тижневик “Аудиторія” у сучасній видавничій діяльності Львівської політехніки / Р. Самотий // Поліграфія і видавнича справа. – 2003. – № 40. – С.181–188.

  3. Самотий Р. Проблеми і перспективи діяльності видавництва при вищому навчальному закладі (на прикладі Видавництва Національного університету “Львівська політехніка”) / Р. Самотий // Вісн. Дніпропетр. ун-ту. – Д. : Вид-во Дніпропетр. ун-ту, 2003. – Вип. 6 : Літературознавство. Журналістика. – С. 294–299.

  4. Самотий Р. Науково-видавнича діяльність викладачів Української політехніки (1920-1926) / Р. Самотий // Поліграфія і видавнича справа. – 2004. – № 41. – С. 130–136.

  5. Самотий Р. Науково-видавнича діяльність Львівської політехніки (1844-1939): типологічний аспект / Р. Самотий // Друкарство. – 2004. – №2. – С. 87–91.

  6. Самотий Р. Періодика Львівської політехніки – погляд в минуле / Р. Самотий // Зб. пр. наук.-дослід. центру періодики Львів. наук. б-ки ім. В. Стефаника НАН України. – Львів, 2004. – Вип. 12. – С. 40–50.

  7. Самотий Р. Наукам і мистецтву: нові штрихи до портрета Петра Холодного / Р. Самотий // Друкарство. – 2005. – №2. – С. 71–76.

  8. Самотий Р. Студентська преса під німецькою окупацією: досвід видавничої діяльності Пресового бюро товариства політехніків “Основа” / Р. Самотий // Зб. пр. наук.-дослід. центру періодики Львів. наук. б-ки ім. В. Стефаника НАН України. – Львів, 2005. – Вип. 13. – С. 86–102.

  9. Самотий Р Інженер і громадський діяч А. Пясецький та його наукова і публіцистична діяльність” / Р. Самотий // Поліграфія і видавнича справа. – 2005. – № 42. – С. 44–49.

  10. Самотий Р. Українське студентське товариство “Основа” і його роль у видавничій справі Украйни першої третини ХХ ст. / Р. Самотий // Зб. пр. наук.-дослід. центру періодики Львів. наук. б-ки ім. В. Стефаника НАН України. – Львів, 2006. – Вип. 14. – С. 60–68.

  11. Самотий Р. Типологія наукової книги Львівської політехніки: історичний ракурс / Р. Самотий // Вісн. Львів. ун-ту. – Львів, 2006. – Вип. 1 : Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. – С. 114–119.

  12. Самотий Р. “Малий Син великого батька” / Р. Самотий // Друкарство. – 2006. – №4. – С. 73–76.

  13. Самотий Р. До історії діяльності громадських об’єднань Львівської політехніки (ІІ пол. ХІХ поч. ХХ ст.) / Р. Самотий // Поліграфія і видавнича справа. – 2007. – № 2 (46). – С. 54–61.

Матеріали конференцій

14. Самотий Р. Періодика в контексті видавничої діяльності Львівської політехніки (1844-1939) / Р. Самотий // Українська періодика: історія і сучасність : доп. і повідомл. Восьмої всеукр. наук.-теорет. конф., Львів, 24-26 жовтн. 2003 р. / НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника, Наук.-досл. центр періодики. – Львів, 2003. – С. 38–41.

15. Самотий Р. Стінна преса Технічних фахових курсів (Львівської політехніки) у роки Другої світової війни” / Р. Самотий // Українська періодика: історія і сучасність : доп. і повідомл. Дев’ятої всеукр. наук.-теорет. конф., Львів, 28-29 жовт. 2005 р. / НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника, Наук.-досл. центр періодики. – Львів, 2005. – С. 195–200.

16. Samotyj R. Dziaalno wydawnicza i popularyzacja wiedzy technicznej w rodowisku Politechniki Lwowskiej / R Samotyj // Ksіka, biblioteka, informacja – midzy podziaami a wsplnot / pod red. J. Dzieniakowskiej. – Kielce : wyd-wo Akademii wintokrzyskiej, 2007. – S. 65–71.

Статті у наукових виданнях

17. Самотий Р. Холодний Петро (старший) / Р. Самотий // Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклопед. слов. / НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника, Наук.-досл. центр періодики ; за ред. М.М. Романюка. – Львів, 2004. – Вип. 11. – С. 384–390.

18. Самотий Р. Стефанович Ярослав / Р. Самотий. // Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклопед. слов. / НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника, Наук.-досл. центр періодики ; за ред. М.М. Романюка. – Львів, 2005. – Вип. 12. – С. 397–398.

19. Самотий Р. Кандяк Іван / Р. Самотий // Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклопед. слов. / НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника, Наук.-досл. центр періодики ; за ред. М.М. Романюка. – Львів, 2005. – Вип. 12. – С. 195–197.

20. Самотий Р. Пясецький Андрій / Р. Самотий // Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклопед. слов. / НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника, Наук.-досл. центр періодики ; за ред. М.М. Романюка – Львів, 2006. – Вип. 13. – С. 341–345.

Інші публікації

21. Самотий Р. Таємна політехніка / Р. Самотий // Технічні вісті = Technical news / Укр. інж. тов-во. – 2002. – № 1 (14), 2 (15). – С. 117–119.

  1. Самотий Р. До історії видавничої діяльності Львівської політехніки / Р. Самотий // Технічні вісті. = Technical news / Укр. інж. тов-во. – 2003. – № 1 (16), 2 (17). – С.17–19.

23. Самотий Р. Українська політехніка у дзеркалі епохи / Р. Самотий // Аудиторія. – 2005. – 4–17 берез. (№ 7). – С. 7 ; 18–24 берез. (№ 8). – С. 7 ; 25–31 берез. (№ 9). – С. 10 ; 1–7 квіт. (№ 10). – С. 7 ; 15–21 квіт. (№ 12). – С. 6 ; 22–28 квіт. (№ 13). – С. 6 ; 29 квіт. – 5 трав. (№ 14). – С. 7 ; 27 трав. – 2 черв. (№ 18). – С. 7 ; 10–23 черв. (№ 20). – С. 10–11 ; 24–30 черв. (№ 21). – С. 10 ; 1–7 лип. (№ 22). – С. 6.

24. Самотий Р. Традиції студентської преси / Р. Самотий // Аудиторія. – 2006. – 5–11 жовт. (№ 28) – С.14 ; 12–18 жовт. (№ 29) – С. 13 ; 19–25 жовт. (№ 30) – С. 8 ; 16–29 лист. (№34–35). – С. 10 ; 30 лист. – 6 груд. (№36). – С. 11 ; 7 –13 груд. (№ 37). – С. 6 ; 14 –20 груд. (№ 37). – С. 6.