Даценко Ірина Василівна. Вплив магнітолазерної та медикаментозної терапії на функціональний стан ЦНС у хворих похилого віку, що перенесли ішемічний інсульт : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2009.
Анотація до роботи:
Даценко І.В. Вплив магнітолазерної та медикаментозної терапії на функціональний стан ЦНС у хворих похилого віку, що перенесли ішемічний інсульт. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. - Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2009.
Дисертація присвячена комплексному вивченню церебральної гемодинаміки, біоелектричної активності головного мозку та їх взаємовідносин у хворих похилого віку в ранньому відновному періоді атеротромботичного інсульту в каротидному басейні. У хворих на інсульт з урахуванням півкульної локалізації ішемічного вогнища встановлені особливості компенсаторних механізмів в системі постінсультної реорганізації мозку під впливом магнітолазерної терапії, іпідакрину. У хворих з локалізацією інсульту в лівій гемісфері більш виражені зміни мозкового кровотоку та електрогенезу мозку під впливом магнітолазерної терапії, іпідакрину, ніж у хворих з локалізацією вогнища в правій гемісфері, а також зберігається більш виражена зміна показників церебральної гемодинаміки та електроенцефалографії порівняно з контрольною групою. Стандартне медикаментозне лікування в комбінації з іпідакрином, магнітолазерною терапією більш ефективне і важливе для медичної реабілітації хворих похилого віку, що перенесли ішемічний інсульт, оскільки сприяє відновленню функціональної активності морфологічно збережених, але тимчасово дезорганізованих нейронів (згідно даним електроенцефалографії) і підвищує ефективність реабілітації. Ефективність такої комплексної медичної реабілітації ґрунтується на застосуванні методів з різними механізмами дії: магнітолазерна терапія більше впливе на біоелектричну активність головного мозку, іпідакрин - на показники церебральної гемодинаміки.
У дисертації представлено теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуальної проблеми підвищення ефективності медичної реабілітації хворих похилого віку у ранньому відновному періоді ІІ на основі розробленої методики МЛТ і схеми застосування іпідакрину, а також даних комплексного аналізу впливу МЛТ та іпідакрину на діапазон соціально-побутової активності, церебральну гемодинаміку та структуру БАГМ в залежності від півкульної локалізації ішемічного вогнища.
Курсовий вплив МЛТ та курсовий прийом іпідакрину достовірно збільшував індекс повсякденної життєвої активності Бартела у хворих похилого віку з локалізацією вогнища ураження, як в ПП, так і в ЛП.
Курс МЛТ у хворих з правопівкульним інсультом збільшував ЛСШК в екстракраніальному відділі інтактного каротидного басейну (ВСА) і ВББ (ХА інтактної та ЗМА ураженої півкулі) та зменшував периферичний опір тільки в ураженій СМА і БА. Зміни церебральної гемодинаміки у хворих з лівопівкульною локалізацією вогнища ураження під впливом МЛТ більш виразні і характеризуються збільшенням ЛСШК в ЗСА інтактної сторони в обох СМА та в ХА на стороні ураження, зменшенням периферичного опору в інтактних ВСА та ХА, уражених СМА та ЗМА.
Під впливом курсу МЛТ у хворих похилого віку, що перенесли ІІ в ПП, в загальній структурі ЕЕГ відмічалось зниження інтенсивності в діапазоні повільних ритмів у окремих областях ураженої півкулі (скроневої та лобної), збільшувалась питома вага інтенсивності в діапазоні альфа-ритму в ураженій, інтактній півкулі та підвищувалась середня частота альфа-ритму в ураженій півкулі (лобної та центральної областях). У хворих з локалізацією ішемічного вогнища в ЛП після курсу МЛТ зменшувалась інтенсивність в діапазоні повільних ритмів в ураженій (лобній и центральній областях) та в інтактній (лобній та скроневій областях) півкулях, а також збільшувалась питома вага інтенсивності в діапазоні альфа-ритму переважно в ураженій півкулі, на фоні збільшення середньої частоти цього ритму в усіх областях ураженого та в центральній, скроневій областях інтактної півкулі, що свідчить про вплив МЛТ на функціональний стан основного пейсмекера таламуса, який генерує альфа-ритм, та інші структури, що приймають участь в регуляції цього ритму.
