Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Ковальчук Юрій Михайлович. Вибір об'єму і методу операції при виразковій хворобі шлунка в залежності від наявності і вираженості диспластичних змін епітелію слизової оболонки: Дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2002. - 135 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 116-129.



Анотація до роботи:

Ковальчук Ю.М. Вибір об’єму і типу операції при виразковій хворобі шлунка в залежності від наявності і вираженості диспластичних змін епітелію слизової оболонки.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03-хірургія. –Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. – Тернопіль, 2002.

Дисертація присвячена хірургічному лікуванню 175 хворих на виразкову хворобу шлунка залежно від наявності і вираженості диспластичних змін епітелію слизової оболонки.

Вивчено характер диспластичних змін шлунка при виразках шлункової локалізації. Встановлено, що вони в 72 % випадків супроводжують дану патологію. Крім того, виявлено зворотний зв’язок диспластичних змін епітелію слизової оболонки і бактеріального обсіювання.

Розроблено і обгрунтовано алгоритм адекватного вибору об’єму і способу операції при різних типах шлункових виразок із врахуванням наявності і вираженості диспластичних змін епітелію слизової оболонки.

Удосконалено і запатентовано два способи хірургічного лікування виразкової хвороби шлунка І типу, яка супроводжується важкою дисплазією епітелію слизової оболонки, та сегментарно-корпоральну резекцію шлунка зі збереженням пілороантрального відділу з висіченням дуоденальної виразки, дуоденопластикою і селективною проксимальною ваготомією при ІІ типі виразок шлунка.

Порівняльний аналіз віддалених результатів різних типів оперативних втручань при шлункових виразках у світлі оцінки якості життя показав доцільність органощадних оперативних втручань при І і ІІ типах виразки шлунка, з відмінними і добрими післяопераційними результатами у 96,2 % випадків.

У дисертації наведено теоретичні дані про наявність і вираженість диспластичних змін стінок шлунка при I – III типах шлункових виразок, що стало основою для вирішення наукового завдання, яке полягало в обгрунтуванні активної хірургічної тактики і розширення показань до органощадних оперативних втручань при I- III типах.

1. Шлункові виразки I-III типів у 72 % випадків супроводжуються диспластичними змінами слизової оболонки шлунка. Із них: у 45,7 % хворих була виявлена помірно виражена дисплазія і у 26,3 % – важка дисплазія слизової оболонки шлунка, що обгрунтовано вказує на активну хірургічну тактику щодо виразок шлунка.

2. Морфологічно-морфометричне дослідження шлункової стінки при різних типах шлункових виразок показало у 60 % присутність важкої дисплазії у випадку препілоричних виразок, що є поганою прогностичною ознакою малігнізації ураженого органа. При власне шлунковій і поєднаній локалізації виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, у 81,7 і 75 %, відповідно, спостерігається відсутність дисплазії або наявність помірно вираженої, що носить зворотний характер при умові усунення виразкового дефекту.

3. Помірно виражена дисплазія при виразках шлунка має місце при збереженому структурному та локальному імунному гомеостазах досліджуваного органа на фоні 66 % бактеріального обсіювання ІІ і ІІІ ступенів і при значних резервах адаптації. Важка дисплазія пов’язана з істотними склеротично-дистрофічними змінами та порушеннями локального імунного гомеостазу ураженого шлунка при виснаженні адаптаційних і компенсаторних резервів при бактеріальному обсіюванні І ступеня у 54 % випадків.

4. При власне виразках шлунка (І тип за Johnson), при відсутності і при помірно вираженій дисплазії слизової оболонки в ділянці навколовиразкової інфільтрації методом вибору операції є сегментарно-корпоральна резекція шлунка зі збереженням іннервованого та васкуляризованого пілороантрального сегмента. У разі наявності важкої дисплазії показана резекція шлунка за Більрот-II-Ру з реваскуляризацією та реіннервацією дванадцятипалої кишки і відвідної петлі тонкої кишки.

