Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Стороженко Сергій Михайлович. Впровадження системи атестації футбольних клубів України : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Стороженко Сергій Михайлович. Впровадження системи атестації футбольних клубів України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – Олімпійський і професійний спорт. – Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2008.

У дисертаційній роботі представлено систему Атестації професійних футбольних клубів України, яка складається з етапів і складових, що підлягають Атестації.

Основні процедури в межах системи Атестації футбольних клубів України містять спортивні, інфраструктурні, кадрові й адміністративні, правові та фінансові критерії.

Порівняльний аналіз результатів атестації футбольних команд вищої, першої і другої ліг України за час впровадження критеріїв відповідно до вимог УЄФА свідчить про ефективність розробленої системи, але виконання окремих критеріїв командами різних ліг не однакове.

Розроблена система Атестації дозволила впровадити спортивні, кадрові й адміністративні критерії в практику футбольних клубів України, набути певний позитивний досвід, особливо в контексті проведення в Україні Євро-2012, і розпочати розробку нової версії (2.0) системи Атестації футбольних клубів України.

1. Упродовж останніх років в Україні активно впроваджується система атестації фізкультурно-оздоровчої і спортивної діяльності, це стосується і футболу. У зв’язку з цим ФФУ введено в дію Систему атестації футбольних клубів вищої, першої і другої ліг, Положення та процедура якої були акредитовані УЄФА, що сприятимуть удосконаленню загальної структури українського футболу, збереженню і підвищенню загальної якості навчально-тренувального процесу та стандартів футболу по всій Україні, і відповідно, забезпеченню здорової конкуренції між футбольними клубами.

Таким чином, впровадження встановлених Положенням вимог до критеріїв атестації футбольних клубів, відповідність клубів цим вимогам, безумовно, надасть додатковий поштовх професіоналізації футболу України, призведе до досягнення європейських стандартів якості та покращення рівня проведення змагань та гри.

2. Положення УЄФА, яке повністю адаптоване до існуючих в Україні умов, складається з двох основних підрозділів. Перший адресовано ФФУ, що виступає як Атестаційна комісія, роз’яснює її завдання і визначає претендентів на атестат, а також містить опис етапів реалізації системи Атестації. Другий розділ адресовано клубам ФФУ, в якому визначено п’ять ліцензійних критеріїв (спортивні, інфраструктурні, кадрові й адміністративні, правові та фінансові), які поділено на розряди «А», «В», «С» та «D».

Виконання критеріїв розрядів «А», «В» і «С» є обов’язковим, критерії розряду «D» є рекомендаціями, які підготовлені на основі наявного передового досвіду, тому на теперішній час претендент не зобов’язаний виконувати ці критерії, проте надалі вони можуть стати обов’язковими.

3. Основним змістом критеріїв Атестації футбольних клубів України слід вважати:

спортивний критерій, перш за все, допомагає в інвестуванні в програму розвитку дитячо-юнацького футболу і вихованні здібних футболістів для головної команди клубу, а також збірних команд України;

критерії інфраструктури повинні базуватися на знаннях і виконанні Положень УЄФА та регламенту Всеукраїнських змагань з футболу серед професійних команд;

кадрові й адміністративні критерії вимагають від клубів необхідної професійної допомоги з боку фахівців широкого кола галузей і видів господарської діяльності у сфері маркетингу, фінансів, індустрії розваг, засобів масової інформації та інших;

правові критерії передбачають подання документів, що мають нормативну силу (документи, які подаються до Атестаційної комісії, повинні бути повними і достовірними);

фінансові критерії повинні враховувати національні стандарти бухгалтерського обліку і містити такі принципи: безперервність діяльності, нарахування в бухгалтерському обліку, постійність, згортання, доречність і надійність.

4. Здійснення системи Атестації футбольних клубів України передбачає такі заходи та процедури:

створення правової основи у межах Статуту ФФУ;

введення в дію Положення про Атестацію футбольних клубів;

надання особливих умов;

акредитування;

процес розвитку системи Атестації.

