Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Король Павло Олександрович. Вплив радойодотерапії на функцію слинних залоз хворих на диференційований рак щитовидної залози за даними сіалосцинтиграфії : Дис... канд. наук: 14.01.23 - 2003.



Анотація до роботи:

Король П.О. Вплив радіойодотерапії на функцію слинних залоз хворих на диференційований рак щитовидної залози за даними сіалосцинтиграфії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2003 р.

У роботі розглянуто питання діагностики функціонального стану слинних залоз хворих на ДРЩЗ під впливом РЙТ за допомогою сіалосцинтиграфії.

В основу роботи покладено результати дослідження 200 хворих на ДРЩЗ. Застосовано метод динамічної сіалосцинтиграфії з 99mTc-пертехнетатом. Визначено найбільш діагностично значущі показники кількісної оцінки функції слинних залоз: коефіцієнт концентрації та коефіцієнт виділення. Тільки ці показники дозволяють виявити залежність функціонального стану слинних залоз від віку пацієнтів, строку, що минув після РЙТ, величин лікувальних активностей 131I, об’єму ЗТЩЗ та поглинутої дози в залишку щитовидної залози. Визначено, що ступінь змін функціонального стану слинних залоз хворих на ДРЩЗ залежить від величин лікувальних активностей 131І, обєму ЗТЩЗ та поглинутої дози в залишку щитовидної залози. Чим вище величини лікувальних активностей 131I, що застосовувались з метою радіоабляції ЗТЩЗ, тим більше радіаційне ураження слинних залоз хворих на ДРЩЗ. Чим менше величини поглинутих доз в ЗТЩЗ до РЙТ, тим більше страждають слинні залози після РЙТ. Величина поглинутої дози в ЗТЩЗ посередньо відбиває поглинуту дозу в слинних залозах.

В роботі запропоновано ряд профілактичних заходів порушення функціонального стану слинних залоз хворих на ДРЩЗ, основним з яких є призначення адекватної лікувальної активності 131І з урахуванням обєму ЗТЩЗ та інших складових, що визначають поглинуту дозу в ЗТЩЗ.

  1. В 1-2 добу після прийому лікувальних активностей 131I у хворих на ДРЩЗ спостерігаються явища сіалоаденіту: біль в ділянці слинних залоз (70 %), сухість в порожнині роту та утруднення жування та ковтання твердої їжі (68 %), припухлість в області проекції слинних залоз (33 %). Ці явища продовжуються на протязі 2-4 діб та зникають на 5-7 добу у 90 % хворих.

  2. Динамічна сіалосцинтиграфія з 99mTc-пертехнетатом є обєктивним функціональним методом діагностики уражень слинних залоз хворих на ДРЩЗ під впливом РЙТ, при умові кількісної та якісної оцінки показників сіалосцинтиграм.

  3. Найбільш діагностично значущими показниками кількісної оцінки функції слинних залоз є коефіцієнт концентрації та коефіцієнт виділення. Тільки ці показники дозволяють виявити залежність функціонального стану слинних залоз від віку пацієнтів, строку, що минув після РЙТ, величин лікувальних активностей 131I, об’єму ЗТЩЗ та поглинутої дози в залишку щитовидної залози.

  4. Величина лікувальної активності 131I суттєво впливає на функціональний стан слинних залоз хворих на ДРЩЗ. Чим вище лікувальні активності 131I, що застосовуються з метою радіойодоабляції ЗТЩЗ, тим більше страждає секреторно-екскреторна функція слинних залоз хворих на ДРЩЗ.

  5. Ступінь змін функціонального стану слинних залоз хворих на ДРЩЗ залежить від обєму ЗТЩЗ. Чим менше обєм ЗТЩЗ до РЙТ тим більше радіаційне ураження слинних залоз після РЙТ, при умові однакових величин лікувальних активностей 131І.

  6. Вираженість змін функціонального стану слинних залоз хворих на ДРЩЗ перебуває у зворотній залежності від поглинутої дози в ЗТЩЗ. Чим менше величини поглинутих доз в ЗТЩЗ до РЙТ за даними діагностичної сцинтиграфії з 131І, тим більше радіаційне ураження слинних залоз після РЙТ. Величина поглинутої дози в ЗТЩЗ посередньо відбиває поглинуту дозу в слинних залозах.

  7. Одним з профілактичних засобів радіаційного ураження слинних залоз під час проведення РЙТ є призначення стимуляторів слиновиділення в 1-2 добу після прийому терапевтичних активностей 131І, що знижує клінічні прояви радіаційного сіалоаденіта. Однак основним профілактичним засобом є підбір адекватної лікувальної активності 131І, з урахуванням обєму ЗТЩЗ та інших складових, що визначають поглинуту дозу в ЗТЩЗ.

Публікації автора:

  1. Король П.А. Возможное значение сиалосцинтиграфии в выявлении побочного действия радиойодтерапии на слюнные железы больных дифференцированным раком щитовидной железы // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наукових робіт Асоціації радіологів України. – Київ, 2002. – Вип. 11. – С. 54-64.

  2. Король П.О., Синюта Б.Ф. Кількісна оцінка показників сіалосцинтиграфії в дослідженні порушення функції слинних залоз хворих на диференційований рак щитоподібної залози // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. Шупика. – Київ, 2002. – Вип.11. – С. 305-309.

Особистий внесок дисертанта полягає у підборі груп хворих, що досліджувались, розрахунку кількісних показників сіалосцинтиграфії, статистичній обробці даних.

  1. Шишкина В.В., Чеботарева Э.Д., Козак О.В., Король П.А., Саган Д.Л. Эффективность радиойодтерапии дифференцированного рака щитовидной железы у лиц среднего и пожилого возраста // Злоякісні новоутворення: Зб. наукових робіт. – Київ, 2002. – Вип 4. – С. 96-97.

Особистий внесок дисертанта полягає у виконанні діагностичної та післятерапевтичної сцинтиграфії хворих на ДРЩЗ середнього і похилого віку.

  1. Король П.А. Влияние сроков проведения сиалосцинтиграфии после радиойодтерапии на показатели функции слюнных желез больных дифференцированными формами рака щитовидной железы // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наукових робіт Асоціації радіологів України. – Київ, 2002. – Вип. 14. – С. 46-52

  2. Король П.О. Застосування сцинтиграфії з 99mTc-тетрофосміном в дослідженні метастазів у хворих на диференційований рак щитоподібної залози // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наукових робіт Асоціації радіологів України. – Київ, 2003. – Вип. 15. – С. 142-143.

  3. Король П.О. Взаємозвязок між ступенем накопичення 131І в залишковій тканині щитовидної залози та в слинних залозах, його вплив на функцію слинних залоз хворих на диференційований рак щитовидної залози // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наукових робіт Асоціації радіологів України. – Київ, 2003. – Вип. 16. – С. 33-39.

  4. Король П.А. Влияние величин лечебных активностей 131І на показатели функции слюнных желез, степень изменения показателей в разные сроки после радиойодтерапии больных дифференцированным раком щитовидной железы // Злоякісні новоутворення: Зб. наукових робіт. – Київ, 2003. – Вип 5. – С. 81-82.