У ході вирішення завдань, поставлених у дисертаційній роботі, були досліджені системи, отримані в результаті заміщення у всіх трьох підгратках UСoAl (UCo1-хТхAl із Т = Fe, Ni, Cu, Rh, Ru, Pd, Ir і Pt, UCoAl1-xGaх і U1-xYxCoAl), дані про які раніше не зустрічалися в літературі або зустрічалися не в повному обсязі. Основні результати роботи можуть бути сформульовані таким чином: 1 Отримані нові експериментальні результати підтверджують те, що UCoAl дійсно можна віднести до зонних магнетиків, зокрема до 5f-зонніх метамагнетиків. В групі уранових інтерметалідів UTX із гексагональною кристалічною структурою типу ZrNiAl до речовин, чиї магнітні властивості описуються в зонній моделі відноситься парамагнетик UFeAl. Крім того, в UTX серії існує сполучення, котре можна віднести до 5f-метамагнетика, магнітні властивості котрого описуються в моделі локалізованих електронів (UNiAl). Експериментально виявлений нелінійний характер залежностей параметрів гратки а и с від концентрації Т металу в системах UСo1-xTxAl із Fe, Ni, Rh, і Ru, хоча концентраційні залежності обсягу елементарної комірки лінійни відповідно до закону Вегарда. Можно припустити, що вид отриманий кривих обумовлений нестатистичним характером заміщення Со у двох нееквівалентних кристалографічних позиціях Т1 і Т2. У системах із Ni, Rh, і Ru при малих концентраціях Т металу заміщення відбувається переважно в позиції Т2. Далі з ростом концентрації, коли майже всі позиції Т2 зайняті, починається заміщення в позиції Т1. У послідовності Ni Ru Rh Pt із ростом обсягу замічающего атома, нелінійний характер кривих стає менше вираженим, що вказує на порушення переважного заміщення. Лінійні залежності параметрів гратки для системи з Т = Pt указують на рівномірний розподіл атомів Pt по позиціях Т1 і Т2. У ряді досліджуваних систем Т= Cu, Rh, і Ir була виявлена обмежена розчинність, що не дозволяє на підставі отриманих даних зробити висновок про характер заміщення в позиціях Т1 і Т2 для даних сполучень.
3 Після експериментального дослідження всіх, описаних вище систем, було виявлене існування в них двох типів магнітного поводження. В системах UСo1-xTxAl с T = Ni, Cu, Pd и Pt спостерігається поступове пригнічення метамагнетизму із зростом концентрації Т – метала, виражене в збільшенні критичного поля метамагнітного переходу і зменшенні стрибка намагніченості під час переходу; Для систем UСo1-xTxAl с T = Fe, Rh, Ru, Pd, Ir, UCoAl1-xGax і U1-xYxCoAl спостерігається суперпозиція метамагнітного і феромагнітного поводжень у деякому інтервалі концентрацій і температур. 4 Подані результати можна пояснити, враховуючи домінуючу роль 5f-3d гібридизації при формуванні й упорядкуванні U магнітних моментів. 5 У системах UСo1-xTxAl із T = Fe, Rh, Ru, Pd і Ir звуження 3d зони відбувається як за рахунок об'ємного розтягу так і за рахунок зменшення її зайнятості. Проте внаслідок сильної гібридизації це призводить до росту густини станів на EF у 5f зоні U і при деякій концентрації Т металу критерій Стонера (для UCoAl він дорівнює 0.61 і близький до виконання) виконується й основний стан - феромагнитний. У системах із T = Ni, Cu, Pd і Pt ситуація протилежна: зріст ширини 3d зони призводить до зменшення густнини 5f станів на рівні Фермі і при деякій концентрації Т металу перехід у феромагнитний стан не може бути викликаний навіть додатком зовнішнього магнітного поля У роботі була вперше розглядана система UCoAl1-xGaх. Дослідження даної системи було проведено для експериментальної перевірки припущення, зробленого на основі аналізу кристалічної структури, про значно більший вплив на магнітні властивості 5f-d (U-T) гібридизації в базисній площині, чим 5f-p (U-X) гібридизації уздовж вісі с. Більш широка область метамагнетизму (біля 20%), чим у випадку заміщення в підгратці Со (1-2 % Fe і Ru, 5-6 % Pd і Ir) вказує на слушність зробленого припущення.
