Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Денисенко Ольга Іванівна. Вплив ритмічної діяльності щитоподібної залози на стан оксидантної та антиоксидантної систем крові у хворих на алергодерматози : дис... д-ра мед. наук: 14.01.20 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2006. — 354арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 279-344.



Анотація до роботи:

Денисенко О.І. Вплив ритмічної діяльності щитоподібної залози на стан оксидантної та антиоксидантної систем крові у хворих на алергодерматози. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності лікування й профілактики алергодерматозів шляхом застосування нових хронобіологічно детермінованих і диференційованих методів антиоксидантної та комбінованої лазерної терапії на підставі вивчення у пацієнтів із біогеохімічного регіону з природною недостатністю йоду параметрів циркадіанних ритмів функції щитоподібної залози та її впливу на оксидантно-антиоксидантний гомеостаз.

Робота базується на аналізі результатів обстеження й лікування 328 хворих на алергодерматози (екзему, дерматит контактний алергійний, атопічний дерматит, нейродерміт) віком від 16 до 76 років – мешканців Чернівецької області (Північної Буковини) – біогеохімічного регіону з природною недостатністю йоду. Встановлено, що факторами ризику розвитку алергодерматозів за умов природного йододефіциту є еутиреоїдний синдром зниженого трийодтироніну та стан субклінічного гіпотиреозу.

У період загострення алергодерматозів встановлено зміни циркадіанних ритмів гіпофізарно-тиреоїдної системи, а також дисбаланс і десинхроноз показників оксидантно-антиоксидантного гомеостазу, які залежать від клінічної форми дерматозів, поширеності патологічного процесу на шкірі та їх тривалості.

У хворих на алергодерматози встановлено наявність кореляційних зв’язків між циркадіанними ритмами тиреоїдних гормонів та показниками оксидантної й антиоксидантної систем крові, що доводить регулюючий вплив ритмічної діяльності щитоподібної залози на стан оксидантно-антиоксидантного гомеостазу пацієнтів.

Розроблено й апробовано диференційовані методи лікування алергодерматозів, які базуються на хронодетермінованому (у другій половині дня) застосуванні антиоксидантних засобів (гранули кверцетину, Три-Ві Плюс, аєвіт, аскорбінова кислота) та комбінованої лазерної терапії (черезшкірне лазерне опромінення крові, диференційована зовнішня лазерна терапія). Визначено оптимальні параметри (експозицію й режим) черезшкірного лазерного опромінення крові у хворих на алергодерматози.

Доведено, що хронодетерміноване застосування у комплексному лікуванні алергодерматозів антиоксидантних медикаментозних засобів та комбінованої лазерної терапії зумовлює нормалізуючий та синхронізуючий вплив на стан оксидантно-антиоксидантного гомеостазу і параметри циркадіанних ритмів тиреоїдних гормонів, а також скорочує терміни лікування пацієнтів, подовжує тривалість ремісії та зменшує частоту рецидивів алергійних дерматозів.

У дисертаційній роботі представлено нове вирішення проблеми підвищення ефективності лікувальних та профілактичних заходів при алергодерматозах, який полягає у застосуванні хронодетермінованих і диференційованих методів антиоксидантної та комбінованої лазерної терапії на підставі патогенетичних хронобіологічних досліджень із вивчення циркадіанних ритмів функції щитоподібної залози та оксидантно-антиоксидантного гомеостазу.

1. У 2001-2005 рр. у Чернівецькій області (Північна Буковина) встановлено зростання загальної (до 40,8%) та первинної (у 1,6 раза) захворюваності на алергодерматози серед дорослого населення та доведено наявність прямих кореляційних зв’язків між захворюваністю на алергодерматози (алергійний контактний дерматит, атопічний дерматит) та рівнем викидів у атмосферу забруднюючих речовин (діоксиду азоту, фенолу, бензпірену, діоксиду сірки).

