Островерх Наталія Миколаївна. Вплив приватизації підприємств залізничного машинобудування на процес змін у трансформаційній економіці України : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Островерх Н.М. Вплив приватизації підприємств залізничного машинобудування на процес змін у трансформаційній економіці України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2006.
У роботі розкрито економічний зміст реформування форм власності в період переходу до ринкових відносин. Дисертаційне дослідження спрямоване на розробку методичних підходів і форм впливу приватизації на підприємства залізничного машинобудування України.
Висвітлено основні напрямки розвитку приватизації власності підприємств сфери залізничного машинобудування в Україні. Сформульовано умови ринкового успіху, що враховують невизначеність середовища господарювання. Розкрито нову роль виробничої та управлінської структури підприємства. Розроблено організаційно-економічний механізм приватизації підприємств залізничного машинобудування в процесі нагромадження їх конкурентної переваги за умов невизначеності. Досліджено вплив розгалуженої системи факторів ринкової невизначеності на ефективність організаційно-структурної стратегії постприватизаційного підприємства залізничного транспорту.
У дисертації на основі проведеного дослідження здійснено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуального наукового і практичного завдання щодо визначення впливу приватизації підприємств залізничного машинобудування на процес змін у трансформаційній економіці України. Основні висновки, отримані в результаті дослідження полягають у наступному:
Встановлено, що трансформація власності є одним з найголовніших чинників, спрямованих на подолання економічної кризи та її негативних наслідків в економіці України, розвиток ринкових відносин, підвищення ефективності виробництва. Проте, проблема трансформації власності залишається невирішеною через те, що не відповідає потребам процесу приватизації підприємств в умовах ринкового середовища з притаманними йому властивостями змін, цільового спрямування глибини і масштабності.
Обґрунтовано механізм приватизації для підприємств залізничного машинобудування, що представляє собою систему послідовних взаємопов’язаних дій, які опираються на наукові і методичні розробки та забезпечують перехід від державної власності до колективної та приватної з метою зростання ефективності виробництва, як на підприємствах, що змінили форму господарювання, так і в економіці в цілому.
Згідно з логікою призначення організаційно-економічного механізму приватизації введено в науковий обіг поняття уточненого змісту категорії реформування форм власності в період переходу до ринкових відносин, де на відміну від існуючих визначень, сформульована дефініція розкриває напрямки поліпшення приватизаційного клімату і шляхи підвищення активності процесу роздержавлення.
Доведено, що найзначнішими вимогами до здійснення самого процесу приватизації підприємства залізничного машинобудування в сучасних умовах є доцільність, комплексність, ґрунтовність, системність і динамічність.
Визначено, що обов’язковими процедурами перед проведенням приватизації підприємства залізничного машинобудування повинні бути санація і реструктуризація, які забезпечили б відповідність його структури потребам зовнішнього і внутрішнього середовища та його цільових функцій.
Удосконалення порядку приватизації великих підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в тому числі і для підприємств залізничного машинобудування), а також для підприємств – монополістів, необхідна розробка низки спеціальних заходів, що знайшли обґрунтування в дисертації.
Виокремлено роль нерівноважних соціально-економічних систем в контексті положень рівноваги, стійких граничних циклів, єдності процесів самоорганізації, де особливе місце відводиться пошуку хаотичних рухів в соціально-економічних системах і виникненню організації з хаосу.
Розроблено в дисертації методичне забезпечення оцінки економічного стану при визначенні потенціалу резервів саморозвитку об’єктів залізничного машинобудування в процесі змін форм власності сприяє залученню інвестицій та розвитку структури підприємства в кількісному та якісному відношенні.
Публікації автора:
статті у фахових наукових виданнях:
Позднякова Л.А., Дейнека А.Г., Ревуцкая Л.П., Островерх Н.Н. Новые формы реформирования в условиях рыночных отношений // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Актуальні проблеми гуманізації управління та регулювання економіки. – 2004. – № 612. – С.55 – 62. Особистий внесок автора: висвітлено нові форми реформування власності в умовах ринкових відносин.
Островерх Н.М. Перехідна економіка в контексті альтернатив і концепції розвитку // Коммунальное хозяйство городов: Науч. – техн. сб. Вып. 56. Серия: экономические науки.- К.: Техніка, 2004. – С. 287-293.
Островерх Н.М., Куденко А.І. Функції приватизації як соціально-економічного явища // Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ "ХПІ", 2004. - № 26. – с. 109-116. Особистий внесок автора: висвітлено функціональні підходи до приватизації.
Островерх Н.М. Приватизація і державне регулювання економіки // Актуальні проблеми економіки. – 2005. - № 2. – С. 22-27.
Данько М.І., Островерх Н.М., Гриценко Н.В. Ресурсозберігаючі технології при організації маневрової роботи в умовах міжнародних транспортних коридорів // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2006. - № 14. – С. 7-8. Особистий внесок автора: визначені умови ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів при проведенні маневрових операцій.
Островерх Н.Н. Основы построения модели приватизации // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2006. - № 14. – С. 68 – 69.
Тези конференцій:
Позднякова Л.А., Данько Н.И., Островерх Н.Н. Основные проблемы при формировании тарифной политики на железнодорожном транспорте Украины // "Проблеми економіки транспорту": Тези доповідей ІІІ-ої міжнародної наукової конференції. – Дніпропетровськ: 2003. – С. 85-86. Особистий внесок автора: висвітлено особливості змін форм власності на залізничному транспорті України.
Островерх Н.М., Орлова В.М. Альтернативні версії економічної трансформації // Тези ІV-го Міжнародного наукового конгресу "Теорія та практика державного управління". Вип.. 9. "Державне управління та місцеве самоврядування": – 2004. – Х.: Видавництво Хар РІ НАДУ "Магістр", 2004. – С. 160-161. Особистий внесок автора: обґрунтовано альтернативні версії економічної трансформації.
Орлова В.М., Островерх Н.М., Куденко А.І. Фактори впливу інвестицій у перехідній економіці України // Доповіді ХІІ-ої міжнародної науково-практичної конференції "Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров'я".– Харків: 2004. – С. 638. Особистий внесок автора: огрунтовано значення приватизації в ході інвестування.
Орлова В.М., Островерх Н.М., Куденко А.І., Історико-економічні заходи цивілізаційного розвитку України // Матеріали наукової конференції "Музей і сучасність". – Харків: 2005. – С.98-99. Особистий внесок автора: висвітлено рушійні сили приватизації в економіці України.
Куденко А.І., Орлова В.М., Островерх Н.М. Взаємодія зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства // Тези V Міжнародного наукового конгресу "Державне управління та місцеве самоврядування. – Х.: Видавництво Хар. РІ НАДУ "Магістр", 2005. – С. 24-25. Особистий внесок автора: визначено роль зовнішніх чинників в процесі приватизації промислового підприємства.