7 В роботі також вперше було проведено експериментальне вивчення процесів немагнітного розведення в UСoAl і дане якісне теоретичне пояснення спостереженого немонотонного розвитку магнітних властивостей у системі U1-xYxCoAl. Початкове заміщення U на Y призводить до стабілізації феромагнетизму. Це пов'язано з більшим об'ємом атома ітрію у порівнянні з атомом урану, що викликає значний об'ємний розтяг елементарної комірки. При подальшому зростанні утримання Y переважним стає ефект немагнітного розведення і при х = 0.14 відбувається перехід у парамагнітний стан. Список опублікованих праць 1 A.V. Andreev, L. Havela, V. Sechovsk, J. ebek, M. I. Bartashevich, T. Goto, K. Kamishima, D.A. Andreev, V. S. Gaviko, R. V. Dremov and I.K. Kozlovskaya, Onset of ferromagnetism between the paramagnets UCoAl and URuAl, Czechoslovak Journal of Physics 46 (1996) 3385-3386. 2 L. Havela, A.V. Andreev, V. Sechovsk, I.K. Kozlovskaya, K. Proke , P. Javorsk, M. I. Bartashevich, T. Goto, K. Kamishima, 5f-band metamagnetism in UCoAl, Physica B 230-232 (1997) 98-101. 3 A.V. Andreev , L. Havela , V. Sechovsk, M. I. Bartashevich, J. ebek, R. V. Dremov and I.K. Kozlovskaya, Ferromagnetism in UCo1-xRuxAl quaternary intermetallics, Philosophical Magazine B vol. 75, No 6 (1997) 827-844. 4 A.V. Andreev, V. Sechovsk, L. Havela, M. I. Bartashevich, T. Goto, R. V. Dremov and I.K. Kozlovskaya, Magnetic properties of UCo1-xRuxAl and UNi1-xRuxAl solid solution, Physica B 237-238, (1997) 224-225. 5 A.V. Andreev, I.K. Kozlovskaya, V. Sechovsk, Magnetic properties of the UCo1-xPtxAl solid solution, Journal of Alloys and Compounds 265 (1998) 38-41. 6 A.V. Andreev, I.K. Kozlovskaya, N. V. Mushnikov, T. Goto, V. Sechovsk, L. Havela, Y. Homma, Y. Shiokawa, Ferromagnetism in the U1-xYxCoAl system, Journal of Magnetism and Magnetic Materials 196-197 (1999) 658-659. I.K. Kozlovskaya, A.V. Andreev, J. ebek, M. Tomida, Y. Shiokawa, Y.Homma, V. Sechovsk, Specific-heat study of the UCoAl1-xGax system, Physica B 259-261 (1999) 242-243.
8 A.V. Andreev, I.K. Kozlovskaya, N.V. Mushnikov, T. Goto, V. Sechovsk, Y. Homma, Y. Shiokawa, Magnetic properties of the UCo1-xTxAl solid solution (T=Rh and Ir), Journal of Alloys and Compounds 284 (1999) 77-81. 9 A.V. Andreev, I.K. Kozlovskaya, V. Sechovsk, N. V. Mushnikov, T. Goto, Y. Shiokawa, Structure and magnetic properties of Pd and Cu doped UCoAl, Journal of Alloys and Compounds 291 (1999) 11-15. И.К. Козловская, Э.А. Завадский, Скрытая ферромагнитная фаза в соединениях на основе UСoAl, Физика и техника высоких давлений 10, № 4 (2000) 122-126.
|