2. У 56,8% хворих на алергодерматози із біогеохімічного регіону з природною недостатністю йоду, яким є Чернівецька область (Північна Буковина), встановлено порушення ехоструктури щитоподібної залози за різноспрямованих змін в сироватці крові тиреоїдних гормонів і тиреотропного гормона гіпофіз, які мали субклінічний перебіг. Факторами ризику розвитку алергійних дерматозів у осіб із біогеохімічного регіону з природною недостатністю йоду є еутиреоїдний синдром зниженого трийодтироніну та стан субклінічного гіпотиреозу, які діагностовано у період ремісії алергодерматозів.

3. У період загострення алергодерматозів відзначаються зміни циркадіанних ритмів гіпофізарно-тиреоїдної системи пацієнтів – зростання мезору трийодтироніну, зміщення акрофази трийодтироніну з ранкових на нічні години та акрофази тиреотропного гормону гіпофіза – з нічних на ранкові години.

4. У хворих на алергодерматози встановлено дисбаланс та десинхроноз циркадіанних ритмів показників оксидантно-антиоксидантного гомеостазу: зростання мезору й амплітуди малонового альдегіду, средньомолекулярних пептидів і фракцій окиснювальної модифікації білків зі зміщенням їх акрофази у бік вечірніх годин, а батифази – на ранкові години, а також зменшення мезору й амплітуди церулоплазміну, зниження мезору й зростання амплітуди відновленого глутатіону зі зміщенням акрофази антиоксидантних факторів у бік вечірніх годин, а батифази – на ранкові години, що в цілому є свідченням активації й зростання впродовж доби процесів вільнорадикального окиснення ліпідів і білків на тлі напруження й зниження активності чинників антиоксидантного захисту, що призводить до наростання явищ ендогенної інтоксикації. Зміни оксидантно-антиоксидантного гомеостазу залежать від клінічної форми алергодерматозів, поширеності патологічного процесу на шкірі та їх тривалості.

5. У хворих на алергійні дерматози існують кореляційні зв’язки між циркадіанними ритмами тиреоїдних гормонів та показниками оксидантної й антиоксидантної систем крові: підвищення впродовж доби рівня трийодтироніну й тироксину корелює зі зростанням активності антиоксидантних чинників (церулоплазміну, відновленого глутатіону) та зниженням рівня показників оксидантної системи (малонового альдегіду, середньомолекулярних пептидів, фракцій окиснювальної модифікації білків), що доводить регулюючий вплив ритмічної діяльності щитоподібної залози на стан оксидантно-антиоксидантного гомеостазу у цих пацієнтів.

6. Оптимальними параметрами черезшкірного лазерного опромінення крові у хворих на алергодерматози є експозиція впродовж 10 хв та частота процедур з інтервалом у 48 год.

7. Комплексне лікування алергодерматозів, яке передбачає на основі базисної терапії включення хронодетермінованої (у другій половині дня) антиоксидантної (гранул кверцетину, антиоксидатного комплексу Три-Ві Плюс чи аєвіту й аскорбінової кислоти) та комбінованої лазерної терапії (черезшкірного лазерного опромінення крові й диференційованої зовнішньої лазерної терапії) є більш ефективним порівняно із базисним медикаментозним лікуванням чи базисним у комбінації з хронодетермінованою антиоксидантною терапією чи у поєднанні з хронодетермінованою монолазерною терапією:

7.1. Хронодетерміноване призначення у комплексному лікуванні алергійних дерматозів антиоксидантних медикаментозних засобів та комбінованої лазерної терапії сприяє стабілізації оксидантно-антиоксидантного гомеостазу, що проявляється зростанням мезору й амплітуди церулоплазміну і мезору каталази, нормалізацією амплітуди глутатіонпероксидази, зменшенням мезору й амплітуди середньомолекулярних пептидів і мезору малонового альдегіду, зниженням амплітуди і мезору фракцій окиснювальної модифікації білків, а також виявляє синхронізуючий вплив на циркадіанні ритми малонового альдегіду, середньомолекулярних пептидів, церулоплазміну, каталази, глутатіонпероксидази та тиреоїдних гормонів.

