Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Таряник Катерина Анатоліївна. Вплив поляризованого світла на маркери гемостазу та перебіг дисциркуляторної енцефалопатії ІІ ступеню різного генезу (клініко- експериментальне дослідження) : Дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Вищий держ. навчальний заклад України Українська медична стоматологічна академія. — Полтава, 2007. — 182арк. — Бібліогр.: арк. 152-182.



Анотація до роботи:

Таряник К.А. Вплив поляризованого світла на маркери гемостазу та перебіг дисциркуляторної енцефалопатії ІІ ступеню різного ґенезу (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15. – нервові хвороби. – Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія» МОЗ України, Полтава, 2007.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню впливу поляризованого світла на показники гемостазу, гемодинаміку та перебіг ДЕ IIст. на фоні ГХ IIст., ДЕ ІІ ст. у ЛНА на ЧАЕС та в експерименті на щурах лінії Wistar при розвитку у них гострого та хронічного порушення мозкового кровообігу.

Проведено аналіз впливу різних схем лікування (медикаментозного та не медикаментозного) хворих із ДЕ ІІ ст. різного генезу

Показано модулюючий вплив поляризованого світла на загальний оксид азоту при ДЕ II ст. та встановлений прямий кореляційний зв’язок із МДА, поліпшення показників гемодинаміки, згортання крові та фібринолізу, позитивна динаміка перебігу захворювання. Виявлено відновлення право-лівої асиметрії показників згортання крові, фібринолізу та АОС під впливом поляризованого світла лампи «Біоптрон» у хворих на ДЕ II ст. різного ґенезу, яка характерна для здорових людей.

1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування та нове рішення конкретної наукової задачі, яка полягає у підвищенні ефективності лікування, враховуючи особливості маркерів гемостазу та гемодинаміки у хворих із дисциркуляторною енцефалопатією ІІ ступеню на фоні ГХ ІІ ст. та у ЛНА на ЧАЕС із ДЕ ІІ ст. методом комплексного підходу із використанням поляризованого світла лампи «Біоптрон».

2. Під впливом поляризованого світла лампи «Біоптрон» у пацієнтів із ДЕ ІІ ст. на фоні ГХ ІІ ст. відбувається підвищення вмісту ендотелійзалежного фактору загального оксиду азоту та посилення фібринолітичної активності крові. Пайлер-світло володіє модулюючим впливом на активність загального оксиду азоту і, у випадку монотерапії, воно наближається до дії ендотеліопротекторів, які надзвичайно важливі при дисфункції ендотелію. Існує прямий кореляційний зв’язок між рівнем загального оксиду азоту в сироватці крові та концентрацією МДА.

3. При комбінованому лікуванні (медикаментозна терапія та поляризоване світло) відбуваються більш ефективні зміни показників згортання крові, фібринолізу (подовження АЧТЧ, тромбінового часу, часу Хагеман-залежного фібринолізу). Виявлено, що у здорових людей між показниками згортання крові та фібринолізу існує право-ліва асиметрія, а у хворих на ДЕ ІІ ст. різного ґенезу право-ліва асиметрія показників згортання крові та фібринолізу, реакцій ПОЛ (активність СОД) зникала.

4. Застосування поляризованого світла викликало у всіх групах пацієнтів із ДЕ ІІст. поліпшення гемодинамічних показників (підвищення реографічного індексу з 0,751±0,268 до 0,898±0,354 (19,5%) в першій групі хворих із гіпертонічною ДЕ ІІ ст. справа, з 0,844±0,452 до 0,911±0,294 (8%) у 2-гій групі справа та з 0,649±0,264 до 0,701±0,259 (8%) у 3-тій групі хворих справа, відповідна картина спостерігалася і у лівій півкулі, зменшення венозної дистонії).

5. Використання поляризованого світла як самостійного немедикаментозного методу лікування, так і в поєднанні із медикаментозною терапією пацієнтів із ДЕ ІІ ст. на фоні ГХ ІІ ст. та ЛНА на ЧАЕС із ДЕ ІІ ст. призводить до позитивних клінічних змін (зменшення скарг на головний біль, запаморочення, нудоту, хиткість при ході), покращення вегетативного статусу (зменшення нападів втрати свідомості, поліпшення, зменшення вираженості дистального гіпергідрозу, нормалізація показників АТ), а таким чином достовірно зменшилася частота проявів неврологічних синдромів (цефалічного, неврозоподібного, вестибуло-атактичного, синдрому вегетативної дисфункції).

