Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Осадчий Олександр Васильович. Вплив спеціальних засобів навантаження на стан технічної майстерності волейболістів різних вікових груп : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Чернігівський держ. педагогічний ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2006. — 241арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 178-201.



Анотація до роботи:

Осадчий О.В. Вплив спеціальних засобів навантаження на стан технічної майстерності волейболістів різних вікових груп. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – Олімпійський і професійний спорт. – Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2007.

Дисертаційна робота присвячена вдосконаленню процесу технічної підготовки волейболістів різних вікових груп. У роботі набули подальшого розвитку вікові особливості моторики та змагальної діяльності волейболістів. Дослідження дали можливість уперше визначити кількісні характеристики основних системоутворюючих елементів кінематичної структури техніки рухових дій волейболістів різного віку; визначити їх взаємодії з іншими елементами техніки в системі змагань сучасного волейболу; визначити кількісні характеристики біодинамічної структури основних технічних елементів та отримати дані про участь основних скелетних м’язів спортсменів при розв’язанні рухових задач силового характеру в умовах активної взаємодії з опорою при виконанні основних технічних дій. У дослідженні застосована методика вдосконалення технічної підготовки волейболістів різних вікових груп, яка ґрунтується на використанні фізичних вправ, що моделюють умови гіпергравітаційного навантаження, у тренувальному процесі спортсменів, та доведена її ефективність.

1. Результати аналізу літературних джерел і узагальнення досвіду провідних фахівців свідчать про те, що спортивна техніка продовжує бути одним з найважливіших факторів в ефективній підготовці спортсменів високого класу.

Дослідження вітчизняних та зарубіжних авторів показують, що головним принципом спортивного вдосконалення є органічний взаємозв’язок технічної й фізичної підготовки, а успішність підготовки залежить від ефективності методів контролю, раціонального застосування сучасних технологій у тренувальному процесі, урахування індивідуальних, вікових, морфофункціональних особливостей, а також біомеханічних характеристик рухових дій спортсменів.

2. Вивчено стан фізичного розвитку та спеціальних рухових здібностей волейболістів різних вікових груп (юнаків – 13-14 років, старших юнаків – 15-16 років, кадетів – 17-18 років, молоді – 19-20 років та чоловіків – 21 рік і старші). На цій основі оновлено й доповнено систему кількісних і якісних критеріїв оцінки спеціальної підготовленості волейболістів різного віку.

3. Структура фізичної підготовленості волейболістів різних вікових груп включає від 3 до 5 факторів, які пояснюють від 72,9 % до 89,25 % загальної дисперсії вибірки.

На першому ранговому місці, яке забезпечує загальну діяльність волейболістів у юнацькому віці, знаходиться спритність – 54,2 %, що характеризується цілями етапу попередньої базової підготовки. Протягом усіх наступних етапів багаторічного вдосконалення перше місце займає фактор, який характеризує швидкісно-силові здібності, а саме забезпечення ударних рухів, і складає в старших юнаків 28,8 %, у кадетів – 28,7 %, молоді – 50,2 % та у дорослих – 35,6 %. Далі простежується динаміка значимості в тому або іншому віці вибухової сили (від 8,3 до 20,0 %), що забезпечує дії гравців у безопорних положеннях, спритності (від 8,3 до 23,3 %), спрямованість якої полягає в забезпеченні швидкості дій на майданчику й спеціальної витривалості (від 11,4 до 13,5 %), що забезпечує загальну діяльність гравців.

4. Порівняльний аналіз змагальної діяльності волейболістів різних вікових груп та кваліфікації свідчить про виникнення потреби в універсально підготовлених висококваліфікованих волейболістах.

Середньостатистичні показники компонентів змагальної діяльності волейболістів провідних команд світового рівня доцільно розглядати як модельні і враховувати їх при організації й проведенні навчально-тренувального процесу висококваліфікованих волейболістів та при підготовці спортивного резерву.

5. Розроблено методику застосування спеціальних засобів навантаження, які моделюють умови гіпергравітації, для вдосконалення технічної майстерності волейболістів різного віку. Вона передбачала визначення оптимальної ваги гіпергравітаційних костюмів для волейболістів різних вікових груп з обов’язковим контролем біомеханічних показників координаційної та біодинамічної структури рухових дій. Установлено, що у волейболістів кадетської групи система обтяжень вагою до 5 % від маси тіла, а у волейболістів молодіжної групи – до 6 % не змінює природну векторну структуру гравітаційних взаємодій і не порушує геометрію мас тіла людини.

6. Установлено, що тренування в умовах застосування спеціального гіпергравітаційного навантаження сприяє покращенню стабілографічних характеристик, що призводить до підвищення ступеня стійкості тіла волейболістів кадетської та молодіжної груп. Зазначені засоби спортивного тренування підвищують навантаження на функціональні системи організму без порушення координаційної структури рухів спортсмена, що дозволяє інтенсифікувати тренувальний процес.

Визначено, що тренування в умовах гіпергравітації підвищує модуль вертикальної складової опорних реакцій волейболістів кадетської та молодіжної груп, не змінюючи вектора і не порушуючи координаційної структури всього рухового акту. Це виявляється в збереженні співвідношення окремих фаз при виконанні технічних дій і у підвищенні силових характеристик виконання технічних прийомів гри. Так, у кадетів достовірним збільшенням характеризуються показники максимальної сили відносно вертикальної осі при виконанні блокування, верхньої прямої подачі, передачі м’яча двома руками зверху та знизу; імпульсу сили – при виконанні нападаючого удару; результуючої сили – при виконанні блокування та передачі двома руками зверху і знизу.