7.2. Застосування у комплексному лікуванні алергійних захворювань шкіри хронодетермінованої антиоксидантної та комбінованої лазерної терапії зумовлює найбільш швидкий регрес клінічних проявів алергодерматозів та вірогідне скорочення термінів їх лікування (до 16,6±0,65 ліжко/днів) порівняно з базисним лікуванням (22,4±0,57 ліжко/днів), базисним у поєднанні з антиоксидантними засобами (20,3±0,57 ліжко/днів) чи базисним у комбінації з лазерним опроміненням крові (19,3±0,73 ліжко/днів), а також вірогідне зменшення (в 1,96 раза) кількості рецидивів на рік та подовження (в середньому на 5,25 місяців) тривалості ремісії алергійних дерматозів.

Публікації автора:

1. Денисенко О.І. Застосування диференційованої лазерної терапії хворим на алергодерматози // Бук. мед. вісник. - 2002. - Т.6, №2-3. - С.36-38.

2. Денисенко О.І. Особливості функціонального стану щитоподібної залози у хворих на екзему за умов екологічного неблагополуччя // Дерматовенерол., косметол., сексопатол. - 2002. - №1- 2(5). - С.82-85.

3. Денисенко О.І. Особливості функціонального стану щитоподібної залози у хворих на екзему за умов зобної ендемії // Клін. та експерим. патол. - 2002. -Т.1, №1.- С.62-64.

4. Денисенко О.І. Клінічні особливості алергодерматозів в осіб із біогеохімічного регіону з недостатністю йоду // Бук. мед. вісник. - 2002. - Т.6, № 4. - С.66-69.

5. Денисенко О.І. Особливості циркадних ритмів показників оксидантної та антиоксидантної систем крові у хворих на алергодерматози // Дерматол. та венерол. - 2003. - №1(19). - С.58-60.

6. Мавров И.И., Волкославская В.Н., Гутнев А.Л., Денисенко О.И. Влияние антропогенных загрязнителей на уровень заболеваемости аллергодерматозами в Восточном и Западном регионах Украины // Дерматол. та венерол. - 2003. - №2(20). - С.3-6. (дисертантом проведено вивчення й аналіз впливу антропогенних забруднень на рівень захворюваності на АлД у Чернівецькій області - Західному регіоні України).

7. Денисенко О.І. Окисна модифікація білків як чинник патогенезу алергодерматозів // Укр. ж. дерматол., венерол., косметол. – 2004. - №1(12). - С.23-25.

8. Денисенко О.І. Патогенетична роль стану ендогенної інтоксикації у хворих на алергодерматози // Дерматол. та венерол. – 2004. - №1(23). - С.31-35.

9. Денисенко О.І. Циркадіанні ритми окислювальної модифікації білків у хворих на алергодерматози // Клін. та експерим. патол. – 2004. - Т.ІІІ, №2, Част. 2. - С.300-302.

10. Денисенко О.І. Експериментальне обгрунтування оптимальної експозиції лазерного опромінення крові у хворих на алергодерматози // Клін. та експерим. патол. – 2004. - Т.3, №4. - С.19-23.

11. Денисенко О.І. Експериментальне обгрунтування оптимального режиму лазерної терапії при алергодерматозах // Укр. ж. дерматол., венерол., косметол. – 2004. - №4(15). - С.9-12.

12. Денисенко О.І. Стан антиоксидантної системи крові в хворих на алергодерматози // Бук. мед. вісник. - 2005. – Т.9, №2. - С.83-84.

13. Денисенко О.І. Циркадіанні ритми функції щитоподібної залози у хворих на алергодерматози // Дерматол. та венерол. – 2005. - №3 (29).- С.7-10.

14. Денисенко О.І. Добові ритми функції щитоподібної залози та їх вплив на ступінь окиснювальної модифікації білків у хворих на алергодерматози // Ж. дерматовенерол. та косметол. ім. М.О.Торсуєва. - 2006.- №1-2 (12).- С.32-37.

15. Денисенко О.І. Вплив добових ритмів функції щитоподібної залози на показники антиоксидантної системи крові у хворих на алергійні дерматози // Укр. ж. дерматол., венерол., косметол. - 2006. - №2 (21). С.21-24.

16. Денисенко О.І. Аналіз захворюваності на алергодерматози серед дорослого населення Чернівецької області // Бук. мед. вісн.- 2006.- Т.10, №3. - С.28-32.

