Воловельська Ірина Валеріївна. Вибір оптимальної інноваційної стратегії підприємств залізничного транспорту : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Воловельська І.В. Вибір оптимальної інноваційної стратегії підприємств залізничного транспорту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2008.
Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню шляхів підвищення конкурентоспроможності підприємств залізничного транспорту на основі оцінки його інноваційного потенціалу та розробці рекомендацій щодо вибору оптимальної інноваційної стратегії.
Обґрунтовано, що в основі розробки і впровадження будь-якого нововведення завжди знаходиться безперервний інноваційний процес. Виявлені фактори, що впливають на інноваційну діяльність підприємства і запропонована їх класифікація, яка дозволяє проводити діагностику інноваційного процесу.
Удосконалено методику оцінки інноваційного потенціалу підприємств залізничного транспорту, що на відміну від інших базується на чотирьох факторах: конкурентоспроможності продукту на ринку транспортних послуг, якісному рівні інноваційних досліджень, технологічному та продуктовому оновленні та наукоємності продукту.
Розроблено організаційно-економічний механізм процесу інноваційного реформування підприємств залізничного транспорту, що дозволяє отримати максимальний ефект від його діяльності загалом.
Вперше запропоновано методичний підхід вибору оптимальної інноваційної стратегії підприємства залізничного транспорту на основі системи показників оцінки його інноваційного потенціалу. Розроблена система оцінки критерію часткових показників інноваційного потенціалу.
У дисертації сформульована і вирішена низка актуальних завдань, пов'язаних з розробкою механізмів та інструментів формування і реалізації стратегічного інноваційного потенціалу підприємств залізничного транспорту. Вони дозволяють в умовах нестабільної економіки і посилення міжнародної конкуренції ефективно реалізовувати конкурентні переваги. Основні висновки роботи полягають у наступному:
На підставі дослідження факторів, що впливають на інноваційну діяльність підприємства залізничного транспорту, виділено фактори, що блокують його інноваційну діяльність, а також розроблено класифікацію факторів, які впливають на інноваційний процес. Це дозволяє в подальшому розробити діагностику факторів інноваційного процесу, що є необхідним при постановці і вирішенні інноваційних завдань.
На підставі аналізу світового і вітчизняного інноваційного середовища виявлено причини інноваційної кризи в Україні і надано рекомендації щодо виходу з неї за рахунок стимулювання інноваційної діяльності як на макро-, так і на мікрорівні.
На підставі аналізу існуючого становища на залізничному транспорті України та аналізу світової практики проведення реформ запропоновано шляхи подолання нинішнього несприятливого становища.
На основі проведених досліджень вироблено класифікацію інноваційних стратегій підприємств залізничного транспорту на основі оцінки його інноваційного потенціалу і конкурентного становища на ринку.
Розроблено організаційно-економічний механізм процесу інноваційного реформування «Укрзалізниці», який дає можливість максимально ефективно використовувати усі наявні можливості та резерви для найбільш повного досягнення поставлених перед залізничним підприємством цілей.
Визначено систему показників оцінки інноваційного потенціалу підприємства залізничного транспорту, на основі якої запропоновано мультиплікативний коефіцієнт, що дозволяє оцінити інноваційний потенціал у цілому, а також система критеріїв часткових показників оцінки інноваційного потенціалу, для визначення оптимальної інноваційної стратегії.
Запропоновані в дисертаційному дослідженні пропозиції дозволяють більш ефективно використовувати інноваційні ресурси, а також можливості інноваційного потенціалу не тільки транспортного підприємства, але галузі і країни в цілому.
Публікації автора:
Статті у фахових наукових виданнях:
Воловельская И.В. Новые подходы к реструктуризации предприятий/ И.В. Воловельская // Вестник МСУ.-Харьков:МСУ-2002.-№2.-С.15-17.
Воловельская И.В. Транспортная система как элемент системы обеспечения экономической безопасности страны/ И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.- 2002.-№1.-С.73-77.
Воловельская И.В. Управление рисками как основа экономической безопасности предприятия / И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.-2003.- №3.-С.6-9.
Воловельская И.В. Экономическая безопасность предприятия в условиях кризисного развития / И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.-2005.-№9-10.-С.25-28.
Воловельская И.В. Обеспечение экономической безопасности предприятия в условиях конкуренции. Информационные потоки / И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.-2005.-№11.-С.32-34.
Воловельская И.В. Стимулирование инновационной деятельности предприятия / И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості. -2005.-№12.-С.182-186.
Воловельская И.В. Причины инновационного кризиса в Украине и пути совершенствования управления инновационной деятельностью / И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.-2006.-№15-16.-С.194-498.
Воловельская И.В. Анализ состояния инновационной среды Украины // Вісник економіки транспорту та промисловості/ И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.-2006.-№15-16.-С.187-194.
Дикань В.Л. Выбор инновационной стратегии предприятия на основе расчета его инновационного потенциала /В.Л.Дикань, И.В.Воловельская // Вісник економіки транспорту і промисловості.-2008.-№21.-С.11-15.
Тези конференцій:
Воловельская И.В. Моделирование управления предприятием /И.В.Воловельская //Управління організацією: регіональні аспекти: матеріали Х міжнар. наук.-практ. конф.,12-13 квітня 2002р., Чернігів-Київ. -К.: «Політехніка», 2002.-С.51-52.
Воловельская И.В. Управление транспортными рисками предприятия в составе производственных рисков /И.В.Воловельская //Проблеми економіки транспорту: матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 16-17 травня, Дніпропетровськ. - Дніпропетровськ, 2002.-С.71-72.
Воловельская И.В. Железные дороги Украины. Международные транспортные коридоры /И.В.Воловельская //Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України: матеріали І міжнар. наук.-практ. конф., 3-5 червня 2004р., смт Коктебель./М-во транспорту та зв’язку України, Укр..держ.акад.зал.тр. – Х. : УкрДАЗТ.-2004.-№7.-С.7-8.
Воловельская И.В. Проблематика выбора оптимальной инновационной стратегии предприятия /И.В.Воловельская // Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України: матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 7-11 червня 2006р., смт Коктебель./М-во транспорту та зв’язку України, Укр.держ.акад.зал.тр. – Х. : УкрДАЗТ.-2006.-№14.-С.90.
Воловельская И.В. Инновации на железнодорожном транспорте. Причины инновационного кризиса и пути их преодоления /И.В.Воловельская // Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України: матеріали І міжнар. наук.-практ. конф., 4-10 червня 2007р., с.м.т. Коктебель./М-во транспорту та зв’язку України, Укр.держ.акад.зал.тр. – Х. : УкрДАЗТ.-2007-С.97-98
Воловельская И.В. Методика оценки инновационного потенциала предприятия железнодорожного транспорта /И.В.Воловельская // Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України: матеріали І міжнар. наук.-практ. конф., 3-5 червня 2004р., смт Коктебель./М-во транспорту та зв’язку України, Укр.держ.акад.зал.тр. – Х. : УкрДАЗТ-2008.-№22.-С.51-52.