У хворих з локалізацією ІІ в ПП після курсу МЛТ зменшувалась загальна кількість статистично достовірних кореляційних зв’язків між ЛСШК в судинах каротидного, ВББ та інтенсивністю в діапазоні дельта-, тета-, бета-ритму, середньою частотою альфа-ритму та збільшувалась питома вага кореляційних зв’язків між ЛСШК та інтенсивністю альфа-ритму в інтактній та ураженій півкулях; у хворих з локалізацією ІІ в ЛП посилювались кореляційні зв’язки між показниками церебральної гемодинаміки та інтенсивністю в діапазоні дельта-, тета-, альфа-ритму, середньою частотою альфа-ритму в обох пікулях на фоні зменшення загальної кількості кореляцій з інтенсивністю бета-2-ритму.
У хворих, що перенесли ІІ під впливом курсу іпідакрину покращувалась церебральна геодинаміка в судинах каротидного та ВББ: при локалізації вогнища ураження в правій гемісфері збільшувалась ЛСШК в ЗСА, ВСА, СМА ураженої сторони, СМА, ВСА інтактної сторони та зменшувався периферичний опір в обох ВСА, інтакній ЗМА та БА;при локалізації ішемічного вогнища в лівій гемісфері збільшувалась ЛСШК в ЗСА, СМА обох півкуль та в ХА інтактної сторони та зменшувався периферичний опір в ВСА ураженої сторони. Зміни показників церебральної гемодинаміки свідчать про більш виражений вплив іпідакрину на мозковий кровообіг у хворих з локалізацією ішемічного вогнища в ЛП.
У хворих з локалізацією вогнища в ПП іпідакрин збільшував середню частоту альфа-ритму в скроневій області обох півкуль, центральній області інтактної, потиличній області ураженої півкулі; на фоні зменшення інтенсивності в діапазоні дельта-, тета-ритму в лобній, центральній, потиличній областях інтактної півкулі та в скроневій області ураженої півкулі. У хворих з лівопівкульним інсультом після курсу іпідакрину в ураженій півкулі збільшувалась середня частота альфа-ритму (у центральній, потиличній, скроневій областях) та зменшувалась інтенсивність в діапазоні дельта-, тета-ритму в скроневій, центральній областях.
У хворих, що перенесли ІІ, під впливом курсу іпідакрину відбувається реорганізація взаємозв’язків між показниками церебральної геодинаміки та БАГМ. У хворих, що перенесли правопівульний ІІ, після курсового прийому іпідакрину зменшувалась кількість статистично достовірних кореляційних зв’язків між показниками церебральної гемодинаміки та інтенсивністю дельта-, тета-, бета-ритму, середньою частотою альфа-ритму в інтактній та ураженій півкулях, але посилювався взаємозв’язок ЛСШК з інтенсивністю альфа-ритму в обох півкулях. У хворих, що перенесли ІІ в ЛП, під впливом іпідакрину збільшувалась кількість статистично достовірних кореляційних зв’язків між показниками гемодинаміки та інтенсивністю в діапазоні дельта-, тета-, альфа-ритму, середньої частотою альфа-ритму в обох півкулях і зменшувалась кількість зв’язків з інтенсивністю бета-2-ритма.
Результати аналізу та співставлення впливу курсу МЛТ та іпідакрину свідчать про те, що у хворих в ранній відновний період ІІ МЛТ більш активно впливає на БАГМ, іпідакрин на показники церебральної гемодинаміки, що дає підставу рекомендувати застосування МЛТ та іпідакрину в комплексній системі медичної реабілітації хворих похилого віку для активізації процесу відновлення функціонального стану ЦНС.
Публікації автора:
Кузнєцов В.В. Програма реабілітації хворих на інсульт: методичні рекомендації / В.В.Кузнєцов, І.В. Даценко, Д.В. Шульженко– Київ, 2007. – 23с.
Даценко И.В. Влияние магнитолазерной терапии на функциональное состояние ЦНС в реабилитации больных пожилого возраста, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В.Даценко // Сборник научных работ сотрудников КМАПО имени П.Л.Шупика. Книга1. Выпуск 15. - Киев, 2006. – С.506- 512.
