Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


89. Пузенко Денис Миколайович. Вплив викидів цементного виробництва на стан агроекосистем Передкарпаття: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Пузенко Д.М. Вплив викидів цементного виробництва на стан агроекосистем Передкарпаття. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16. - екологія – Дніпропетровський державний аграрний універcuтет, 2005.

На прикладі агроекосистем Передкарпаття, що знаходяться в зоні впливу підприємства з виробництва цементу проведено комплексну екологічну оцінку забруднення території викидами кальцієвмісного пилу. Здійснена оцінка кількісних і якісних особливостей викидів підприємства, їх впливу на нагромадження важких металів (Mn, Zn, Pb, Cd, Ni, Co, Cu, Cr) автотрофним компонентом агроекосистем. З віддаленням від джерела забруднення в рослинах відбувається підвищене нагромадження Mn, Cr, Pb, Zn.

Проведено моделювання впливу цементного пилу на якість і кількість продукції рослинництва. При використанні цементного пилу в якості мінерального добрива відбувається підвищення в бульбах картоплі і коренеплодах кормових буряків вмісту Cd, Cr, Cu, Ni, Zn, Pb у порівнянні з контролем.

Вивчено територіальний та профільний розподіл важких металів у ґрунтовому покриві території індустріального впливу, проаналізовано еколого-геохімічну стійкість ґрунтів території до техногенного забруднення. Низький вміст фізичної глини і органічної речовини у ґрунті обумовлюють високу рухомість важких металів (рухомі форми складають 25-56% від валового вмісту).

Оцінено вплив промислового підприємства на якість питної води, рослинницької та тваринницької продукції, стан здоров’я населення регіону. Виявлено перевищення ветеринарно-санітарних нормативів вмісту Mn і Cr у кормах, перевищення ГДК вмісту Pb в молоці корів і питній воді. Проведена комплексна оцінка екологічної ситуації та обгрунтовано критерії якості довкілля в зоні впливу підприємства по виробництву цементу. Досліджену територію можна віднести до зони екологічного ризику.

Отримані дані щодо впливу ВАТ „Миколаївцемент" на стан компонентів агроекосистем та екологічну ситуацію в зоні впливу дозволили дійти наступних висновків:

1. Діяльність підприємства з виробництва цементу зумовлює надходження в атмосферу нелокалізованого неорганічного пилу, до складу якого поряд з інертними частинками входять токсичні сполуки та важкі метали. Пил містить від 15 до 99% тонкодисперсних фракцій, що зумовлює його перенесення на відстані до 25 км від джерела забруднення. В нелокалізованому цементному пилові присутні значні концентрації Мn, Zn, Рb, Ni, Сu, Сr. При виробничій потужності підприємства в 900 тис. тон цементу на рік щорічне надходження важких металів на територію в зоні впливу підприємства становить 25,5 тонн, зокрема Мn - 9223, Zn - 1025, Pb - 112, Cd - 11, Ni - 1116, Со - 85, Сu - 2152, Сr - 11784 кг відповідно.

2. Аеротехногенне перенесення важких металів з нелокалізованими пиловими викидами супроводжується нагромадженням їх в компонентах автотрофного блоку агроекосистем. Достовірно більше нагромаджують елементів надземні частини рослини (вико-вівсяної суміші), ніж підземні органи (коренеплоди цукрового і кормового буряків), що вирощуються в південно-східному і північно-західному напрямках

3. При використанні неорганічного пилу в якості мінерального добрива відбувається збільшення в бульбах картоплі та коренеплодах кормового буряку вмісту Cd (в 1,8-2,2), Cr (в 1,9-2,3), Cu (в 1,1-1,3), Ni (в 1,3), Zn (в 1,2) та Pb (в 1,5-1,6 рази) порівняно з контролем. Вищі значення зафіксовані при внесенні повної дози цементного пилу.

4. Внаслідок тривалого функціонування підприємства на території Миколаївського району формується біогеохімічна аномалія зумовлена техногенною концентрацією в ґрунтах Zn і Cd з величинами, що перевищують фонові (кларкові) значення в 2-3 рази в південно-східному та західному напрямках на відстані до 25 км. На відстані 0,3-0,6 км, за рахунок вмісту в ґрунтах валових форм Сd на рівні ГДК, землі сільськогосподарського призначення стають непридатними для постійного вирощування просапних культур.

5. Основні фізико-хімічні властивості ґрунтів території, прилеглої до ВАТ „Миколаївцемент", зумовлюють високу рухливість важких металів, що надходять в ґрунти з нелокалізованим цементним пилом. Незважаючи на те, що вміст валових форм більшості важких металів не сягає рівня ГДК, частка їх рухомих форм становить 26-56% від валового вмісту в верхніх горизонтах ґрунтів, що в 2-10 разів перевищує рівні ГДК.