6. При комбінованому лікуванні хворих на ДЕ ІІ ст. різного генезу із застосуванням поляризованого світла лампи “Біоптрон” відбувається активація процесів згортання крові (подовження АЧТЧ, тромібнового часу), та гемодинаміки - підвищення реографічного індексу: з 0,673±0,58 до 0,804±0,39 справа та з 0,706±0,51 до 0,817±0,51 зліва), поліпшення венозного відтоку. Під впливом пайлер-світла відбулося підвищення фібринолітичної активності крові (подовження Хагеман-залежного фібринолізу з 14,5±1,97 до 16,2±2,54 хвилин зліва), збільшення активності загального оксиду азоту в сироватці крові у хворих із ДЕ ІІ ст. на фоні ГХ ІІ ст. (з 69,6±3,95 до 78,0±10,60 справа та з 71,7±10,50 до 78,3±13,00 ммоль/л, а у пацієнтів, які отримували тільки медикаментозне лікування – з 70,5±11,70 до 64,50±8,86 справа та з 74,7±14,00 до 65,8±10,80 зліва).

7. Поляризоване світло зменшує в півкулях мозку у інтактних щурів реакції ПОЛ та збільшує активність антиоксидантних ферментів (супероксиддисмутаза), знижує в них активність фібринолізу. Під його впливом підтримується право-ліва асиметрія СОД та фібринолізу (різниця показників у півкулях мозку).

8. При створенні у тварин гострого порушення мозкового кровообігу справа та зліва пайлер-світло зменшує активність реакцій ПОЛ, створюючи їх право-ліву асиметрію в порівнянні із тваринами без його впливу.

Хронічне порушення мозкового кровообігу у щурів супроводжується активацією ПОЛ. Поляризоване світло збільшує активність СОД (справа до 2,17±0,012 (на 72% в порівнянні з інтактними тваринами) та зліва до 2,65±0,06 (на 19% в порівнянні з інтактними тваринами) та каталази (справа до 2,60±0,67 з 1,21±0,05 (більш, ніж у 2 рази) та зліва до 5,16±0,24 з 1,10±0,15 (у 5 разів) в обох півкулях мозку, модулюючи фібринолітичну активність тканин і активуючи його в крові.

Публікації автора:

1. Таряник К.А. Право-ліва асиметрія активності супероксиддисмутази у здорових людей із дисциркуляторною енцефалопатією ІІ ст. на фоні гіпертонічної хвороби ІІ ст. // Вісник проблем біології і медицини. – 2006. - № 3. – С. 86-88.

2. Таряник К.А. Порівняльна характеристика впливу різних способів лікування на процеси згортання крові, фібриноліз та гемодинаміку у хворих із гіпертонічною енцефалопатією ІІ ступеню. – Вісник Української медичної стоматологічної академії “Актуальні проблеми сучасної медицини”. – 2006. – Т.6. - №4(16). – 88-91.

3. Таряник К.А., Міщенко В.П., Міщенко І.В. Право-ліві асиметрії гемостазу у хворих із дисциркуляторною енцефалопатією ІІ ступеня на фоні гіпертонічної хвороби ІІ ступеня // Світ медицини та біології. – 2006. - № 3. – С. 71-74. (дисертантом проведено підбір та обстеження хворих, статистичний аналіз отриманих результатів, літературне оформлення статті).

4. Міщенко В.П., Таряник К.А., Міщенко С.В. Чрезкожное влияние пайлер-света на свёртывание крови и фибринолиз у крыс // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. - № 1. – С. 64-67. (дисертантом проведена експериментальна частина роботи, статистична обробка та аналіз отриманих даних, літературне оформлення статті).

5. Таряник К.А., Міщенко С.В. Вплив поляризованого світла на антиоксидантну активність мозку, згортання крові та фібриноліз у щурів з хронічним порушенням мозкового кровообігу // Вісник Української медичної стоматологічної академії “Актуальні проблеми сучасної медицини”. – 2005. – Т.5. - № 4 (12). – С.91. (автором проведена експериментальна частина роботи, обробка статистичних даних, їх аналіз, підготовлено роботу до друку).

6. Міщенко В.П., Міщенко С.В., Таряник К.А. Модулирующее влияние поляризованного света на активность антиоксидантной системы и гемостаз при хроническом нарушении мозгового кровообращения // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2005. - Т.1. - №1, Додаток. – С.77. (дисертантом проведена експериментальна частина роботи, статистична обробка, аналіз отриманих результатів, літературне оформлення статті).

