Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Загальне землеробство


Синявін Володимир Дмитрович. Вплив способів основного обробітку грунту на урожайність гороху в умовах південно-східного Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2003. — 216арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 140-165.



Анотація до роботи:

Синявін В.Д. Вплив способів основного обробітку ґрунту на урожайність гороху в умовах південно-східного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.01–загальне землеробство. Національний аграрний університет. - Київ, 2004.

У дисертації представлено результати чотирирічних досліджень з вивчення впливу різних способів основного обробітку ґрунту на фізико-хімічні показники родючості чорнозему типового, забур’яненість, ріст, розвиток та урожайність гороху на зерно. Проведено економічний та енергетичний аналіз способів обробітку ґрунту, які вивчалися в досліді.

Установлено, що способи безполицевого основного обробітку ґрунту підвищують щільність орного шару ґрунту, але її показники протягом вегетації гороху знаходяться в межах оптимальних значень і суттєво не впливають на його ріст і розвиток.

Безполицеві способи обробітку ґрунту збільшують кількість агрономічно цінних і водотривких агрегатів в орному шарі ґрунту, що відіграє важливу роль у підвищенні стійкості ґрунту до ерозії.

За рахунок зниження витрат пального та непоновлюючої енергії способи безполицевого обробітку ґрунту дозволяють скоротити загальні витрати на проведення основного обробітку ґрунту.

Чизельний обробіток дозволив отримати сталі врожаї гороху, а також забезпечити найбільший умовно чистий прибуток.

Чотирирічні дослідження (1991-1994 рр.) різних способів основного обробітку ґрунту під горох (оранки, безполицевого зі стояками СибІМЕ, ПРН-31000, дискового та чизельного) на чорноземі типовому в умовах південно-східного Лісостепу України дозволили зробити такі висновки:

  1. Безполицеві способи основного обробітку ґрунту, порівняно з оранкою, підвищують щільність орного шару ґрунту в середньому на 0,06-0,09 г/см3. Особливо суттєве збільшення щільності (на 0,14 г/см3) та зменшення пористості (на 6,9 %) відмічається в шарі ґрунту 0-10 см при дисковому обробітку. Але всі ці величини протягом вегетації гороху знаходяться в межах оптимальних (1,1-1,3 г/см3) і суттєво не впливають на його ріст і розвиток.

  2. Унаслідок утворення мульчуючого шару на поверхні ґрунту на варіантах з безполицевим обробітком в порівнянні з оранкою більше нагромаджується доступної вологи як в орному, так і в метровому шарах ґрунту (відповідно на 22,9 та 14,0 %). При цьому також збільшується кількість агрономічно цінних і водотривких агрегатів в орному шарі ґрунту, що відіграє важливу роль у підвищенні стійкості ґрунту до ерозії.

  3. Зміна агрофізичних показників чорнозему типового при різних способах основного обробітку ґрунту суттєво впливає на біологічну активність целюлозорозкладаючих бактерій. На чизельному обробітку цей показник був на 10,8 % більший ніж на оранці, а інші безполицеві обробітки (СибІМЕ, ПРН-31000 та БДТ-3) знижували його на 16,4-32,4 %.

  4. Вміст у ґрунті рухомих сполук азоту, фосфору і калію значною мірою залежить не тільки від способів основного обробітку ґрунту, а також від погодних умов вегетаційного періоду та фаз розвитку рослин гороху. Довготривале застосування безполицевих способів основного обробітку ґрунту впливає на диференціацію орного шару за вмістом елементів мінерального живлення рослин: вміст їх збільшується у шарі 0-10 см і зменшується в більш глибоких шарах, в той час як після оранки у шарі 0-30 см вони розподіляються більш рівномірно.

  5. Безполицеві способи основного обробітку ґрунту при тривалому їх застосуванні не погіршують гумусовий стан чорнозему типового, а навпаки, дещо збільшують вміст детриту (на 11,2 %) і активного колоїдного гумусу (на 4,5 %) у складі органічної частини ґрунту, що сприяє формуванню агрономічно цінної і водотривкої структури.

  6. Застосування безполицевих способів основного обробітку ґрунту призводить до підвищення забур’яненості посівів гороху як однорічними, так і багаторічними бур’янами. Перед збиранням гороху загальна кількість бур’янів у середньому за чотири роки досліджень збільшилась порівняно з контролем при безполицевих обробітках плугом зі стояками СибІМЕ – на 40,4%, при обробітку плугом зі стояками ПРН-31000 – на 50%, а після обробітку БДТ-3 забур’яненість виявилася найбільшою і була вищою від контролю на 80,8%.

  7. Урожайність зерна гороху в середньому за чотири роки по оранці склала 26,3 ц/га, на безполицевих способах основного обробітку плугами зі стояками СибІМЕ, ПРН-31000 та дисковому знизилася відповідно на 0,9; 1,9 та 2,1 ц/га, а на чизельному обробітку збільшилася на 1,3 ц/га в порівняно з контролем. Суттєвих змін в якості зерна гороху не встановлено.