5. Правовий аналіз стану футбольних клубів України за різними критеріями на початок впровадження системи Атестації (2003 р.) виявив дві основні групи зауважень. Перша група (головна) складається з критеріїв, які суттєво впливають на якість підготовки команд (фінансові та спортивні критерії). У другу групу доцільно виділити критерії, що переважно заважають проведенню спортивних заходів (критерії інфраструктури та правові критерії).

6. Впровадження системи Атестації футбольних клубів України дозволило суттєво покращити критерії, що підлягають атестуванню, але не в однаковій мірі у клубів різних ліг.

У клубів вищої ліги показники критерію розряду «А» покращились на 15%, критерію розряду «В» на 12%, розряду «С» на 17%, розряду «D» на 8%, що дало змогу всім клубам вищої ліги виконати обов’язкові вимоги до участі у чемпіонаті України.

Клуби першої ліги суттєвих зрушень у визначених критеріях не здійснили це, перш за все, стосується обов’язкових критеріїв розрядів «А», «В» і «С». Так, до структури тільки 2 клубів першої ліги входять дитячо-юнацькі школи, 17 клубів не мають професійного Статуту, підігрів футбольного поля у робочому стані тільки в трьох, штучне освітлення діє лише у 9 клубів, переважна більшість клубів практично не мають власних навчально-спортивних баз та ін.

Футбольні клуби другої ліги мають більш суттєві недоліки стосовно всіх критеріїв атестування: переважна більшість клубів не відповідають Статусу професійного футбольного клубу; немає програми розвитку дитячо-юнацького футболу та недостатнє фінансування і методична допомога; бракує кваліфікованих кадрів; майже 90% клубів не мають навчально-тренувальної інфраструктури; вимоги фінансового критерію в більшості показників не виконуються.

Представлені недоліки потребують термінового їх усунення, що вимагає, перш за все, фінансової підтримки.

7. Удосконаленню спортивних, інфраструктурних, кадрових і адміністративних, правових та фінансових складових функціонування клубів сприяє розпочата в Україні Атестація, яка дозволить досягти Європейських стандартів якості.

Тому власникам клубів та спонсорам необхідне додаткове залучення коштів для покрашення різних сторін функціонування футбольних клубів (інфраструктури, підготовки спортивного резерву і тренерських кадрів, придбання гравців тощо), що, безперечно, вплине на якість гри і залучення глядачів на стадіони.

Публікації автора:

Брошури

  1. Стороженко С.М. Система УЄФА з атестування футбольних клубів і впровадження її в Україні. – К.: Лазер, 2003. – 227 с.

  2. Стороженко С.М., Задіран С.М. Положення «Про керування якістю в системі Атестації футбольних клубів України». – Київ, 2004. – 37 с.

  3. Положення про Атестацію футбольних клубів України / Упорядкувач Сторженко С.М. – Акредитовано УЄФА 27.11.2006 р. – Київ, 2006. – 132 с.

Статті

  1. Стороженко С.М. Сучасні тенденції розвитку футболу в Україні в контексті впровадження атестації футбольних клубів // Матеріали наукової конференції, присвяченої 110-річчю українського футболу «Футбол в Україні – витоки, традиції, перспективи». – Львів-Київ, 2004. – С. 241-248.

  2. Стороженко С.М. Выполнение лицензионных требований футбольными клубами Украины первой лиги к сезону 2007-2008 гг. // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научн. тр. под ред. проф. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2007. – №6. – С. 34-39.

  3. Стороженко С.М. Характеристика основних етапів системи Атестації футбольних клубів України // Слобожанський науково-спортивний вісник. – Харків: ХДАФК, 2007. – Вип.12. – С. 350-354.

  4. Стороженко С.М. Виконання ліцензійних вимог футбольних клубів України вищої ліги на право участі у Всеукраїнських змаганнях з футболу у сезоні 2007-2008 рр. // Молодіжний науковий вісник. Збірник наукових праць Волинського національного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2007. – С. 28-32.