Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Дац Юхим Володимирович. Вплив форми і вираженості гідроцефалії на клініку, діагностику, лікування і прогнозування дисциркуляторної енцефалопатії. : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2003.



Анотація до роботи:

Дац Ю.В. Вплив форми і вираженості гідроцефалії на клініку, діагностику, лікування і прогнозування дисциркуляторної енцефалопатії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, – Харків, 2003.

В дисертації досліджені структурні зміни в речовині та оболонках мозку за допомогою комп’ютерної томографії, або ядерно-магнітно-резонансної томографії і ехоенцефалографії у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію. Судинні порушення у обстежених хворих діагностувались з використанням доплерографії і реоенцефалографії. Функціональний стан мозку досліджувався методом електроенцефалографії. За результатами проведеного дослідження визначений вплив гідроцефалії, який полягає в тому, що вона погіршує показники гемодинаміки і біоелектричної активності мозку, що в свою чергу обтяжує перебіг дисциркуляторної енцефалопатії. На основі обстеження неврологічного статусу, ЯМРТ, КТ і електрофізіологічних методів дослідження розроблені патогенетичні механізми гідроцефалії і прогностичні критерії хвороби. Основні результати роботи впроваджені в комплекс клініко-неврологічного та інструментального обстеження хворих на дисциркуляторну енцефалопатію.

  1. В дисертації теоретично обґрунтоване і наведене нове вирішення наукової проблеми визначення впливу гідроцефалії на клінічні прояви хвороби, а також розроблені патогенетичні механізми та критерії прогнозування наслідків у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію, що підвищує ефективність її діагностики, лікування і профілактики.

  2. Маловиражена гідроцефалія спостерігається у 19% обстежених, помірно виражена – у 58,4% і виражена – у 22,6% хворих. Зовнішня її форма має місце у 20,4%, внутрішня – у 19% і змішана – у 60,6% пацієнтів.

  3. Основними клінічними синдромами у обстеженої категорії хворих є: цефалгічний (97,9%), вестибуло-атактичний (62,6%), лікворно-гіпертензійний (43,9%),, пірамідної недостатності (41,2%), астенічний (32%), вегетативної дистонії (27,3%).

  4. Цефалгічний, вестибуло-атактичний і синдром рухових порушень зустрічаються найчастіше при зовнішній і внутрішній вираженій асиметричній гідроцефалії. Лікворно-гіпертензійний і вегетативно-дистонічний синдроми спостерігаються переважно у хворих із внутрішньою вираженою симетричною гідроцефалією. Для астенічного і емоційно-мнестичного синдромів найбільш характерною є зовнішня змішана помірно виражена симетрична гідроцефалія.

  5. Найчастішими доплерографічними порушеннями у обстежених хворих є зниження швидкості кровотоку, підвищення індексу пульсації і підвищення систоло-діастоличного коефіцієнту. Характерними змінами РЕГ-показників були зниження або підвищення тонусу артерій у сполученні зі зниженням пульсового кровонаповнення.

  6. Найбільш характерними порушеннями у обстежених хворих були дифузні зміни біоелектричної активності мозку, пароксизмальна активність, наявність зон роздратування та іритативні зміни, які виявились на ЕЕГ.

  7. Найчастішими і найгіршими прогностичними критеріями дисциркуляторної енцефалопатії є помірно виражена асиметрична змішана гідроцефалія, зниження швидкості кровотоку і індексу пульсації при доплерографії, зниження артеріального тонусу і пульсового кровонаповнення на РЕГ і дифузні зміни біоелектричної активності головного мозку, наявність пароксизмальної активності і зон роздратування на ЕЕГ в різних їх комбінаціях.

  8. Наявність гідроцефалії обтяжує перебіг дисциркуляторної енцефалопатії, погіршує показники електрофізіологічних досліджень та прогноз хвороби.

Публікації автора:

  1. Деменко В.Д., Дац Е.В., Лебединец В.В. Коррелятивные взаимоотношения между гидроцефалией и клиническими проявлениями болезни у больных дисциркуляторной энцефалопатией. /Врачебная практика, 2001, №1. – с. 34-36. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих та аналіз взаємовідносин при різних формах енцефалопатії).

  2. Дац Е.В. Состояние церебральной гемодинамики у больных дисциркуляторной энцефалопатией по данным транскраниальной допплерографии. /Вестник проблем биологии и медицины. Полтава-Харьков, 1998, №4. – с. 59-65.

  3. Дац Е.В. Показатели компьютерной томографии и электроэнцефалографии при разных стадиях дисциркуляторной энцефалопатии. /Вестник проблем биологии и медицины. Полтава-Харьков, 1997, №20. – с. 129-134.

  4. Дац Е.В. Эхоэнцефалоскопия в диагностике гидроцефалии третьего желудочка мозга у больных дисциркуляторной энцефалопатией. /Український вісник психоневрології. 1997, Том 5, вип. 3(15), Харків. – с. 217-220.

  5. Деменко В.Д., Дац. Е.В. Компьютерная томография и компьютерная электроэнцефалография в комплексной диагностике дисциркуляторной энцефалопатии. /Експериментальна і клінічна медицина. Харків, 1999, том 2, №1. – с. 19-21. (Дисертантом особисто проведений аналіз комп’ютерно-томографічних та нейрофізіологічних взаємовідносин при діагностиці енцефалопатії).

  6. Дац Е.В. Компьютерная томография в комплексной диагностике дисциркуляторной энцефалопатии. /Актуальные проблемы неврологии. Сборник научных трудов под редакцией проф. Н.Г. Дубовской. Днепропетровск, 1998. – с. 13-15.

  7. Деменко В.Д., Дац Е.В. Взаимоотношения между формой и выраженностью гидроцефалии у больных с дисциркуляторной энцефалопатией. /Современные минимально-инвазивные технологии (нейрохирургия, вертебрология, неврология, нейрофизиология). Материалы VI международного симпозиума. Санкт-Петербург. Российская Военно-медицинская академия, 2001, 19-21 мая. – с. 374-375. (Дисертантом особисто проведений аналіз клініко-комп’ютерно-томографічних показників при діагностиці гідроцефалії).

  8. Афанасьев М.В., Деменко В.Д., Лебединец В.В., Михедько Н.Г, Шамова Т.А, Дац Е.В. Компьютерная томография в диагностике дисциркуляторной энцефалопатии у работников железнодорожного транспорта. /4-та міжнародна конференція. “Вплив людського фактора на безпеку руху на залізничному транспорті”. Тези “Підвищена безпека через увагу до людини”. Львів, 2001, 25-27 вересня. – с. 43. (Дисертантом особисто проведений аналіз комп’ютерно-томографічних та нейрофізіологічних даних).

  1. Лебединец В.В., Дац Е.В., Маркова Т.В., Шамова Т.А., Тридуб С.И., Бокатуева В.В. Сопоставление результатов компьютерной томографии и электроэнцефалографии в диагностике дисциркуляторной энцефалопатии. /Український медичний альманах, 2002, №6. – с. 74-76 (Дисертантом особисто проведено співставлення клінічних, томографічних і електроенцефалографічних показників у обстежених хворих).