Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Руденко Романна Євгенівна. Вплив відновного масажу на спеціальну працездатність кваліфікованих борців та важкоатлетів у передзмагальному мезоциклі : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Львівський держ. ін-т фізичної культури. — Л., 2006. — 190арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 158-172.



Анотація до роботи:

Руденко Романна Євгенівна. Вплив відновного масажу на рівень показників спеціальної працездатності кваліфікованих борців та важкоатлетів у передзмагальному мезоциклі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту зі спеціальності 24.00.01 – олімпійський і професійний спорт. – Львівський державний інститут фізичної культури, м. Львів, 2006 р.

Дослідження присвячене вивченню проблеми впливу відновного масажу на рівень показників спеціальної працездатності кваліфікованих борців та важкоатлетів у передзмагальному мезоциклі.

Об’єкт дослідження засоби відновлення кваліфікованих спортсменів.

Предмет дослідження – відновний масаж у передзмагальному мезоциклів кваліфікованих борців та важкоатлетів.

Мета дослідження – вивчення впливу відновного масажу на рівень спеціальної працездатності кваліфікованих борців та важкоатлетів у передзмагальному мезоциклі підготовчого періоду.

Методи дослідження: аналіз та узагальнення літератури з теми дисертації; педагогічні методи (педагогічний експеримент, педагогічні спостереження); медико-біологічні методи (методи біохімічного аналізу, термографія, міотонометрія, PWC170); методи математичної статистики.

Наукова новизна: доповнено дані про вплив відновного масажу на функціональний стан нервово-м’язової системи, термотопографічні показники шкіри, біохімічні показники сечі; обґрунтовано вплив відновного масажу на рівень спеціальної працездатності кваліфікованих борців та важкоатлетів у передзмагальному мезоциклі; впроваджено у тренувальний процес авторську методику відновного масажу для кваліфікованих борців та важкоатлетів у передзмагальному мезоциклі.

1. Встановлено, що відновний масаж у комплексному застосуванні з іншими засобами відновлення в підготовчому періоді передзмагального мезоциклу прискорює відновні процеси в організмі і сприяє відновленню загальної працездатності у спортсменів після напружених тренувальних навантажень. Методика відновного масажу як засобу відновлення потребує вдосконалення, оскільки фізичні навантаження спортсменів зростають як за обсягом, так і за інтенсивністю. Однак майже відсутня науково-методична література, у якій висвітлюються питання впливу відновного масажу на спеціальну працездатність спортсменів, і зовсім не розроблено методики відновного масажу у передзмагальному мезоциклі підготовчого періоду.

2. Розроблено методику застосування відновного масажу в підготовчому періоді передзмагального мезоциклу кваліфікованих важкоатлетів та борців, яка передбачає: різновидності основних і додаткових прийомів масажу залежно від інтенсивності та обсягу тренувального навантаження, короткочасний відновний масаж після кожного тренування, наприкінці тренувального тижня – загальний відновний масаж.

3. Встановлено, що відносний показник спеціальної працездатності кваліфікованих важкоатлетів експериментальної групи збільшився на 21,3% (р<0,05), а у кваліфікованих важкоатлетів контрольної групи – на 11% (р<0,05).

У кваліфікованих борців експериментальної групи цей показник зріс на 14,2% (р<0,05), а у кваліфікованих борців контрольної групи – на 6,6% (р<0,05) порівняно з показниками спеціальної працездатності, визначеними на початку передзмагального мезоциклу у досліджуваних спортсменів. Темп приросту відносного показника спеціальної працездатності у кваліфікованих важкоатлетів експериментальної групи був на 8,4% (р<0,05) більший, ніж у кваліфікованих важкоатлетів контрольної групи, а у кваліфікованих борців експериментальної групи – на 6,7% (р<0,05) порівняно з цією величиною у кваліфікованих борців контрольної групи.

  1. З’ясовано, що 8-тижневий відновний масаж за авторською методикою ефективніше впливає на функціональний стан нервово-м’язової системи кваліфікованих важкоатлетів і борців експериментальної групи, ніж застосування класичної методики відновного масажу у контрольній групі досліджуваних спортсменів.

Встановлено, що амплітуда тонусу двоголового м’яза плеча після відновного масажу збільшилася у кваліфікованих важкоатлетів експериментальної групи на 4,2% (р<0,05), у кваліфікованих борців експериментальної групи – на 3,34% (р<0,05). Амплітуда тонусу чотириголового м’яза стегна у кваліфікованих важкоатлетів експериментальної групи збільшилася на 3,1% (р<0,05), а у кваліфікованих борців експериментальної групи – на 4,9% (р<0,05) порівняно з відсотком збільшення цих показників у спортсменів контрольних груп.

Аналіз змін тонусу двоголового м’яза плеча і чотириголового м’яза стегна у кваліфікованих важкоатлетів і борців експериментальної та контрольної груп дає можливість стверджувати, що застосування прийомів у загальному і частковому відновному масажу за авторською методикою більше впливає на рецепторне поле масажованої ділянки тіла, сприяє ефективним процесам відновлення.

Застосування авторської методики відновного масажу після специфічного фізичного навантаження у кваліфікованих важкоатлетів та борців більшою мірою сприяло нормалізації температури шкіри у цих спортсменів.