6. Ґрунтовий покрив в зоні впливу підприємства характеризується низькою буферною здатністю, оскільки на території переважають піщані і легкосуглинкові ґрунти, а тому можливість зв'язування важких металів з мулистою фракцією ґрунтів є обмеженою. Низька буферність ґрунтів пов'язана з незначним вмістом органічної речовини (1,97-3,96% гумусу) в ґрунтах сільськогосподарського використання, на відміну від фонових ґрунтів території (3,71-5,53%). Привнесення кальцієвмісного пилу спричиняє підлужнення ґрунтів, що запобігає повному переходу валових форм важких металів у їх рухомі сполуки.

7. Загальною закономірністю формування ґрунтової мікрофлори в зоні впливу аеротехногенного забруднення є збільшення чисельності сапрофітних бактерій в напрямку віддалення від джерела техногенної емісії та зниження чисельності патогенної мікрофлори. Виявлено, що кількість бактерій у ґрунтах в південно-східному напрямку збільшується з віддаленням від джерела емісії в 18-35 разів на відстані 7-12 км, а кишкової палички зменшується в 2,5-3,6 рази.

8. За відносними показниками забруднення території, прилеглої до ВАТ „Миколаївцемент" виявлено, що за рахунок аеротехногенного надходження в ґрунтах регіону відбувається нагромадження таких важких металів як Cu, Cr, Zn, Cd, Co та Pb, a високі показники активного забруднення ґрунтів Cr, Pb, Co та Cu свідчать, що може відбуватися міграція важких металів по трофічних ланцюгах.

Встановлено загальне забруднення надземної частини вико-вівсяної суміші Pd, Cr, Cd і Co. Це зумовлює зниження якості сільськогосподарської продукції, зокрема молока, для якого у всіх випадках встановлено перевищення ГДК для Pb в 1,8-2,0 рази. Окрім того, виявлено значне перевищення ветеринарно-санітарних вимог вмісту Mn у кормах, які вирощуються у зоні впливу підприємства, для вико-вівсяної суміші в 2-3 рази, а для кормових буряків - в 5-8 разів.

У зоні впливу підприємства відбувається техногенне забруднення криничної води сполуками Pb. Лише в західному напрямку рівень Pb в криничній воді був на рівні ГДК, а в південно-східному напрямку перевищував ГДК для питної води в 1,5-2,0 рази.

9. Наявність потужного джерела забруднення атмосферного повітря зумовлює погіршення здоров'я населення Миколаївського району, що проявляється як збільшенням загальної кількості захворювань так і захворювань органів дихання в порівняні з аналогічними показниками суміжних адміністративних районів.

10. Досліджувана територія належить до зони екологічного ризику, що зумовлюється як основними характеристиками природних екосистем цієї території так і техногенним впливом потужного промислового підприємства з виробництва цементу. Сучасний рівень техногенного навантаження наближається до повної екологічної техноємкості цього регіону, тому збільшення потужностей діючого підприємства чи будівництво інших може призвести до погіршення екологічної ситуації та переходу цієї території від зони екологічного ризику до зони екологічної кризи.

Публікації автора:

1. Снітинський В.В., Пузенко Д.М., Якобенчук В.Ф. Техногенне забруднення довкілля при виробництві цементу // Вісник Харківського державного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва: Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство. - 2001. - №4. - С.71-74. (Особистий внесок: виконання експериментальної частини, статистична обробка результатів та їх аналіз)

2. Якобенчук В.Ф., Пузенко Д.М. Забруднення території, прилеглої до Миколаївського цементного комбінату // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агрономія. -2001. - №5. - С.36-38. (Особистий внесок: виконання експериментальної частини, статистична обробка результатів та їх аналіз)

3. Снітинський В.В., Пузенко Д.М., Якобенчук В.Ф. Техногенне забруднення продукції харчування важкими металами при виробництві цементу // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агрономія. - 2002. - №6. - С.3-5. (Особистий внесок: виконання експериментальної частини, статистична обробка результатів та їх аналіз)

4. Snitynskyi W.V., Puzenko D.M., Jakobenchuk W.F., Jakobenchuk T.G. Technogenik pollution of environment in case of cement production // Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej im. H.Kollataya w Krakowie: Przyrodniczo-ekonomiczne aspekty zrownowazonego rozwoju rolnictwa w rajonie Karpat.- Krakow, 2001. – S.3-7. (Особистий внесок: виконання експериментальної частини, статистична обробка результатів та їх аналіз)

5. Снитынский В.В., Пузенко Д.Н., Якобенчук В.Ф. Загрязнение внешней среды при техногенных выбросах Николаевского цементного предприятия // Probleme actuale in domeniul imbunatatiril or funciare, cadastrului si a organizarii teritoriului. Lucrari stiintifice ale conferintei internationale consacrate jubileului de 50 ani de la fondarea facultatii. – Chisinau. – S.23-26. (Особистий внесок: виконання експериментальної частини, статистична обробка результатів та їх аналіз)

6. Снітинський В.В., Пузенко Д.М., Якобенчук В.Ф. Вплив токсичних важких металів на едафон грунту // Еколого-економічні проблеми розвитку АГОС. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченій 10-й річниці конференції ООН з питань охорони навколишнього середовища та розвитку.- Львів. - 2002. - Т.1. - С.87-90. (Особистий внесок: виконання експериментальної частини, статистична обробка результатів та їх аналіз).