Кузебний Сергій Володимирович. Вплив генетичних та паратипових факторів на відтворювальну здатність бугаїв-плідників : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2008.
Анотація до роботи:
Кузебний С.В. Вплив генетичних та паратипових факторів на відтворювальну здатність бугаїв-плідників. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення та генетики тварин УААН, Чубинське, 2008.
У роботі на прикладі поголів’я бугаїв-плідників ВАТ НВО «Прогрес» проведено результати досліджень впливу породи, лінії, походження та сезону року на спермопродуктивність та запліднювальну здатність гамет плідників.
Результати досліджень встановлено залежність показників відтворювальної здатності бугаїв-плідників від їх породної та лінійної належності, в той час як сезонний вплив на показники спермопродуктивності не перевищував 1% (Р0,01). У плідників української червоно-рябої молочної породи спостерігається чітка залежність рівня спермопродуктивності від умовної частки крові за голштинською породою.
Викладено результати досліджень запліднювальної здатності сперматозоїдів та динамічних характеристик статевих клітин бугаїв-плідників від морфологічного статусу гамет.
Проведений аналіз відтворювальної здатності бугаїв-плідників, які були імпортовані на племпідприємство у різні вікові періоди.
Виявлено залежність показників спермопродукції від породи бугаїв-плідників. Тварини голштинської породи мають більш високі показники статевої активності в порівнянні з сименталами. Вплив породи на цей показник склав 7 % (Р<0,001).
Частка впливу лінії на показники спермопродуктивності плідників склала - 7,1 – 9,4 %. У бугаїв-плідників української червоно-рябої молочної породи із збільшенням умовної «частки крові» за голштинською породою збільшилася кількість отриманих еякулятів та нативної сперми за рік, але при цьому знижувався середньодобовий об’єм еякуляту та концентрація статевих клітин в одиниці об’єму.
У тварин голштинської та споріднених з нею порід вітчизняної селекції сезонної зміни показників спермопродуктивності не виявлено. Частка впливу пори року на кількісні показники сперми не перевищуала 1 % (Р<0,01) в загальній масі факторів, які впливають на відтворювальну здатність бугаїв-плідників.
На морфологічні характеристики сперми бугаїв-плідників значний вплив мають фактори зовнішнього середовища: пора року на кількість морфологічно змінених форм становить - h2 =0,156 (P<0,001), та на кількість клітин з порушенням конденсації хроматину - h2 = 0,117 (P<0,001), з генетичних - лінійна належність - h2 = 0,11 (P<0,001) , тоді як вплив інших не перевищував 5 %.
Частка впливу лінійної належності на запліднювальну здатність сперматозоїдів у бугаїв голштинських та споріднених з ними порід вітчизняної селекції складала - 26,3 % (Р<0,001), тоді як породи та походження плідників - на рівні 6-6,5 %. Виявлено значний негативний зв’язок між морфологічними показниками сперми та її запліднювальною здатністю (кількість морфологічно змінених форм -0,51 та хроматинового статусу -0,34). Що дає можливість провести відбір бугаїв-плідників за показниками морфології їх сперми та підвищити результати застосування методу штучного осіменіння в господарствах.
Незалежно від методу визначення впливу спадкової інформації батьків на показники спермопродуктивності нащадків отримані високі значення (методом дисперсійного аналізу – 32-54 %, кореляції між сибсами та напівсибсами – 30-98 % та кореляції між батьками і нащадками – 50-81 %). Що дозволяє проводити попередній відбір в групу ремонтних плідників з врахуванням спермопродуктивності батька.
Не встановлено вірогідної різниці в спермопродуктивності дорослих бугаїв-плідників імпортованих на племпідприємство в різні вікові періоди. Тому з метою підвищення генетичного потенціалу продуктивності худоби в зоні діяльності селекційних центрів доцільніше завозити плідників уже оцінених за якістю потомства.
Публікації автора:
Кузебний С.В. Дослідження морфології сперми бугаїв / С.В. Кузебний // Розведення і генетика тварин. – 2002. – Вип. 36. – С. 104-105.
Гематологічні дослідження тварин різних генотипів / В.П. Ткачук, С.В. Кузебний, Т.А. Король, А.В. Шельов // Розведення і генетика тварин. – 2002. – Вип. 36. – С. 182-183. (Проведено визначення частини гематологічних показників, підготовка статті до друку)
Кузебний С.В. Особливості спермопродуктивності бугаїв різних генотипів / С.В. Кузебний // Розведення і генетика тварин. – 2002. – Вип. 39. – С. 117-123.
Кузебний С.В. Сезонні відмінності спермопродуктивності бугаїв різних порід / С.В. Кузебний // Вісник Черкаського інституту агропромислового виробництва: Міжвідомчий тематичний збірник наукових праць. – 2000. – Вип. 1. – С. 84-85.
Гончар О.Ф. Залежність якісних показників сперми від породи та віку бугаїв-плідників / О.Ф. Гончар, С.В. Кузебний // НТБ. - №94.- Х.: ІТ УААН. – 2006. – С. 98-103. (Зібрано первинну інформацію та проведено її статистичну обробку, підготовка статті до друку)
Бащенко М.І. Адаптаційна здатність імпортних плідників голштинської породи в умовах України. / М.І. Бащенко, С.В. Кузебний // Вісник Черкаського інституту агропромислового виробництва: Міжвідомчий тематичний збірник наукових праць. – 2007. – Вип. 7. – С. 3-19. (Зібрано первинну інформацію та проведено її статистичну обробку, підготовка статті до друку)
Кузебний С.В. Залежність рухових характеристик сперматозоїдів від їх морфологічного статусу / С.В. Кузебний // Вісник Черкаського інституту агропромислового виробництва: Міжвідомчий тематичний збірник наукових праць. – 2007. – Вип. 7. – С. 115-120.
Гончар О.Ф. Визначення динамічних параметрів рухливості сперми бугаїв-плідників / О.Ф. Гончар, С.В. Кузебний // НТБ. - № 96. – Х.: ІТ УААН. – 2008. – С. 117-122. (Зібрано первинну інформацію та проведено її статистичну обробку, підготовка статті до друку)
Кузебний С.В. Особливості спермопродуктивності бугаїв різних генотипів / С.В. Кузебний // Розведення і генетика тварин. – 2008. – Вип. 42. – С. 139-145.