Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Лісознавство і лісівництво


Кікі Месмін Седо. Вплив способів створення та режимів вирощування культур сосни на їх ріст і зміну едафічних умов в Ізюмському пристеповому бору : Дис... канд. наук: 06.03.03 - 2004.



Анотація до роботи:

Кікі М.С. Вплив способів створення та режимів вирощування культур сосни на їх ріст і зміну едафічних умов в Ізюмському пристеповому бору. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.03 – лісознавство і лісівництво. Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, Харків, 2003.

Робота присвячена вивченню змін у ґрунтових умовах під впливом інтенсивної агротехніки, що застосовувалась при створенні та вирощуванні культур сосни в Ізюмському пристеповому бору (Харківська область, межа північного степу і лісостепу). Вивчалися також дослідні культури з різною густотою садіння та з різними способами, строками та інтенсивністю доглядових рубань у молодняках.

З’ясовано, що після розкорчування зрубів, суцільної оранки та суцільного механізованого догляду менше руйнується ґрунт та скоріше відбувається його відновлення у вузькорядних культурах (міжряддя 1,5 м), ніж в широкорядних (міжряддя 2,5-3 м). Ріст і запас деревини в культурах до 20 є років кращими при міжряддях 2,5 м, проте ці переваги в 33-річному віці вже стають несуттєвими.

У культурах з густотою садіння від 1,3 до 10 тис./га показники росту середніх дерев послідовно збільшуються із зменшенням густоти. У свіжуватому бору А1-2 запаси 33-річних культур з густотою від 3,4 до 6,7 тис. дерев на 1 га розрізняються в межах 20%. Значно нижчий запас мають культури такого ж віку при наявній густоті 1,3-2,7 тис./га. 1000 кращих дерев, відібраних в насадженнях з густотою садіння 2,6-4,4 тис./га (наявна густота 1,8-3,4 тис./га) за висотою не поступаються, а за діаметром значно перевищують показники 1000 кращих дерев у більш густих культурах, що свідчить про визначальний вплив режимів вирощування на формування насаджень.

Досліди з доглядових рубань у соснових молодняках дозволили зробити висновки про можливість при проведенні освітлень застосовувати механічне (неселективне) вирубування дерев: кожне друге, або два дерева підряд вирубувати, третє залишати. При відсутності збуту продукції від освітлень та прочищень у культурах ІІ-ІІІ бонітетів в А1-2 від цих прийомів догляду можна відмовитись, проводити лише проріджування у віці до 25 років з будь-якою інтенсивністю, навіть дуже сильною. У більш багатих та вологих умовах таке запізнення з рубаннями є недопустимим.

В дисертації наведені результати досліджень на постійних пробних площах в 33-39-річних соснових культурах Ізюмського пристепового бору з вивчення впливу густоти садіння та інтенсивності, строків і способів проведення доглядових рубань на ріст і продуктивність насаджень. Метою роботи є встановлення раціональних режимів вирощування соснових культур. Вирішена нова для цього регіону задача, пов’язана з виявленням зміни едафічних (ґрунтових) умов під впливом особливостей агротехніки створення і вирощування культур сосни. Запропоновані режими регулювання густоти соснових культур до 40-річного їх віку.

За результатами досліджень зроблені такі висновки і рекомендації виробництву.

1. Інтенсивна агротехніка, що застосовувалась в п’ятидесяті-восьмидесяті роки минулого сторіччя при створенні культур сосни в Ізюмському бору, викликає значні зміни в мікрорельєфі поверхні і в структурі верхнього горизонту ґрунту.

2. У культурах з міжряддями 2,5-3,0 м внаслідок багаторазових проходжень дискових знарядь при проведенні агротехнічного догляду утворюється своєрідний коритоподібний мікрорельєф поверхні, який зберігається до 30 років після припинення догляду. При ширині міжрядь 1,5 м суттєвих змін в мікрорельєфі не спостерігається.

3. В 33-39-річних культурах сосни, які були створені із застосуванням інтенсивної агротехніки, кількість підстилки в 1,5-5 рази є меншою, ніж в старому природному сосновому насадженні. У культурах з шириною міжрядь 1,5 м накопичення підстилки відбувається швидше, ніж в культурах з широкими міжряддями. Проведення доглядових рубань уповільнює процес накопичення підстилки.