Встановлено, що у кваліфікованих важкоатлетів експериментальної групи після застосування авторської методики відновного масажу температура шкіри спини перевищувала вихідні дані на 0,2%, а у важкоатлетів контрольної групи – на 0,9%; температура нижніх кінцівок у важкоатлетів експериментальної групи повністю відновилася, а у спортсменів контрольної групи перевищували вихідні дані на 1,0%. У кваліфікованих борців експериментальної групи температура шкіри спини після застосування відновного масажу перевищувала вихідні дані на 0,4%, у спортсменів контрольної групи – на 1,5%; температура шкіри верхніх кінцівок борців експериментальної групи перевищувала вихідні дані на 0,3%, у спортсменів контрольної групи – на 1,4%; температура шкіри нижніх кінцівок в експериментальній групі перевищувала вихідні показники на 0,2%, у контрольній групі – на 1,1% порівняно з температурою шкіри досліджуваних ділянок тіла до виконання специфічного фізичного навантаження, максимально наближеного до змагального характеру важкоатлетів і борців експериментальної та контрольної груп.

Застосування відновного масажу за авторською методикою ефективно стимулює обмінні процеси в організмі спортсменів і викликає істотні біохімічні зміни показників сечі.

Підвищення екскреції піровиноградної кислоти (28,2% від норми (p<0,05) – важкоатлети, 13,9% від норми (p<0,05) – борці) очевидно відповідає підвищеному метаболізму білків, вуглеводів, жирів у клітинах м’язів і як надлишок виводиться із сечею.

Встановлено, що після 8-тижневого відновного масажу за авторською методикою вміст іонів натрію в сечі кваліфікованих важкоатлетів експериментальної групи був на 6,5% (p<0,05) нижчим порівняно з контрольною групою, а у борців експериментальної групи відповідно на 0,8%; вміст іонів калію був на 0,9% нижчий у важкоатлетів і на 7,7% (p<0,05) – у кваліфікованих борців; іонів кальцію – на 14,5% (p<0,05) у важкоатлетів і на 4,7% (p<0,05) у борців експериментальної групи; вміст глюкози – на 1,7% у важкоатлетів та на 3,2% у борців експериментальної групи.

Під дією механічного і нервового подразника на м’язову тканину саркоплазматичний ретикулум посилено викидає іони кальцію, а після її припинення ще з більшою силою поглинає їх і тим самим стимулює працездатність організму спортсмена. Зниження виділення іонів кальцію свідчить про участь цього мікроелементу у відновленні скорочувальної системи м’язів і підвищенні працездатності організму спортсмена.

Вміст піровиноградної кислоти у сечі кваліфікованих важкоатлетів та борців експериментальної групи підвищився наприкінці експерименту відповідно на 28,2% (p<0,05) і 13,9% (p<0,05). Очевидно, що під час пальпаторного впливу на м’язові клітини відбувається посилений синтез піровиноградної кислоти, яку організм не встигає засвоювати і виводить її надлишок із сечею.

5. Результати проведеного дослідження свідчать про те, що застосування відновного масажу як засобу відновлення організму спортсменів після фізичного навантаження буде впливати на рівень спеціальної працездатності кваліфікованих борців та важкоатлетів. Наша методика відновного масажу у передзмагальному мезоциклі може бути використана з метою підвищення рівня спеціальної працездатності у практиці тренувального процесу кваліфікованих спортсменів різних видів спорту.

Публікації автора:

1. Руденко Р.Є. Спортивний масаж. – Л.: Ліга-Прес, 1997. – 105 с.

2. Руденко Р.Є. Вплив відновного масажу на показники обміну речовин у кваліфікованих спортсменів// Теорія і практика фізичного виховання. – 2003. – № 2. – С. 110-114.

3. Руденко Р.Є. Вплив відновного масажу на виділення продуктів енергетичного обміну у важкоатлетів// Молода спортивна наука України: Зб. наук. ст. в галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2003. – Вип.7. – Т.3. – C.385 – 386.

4. Руденко Р.Є. Вплив авторської методики відновного масажу на підвищення спеціальної працездатності кваліфікованих спортсменів силових видів спорту// Спортивний вісник Придніпров'я. – 2004. – №6. – С.119 – 120.

5. Руденко Р.Є. Вплив відновного масажу на термотопографію шкіри окремих частин тіла кваліфікованих важкоатлетів// Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. /За ред. С.С. Єрмакова. – Х.; Л., 2004. – №9. – С.59-62.

6. Руденко Р.Є. Вплив відновного масажу на спеціальну працездатність, функціональні показники кваліфікованих борців та важкоатлетів// Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2006. – Вип. 10. – Т.4. – Кн. 1. – С. 373-378.

7. Руденко Р.Є. Удосконалення методики викладання дисципліни "'Спортивний масаж" в інституті фізичної культури // Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи: Матеріали між нар. наук. конф. – Дрогобич, 2001. – С.179 – 183.

8. Руденко Р.Є. Сучасні погляди на фізіологічний вплив та методику застосування спортивного масажу// Здоровий спосіб життя: Матеріали II Між регіон. наук.-практ. конф. – Л., 2004. – С.79 – 81.

9. Руденко Р.Є. Динаміка показників спеціальної працездатності кваліфікованих важкоатлетів під впливом відновного масажу// Управління підготовкою кваліфікованих спортсменів в силових видах спорту: Матеріали III регіон. наук.-практ. конф.– Л.,2004. – С.23-25.

10. Руденко Р.Є. Вплив локального відновного масажу на функціональний стан м'язів кваліфікованих борців та важкоатлетів// Актуальні проблеми юнацького спорту: Зб. наук. пр. за матеріалами ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. – Херсон, 2005. – С. 187-189.

11. Руденко Р.Є. Відновлення рівня спеціальної працездатності кваліфікованих важкоатлетів в передзмагальному мезоциклі // Наука без кордонів: Зб. наук. пр. ІІ Міжнар. наук.- практ. конф. – Д., 2005. – Т. 27. – С. 80-82.