Кушір Ірина Георгіївна. Вплив зміни фотоперіодичності та рівня кортикостероїдів на циркадіанний ритм екскреторної діяльності нирки. : Дис... канд. наук: 14.03.03 - 2005.
Анотація до роботи:
Кушнір І.Г. Вплив зміни фотоперіодичності та рівня кортикостероїдів на циркадіанний ритм екскреторної діяльності нирки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія – __________________________ ________________________________________________________________________.
Досліджено характер змін циркадіанного ритму екскреторної, зокрема кислотовидільної, функції нирок у білих щурів при моделюванні різних режимів фотоперіоду за умов гіпер- та гіпокортицизму.
Вперше розроблено і впроваджено фізіологічно обґрунтований спосіб дослідження біологічного ритму функції нирок: констатована активація екскреторної функції нирок в нічний період і статистично достовірне пригнічення в денний період. В умовах постійної темряви циркадіанний ритм зберігається, проте фаза підвищення екскреторних процесів зсувається. При постійному освітленні спостерігається та згладження характерного циркадіанного ритму. При тривалому введенні гідрокортизону у щурів, що знаходились при звичайному освітленні, спостерігалось зниження екскреції електролітів та титрованих кислот, а у щурів, які утримувались за умов постійної темряви, електроліто- та кислотовидільні процеси стимулювались. За умов фармакологічної адреналектомії показники швидкості гломерулярної фільтрації та інтенсивності канальцевої реабсорбції іонів натрію знижувались на фоні активації амоніогенезу в нирках.
Розроблений, захищений патентом і впроваджений в наукову роботу спосіб дослідження циркадіанного ритму функціонального стану нирок в експерименті.
При дослідженні екскреторної діяльності нирки у білих щурів констатовано чіткий циркадіанний ритм: статистично достовірне збільшення в нічні години, у порівнянні з денним періодом, діурезу, екскреції іонів натрію, калію, ендогенного креатиніну, титрованих кислот та амонію.
Утримання впродовж 8 діб тварин в умовах постійної темряви зберігає циркадіанний ритм екскреторної діяльності нирки, але фаза підвищення екскреторних процесів зсувається з 2000 – 800 годин на 200 – 1400 години.
Постійне, впродовж 8 діб, освітлення викликає статистично значущу депресію показників екскреторної діяльності нирки і згладжує характерний циркадіанний ритм функціональної активності нирки.
Гідрокортизон при одноденному введенні стимулював екскреторну, в тому числі кислотовидільну функцію нирки як в денні, так і в нічні години, практично не порушуючи циркадіанного ритму.
Хронічне, впродовж 7 діб, введення гідрокортизону тваринам при звичайному освітленні викликає збільшення екскреції електролітів та амонію.
Хронічне, впродовж 7 діб, введення гідрокортизону щурам, що знаходились в умовах постійної темряви стимулює електроліто- та кислотовидільні процеси, зберігаючи циркадіанний ритм, що вказує на можливу антистресову роль мелатоніну.
Фармакологічне пригнічення секреції глюкокортикоїдів призводить до зниження швидкості гломерулярної фільтрації та інтенсивності канальцевої реабсорбції іонів натрію на фоні активації амоніогенезу в нирках.
Циркадіанний ритм функціональної діяльності нирки є відображенням адаптивних реакцій, які забезпечуються гормонами передньої долі гіпофізу, кори наднирників та епіфізу.
Застосування 5 % водного навантаження в експериментах на щурах для вивчення циркадіанного ритму діяльності нирки може мати обмежене використання – головним чином для оцінки гломеруло-тубулярного та тубуло-тубулярного балансів функціонального стану нефрону.
Публікації автора:
Г.І.Кокощук , Кушнір І.Г. Хроноритми гломерулотубулярних взаємовідносин в зіставленні з екскреторною функцією нирок у інтактних щурів. // Бук. мед. вісник”. – Т. 3-4 – № 3-4, Чернівці, 2002 – С.166-168.
Кушнір І.Г. Вплив натрієвого раціону на параметри хроноритмів екскреторної діяльності нирок. // Бук. мед. вісник. – Т. 7 – № 3, Чернівці, 2003 – С.118-119.
Кокощук Г.І., Кушнір І.Г. Вплив глюкокортикоїдів на добовий ритм екскреторної діяльності нирки. // Науковий вісник ЧНУ – Вип. 169. – 2004р. – С.84-89.
Кокощук Г.І., Кушнір І.Г. Параметри хроноритму екскреторної діяльності нирки при метаболічному ацидозі. // Науковий вісник ЧНУ : Збірник наукових праць. Вип. 193. – 2004р. – С.39-46.
Кушнір І.Г., Кокощук Г.І. Спосіб діагностики біологічних ритмів функціональної діяльності нирки в експерименті. Патент № 670071/А від 15.06.2004 р.