5. У хворих з поєднаною локалізацією виразок шлунка і дванадцятипалої кишки (II тип за Johnson) з помірно вираженою і важкою дисплазією віддається перевага класичним резекціям шлунка за Більрот-I і Більрот-II. При відсутності диспластичних змін і благоприємній морфологічній картині методом вибору операції є – сегментарно-корпоральна резекція шлунка, висічення дуоденальної виразки, дуоденопластика і селективна проксимальна ваготомія.

6. При препілоричних виразках шлунка (III тип за Johnson) і в умовах важкої дисплазії методом вибору є субтотальна резекція шлунка за Більрот-I і Більрот-II.

7. Застосування органощадних резекцій шлунка зі збереженням пілороантрального сегмента і резекції шлунка за Ру з реваскуляризацією і реіннервацією дванадцятипалої кишки і відвідної петлі тонкої кишки знижують частоту розвитку функціональних та органічних післярезекційних синдромів. Порівняльний аналіз віддалених результатів різних типів оперативних втручань показав перевагу пілороантрумзберігаючих операцій над класичними резекціями шлунка в світлі оцінки якості життя пацієнтів.

Публікації автора:

1. Морфометрична та імуноморфологічна оцінка структурно-функціональних змін шлунка при виразковій хворобі / Гнатюк М.С., Ковальчук Ю.М., Дзюбановский І.Я., Гнатюк Р.М., Бензар І.М. // Шпитальна хірургія. – 1999. – № 3 – С. 17-21.

2. Дзюбановский И.Я., Ковальчук Ю.М., Гнатюк М.С. Роль морфоструктурних змін стінки шлунка при шлункових виразках та вибір об’єму операції // Шпитальна хірургія. – 2001. – №3. – С. 69-71.

3. Дзюбановский І.Я., Ковальчук Ю.М., Вардинець І.С. Вплив HP на розвиток і поширеність морфоструктурних змін слизової оболонки шлунка при хронічній виразці шлунка // Вісник наукових досліджень. – 2001. – № 1. – С. 66-67.

4. Дзюбановский І.Я., Ковальчук Ю.М. Вибір об’єму оперативного втручання при шлункових виразках // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. – 2002. – Вип. 17. – С. 153-156.

5. Дзюбановский І.Я., Ковальчук Ю.М. Органощадний підхід до вибору об’єму операції при І-ІІ типах шлункових виразок // Шпитальна хірургія. – 2002. – №1. – С.101-104.

6. Досвід хірургічного лікування виразкової хвороби / І.Я. Дзюбановський, Р.В. Свистун, Ю.М. Ковальчук, О.Б. Луговий // Вісник морської медицини. – 2001. – № 2. – С. 126-128.

7. Ковальчук Ю.М. Порівняльна оцінка методів хірургічного лікування шлункових виразок у світлі віддалених результатів // Вісник наукових досліджень. – 2002. – №1. – С. 76-77.

8. Ковальчук Ю.М. Стан локального імунного гомеостазу шлунка у хворих на виразкову хворобу // Матеріали V Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених, приурочений до 10-ї річниці незалежності України. – Тернопіль, 2001. – С. 40.

9. Ковальчук Ю.М. Вплив вираженості і поширеності морфоструктурних змін слизової оболонки на вибір об’єму операції у хворих на виразкову хворобу шлунка // Збірник наукових праць XLIV підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль, 2001. – С. 50.

10. Рішення про видачу деклараційного патенту на винахід “Спосіб хірургічного лікування виразкової хвороби шлунка”/ Дзюбановський І.Я., Ковальчук Ю.М., Свистун Р.В., Басистюк І.І., Гаргула В.Д. – № 2002021201; Заявл. 14.02.2002.

11. Рішення про видачу деклараційного патенту на винахід “Спосіб хірургічного лікування виразкової хвороби шлунка”/ Дзюбановський І.Я., Ковальчук Ю.М., Свистун Р.В., Басистюк І.І., Гаргула В.Д. – № 2002021202; Заявл. 14.02.2002.