4. Вивчення агрохімічних характеристик гумусованих шарів ґрунту виявило значне зменшення вмісту гумусу в культурах порівняно з природним лісом. Накопичення гумусу в вузькорядних культурах відбувається швидше, ніж в широкорядних. Проведення лінійних доглядових рубань уповільнює процес накопичення гумусу. Аналогічні тенденції простежуються в накопиченні валового фосфору. В культурах, у порівнянні з природним фітоценозом, у ґрунті виявлено більше рухомого азоту. Процеси накопичення гумусу і валового фосфору в ґрунті в рядах культур відбуваються дещо інтенсивніше, ніж у міжряддях.

5. Технологія створення і вирощування культур при ширині міжрядь 1,5 м в меншій мірі впливає на морфологію ґрунтів і їх родючість, ніж технологія, що застосовувалась при вирощуванні культур з міжряддями 2,5-3 м.

6. Незважаючи на те, що механізовані догляди за культурами з 2,5--метровими міжряддями призводять до значної деформації мікрорельєфу, викликають певні негативні зміни в ґрунтах і можуть пошкоджувати кореневі системи дерев, такі культури в перші 20 років мають суттєві переваги перед культурами з шириною міжрядь 1,5 м. Проте вже до 30-річного віку це переваги зникають.

7. Загущеність у рядах (при розміщенні дерев через 0,4-0,5 м) в широкорядних культурах негативно впливає на їх ріст. У віці 6 років дерева в таких культурах мають менші діаметри крон, ніж в культурах з розміщенням сіянців в рядах через 0,7-1,0 м. Тому в загущених в рядах широкорядних культурах крони не змикаються в міжряддях навіть у віці 12 років, і змикання наступає на 2-3 роки пізніше, ніж при садінні в рядах через 0,7-1,0 м.

8. При проведенні освітлень у соснових молодняках може застосовуватись механічне вирубування дерев, при якому видаляють кожне друге дерево або два дерева підряд з залишенням третього.

9. При проведенні лінійно-селективного догляду у вузькорядних культурах молодого віку необхідно сильно розріджувати деревостан у кулісах і не обмежуватися лише вирубуванням певних рядів та сухостою.

10. У соснових культурах до 40-річного віку на ріст домінуючих в них дерев найбільш суттєво впливає густота деревостану.

Рекомендації виробництву

1. В Ізюмському бору культури сосни можуть створюватись як з вузькими (1,5 м), так і широкими міжряддями (2,5 м).

2. Для прискорення зімкнення культур в міжряддях доцільно висаджувати сіянці сосни в рядах культур через 0,7-1,0 м. Якщо садіння в рядах здійснюється густіше, необхідно в трирічному віці при проведенні останнього ручного агротехнічного догляду в рядах на ділянках зі 100% збереженістю сапкою видаляти сосонки через одну.

3. При відсутності збуту продукції від доглядових рубань в соснових молодняках ІІ-ІІІ бонітетів, що зростають у борах, освітлення і прочищення можна не проводити, а перші доглядові рубання необхідно призначати у віці в 20-25 років. В багатших типах лісу таке запізнення з проведенням доглядових рубань є небажаним.

4. У віці прочищень лінійні рубки догляду є недоцільними. У цей період необхідно проводити лінійно-вибіркові рубки, за яких суцільне зрубування певних рядів дерев поєднується з вирубкою небажаних дерев у кулісах.

Публікації автора:

  1. Кікі М.С. Вплив інтенсивності доглядових рубань в соснових культурах на їх ріст і продуктивність у різних едафічних умовах Ізюмського пристепового бору // Лісівництво і агролісомеліорація. - Харків: Оригінал, 2000.- Вип.98.- С.120-124.

  2. Кікі М.С., Тарнопільська О.М. Оптимізація режимів вирощування культур сосни звичайної у Пристепових борах України // Науковий вісник Національного аграрного університету. - К. - 2000.- Вип. 27.- С. 116-120 (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

  3. Тарнопільська О.М., Кікі М.С. Вплив різних режимів вирощування соснових культур на їх ріст і продуктивність у Пристепових борах України // Вісник ХДАУ.- Харків.- 2001, №1, С.153-159 (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).

  4. Тарнопільська О.М., Кікі М.С. Оптимізація режимів вирощування соснових культур у різних типах лісорослинних умов // Тези доп. міжнародної наукової конференції “Концепція розвитку лісової типології в Україні в контексті лісової освіти і підвищення продуктивності лісових насаджень”. Харків, 15-19 травня 2000 р. - С. 269-271.

  5. Ткач В.П., Шинкаренко І.Б., Кікі М.С. Зміна едафічних умов під впливом культур сосни в Ізюмському пристеповому бору // Лісівництво і агролісомеліорація.- Харків: Майдан, 2001.- Вип. 99.- С.51-58 (збирання, обробка і аналіз польового матеріалу, написання).