17. Денисенко О.І. Вплив ритмічної діяльності щитоподібної залози на показники прооксидантної системи крові у хворих на алергодерматози // Клін. та експерим. патол. – 2006. - Т.V, №1. - С.37-40.

18. Денисенко О.І. Вплив хронодетермінованої лазерної терапії на характер циркадіанних ритмів гіпофізарно-тиреоїдної системи у хворих на алергодерматоз // Вісн. наук. досліджень. – 2006. - №4 (45). – С. 48-51.

19. Денисенко О.І. Застосування антиоксидантного засобу з мікроелементами та лазерної терапії при алергійних дерматозах // Прак. мед. - 2006. - Т.ХІІ, №2.- С.11-14.

20. Денисенко О.І. Хронодетерміноване застосування гранул кверцетину та антиоксидантного комплексу три-ві плюс у комплексному лікуванні алергодерматозів // Дерматол. та венерол. – 2006. - № 3(33). - С. 80-83.

21. Денисенко О.І. Вплив хронодетермінованої антиоксидантної та лазерної терапії на показники окисно-відновних реакцій у хворих на алергодерматози // Клін. та експерим. патол. – 2006. - Т.V, №3. - С.23-28.

22. Денисенко О.І. Стан гіпофізарно-тиреоїдної системи у хворих на алергійні дерматози при застосуванні традиційної, антиоксидантної та лазерної терапії // Укр. ж. дерматол., венерол., косметол.- 2006. - №4 (23). С.8-12.

23. Денисенко О.І. Особливості клініки та перебігу екземи у хворих із біогеохімічного регіону з недостатністю йоду // Матер. 83-ї підсумкової наук. конф. співробітників БДМА, присвяч. 10-й річниці незалежності України “Актуальні питан-ня клінічної та експериментальної медицини”. – Чернівці, БДМА, 2002.- С.30-34.

24. Денисенко О.І. Диференційоване застосування зовнішньої лазерної терапії хворим на алергодерматози з урахуванням впливу на мікроциркуляцію шкіри // Матер. науково-практ. конф. “Актуальні проблеми мікроциркуляції та гемостазу при патології внутрішніх органів” (16-17 вересня 2002 р.). - Чернівці, 2002. - С.27-29.

25. Денисенко О.І. Вікові та клінічні особливості алергодерматозів за умов екологічного неблагополуччя // Тези допов. наук. конф. “Вікові аспекти чутливості організму до ксенобіотиків” (24-25 жовтня 2002 р.). - Чернівці, 2002. - С.24.

26. Денисенко О.І. Застосування хронодетермінованої лазерної терапії в комплексному лікуванні алергодерматозів // Матер. науково-практ.конф. “Сучасні аспекти етіопатогенезу, діагностики, клініки та лікування в дерматовенерології і косметології” (13-14 травня 2003 р.). - Донецьк, 2003. - С.14-15.

27. Денисенко О.І. Патогенетичне обгрунтування призначення хворим на алергодерматози хронодетермінованої антиоксидантної терапії // Сучасні проблеми дермато-венерології і косметології. - Полтава, 2003. - С.29-30.

28. Денисенко О.И. Дифференцированная лазерная фотохимиотерапия при аллергодерматозах // Матер. ХХІ Междунар. научно-практ. конф. “Применение лазеров в медицине и биологии”. - Одесса, 2004. - С.24-25.

29. Денисенко О.І. Вікові зміни окисно-відновних процесів у хворих на алергодерматози // Матер. наук.-практ. конф. “Вік та шкіра”. – Київ, 2004. - С.53-54.

30. Денисенко О.І. Перспективи хронодіагностики та хронотерапії алергодерматозів // Тези допов. Х Конгресу світової федерації українських лікарських товариств (26-28 серпня 2004 р.). – Чернівці - Київ-Чікаго, 2004.–С.429 (тези №681).

31. Денисенко О.И. Использование хронодетерминированной антиоксидантной и лазерной терапии для оптимизации лечения аллергических заболеваний кожи // Матер. IV Всемирного конгресса по астме и ІХ Международного конгресса по клинической патологии (Бангкок, Таиланд, 15-23 февраля 2004г.). - Int. J. on Immunorehabilitation. – 2004.- V.6,N1.- P.61 (abstract N 92).