Даценко И.В. Оценка эффективности применения магнитолазерной терапии в реабилитации больных, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В. Даценко // Сборник научных работ сотрудников КМАПО имени П.Л.Шупика. Книга2. Выпуск 15. - Киев, 2006. – С.338-342.
Даценко И.В. Влияние магнитолазерной терапии на функциональное состояние ЦНС в реабилитации больных, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В. Даценко // Врачебное дело. - 2006. - №3. - С.51-54.
Даценко И.В. Влияние нейромидина на церебральную гемодинамику и биоэлектрическую активность головного мозга у больных пожилого возраста, перенесших ишемический инсульт / И.В. Даценко // Старение и долголетие. – 2007. - №1 (том 16). - С.55-61.
Даценко И.В. Оценка влияния одноразового введения нейромидина на функциональное состояние ЦНС у больных пожилого возраста, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В. Даценко // Старение и долголетие. - 2007. - №3 (том 16). - С.291-297.
Патент 20000 Україна; МПК: А 61Н 23/00 (2007.01) Спосіб реабілітації хворих, що перенесли півкульний ішемічний інсульт / Кузнєцов В.В., Даценко І.В.; заявник та патентовласник Інститут геронтології АМН України. - №U200606013; заявл. 31.05.2005; опубл. 15.01.2007, Бюл. №1. – 4с.
Даценко И.В. Методы лечения и обоснование применения частотно-модулированной магнитолазерной терапии ишемического инсульта в реабилитационный период / И.В. Даценко, Н.П. Думина, О.И. Марач // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. - 2008. - №2(54). - С.31-32.
Даценко И.В. Влияние магнитолазерной терапии на функциональное состояние ЦНС у больных пожилого возраста, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В. Даценко // Актуальні проблеми геронтології та геріатрії: научная конференция молодых ученых с международным участием посвященная памяти академика В.В. Фролькиса , г. Киев, 27 января 2006 г.: тезисы докл. – I., 2006. – С. 46.
Даценко И.В. Изменения частотных параметров ЭЭГ под влиянием курсового лечения нейромидином у больных, перенесших ишемический инсульт / И.В.Даценко, Д.В.Шульженко // Біологічні основи розвитку патології пізнього віку: научная конференция молодых ученых с международным участием посвященная памяти академика В.В. Фролькиса, г. Киев, 29 января 2007 г.: тезисы докл. – I., 2007. - С. 32-33.
Даценко И.В. Нейромидин в системе реабилитации больных пожилого возраста, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В. Даценко //Актуальні питання діагностики, лікування та профілактики мозкових інсультів : всеукраїнська науково-практична конф., м. Запоріжжя 23-24 листопада 2006р.: тези доповіді. –– IX., 2006. - С. 142.
Даценко И.В. Оценка влияния одноразового введения нейромидина на функциональное состояние ЦНС у больных пожилого возраста, перенесших полушарный ишемический инсульт / И.В. Даценко // Вікова поліморбідність і медикаментозна терапія: науково-практична конференція, м. Київ, 11-12 жовтня 2007 р.: тези доповіді –– X., 2007. - С.12-13.
Кузнецов В.В. Оценка влияния одноразового введения нейромидина на функциональное состояние ЦНС и взаимоотношение между церебральной гемодинамикой и биоэлектричаской активностью головного мозга у больных пожилого возраста, перенесших полушарный ишемический инсульт / В.В.Кузнецов, И.В.Даценко // Актуальні питання неврології: X Міжнародна конференція, м. Судак, 23-26 квітня 2008 р.: тези доповіді – III.,2008. - С.54-55.
Кузнецов В.В. Влияние курсового приёма нейромидина на структуру взаимосвязей между церебральной гемодинамикой и биоэлектрической активностью головного мозга у больных пожилого возраста, перенесших инсульт, с учётом полушарной локализации ишемического очага / Кузнецов В.В., Даценко И.В., Шульженко Д.В., Титаренко Л.А. // Современные аспекты диагностики и лечения когнитивных нарушений при старении: научно-практическая конференция, г. Киев, 28-29 январь 2009 г.: тезисы доклада – I., 2009. - С. 100-101.