  8. Кореляційно-регресійний аналіз експериментальних даних показав, що врожайність гороху у варіантах з безполицевими обробітками, крім чизельного, знижувалась внаслідок підвищення щільності та забур’яненості посівів. Коефіцієнти кореляції за цими показниками становили відповідно r=-0,88 та r=-0,86. Середній кореляційний зв’язок виявлено між урожайністю гороху та величиною накопичення продуктивної вологи в кореневмісному шарі ґрунту (r=-0,56).

  9. Використання безполицевих способів обробітку ґрунту дозволяє у порівнянні з оранкою скоротити на 1 га: 3,4-11,7 л пального, 0,6-1,1 люд.-год. праці, 64,4-156,7 кКал непоновлюючої енергії.

  10. Чизельний обробіток ґрунту під горох забезпечує одержання значно більшого умовного чистого прибутку (390,6 грн.), ніж при інших способах обробітку, і рівня рентабельності 67,9 %. При цьому за рахунок зниження витрат непоновлюючої енергії на проведення чизельного обробітку коефіцієнт енергетичної ефективності вирощування гороху найбільший у досліді – 2,65.

  11. Виробнича перевірка в умовах КСП “Фрунзе” Вовчанського району та дослідного господарства “Пархомівське” Краснокутського району Харківської області підтвердила високу ефективність застосування чизельного обробітку під горох на зерно. Порівняно з оранкою чизельний обробіток сприяє підвищенню урожайності гороху на 1,1-1,6 ц/га.

Публікації автора:

  1. Заяц А.Н., Синявин В.Д. Влияние безотвальных способов основной обработки почвы на некоторые элементы плодородия чернозёма типичного и на урожайность гороха //Вісник ХДАУ.(Сер.“Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство”). –Харків. 1998. – 2.– С. 102-108 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    Шевченко М.В., Синявін В.Д. Енергетичний аналіз застосування різних способів основного обробітку ґрунту під озиму пшеницю після гороху //Науч.тр. Крымс. госуд. аграрн. ун-та “Сельскохозяйственные науки”. – Сімферополь, 1999. – С.310-316 (проведення розрахунків і написання статті).

    Будьонний Ю.В., Шевченко М.В., Синявін В.Д. Ефективність різних способів основного обробітку чорнозему типового в польовій сівозміні лівобережного Лісостепу України //Вісник ХДАУ.(Сер.“Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство”) – Харків. – 2001. – №1. – С.75-79 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    Синявін В.Д. Вплив безполицевого обробітку ґрунту на агрофізичні показники чорнозему типового і врожайність гороху//Вісник ХДАУ. (Сер.“Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство”) – Харків. – 2001. №4. – С. 93-96.

    Будьонний Ю.В., Шевченко М.В., Синявін В.Д. Обробіток ґрунту як метод боротьби з бур’янами //Зб.наук.пр. Наук.-досл. ін-ту фітосаніт. моніторингу. - Харків, 1999. - С.115-119 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    Заяц А.Н., Казюта Н.А., Синявин В.Д. Эффективность разных способов основной обработки почвы под горох на чернозёме типичном и пути её совершенствования. //Эффективность агротехнических приемов в условиях экологизации земледелия Украины. Сб. науч. Тр.- Харьков, 1994. –С.37-46 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    Заяц О.М., Синявін В.Д., Дегтярьов В.В. Гумусовий стан і біологічна активність ґрунту чорнозему типового в залежності від основного обробітку //Тези доп. Міжнар.конф. “Україна в світових земельних, продовольчих і кормових ресурсах і економічних відносинах”.- Вінниця 1995 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    Заяц О.М., Синявін В.Д., Шевченко М.В. Вплив ґрунтозахисних безполицевих обробітків ґрунту на потенційну та ефективну родючість чорнозему типового //Тези доп. Міжнар. наук. конф., присв. 90-річчю з дня народження професора М.О. Бекаревича “Земельні ресурси України: рекультивація, раціональне використання та збереження. – Дніпропетровськ, 1996. –С.159-160 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    1. Будённый Ю.В., Заяц А.Н., Синявин В.Д. Влияние бесплужных обработок почвы на агрофизические свойства и содержание питательных веществ в чернозёме типичном //Тез.докл. конф., посв. 100-летию докучаевской кафедры почвоведения.- Харьков, 1994. – С.47-48 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    2. Лактіонов М.І., Дегтярьов В.В., Синявін В.Д., Колупаєва Є.М. Вплив різних способів основного обробітку ґрунту на гумусовий стан чорноземів типових лівобережного Лісостепу України //Тези доп. наук. конф.- Харків, 1995. – С.22-24 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    3. Заяц А.Н., Синявин В.Д. Влияние минимализации основной обработки почвы на микробиологические процессы и содержание доступных питательных веществ в чернозёме типичном //Тези доп .конф., присв. 50-річчю факультету агрохімії та ґрунтознавства “Грунти України: екологія, еволюція, систематика, окультурення, оцінка, моніторинг, географія, використання. - Харків, 1996. – С.88 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).

    4. Синявин В.Д., Шевченко Н.В. Влияние обработки почвы на урожайность гороха//Информационный листок ХОРПНТЭИ.- Харьков, 1994. -№ 111-94 (проведення лабораторних і польових досліджень, написання статті).