У молоді статистично достовірних змін в умовах гіпергравітації набувають показники максимальної сили відносно вертикальної осі та результуючої сили при виконанні блокування, верхньої прямої подачі, передачі двома руками зверху та знизу; імпульсу сили – при виконанні нападаючого удару, блокування, передачі двома руками знизу; градієнта сили – при виконанні передачі м’яча двома руками зверху.

7. Результати вивчення динаміки біомеханічних показників координаційної структури рухів підтвердили ефективність запропонованої методики: після етапу застосування спеціальних засобів навантаження, що моделюють умови гіпергравітації, достовірно зменшились середні та максимальні амплітудні й підвищились частотні характеристики коливань ЗЦМ тіла волейболістів кадетської та молодіжної груп. Покращення стабілографічних показників призводить до підвищення ступеня стійкості тіла спортсменів при підтриманні статичної та динамічної стійкості тіла.

8. Упровадження методики дозволило покращити кількісні характеристики біодинамічних взаємодій з опорою у волейболістів кадетської та молодіжної груп, а саме достовірно підвищити силові характеристики при виконанні технічних прийомів гри.

Так, у кадетів виявлено підвищення максимальної сили відносно вертикальної осі (від 7,13 до 12,89 % (p < 0,05)), результуючої сили (від 6,57 до 12,27 % (p < 0,05)), відносної сили (від 6,73 до 12,43 % (p < 0,01)), градієнта (від 4,52 до 26,28 % (p < 0,05)) та імпульсу сили (від 5,38 до 9,78 % (p < 0,05)) при виконанні нападаючого удару, блокування, верхньої прямої подачі та передачі м’яча двома руками зверху і знизу.

У волейболістів молодіжної групи зареєстровано підвищення максимальної сили відносно вертикальної осі (від 8,39 до 13,04 % (p < 0,01)), результуючої сили (від 7,98 до 12,79 % (p < 0,01)), відносної сили (від 8,37 до 13,06 % (p < 0,01)), градієнта (від 5,67 до 18,85 % (p < 0,05)) при виконанні всіх досліджуваних технічних прийомів гри; імпульсу сили (від 4,91 до 8,16 % (p < 0,05)) при виконанні нападаючого удару, верхньої прямої подачі, передачі м’яча двома руками зверху та знизу.

9. Висока ефективність запропонованої методики виражається в достовірних змінах біомеханічних показників координаційної та біодинамічної структури, які характеризують техніку виконання основних прийомів гри і відбуваються внаслідок упровадження в навчально-тренувальний процес волейболістів різних вікових груп спеціальних засобів гіпергравітаційного навантаження.

Проведене дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів підготовки волейболістів різних вікових груп. Подальшого вивчення і вирішення потребують проблеми поглиблення змісту та структури підготовки на різних етапах багаторічного циклу тренування.

Публікації автора:

  1. Носко М.О., Власенко С.О., Осадчий О.В. Навчання й удосконалення ударних рухів у фізичному вихованні і спорті // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2001. – № 6. – С. 32-34.

  2. Носко М.О., Власенко С.О., Осадчий О.В. Вікові особливості фізичного розвитку школярів різного віку, які займаються спортом // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2001. – № 7. – С. 3-7.

  3. Носко Н.А., Власенко С.А., Ващенко И.М., Осадчий А.В. Педагогические основы управления силовой подготовкой молодёжи при занятиях игровыми видами спорта // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2000. – №4. – С. 48-54.

  4. Осадчий О.В. Аналіз техніки гри в волейбол за допомогою педагогічних спостережень та відеозапису // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. – Чернігів: ЧДПУ, 2001. – № 7. – С. 68-72.

  5. Гаркуша С.В., Осадчий О.В., Маслов В.М. Стан фізичної підготовленості школярів різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С.
    – Харків: ХХПІ, 2002. – №15. – С. 23-26.

  6. Осадчий О.В. Проблеми удосконалення технічної майстерності волейболістів на сучасному етапі // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. – Чернігів: ЧДПУ, 2002. – № 16. – С. 59-61.

  7. Осадчий О.В. Вплив спеціальних засобів навантаження на координаційну структуру рухів волейболістів 15-16 років // Молода спортивна наука України: Зб. наукових праць з галузі фізичної культури та спорту. Випуск 8. – Львів: НВФ «Українські технології», 2004. – Т. 1. – 470 с. – С. 296-300.

  8. Осадчий О.В. Оцінка рівня соматичного здоров’я та фізичної підготовленості школярів 12-14 років, які систематично займаються в секції волейболу // Актуальні проблеми розвитку руху «Спорт для всіх» у контексті європейської інтеграції України: Матеріали міжнар. наук-практ. конф., Тернопіль, 24-25 червня 2004 р. – Тернопіль, 2004. – 385 с. – С. 236-239.

  9. Осадчий О.В. Рівень фізичного розвитку юнаків 14-15 років // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка.
    – Чернігів: ЧДПУ, 2004. – № 23. – С. 97-100.

  10. Осадчий О.В. Факторна структура фізичної підготовленості волейболістів різних вікових груп // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: зб. наук. пр. за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2005. – № 4. – С. 37-41.

  11. Осадчий О.В. Біомеханічні властивості м’язової системи волейболістів різних вікових груп // Молода спортивна наука України: Зб. наукових праць з галузі фізичної культури та спорту. Випуск 10. – Львів: НВФ «Українські технології», 2006. – Т 2. – С. 301-305.

  12. Осадчий О.В. Вплив спеціального гіпергравітаційного навантаження на стан технічної підготовки волейболістів різного віку // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. – Чернігів: ЧДПУ, 2006. – № 35. – С. 363-366.