7. Таряник К.А., Міщенко С.В., Міщенко В.П., Вплив пайлер-світла на антиоксидантну, прокоагулянтну та фібринолітичну активність тканин мозку у щурів при хронічному порушенні мозкового кровообігу // Експериментальна та клінічна медицина. – 2005. - №2. – С. 23-26. (автором проведена експериментальна частина роботи, статистична обробка отриманих результатів, літературне оформлення статті).

8. Міщенко С.В., Міщенко В.П., Таряник К.А. Влияние поляризованного света на прокоагулянтные и фибринолитические свойства полушарий мозга у крыс // Учёные записки Таврического национального университета им В.И. Вернадского. – 2005. – Т.18 (57). - № 1. – С. 83-87. (дисертантом проведена експериментальна частина роботи, статистична обробка отриманих результатів, літературне оформлення статті).

9. Таряник К.А., Міщенко В.П., Міщенко С.В. Влияние хронического нарушения мозгового кровообращения у крыс на антиоксидантную активность мозга, свёртывание крови и фибринолиз и их изменения при воздействии поляризованного света // Таврический медико-биологический вестник. – 2005. – Т.8. - № 3. – С. 109-112. (аспірантом проведений підбір тварин, експериментальна частина роботи, статистична обробка, літературне оформлення статті).

10. Таряник К.А., Міщенко В.П., Міщенко С.В. Зміни прокоагулянтних та фібринолітичних властивостей тканин мозку у щурів, викликані гострою недостатністю мозкового кровообігу та їх нормалізація поляризованим світлом // Вісник проблем біології і медицини. – 2004. - № 3. – С. 98-103. (автором проведена експериментальна частина роботи, статистична обробка та аналіз отриманих результатів, літературне оформлення статті).

11. Міщенко В.П., Гришко Ю.М., Коковська О.В., Мищенко И.В., Міщенко С.В., Таряник К.А., Ткаченко О.В., Ткач О.О. Асимметрии крови и её свёртывания: Монографія. – П.: АСМИ, 2005. – 126 с. (аспірантом виконаний

підрозділ, присвячений впливу поляризованого світла на показники гемодинаміки, гемостазу, перекисного окислення ліпідів в експерименті, проведений статистичний аналіз, літературне оформлення статті).

12. Таряник К.А., Грицай Н.М., Міщенко В.П., Міщенко І.В. Вплив різних способів лікування на клінічний перебіг захворювання та ендотелійзалежний фактор оксид азоту у хворих із дисциркуляторною енцефалопатією ІІ ст. на тлі гіпертонічної хвороби ІІ ст. // Український неврологічний журнал. – 2006. - №1. – С. 27-31.

13. Міщенко С.В., Міщенко В.П., Таряник К.А. Влияние поляризованного света на систему свёртывания крови (возможности использования в клинической практике) // Биоптрон-светотерапия 2005: Материалы ІІ Международной конференции (22 января 2005 г.). – Киев, 2005. – С. 15-17. (дисертантом проведений підбір хворих, клінічне, параклінічні дослідження, статистична обробка та аналіз отриманих результатів, літературне оформлення роботи).

14. Таряник К.А., Міщенко В.П., Міщенко С.В. Зміни прокоагулянтних та фібринолітичних властивостей тканин мозку у щурів, викликані гострою недостатністю мозкового кровообігу та їх нормалізація поляризованим світлом // Від фундаментальних досліджень – до прогресу в медицині: Матеріали науково-практичної конференції (17-18 січня 2005 р.). – Харків, 2005. – С. 58. (автором проведена експериментальна частина роботи, обробка статистичних даних, підготовлено роботу до друку).

15. Гришко Ю.М., Коковська О.В., Островська Т.Й., Ткач О.О. Таряник К.А. Тканинна ланка системи гемостазу в нормі та при гострому порушенні мозкового кровообігу // Актуальні проблеми клінічної експериментальної та профілактичної медицини: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (2002 р.). – Донецьк, 2002. – С. 111-112. (дисертант провела експериментальну частину роботи, статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено роботу до друку).

16. Гришко Ю.М., Коковська О.В., Мищенко В.П., Мищенко И.В., Ткач О.О., Ткаченко О.В., Таряник К.А. От асимметрии в центральной нервной системе к асимметрии в гемостазе // І.М. Сеченов та Одеська школа фізіологів: Матеріали науково-практичної конференції (2004 р.). – Одеса, 2004. – С. 53-56. (здобувачем проведена експериментальна частина роботи, статистична обробка отриманих результатів, літературне оформлення роботи).