32. Денисенко О.І. Комплексне лікування важких форм алергодерматозів з використанням хронодетермінованої лазерної та антиоксидантної терапії // Матер. наук.-практ. конф. “Шкіра та внутрішні хвороби, дерматологічні синдроми” (Київ, 24-25 лютого 2005 р.). – Київ, 2005. - С.29-30.

33. Денисенко О.І. Оптимізація лікування алергодерматозів з використанням хронодетермінованої антиоксидантної та комбінованої лазерної терапії // Тези допов. І (VІІІ) з’їзду Укр. асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів (Київ, 20-23 вересня 2005 р.).- Укр.ж.дерматол., венерол., косметол.- 2005. - №3(18). - С.137.

34. Денисенко О.И. Комбинировання хронолазерная терапия аллергодерматозов // Матер. ХХІV Междунар. научно-практ. конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (5-8 октября 2005 г.). - Ялта, 2005. -С.28-29.

35. Денисенко О.І. Хронодетерміноване застосування антиоксидантних засобів хворим на алергічні дерматози // Матер. науково-практ.конф. з міжнар. участю “Сучасні методи діагностики та лікування дерматозів й захворювань, що передаються переважно статевим шляхом” (3-4 листопада 2005р.). – Чернівці: Колір-Друк, 2005.- С. 49-51.

36. Денисенко О.І. Добові ритми тиреоїдних та тиреотропного гормонів у хворих на алергодерматози // Матер. навч.-метод. наради зав. кафедр і курсів клін. імунології та алергології і регіональної науково-практ. конф. України “Актуальні питання імунології, алергології та ендокринології”. – Чернівці, 2006.- С.9-10.

37. Паm. UA № 62392 А, МКП 7 А61 В10/00. Спосіб хронодіагностики порушень окисно-відновних процесів у хворих на алергодерматози. Пат. UA № 62392 А, МКП 7 А61 В10/00; Денисенко О.І., Пішак В.П., Коляденко В.Г. - №2003032247; Заявл. 14.03.2003; Опубл. 15.12.2003, Бюл. №12. – 8 с. (Дисертант провела патентно-інформаційний пошук, розробила та оцінила ефективність способу).

38. Паm. UA № 69312 А, МКП 7 А61 N5/00. Спосіб хронодетермінованої лазерної терапії алергодерматозів. Пат. UA № 69312 А, МКП 7 А61 N5/00; Денисенко О.І. - №20031212402; Заявл. 25.12.2003; Опубл. 16.08.2004, Бюл. №8. – 6 с.

39. Паm. UA № 72860 А, МКП 7 А61 Р37/00. Спосіб хронодетермінованої антиоксидантної терапії алергодерматозів. Пат. UA № 72860 А, МКП 7 А61 Р37/00; Денисенко О.І. - №20031212403; Заявл. 25.12.2003; Опубл. 15.04.2005, Бюл. №4. – 6 с.

40. Паm. UA № 11975, МКП С21С 5/04 А61К 31/00 А61N 5/067. Спосіб хронодетермінованої терапії алергодерматозів. Пат. UA № 11975, МКП С21С 5/04 А61К 31/00 А61N 5/067; Денисенко О.І. - № 2005 07083; Заявл. 18.07.2005; Опубл. 16.01.2006, Бюл. №1. – 8 с.

41. Денисенко О.І. Методика використання хронодетермінованої лазерної терапії у комплексному лікуванні алергодерматозів: Інформ. лист № 167 -2003. - Київ, 2003. - 3с.

42. Денисенко О.І., Коляденко В.Г. Методика використання хронодетермінованої антиоксидантної терапії у комплексному лікуванні алергодерматозів: Інформ. лист № 168 – 2003. – Київ, 2003. - 3 с. (Дисертант здійснила обгрунтування, розробила та впровадила методику, здійснила оцінку її ефективності).

43. Денисенко О.І. Методика застосування хронодетермінованої антиоксидантної та лазерної терапії у комплексному лікуванні алергодерматозів: Інформаційний лист № 117-2005. – Київ, 2005. - 3 с.