Ортіс Родрігес Сауль. Вплив вихідних параметрів на розрахункові моделі будівель в складних умовах будівництва: дисертація канд. техн. наук: 05.23.01 / Придніпровська держ. академія будівництва та архітектури. - Д., 2003.
Анотація до роботи:
Ортіс Родрігес С. Вплив вихідних параметрів розрахунку на розрахункові моделі будівель у складних умовах будівництва. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.01 – Будівельні конструкції, будівлі та споруди. – Придніпровська державна академія будівництва та архітектури. Дніпропетровськ, 2003.
Робота присвячена вивченню впливу параметрів, що використовуються в розрахунках будівельних конструкцій будівель і споруд, на розрахункові моделі цих об’єктів, які експлуатуються в складних умовах будівництва, а також вирішенню проблеми перевірки адекватності розрахункових моделей за результатами детального натурного обстеження будівель. Показано можливість прогнозування змін напружено-деформованого стану конструкцій будівель та споруд за результатами їх розрахунку на граничні значення впливів основ для складних ґрунтових умов. Розроблено інженерну методику врахування параметрів впливу на будівлі в їх розрахункових моделях, обґрунтування спрощення розрахункових моделей з наступним уточненням результатів їх розрахунку корегуванням параметрів напружено-деформованого стану коефіцієнтами, отриманими за емпіричними залежностями.
Розроблено методику, що включає рекомендації по складанню розрахункових моделей для різних варіантів зовнішніх впливів на будівлі, обґрунтування спрощення розрахункових моделей будівель, рекомендації з урахування параметрів розрахунку, а також рекомендації відносно наступного уточнення результатів розрахунку моделей за допомогою емпіричних залежностей.
Основні наукові і практичні результати, отримані в дисертаційній роботі, дозволяють зробити наступні висновки:
Вибір найбільш раціональної розрахункової моделі на основі аналізу значущості розрахункових параметрів дозволяє знизити трудомісткість виконання розрахунків, отримати достовірні результати і знизити ризик появи критичних помилок розрахунку, пов'язаних з великою кількістю вихідних даних і їх можливою невизначеністю.
Застосування детальних розрахункових моделей економічно обґрунтоване, оскільки дає можливість зменшення витрат матеріалів у наслідок урахування просторової роботи і, як результат, перерозподілу зусиль в конструкціях будівель і споруд.
Виконання розрахунків необхідне не для кожного об'єкта, що досліджується, а для найбільш характерної в своєму класі будівлі-представника, для якої виконується розрахунок з урахуванням максимальної кількості факторів, що впливають на роботу таких будівель.
Застосування детальних просторових моделей при необхідності дозволяє уточнити результати розрахунку за спрощеними плоскими моделями орієнтовно на 25 %. Використання таких спрощених моделей допустиме тільки для орієнтовної оцінки напружено-деформованого стану конструкцій будівель.
Емпіричні залежності, що отримані в чисельному експерименті, дозволяють корегувати зусилля в елементах будівель у разі їх розрахунку за спрощеними моделями.
Використання результатів чисельного експерименту дає можливість прогнозування найбільш несприятливого варіанту впливів на будівлю в залежності від умов її експлуатації.
Оцінка, корегування і прогнозування зміни параметрів напружено-деформованого стану будівель і споруд можливі тільки при наявності результатів розрахунку детальної просторової моделі будівлі-представника цього типу. Результати детального обстеження будівель і споруд або натурного експерименту для будівлі-представника є основою для формування адекватних розрахункових моделей і постановки чисельних експериментів. Критерієм адекватності розрахункової моделі є збіг картини напружено-деформованого стану реального об'єкта і отриманої внаслідок розрахунку.
Прогнозування зміни напружено-деформованого стану конструктивних елементів будівель і споруд при їх подальшій експлуатації або при реконструкції можливе при врахуванні зміни конструктивної схеми і максимальних можливих зовнішніх впливів.
Розроблено інженерну методику врахування параметрів розрахунку будівель при формуванні їх розрахункових моделей, що дозволяє формувати розрахункові моделі будівель і споруд з обґрунтованим врахуванням параметрів, що впливають на напружено-деформований стан конструкцій цих будівель. Методика включає в себе рекомендації по складанню розрахункових моделей для різних варіантів зовнішніх впливів на будівлі, обґрунтування спрощення розрахункових моделей будівель, рекомендації по врахуванню параметрів розрахунку, а також рекомендації відносно подальшого уточнення результатів розрахунку моделей за допомогою емпіричних залежностей.
Основні положення дисертації опубліковані в наступних роботах:
Кирпа И.И., Банах В.А., Ортис Родригес С. Изменение напряженно-деформированного состояния стен // Придніпровський науковий вісник. Технічні науки. – 1998. – № 110 (177). – С. 5 – 7. (Особистий внесок полягає в аналізі результатів чисельних досліджень роботи внутрішніх стін будівель при влаштуванні нових прорізів).
Банах В.А., Ортис Родригес С. Анализ применяемых расчетных моделей зданий и сооружений для сложных грунтовых условий // Праці міжнародної конференції «Проблеми реконструкції та експлуатації промислових і цивільних об’єктів». – Дніпропетровськ, 1999. – С. 191 – 194. (Особистий внесок полягає у співставленні і аналізі розрахункових моделей цивільних будівель).
Банах В.А., Ортис Родригес С. Расчетные модели реконструируемых гражданских зданий // Реконструкція будівель і споруд. Досвід та проблеми. – Будівельні конструкції. – Вип. 54. – Київ, 2001. – С. 112 – 113. (Особистий внесок полягає в запропонованих підходах до формування розрахункових моделей будівель, що підлягають реконструкції та експлуатуються в складних грунтових умовах).
Банах В.А., Ортис Родригес С. Сравнительный анализ расчетных моделей гражданских зданий в процессе их реконструкции // Матеріали науково-практичного семінару ЗДІА на V Міжрегіональній спеціалізованій виставці «Домострой. Домотехника-2002». – Запоріжжя, 2002. – С. 18 – 20. (Особистий внесок полягає у виконанні розрахунків просторової розрахункової моделі системи «будівля – основа» з використанням методу кінцевих елементів і аналізі їх результатів).
Банах В.А., Ортис Родригес С., Фостащенко Е.Н. Влияние новых проемов и элементов усиления на напряженно-деформированное состояние элементов зданий при их реконструкции // Строительство, реконструкция и восстановление зданий и сооружений городского хозяйства. – Харків, 2002. – С. 185 – 190. (Особистий внесок – розрахунок несучих елементів цивільної цегляної будівлі з урахуванням тріщин в наружних стінах та елементів посилення нових прорізів у внутрішніх несучих стінах).
Банах В.А., Марков А.И., Ортис Родригес С., Федченок А.И. Прогнозирование напряженно-деформированного состояния зданий при их реконструкции // Современные проблемы строительства и реконструкции зданий в центральной части г. Запорожья. – Запорожье, 2002. – С. 66 – 71. (Особистий внесок полягає у виконанні розрахунків системи «будівля-основа» з використанням метода кінцевих елементів та в аналізі результатів чисельного експерименту).
Банах В.А., Ортис Родригес С., Федченок А.И. Анализ напряженно-деформированного состояния конструкций по результатам обследования // Перспективные задачи инженерной науки. – Збірка наукових праць під ред. В.І.Большакова. – Вип. 4. – Дніпропетровськ: Гаудеамус, 2003. – С. 119 – 123. (Особистий внесок полягає у виконанні розрахунків з використанням метода кінцевих елементів та в аналізі результатів чисельного експерименту).